Książka Roku 2018

Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
literatura faktu
elfijka

Czym są Wyspy Owcze? I czemu w ogóle nazywają się Owcze, skoro właściwsze byłoby nazwanie ich Ptasimi? Wedle jednej z legend, wulkaniczny archipelag osiemnastu skał porzuconych na Atlantyku, potocznie zwany Farojami, powstał z brudu zza paznokci Boga, zebranego w trakcie tworzenia świata. Wedle innej, uformował się z ostatniego zęba, który wyleciał z paszczy pokonanego Stoorworma, potężnego...

Wedle jednej z legend, wulkaniczny archipelag osiemnastu skał porzuconych na Atlantyku, potocznie zwany Farojami, powstał z brudu zza paznokci Boga, zebranego w trakcie tworzenia świata. Wedle innej, uformował się z ostatniego zęba, który wyleciał z paszczy pokonanego Stoorworma, potężnego morskiego węża.

To miejsce pełne paradoksów, do dziś pomijane przez niektórych kartografów i serwisy meteorologiczne. Tu kiedyś żyły białe kruki, szczęście przynosiły rybie skrzela, a noga od stołu odegrała ważną rolę w historii farerskiej poczty.

Jeśli koniec świata ma swój własny koniec, to znajduje się on właśnie tutaj.

Autorem książki oraz bloga o tym samym tytule jest Maciej Brencz – poznaniak z dziada pradziada i pasjonat wszystkiego, co farerskie. Gdy odwiedza Wyspy, zawsze wraca z nadbagażem owczej literatury i gigabajtami cyfrowych wspomnień.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

Natalia | 2019-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2019

Książka napisana przez pasjonata, którą z pewnością docenią pasjonaci.

"Farerskie kadry" nie przynoszą odpowiedzi na pytanie, czym są Wyspy Owcze. Przynoszą właśnie serię Owczych fragmentów, migawek, puzzli dotyczących historii, języka, dźwięków, skrawków życia codziennego, wspomnień spraw prozaicznych ale i napomknięć o rzeczach trudnych. Autor, który sam na Farojach zostawił kawał swojego serca, w książce często oddaje głos innym, to kadry uchwycone przez nich uzupełniają tę mozaikę.

Inspirująca książka. Chętnie czytałabym więcej i więcej o życiu codziennym w wyspiarskim kraju - ale może właśnie to jest ten moment, kiedy książkę trzeba spakować do plecaka i ruszyć na Północ?

Bibliofilem_być | 2019-01-15
Na półkach: 2019, Przeczytane