Kosmiczny krajobraz. Dalej niż teoria strun

Tłumaczenie: Mariusz Seweryńscy
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Cosmic Landscape: String Theory and the Illusion of Intelligent Design
Barbara

Kilkadziesiąt lat temu Leonard Susskind wprowadził do fizyki rewolucyjną teorię strun, którą zainspirował całe pokolenie fizyków, przekonanych, że może ona dostarczyć pełnego opisu naszego Wszechświata. Teraz Susskind dowodzi, że żadna, nawet najbardziej „elegancka” teoria nie wystarczy do zrozumienia rzeczywistości, a nasza wizja unikatowego Wszechświata będzie musiała ustąpić miejsca dalece szerszej koncepcji gigantycznego kosmicznego Krajobrazu – Megawszechświata.

W „Kosmicznym Krajobrazie” Susskind prowadzi nas przez zadziwiający świat fizyki i kosmologii, poczynając od Wielkiego Wybuchu, a kończąc na własnym rewolucyjnym wyobrażeniu kosmosu jako Krajobrazu wielu możliwych światów, a nie samotnego Wszechświata, uwięzionego w przestrzeni i czasie.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: www.proszynski.pl

Hubert Lewiński | 2013-09-20
Przeczytana: 20 września 2013

Gdybym miał wymienić książkę, która miałaby być wzorem literatury popularnonaukowej, wybrałbym tę książkę. Susskind ma niespotykany dar opowiadania o abstrakcyjnych zjawiskach w tak obrazowy sposób, że nie raz człowiek łapie się za głowę krzycząc "To nie mogło być tak proste". Autor wychodząc od Einsteina i Bohra przechodzi przez mechanikę kwantową, teorię strun, M-teorię i teorię Krajobrazu możliwości kończąc na możliwych rozwinięciach aktualnych teorii w taki sposób, że poświęcając kilka chwil średnio inteligentna istota załapie o co chodzi. Największym plusem książki jest logiczna i spójna struktura, gdzie Susskind na zasadzie implikacji przechodzi od tematu do tematu wiążąc je ze sobą i wyjaśniając czemu dowody poczynione w jednym badaniu zasugerowały przyjęcie takich, a nie innych założeń w kolejnym. Następnym plusem jest obrazowy styl i masa analogii, zarówno do fizyki klasycznej (wskazując różnice), jak i do dobrze znanych doświadczeń. Książka ta ma jeszcze jedną zaletę...

karpatkadobra | 2015-10-14
Przeczytana: 08 października 2015

Leonard Susskind należy do najwybitniejszych postaci ówczesnej nauki. Na jego konto wpłynęły zasługi przede wszystkim za pracę nad teorią strun, wszechświata symetrii i supersymetrii, nad modelem standardowym cząstek oraz przede wszystkim za ten tytułowy :,,Kosmiczny Krajobraz". Czym jest kosmiczny krajobraz? No właśnie czym? Dla wielu osób ciężko będzie ogarnąć, wtym wg. mnie także wielu fizykom to co to jest ten kosmiczny krajobraz. Z fizyki wybitny bardzo nie jestem, ale sporą wiedzę z różnych poddziedzin fizyki w tym także współpracującej astronomii mam. Bardziej się tym interesuję i traktuję to jako hobby, pasję niż jako ewentaualną pracę. Zbyt dobry z matmy nie byłem, a zawsze chciałem się nauczyć całek, różniczek i tym podobnych co jest podstawą w fizyce, aco tu dopiero mówić o np. M- teorii , teorii strun. Matma to podstawowy aparat do poruszania się w fizyce i całej nauce, bo przecież wszystko jest podobno zapisane w postaci równań - cały nasz wszechświat może być jednym...

| 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Książka oscyluje wokół zagadnień, związanych z hipotetycznym kształtem i wyglądem kosmosu. Odnosi się do fizycznego apektu bytowania ludzi, którzy wielu rzeczy nie rozumieją i nie operują, wyobraźnią potrafiącą, wyjść poza codzienny świat. Jest to propozycja popularno-naukowa, dla osób o wyższym poziomie IQ oraz dla osób chcących, rozwinąć swoje "szare komórki". Teoria strun oraz umiejscowenie jej w anty-grawitacyjnym wszechświecie, sprawia, że sposób odkrywania ludzkiej świadomości, staję się jeszcze ciekawszy.

Bartowski | 2015-10-09

Pomieszanie fizyki i filozofii. Książka wprowadza czytelnika w ciemne zakamarki teorii strun, pokazując z czego zbudowana jest przestrzeń. Ciekawa lektura lecz miejscami monotonna.

Rezmor | 2016-10-15
Przeczytana: 2015 rok

Książka opisująca stan wiedzy posiadany przez ludzkość na dzień dzisiejszy. Tłumaczy ona czym są ciemna energia i ciemna materia, czym jest teoria strun i jakie są jej odmiany. Tłumaczy skąd pochodzi wiedza jaką posiadamy na temat rozszerzającego się wszechświata, a ponad to wychodzi niejednokrotnie w sposób humorystyczny w tematy, na odpowiedzi których możliwe, że nigdy nie otrzymamy odpowiedzi - mianowicie mówi ona o kosmicznym krajobrazie który może stanowić wytłumaczenie istnienia takiego Wszechświata w jakim żyjemy i to bez odwoływania się do jakiegokolwiek z bogów

dintah | 2014-07-06

Susskind potrafi wyłożyć trudne zagadnienia w przystpny sposób. jednak momentami moja wyobraźnia nie dawała rady.
mając na uwadze, że teorie Susskinda są obecnie nieweryfikowalne [i może nigdy nie będą] rodzi się pytanie, czy empiryczno-doświadczalny paradygmat fizyki nie uległ zmianie i tym samym nauka ta nie stała się na powrót filozofią?

Marcin | 2018-10-15
Patryk | 2018-08-25