Zrozumieć niepojęte. Fizyka kwantowa i rzeczywistość

Tłumaczenie: Mariusz Seweryńscy
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Quantum Physics for Poets
fizyka, teoria kwantowa
Ag2S

Książka, dzięki której pozornie nieprzystępna fizyka kwantowa staje się atrakcyjna i pociągająca. Teoria kwantowa stanowi fundament współczesnej fizyki, jednak dla wielu z nas pozostaje nieprzeniknioną zagadką. Laureat Nagrody Nobla Leon M. Lederman i pracujący w Fermilab fizyk teoretyk Christopher T. Hill próbują zaradzić tej sytuacji. W błyskotliwej, napisanej z myślą o wszystkich...

Teoria kwantowa stanowi fundament współczesnej fizyki, jednak dla wielu z nas pozostaje nieprzeniknioną zagadką. Laureat Nagrody Nobla Leon M. Lederman i pracujący w Fermilab fizyk teoretyk Christopher T. Hill próbują zaradzić tej sytuacji. W błyskotliwej, napisanej z myślą o wszystkich ciekawych świata książce, pozornie nieprzystępna fizyka kwantowa staje się prosta, atrakcyjna i pociągająca.
Autorzy wyjaśniają wiele osobliwych, a nawet upiornych aspektów kwantowej rzeczywistości, od „cząstek”, które mogą przebywać w wielu miejscach jednocześnie, a czasem zachowywać się jak fale, po wpływ, jaki my, ludzie, możemy wywierać na ruch cząstek, jedynie poddając je obserwacji. Zapuszczają się w najnowsze i być może najbardziej zapierające dech w piersiach odgałęzienia fizyki kwantowej – teorię pola oraz teorię strun.
Bogaty asortyment barwnych analogii i przykładów sprawia, że „Zrozumieć niepojęte” czyni zrozumiałymi nawet najbardziej hermetyczne dokonania teorii kwantowej, pozwalając wszystkim poczuć jej smak.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zrozumiec_niepojete__Fizy...»

Hubert Lewiński | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Bardzo dobrze napisana książka. Autorzy ciekawie opisują krystalizowanie się teorii kwantowej na przestrzeni lat w taki sposób, że bardzo łatwo jest powiązać jedne elementy z drugimi. Co najciekawsze, książka ta powinna stanowić wstęp do przygody z fizyką kwantową, ponieważ autorzy w bardzo obrazowy sposób wskazują panujące zasady i różnice w stosunku do fizyki klasycznej. QED, QCD, czy zaawansowane teorie w postaci teorii strun, czy teorii hologramów są tylko zarysowane, książka skupia się na podstawach, które są równie ciekawe jak np. kwantowe wyjaśnienie podstaw chemii (orbitale, wiązania kowalencyjne i jonowe), czy antymaterii (morze Diraca). Robi to jednak w sposób idealnie popularnonaukowy - nie zasypuje czytelników wzorami, tylko redukuje problem do przystępnych przykładów i porównań. Książka jak najbardziej godna polecenia.

Kerszi | 2015-10-04
Przeczytana: 02 października 2015

Zasiadając do tej książki bałem się, że mało co zrozumiem i ją odkładałem na później. Niepotrzebnie, tak jak sugeruje tytuł "Zrozumieć niepojęte" książka jest napisana w przystępny i ciekawy sposób. Główny nacisk jest położony na fizykę kwantową, ale podróżujemy też przez fizykę newtonowską i to co było przed nią. Brakuje mi tylko, że za dużo nie ma przełomowych i nowych rzeczy tu się nie dowiemy, ale jak czegoś czytelnik nie zrozumiał z innych książek, z niej na pewno zrozumie.

b4rtaz | 2015-05-15
Przeczytana: 10 maja 2015

Napisana w przystępnym języku, czasami nawet zabawna. Autor jak ognia unika matematyki co niekiedy sprawia wrażenie, iż dostajemy wersję uproszczoną i niekompletną. Ale niestety taki koszt pisania książki popularnonaukowej "dla poetów" o czysto matematycznych zagadnieniach.

Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Fajna książka o historii, powstaniu i fenomenach mechaniki kwantowej; ciekawie się czyta - pomaga zrozumieć nieintuicyjny świat i daje do myślenia, jak bardzo staroświecki i deterministyczny jest sposób myślenia dzisiejszego człowieka

Maanwe | 2014-10-30

Ciekawa książka, napisana prosto. Czasami zabawna.
Linki podane w przypisach już nie działają.

Jednakowoż w tej tematyce jest na polskim rynku kilka lepszych książek.

Wojciech Kowalski | 2014-05-13
Przeczytana: 2014 rok