Laponia. Wszystkie imiona śniegu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
poczytne

Czy ludność Laponii ma więcej nazw na określenie śniegu, czy reniferów? W jaki sposób Saamowie dochodzili do porozumienia z duchami ziemi i drzew? Dlaczego namiętnie budowali labirynty? I jakie są ich narciarskie upodobania? Jođi lea buoret go oru – popularne przysłowie Saamów mówi, że „lepiej przemieszczać się z miejsca na miejsce, aniżeli tkwić w jednym miejscu”. Wyrusz tropem ludzi śniegu...

Jođi lea buoret go oru – popularne przysłowie Saamów mówi, że „lepiej przemieszczać się z miejsca na miejsce, aniżeli tkwić w jednym miejscu”. Wyrusz tropem ludzi śniegu i rozsmakuj się w ich fascynującym świecie, który od wieków rozpalał wyobraźnię podróżników.

Marta i Adam Biernat, autorzy popularnego bloga Bite of Iceland oraz bestsellerowej książki Rekin i baran pokażą Ci tę urzekającą i dziką krainę, jej dziewiczą naturę i wyżynno-górski krajobraz; opowiedzą o wierzeniach Saamów, ich zadziwiających zwyczajach, barwnych legendach i życiu codziennym. Dzięki podróży z tą książką poznasz najbardziej tajemniczą kulturę odległej Północy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

źródło okładki: www.wydawnictwopoznanskie.com/

Agnieszka | 2019-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2019

Szczerze, to spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Otrzymałam tak miłą niespodziankę...
Liczyłam na to, że książka będzie typową podróżniczą opowieścią (szczególnie, że autorzy są Polakami, dlatego spodziewałam się reportażu). A o ile dobrze policzyłam takie wspomnienia może pojawiły się dwa razy. Za to poznałam magię Laponii, kraju który teraz zafascynował mnie jeszcze bardziej.
Język książki jest bardzo przystępny. Czułam się, jakbym czytała baśń a nie (bądź co bądź) dokument opisujący zwyczaje Saamów. Opisy serwowane przez autorów bardzo działały na moją wyobraźnię, muszę przyznać, że momentami czułam się jakbym była właśnie obok Saamów.
Najbardziej zafascynowały mnie zwyczaje związane z miłością - od rękawiczki po wizytę w domu wybranki.
Do tego jeszcze zostały dodane przepiękne zdjęcia.
Brakowało mi jednak ciut więcej wspomnień autorów. Byłam ciekawa czy łatwo było im się zaadaptować wśród społeczności, pamiętać o tych wszystkich tradycjach, jak zostali przyjęci...

książek: 41989
Muminka | 2019-05-19
Przeczytana: 16 maja 2019

całkiem ciekawy opis tajemniczejkrainy śniegów.Poznajemy wiele zwyczajów i spośób życia Saamów,także autorka przytacza liczne opowieści i legendy Saamów. Opisuje ich animistyczne wierzenia, ofiary przebłagalne gdy muszą ubić niedźwiedzia lub renifera,zachwyca nas białymi nocami i zorzą polarną. To,co niezwykle i unikatowe w kulturze znajduje opis, wytłumaczenie i tak poszerza czytelnik swoją wiedzę. Najbadziej zaciekawiły mnie rozdziały o folklorze i tradycji ludowej, zwłaszcza demonologia i świat nadprzyrodzony. Do wyboru na antypatycznego pzeciwnika mamy trolle,mniejsze i większe krasnoludy,foki przybierające ludzkie kształty czy piękne nimfy rzucające uroki na zbłąkanych wędrowców.

agatson | 2019-04-29

Dobrze napisany reportaż ale spodziewałam się czegoś innego. Dużo o mentalności i wierzeniach laponczykow.

TakaJednaMarta | 2019-04-18

Początkowo byłam sceptycznie nastawiona do tej książki. Myślałam, że będzie to treść typu: śliczne widoczki, mili ludzie, pyszne jedzenie, wspaniała podróż. Ale sięgnęłam po nią z tego względu, że jestem zafascynowaną kulturą północnej Europy i chcę wiedzieć o niej jak najwięcej.
Książka urzekła mnie licznymi legendami o trollach, czarownicach itp.
Dowiedziałam się również ciekawych informacji na temat żywności, szamanów, zaręczyn itp.
Autorzy bardzo solidnie przyłożyli się do napisania tej książki: konkretne źródła w bibliografii itp.

