Wyzwanie czytelnicze LC

Niemieckie życie. Byłam sekretarką Goebbelsa

Wydawnictwo: Bellona
biografia
LubimyCzytać

„Po prostu wślizgnęliśmy się w to” – mówi 106-letnia sekretarka Józefa Goebbelsa. Czy historia się powtarza? Goebbelsa Brunhilde Pomsel, była sekretarka ministra propagandy Rzeszy Józefa Goebbelsa, opowiada o swym braku zainteresowania sukcesem narodowych socjalistów, o dążeniu do kariery w czasach społecznego i moralnego rozkładu, zwłaszcza o pracy w jednym z ośrodków dowodzenia...

Czy historia się powtarza? Goebbelsa Brunhilde Pomsel, była sekretarka ministra propagandy Rzeszy Józefa Goebbelsa, opowiada o swym braku zainteresowania sukcesem narodowych socjalistów, o dążeniu do kariery w czasach społecznego i moralnego rozkładu, zwłaszcza o pracy w jednym z ośrodków dowodzenia nazistowskiej władzy.

Politolog Thore D. Hansen przygląda się jej ocenom swoich wspomnień i stwierdza frapujące paralele między wtedy a dziś. W ten sposób Niemieckie życie staje się sygnałem alarmowym dla współczesnego pokolenia. Bo na przykładzie Brunhilde Pomsel widać, dokąd mogą zaprowadzić obojętność, ignorancja i brak zainteresowania polityką.

źródło opisu: Materiały wydawcy

źródło okładki: Materiały wydawcy

Monique | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Poznając wydarzenia z przeszłości jesteśmy na pozycji uprzywilejowanej. Wiemy co przyczyniło się do takiego a nie innego rozwoju wydarzeń i jakie były tego następstwa. Jak natomiast na te same wydarzenia patrzy osoba która była ich świadkiem/uczestnikiem. Wyznanie Brunhilde Pomsel, która żyła przez cały burzliwy wiek XX jest niewątpliwie ciekawym puktem widzenia. Zaczynając leturę jesteśmy neutralni w stosunku do jej osoby. Dostajemy historię młodej dziewczyny której przyszło żyć w niespokojnych czasach po I wś. Im dalej zapoznajemy się z historią Pomsel, wyrabiamy sobie pewien stosunek do jej osoby. Czy będzie to sympatia czy wręcz przeciwnie zależy już tylko od czytelnika. Na zakończenie historii Brunhilde Pomsel można powiedzieć rozgrzesza się z własną przeszłością. Drugą część książki stanowi komentarz politologa. Jest to ciekawy zabieg ponieważ, historia Pomsel stanowi punkt wyjścia do rozważań na współczesnością i postawą do polityki.
Pozycja po którą warto sięgnąć, nawet...

Marycha0209 | 2018-11-29
Monika | 2019-01-13
MizzVintage | 2019-01-09
Monika | 2019-01-08

Patronaty tygodnia

Pierwszy długi weekend w tym miesiącu za nami, a to oznacza, że czas zrobić zapasy na nadchodzący. Bo co, jeśli tego dnia zabraknie nam książek do czytania?! Ale spokojnie, jak co poniedziałek polecamy Wam listę naszych książkowych patronatów. I pamiętajcie, nieważne, co mówią Wasi znajomi czy rodzina. Parapet, biurko i wszystkie inne powierzchnie płaskie również mogą służyć jako półka na książki.