Troilus and Cressida
Jeanpaul

Inne wydania

Sztuka jest osadzona w realiach wojny trojańskiej i ma dwa główne wątki. Pierwszy z nich opowiada historię Troilusa, trojańskiego księcia, oraz Kresydy. Troilus uwiódł Kresydę, po czym wyznał jej miłość. Ta jednak została oddana do greckiej niewoli, podczas wymiany jeńców wojennych. Troilus próbował odwiedzić ją w greckim obozie, tam jednak zobaczył ja z Diomedesem i uznał ją za niegodną zainteresowania.
Oprócz tego, ważny jest także wątek, w którym Odyseusz i Nestor próbują nakłonić Achillesa do powrotu do walki. Sztuka kończy się scenami walki pomiędzy obiema stronami i śmiercią Hektora.

źródło opisu: Wikipedia

źródło okładki: https://www.antykwariat.waw.pl/

enKage | 2015-07-19

Poza wywodem o przyczynach słabości greckiej armii, nic do zapamiętania

fata | 2010-06-05

Jest to sztuka, w której Shakespeare, połączył polityczny i miłosny wątek. Uważam, że zazębiły się one w bardzo oryginalny sposób. Jest to sztuka słaba z dramatycznego punktu widzenia ale mocna ze względu na swój psychologizm. Bohaterowie analizują siebie i swoje relacje z innymi. Tragikomedia ta, jest nasycona filozoficznymi rozważaniami, wychodzącymi głównie z ust mądrego Ulissesa. Shakespeare zniekształcił oryginalną homerowską historię i celem tego było prawdopodobnie ukazanie człowieka i motywów jego zachowań w sposób realistyczny. Problemy które porusza są uniwersalne i ponadczasowe.

hubies | 2016-11-21
Matt | 2016-05-23