Okładka książki Zrozumieć niepojęte. Fizyka kwantowa i rzeczywistość

Zrozumieć niepojęte. Fizyka kwantowa i rzeczywistość

Autor:
fizyka, teoria kwantowa
typ
papier
Ag2S
7,31 (16 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Książka, dzięki której pozornie nieprzystępna fizyka kwantowa staje się atrakcyjna i pociągająca. Teoria kwantowa stanowi fundament współczesnej fizyki, jednak dla wielu z nas pozostaje nieprzeniknioną zagadką. Laureat Nagrody Nobla Leon M. Lederman i pracujący w Fermilab fizyk teoretyk Christopher T. Hill próbują zaradzić tej sytuacji. W błyskotliwej, napisanej z myślą o wszystkich ciekawych św...

Teoria kwantowa stanowi fundament współczesnej fizyki, jednak dla wielu z nas pozostaje nieprzeniknioną zagadką. Laureat Nagrody Nobla Leon M. Lederman i pracujący w Fermilab fizyk teoretyk Christopher T. Hill próbują zaradzić tej sytuacji. W błyskotliwej, napisanej z myślą o wszystkich ciekawych świata książce, pozornie nieprzystępna fizyka kwantowa staje się prosta, atrakcyjna i pociągająca.
Autorzy wyjaśniają wiele osobliwych, a nawet upiornych aspektów kwantowej rzeczywistości, od „cząstek”, które mogą przebywać w wielu miejscach jednocześnie, a czasem zachowywać się jak fale, po wpływ, jaki my, ludzie, możemy wywierać na ruch cząstek, jedynie poddając je obserwacji. Zapuszczają się w najnowsze i być może najbardziej zapierające dech w piersiach odgałęzienia fizyki kwantowej – teorię pola oraz teorię strun.
Bogaty asortyment barwnych analogii i przykładów sprawia, że „Zrozumieć niepojęte” czyni zrozumiałymi nawet najbardziej hermetyczne dokonania teorii kwantowej, pozwalając wszystkim poczuć jej smak.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

Polecamy

Opinie czytelników
Hubert | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Bardzo dobrze napisana książka. Autorzy ciekawie opisują krystalizowanie się teorii kwantowej na przestrzeni lat w taki sposób, że bardzo łatwo jest powiązać jedne elementy z drugimi. Co najciekawsze, książka ta powinna stanowić wstęp do przygody z fizyką kwantową, ponieważ autorzy w bardzo obrazowy sposób wskazują panujące zasady i różnice w stosunku do fizyki klasycznej. QED, QCD, czy zaawansowane teorie w postaci teorii strun, czy teorii hologramów są tylko zarysowane, książka skupia się na podstawach, które są równie ciekawe jak np. kwantowe wyjaśnienie podstaw chemii (orbitale, wiązania kowalencyjne i jonowe), czy antymaterii (morze Diraca). Robi to jednak w sposób idealnie popularnonaukowy - nie zasypuje czytelników wzorami, tylko redukuje problem do przystępnych przykładów i porównań. Książka jak najbardziej godna polecenia.

Maanwe | 2014-10-30

Ciekawa książka, napisana prosto. Czasami zabawna.
Linki podane w przypisach już nie działają.

Jednakowoż w tej tematyce jest na polskim rynku kilka lepszych książek.

Wojciech | 2014-05-13

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku