Mój mąż Żyd

Wydawnictwo: Pascal
Izrael, małżeństwo, Żydzi
literatura faktu
Pawel Kurach

Miłość bywa trudna, zwłaszcza gdy tak wiele was dzieli. Nie zrozumiesz, czym jest istniejące od 70 lat państwo Izrael, dopóki nie zakochasz się w mężczyźnie, który stamtąd pochodzi. Tylko silne uczucie pozwoli wam przetrwać. Jego rodzina uszanuje ten wybór, ale zawsze będziesz gojką, a wasze dzieci nie będą Żydami. Przerwiesz łańcuch, którego ogniwa z takim mozołem dokładane są jedno za drugim...

Miłość bywa trudna, zwłaszcza gdy tak wiele was dzieli.
Nie zrozumiesz, czym jest istniejące od 70 lat państwo Izrael, dopóki nie zakochasz się w mężczyźnie, który stamtąd pochodzi. Tylko silne uczucie pozwoli wam przetrwać. Jego rodzina uszanuje ten wybór, ale zawsze będziesz gojką, a wasze dzieci nie będą Żydami. Przerwiesz łańcuch, którego ogniwa z takim mozołem dokładane są jedno za drugim od stuleci.
Ta książka to niezwykłe historie Polek, które poślubiły Izraelczyków i zamieszkały w Izraelu. Na urodzonego tam Żyda mówi się sabra (owoc opuncji). One rozgryzły go i poznały jego słodko-cierpki smak.

źródło opisu: http://pascal.pl/moj-maz-zyd,2,6882.html#

źródło okładki: http://pascal.pl/moj-maz-zyd,2,6882.html#

KaMiŚ | 2019-01-08
Na półkach: 2019, Przeczytane, Historia

Nie tak to widziałam .... W ogóle nie tak. Duża czcionka, średnia szata graficzna, a do tego tytuł sugerujący raczej opowieści ściśle o religijności mężczyzn. Spodziewałam się w najlepszym razie pozycji przeciętnej. Bardzo mile się jednak zaskoczyłam.
Przede wszystkim każda historia pozostaje całkowicie inna. Każda bohaterka skupia się na innych aspektach i przez to nie ma się wrażenia, że "one opowiadają w kółko to samo i żadnej nie pamiętam", co niestety zdarza się dość często w tego rodzaju publikacjach. Ogromny plus należy się także za fakt, że kobiety skupiają się głównie na sobie i na ciekawostkach o kraju. Książka jest w rzeczywistości opowieścią o Polkach, które zdecydowały się zamieszkać w Izraelu, a nie jak się spodziewałam historią miłostek do egzotycznie wyglądających mężczyzn.
"Mój mąż Żyd" to szczera, prawdziwa, zaskakująca i co najważniejsze nieprzerysowana opowieść o silnych kobietach, które zmieniły swoje życie i zaryzykowały wszystko, decydując się zamieszkań w...

kuzo | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Osiem opowiadań Polek, które wyjechały do Izraela albo z miłości do mężczyzny albo z miłości do tego kraju, Polek o różnym stażu emigracji – od kilku do kilkudziesięciu lat. Prywatne opowiadania o ich losach w tym istniejącym od 70 lat kraju, wstrząsanym wojną z Hamas. Wiele z tego, co już wiedziałam o Izraelu, potwierdziło się w tych opowieściach, dowiedziałam się też wiele nowego.
Zrozumiałam, dlaczego poznana przed 25 laty w Warszawie przemiła starsza Żydówka po powrocie do Izraela zaczęła mnie swatać na odległość z polskimi oficerami stacjonujacych tam wojsk ONZ – bo „kiedy Żyd kogoś swata, to zaświeci mu nad głową aureola – swatanie to jeden z 613 nakazów Tory, których wypełnienie obowiązuje dorosłych wiernych”. :D
Polki wyrażają się w samych superlatywach o Izraelczykach: nie piją, dbają o rodzinną atmosferę (wspólne posiłki całej rodziny, nie przed telewizorem). Są zwariowani na punkcie dzieci – pchają wózki na ulicy, noszą je na rękach, bawią się z nimi na placu zabaw....

mika | 2019-01-22
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Mam nieodparte wrażenie, że coś tu nie gra. Książka nie opowiada o mężu – tylko o żonie, nie o jednym – tylko kilku, nie Żydach – a katoliczkach a jedyne, co wydaje się na swoim miejscu – to Izrael. Nie zmienia to jednak faktu, że czytało się bardzo przyjemnie i autorka w sumie ciekawie przedstawia przekrój przez zróżnicowane społeczeństwo Izraela i podziały w nim istniejące (także wśród samych Żydów). Niestety o samej kulturze nie dowiedziałam się niczego ciekawego, gdyż autorka skupiła się na problemach z jakimi borykały się bohaterki po przyjeździe. I o ile brak akceptacji teściowej może być ciężkim przeżyciem (ale chyba jest to częste w przypadku małżeństw różnych religii czy kultur i można to przewidzieć), to jednak wydaje mi się, że temat został potraktowany zbyt ogólnie.

Gracjan Triglav | 2018-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Mój mąż Żyd. Historie Polek w Izraelu (2018)

„Ta książka to niezwykłe historie Polek, które poślubiły Izraelczyków i zamieszkały w Izraelu” – kusi wydawnictwo Pascal, dodając na zachętę także nieco dramatyczne, egzaltowane zdania ze Wstępu. Inteligentnego czytelnika taki marketing raczej zniechęci, zwłaszcza jeśli dodatkowo przeczyta notkę o autorce: „Pracowała w magazynach »Viva!«, »Gala«, »Zwierciadło«, »Pani«, »Party«”.
Historie są raczej zwyczajne, prozaiczne, i podobne do siebie, a sama książeczka zbyt cienka by oddać sedno sprawy – ale warto dać jej szansę. Co prawda wprowadzenie i pierwszy rozdział w którym autorka przybliża swoje losy mogą zbudować w nas przeświadczenie, że właśnie wyrzuciliśmy pieniądze w błoto, i że nie będąc stałą czytelniczką wyżej wymienionych periodyków ciężko będzie nam dotrwać do końca, ale pozostałe teksty miło zaskakują.

(str. 11-34) Śledzie w walizce (Sylwia – autorka) – 2/10*
(str. 35-67) Czekając na deszcz (Ilona) – 9/10
(str. 69-95)...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„To Izrael właśnie nauczył mnie, że nie ma jednej prawdy w życiu. Jest tylko inna perspektywa. Czy to w polityce, czy w wychowaniu dzieci. We wszystkim.”

Odkąd pamiętam bardzo interesowały mnie wszelkie wiadomości na temat zarówno konfliktu izraelsko-palestyńskiego, jak i samej kwestii tworzenia się Państwa Izrael. Tym chętniej sięgnęłam po książkę Sylwii Borowskiej opowiadającej o życiu Polek w tym nieprzeciętnym kraju. Nie zawiodłam się.

Publikacja „Mój mąż Żyd” opowiada historie ośmiu kobiet, które z powodu miłości do mężczyzny lub samego Izraela, postanowiły w nim zamieszkać. Autorce opowiadają o niełatwych początkach w nowym państwie, swojej codzienności, trudach, wyalienowaniu, tradycjach z którymi musiały się zmierzyć, ale także obowiązkowej w tym kraju służbie wojskowej oraz życiu w ciągłym cieniu wojny. W Izraelu przecież od 1948 roku trwa nieustanny konflikt zbrojny. Stan zagrożenia, to dla mieszkańców tego rejonu normalna sytuacja. Z drugiej strony Izrael to...

Osiem pięknych historii o trudnej miłości ponad podziałami. Autorka spisała historie kobiet, które zakochały się w Izraelczykach i postanowiły w imię uczucia, porzucić dotychczasowe życie i na stałe wyjechać do Izraela.
Książka króciutka, na jeden wieczór, ale za to bardzo przyjemnie się ją czyta, okraszona zdjęciami z Izraela oraz niesamowitymi opowieściami bohaterek.
Kobiety dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat samego Izraela i Izraelczyków, ich wiary, mentalności, obyczajów, oczami Polek mamy okazję zobaczyć jaki Izrael jest naprawdę np. że pomimo całej swojej narodowej religijności wielu Żydów to ateiści nie przestrzegający szabatu i innych żydowskich tradycji, że bardzo dobrzy z nich mężowie i ojcowie, że są stali w uczuciach i hojni, że nowe pokolenie nie jest już tak bardzo obarczone historią II wojny i jej okropnościami.
Każda z bohaterek przebywa w Izraelu od kilkudziesięciu do kilku lat, zatem mamy rzut oka na Izrael dawniejszy i ten obecny, na politykę, działania...

Agaton | 2019-04-18
Na półkach: Przeczytane, Judaica
Przeczytana: 21 lutego 2019

Fascynujący i realistyczny obraz Polek, które wybrały życie w Izraelu u boku żydowskiego męża. Ciekawe są spostrzeżenia psychologiczne na temat wychowywania ludzi w Polsce i w Izraelu, jak zachowują się Polki, a jak Izraelki oraz dlaczego Izraelczykom tak podobają się Polki jako żony. Warto wspomnieć, że mimo, iż przenosiny do egzotycznego dla Polków kraju jakim jest Izrael mogą wydawać się rajską przygodą, to rzeczywistość potrafi płatać figle i wiąże się z początkową walką z własnym charterem, słabościami i różnicami kultowymi.Nie dla wszystkich ta walka kończy się tak jakby tego chcieli, ale na pewno jest warta podziwu.

asenata | 2019-05-15
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 15 maja 2019

Czyta się całkiem nieźle, ale jednak czuję pewien niedosyt. Na książkę składają się historie kobiet, które pokochały Izraelczyków ; każda dość podobna, dość banalna, właściwie o tym samym. Brakuje mi tu czegoś więcej, niemniej jednak polecam :) Rewelacyjną książką o Izraelu jest "Izrael oswojony" Sidi, która zresztą w tej też opowiada krótką historię swojej miłości.

jojolinka | 2019-05-29

Książka "Mój mąż Żyd" porusza tematykę życia Polek w Izraelu.
Czyta się ją jak listy z daleka od koleżanki - miło i z ciekawością.
Poruszane historie poszczególnych bohaterek przedstawiają losy znajomości z tytułowym mężem Żydem. Ukazują także obraz Izraela na przestrzeni lat, a co za tym idzie zmienność obyczajów.

Dla mnie była to książka na dwa wieczory. Z ciekawością przewracałam kolejne strony dowiadując się wielu rzeczy związanych z odmienną dla mnie kulturą.

Karolina | 2019-02-14
Na półkach: 2019, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 14 lutego 2019

Historie są raczej zwyczajne, prozaiczne, i podobne do siebie,– wypadają zbyt podobnie (choć jest to niewątpliwie świadectwo klarownie wykładające pewne mechanizmy).
Z rozmów usunięto pytania, wypowiedzi bohaterek (i jednego mężczyzny) przedstawione są w formie obszernego, szczerego monologu. Czyta się je całkiem nieźle.