rozwiń zwiń

„Po prostu wślizgnęliśmy się w to” – mówi 106-letnia sekretarka Goebbelsa

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.03.2019

Czy historia się powtarza? Bohaterka „Niemieckiego życia”, Brunhilde Pomsel, była sekretarka ministra propagandy III Rzeszy Józefa Goebbelsa, opowiada o swoim braku zainteresowania sukcesem narodowych socjalistów, o dążeniu do kariery w czasach społecznego i moralnego rozkładu, a zwłaszcza o pracy w jednym z ośrodków dowodzenia nazistowskiej władzy.

„Po prostu wślizgnęliśmy się w to” – mówi 106-letnia sekretarka Goebbelsa

„Niemieckie życie”Thore D. Hansen

Rzeczywistość sprzed 80 lat nie traci na aktualności? Z opowieści Brunhilde Pomsel wynika, że przyczyną awansu i sukcesów nazistów był brak w społeczeństwie zainteresowania polityką oraz brak empatii i solidarności – nawet jeśli ona sama tego nie zauważa albo nie potrafi zauważyć.

Światowa recepcja „Niemieckiego życia”

Poprzedzający wydanie publikacji film o tym samym tytule, a następnie sama książka odbiły się szerokim echem w światowych mediach. „The Times” stwierdził, że to „Przestroga dla współczesnych polityków i wyborców”. Natomiast według Daniela Chanocha, byłego więźnia obozu koncentracyjnego, jest „Najważniejszym wkładem w rozliczenie Holocaustu”. Zarówno książka, jak i film wywołały w Niemczech dyskusję na temat polityki historycznej oraz winy ponoszonej za drugą wojnę światową. Dowodem na to są fragmenty artykułów z „Suddeutsche Zeitung”: „Pomsel nie tylko inaczej patrzy na kwestię winy, ale też na samą siebie. (…) W ustach kobiety tak bystrej pomimo późnego wieku brzmi to szczególnie przerażająco”.

Czy historia się powtarza?

Politolog Thore D. Hansen przygląda się wspomnieniom Brunhilde Pomsel i zauważa ciekawe paralele między wtedy a dziś. W ten sposób „Niemieckie życie” staje się sygnałem alarmowym dla dzisiejszego pokolenia. Bo na przykładzie Pomsel widać, do czego mogą zaprowadzić obojętność, ignorancja i brak zainteresowania polityką.

„Niemieckie życie” to dokumentarny majstersztyk, który przekonuje bardziej niż niejedna fabularyzowana historia z tego okresu. Niezwykle poruszający i wciąż aktualny.

Thore D. Hansen – niemiecki politolog, dziennikarz polityczny i pisarz. Studiował nauki polityczne i socjologię w Hamburgu i Bostonie. Specjalizuje się w analizach polityki międzynarodowej, badaniach przyczyn wojny i pracy tajnych służb. Prowadził badania w MIT na temat spraw zagranicznych i polityki międzynarodowej Stanów Zjednoczonych.

artykuł sponsorowany


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Fragola 08.03.2019 09:21
Czytelnik

Przecież historia dzieje się na naszych oczach. Co robi dziś Kanclerz Niemiec ? Dlaczego Unia Europejska trzęsie się w posadach i za niedługi czas może runąć, a przynajmniej przestać istnieć w takiej formie w jakiej jest obecnie, bo co do tego, że Unia Europejska nie wygląda tak jak było w zamierzeniu jej ojców założycieli to już chyba nikt nie ma najmniejszej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
08.03.2019 08:15
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Armand_Duval 07.03.2019 17:32
Czytelnik

"Zarówno książka, jak i film wywołały w Niemczech dyskusję na temat polityki historycznej oraz winy ponoszonej za drugą wojnę światową."

Taaa, i pewnie wspólnymi siłami całego kolektywu stwierdzili, że całą winę ponoszą Polacy.

"Nie dla mnie przyjaźń polsko-niemiecka", jak śpiewał klasyk.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
08.03.2019 08:33
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 07.03.2019 10:42
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post