DNA. Historia rewolucji genetycznej

CiS
2018-11-05
2018-11-05
Piotr J. Szwajcer

Okładka książki DNA. Historia rewolucji genetycznej Andrew Berry, Kevin Davies, James Watson
DNA. Historia ... Andrew Berry, Kevin...

To książka którą trzeba czytać powoli, żeby wszystko przemyśleć. Daje dużo do myślenia i autor jest noblistą, więc wie o czym pisze. Jako ciekawostkę można podać, że w muzeum w Edynburgu jest oryginalny model DNA na którym nauczał studentów. Dobra odskocznia od współczesnych książek o niczym.

Koniecznie dla zrozumienia siebie i rozwoju genetyki!

Koniecznie dla zrozumienia siebie i rozwoju genetyki!

Książka ciekawa. Jej forma odpowiednia i rewelacyjnie ułożona. Opowiada o ważnej rzeczy jaką jest DNA czyli życie każdego.

DNA to jedna z najlepszych książka popularno-naukowych jaką przeczytałałam. Sięgnęłam po nią żeby przypomnieć sobie, to czego się nauczyłam z genetyki. Dała mi jednak dużo więcej. Umieszcza genetykę i badania nad ludzkim genomem w szerszym kontekście społecznym i politycznym. Daje dobry materiał do zastanowienia się, np.: to jakie, tak właściwie, jest moje zdanie na temat żywności genetycznie modyfikowanej? Dowiadujemy się jakie związki łączą naukę z biznesem i jak to wszystko się zaczęło.
A to wszystko opisane dowcipnie i z polotem, przystępnym językiem. Książka ta będzie pasjonującą lekturą zarówno dla specjalistów, jak i laików. Watson opowiada o sobie i swoim odkryciu w sposób szczery i bezkompromisowy. Przyznaje się do swoich błędów w ocenie różnych zjawisk, dzieli się swoimi wątpliwościami w kwestiach, którym poświęcił wiele lat pracy, tj. etyki badań naukowych.
DNA Tajemnica życia to książka, którą koniecznie trzeba przeczytać, mało tego – warto ją mieć, tym bardziej, że jest pięknie i bogato wydana.
Polecam.

Pozycja niesamowicie przystępna co sprawia, że nawet największy laik może zajrzeć w magiczną maszynerię genetyki. Brak szczegółów zaciemniających obraz, prosty acz elegancki język oraz liczne ilustracje czyniące całość jeszcze bardziej atrakcyjną. Biologia, odrobina historii odkrycia struktury DNA i rozszyfrowania kodu, jaki kryje, technologie oparte o inżynierię genetyczną - wszystko w jednym tomie. Polecam!

Polecam. Atrakcyjna, pełna treści, wieloaspektowa literatura popularnonaukowa. Doskonale pokazane przenikanie się sfery nauki i biznesu (biotechnologia). W przeciwieństwie do znanej książki Watsona o jego odkryciu z lat 50., tym razem mamy pełną historię genetyki (np. przerażające, ale fascynujące wzmianki o eugenice),aż do projektu HUGO włącznie. Świetną decyzją autorów było dodanie rozdziałów o modyfikowaniu genetycznym, np. żywności, o znaczeniu dna w kryminalistyce i tym podobnych. Książka wspaniale wydana - wraz z licznymi ilustracjami to prawdziwa perełka.

,,Zachowaniami związanymi z przemocą może rządzić pojedynczy gen wespół z czynnikami środowiskowymi. To nie znaczy, rzecz jasna, że istnieje "gen przemocy" (choć jest niemal pewne, że większość osobników skłonnych do agresji posiada chromosom Y)."

• Biologia
  • Przyrodnicze
  • Science
  • Biologia, medycyna, psychologia, socjologia i okolice
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki DNA. Historia rewolucji genetycznej