Rosario-Tijeras | 2019-03-01
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Widziałam na LC sporo negatywnych opinii. Merytorycznie - nie mam pojęcia, bo tej części świata w ogóle nie znam. Do przeczytania skłoniła mnie okładka z pięknym renem i zima, która była za oknem. Przyznam, że spodziewałam się czegoś zupełnie innego (po wstępie) i żałuję, że tego nie dostałam. Nie nastawiajcie się więc na książkę podróżnicza. Autorka ukazuje nam przede wszystkim duszę Laponii. Historię, zwyczaje, wierzenia i tradycje. Wiele tu ciekawostek. Zwłaszcza dla północnych ignorantów. Podobał mi się język, krótkie rozdziały i podejście do tematu. Szkoda, że książka trafiła na taki a nie inny okres i moje samopoczucie.

_Paulina_ | 2019-02-21
Przeczytana: luty 2019

Laponia - rozległa kraina geograficzna, o której można by mówić długo i ciekawie. Niestety książka ta tego nie odzwierciedla... W podstawówce tata kupował mi książki z polskimi legendami. Czułam się wtedy tak, jak czułam się czytając tę książkę. "Laponia wszystkie imiona śniegu" to według mnie zbiór baśni i wierzeń ludzi, którzy żyli "kiedyś" na obszarze Laponii. W zdecydowanej większości rozdziałów brak jest doprecyzowania ram czasowych. Kupując tę książkę, liczyłam na opis osobistych przeżyć autorów, a także na poznanie współczesnego życia Laponii. Niestety się przeliczyłam.
Nie zmienia to faktu, że pozycja autorstwa Marty i Adama Biernat na pewno w jakimś stopniu przybliża czytelnikowi obraz Laponii. Zdecydowanie godne uwagi są (nieliczne, ale jednak) fotografie opisywanej krainy. Poza tym szata graficzna i oprawa Wydawnictw Poznańskiego dała radę!

meissobobrish | 2019-02-18

"Laponia. Wszystkie imiona śniegu" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy choć raz pomyśleli "chcę zobaczyć zorzę polarną". Spodziewałem się historii toczącej się wśród śnieżnych zamieci, w mroku gdzieś na niezbadanej północy, a otrzymałem opowieść o Saamach tak bogatą w słowa, że już sam nie wiem co mnie bardziej fascynuje: Laponia czy Syberia.

To, że lubię śnieg to każdy chyba już zdążył zauważyć. W tym roku również zacząłem poruszać się na nartach, ale nie spodziewałem się, że ta książka opowie mi o tychże w taki sposób! Oczywiście nie tylko narty, mnóstwo legend, zwyczajów i tradycji kultury Laponii, w to wszystko wplecione kilkanaście zdjęć (ktoś kto nigdy nie widział tego regionu nawet na fotografii może się troszkę zdziwić, że tak to wygląda). Rozdziały krótkie, ale pobudzające wyobraźnię i zachęcające do poszukiwań większej ilości informacji. Napotkałem jednak też trudności, słownictwo i przypisy spowolniły moją lekturę, bo jak czytam to niczego nie pomijam. 😂 Oj...

fadetoblack | 2019-02-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 10 lutego 2019

Książki na temat krajów Północy przyciągają mnie jak magnes. W ciemno kupuję każdą, która na okładce ma fiordy Norwegii, islandzkie gejzery, czy - jak w przypadku "Laponii. Wszystkich imion śniegu" - renifery i biały puch, dzięki czemu moja skandynawska półka pęka w szwach.

"Laponię. Wszystkie imiona śniegu" pragnęłam przeczytać już zanim została wydana. Nie mogłam doczekać się opisów północnej natury i codziennego życia Saamów, a nie Lapończyków (!) kochani autorzy, w surowym klimacie.

Otrzymałam za to zgrabnie napisaną "pracę", w której autorzy powołują się na mnóstwo źródeł. Wcale nie opisują codzienności, a wierzenia mieszkańców Laponii i legendy, jakie wśród nich krążą. Przypominają o szczególnej więzi, jaka łączy Saamów z naturą oraz to, z jaką czcią traktują zwierzęta - szczególnie reny. Cóż mogę powiedzieć... Nie tego się spodziewałam. Autorzy zapewne włożyli ogrom pracy w poszukanie tekstów źródłowych (o czym świadczy sama pokaźność bibliografii i przypisów) i ich...

Boookreads | 2019-01-31

Ta książka szczegółowo opowiada o Laponii, jej florze i reniferach. Mamy możliwość poznania tradycji i wierzeń tamtych regionów.
Autorzy w tej książce przedstawiają nam legendy mieszkańców.
Ta książka jest bardzo interesująca i daje nam możliwość głębszego poznania historii Laponii.
Ogromna ilość ciekawostek jest świetnym dodatkiem tej pozycji.
Marta i Adam Biernat piszą lekkim i logicznym stylem, a ich powieść dostarcza nam wielu cennych informacji.
Bardzo się cieszę, że miałem możliwość przeczytania...

arakne_ | 2019-01-24
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Treść książki jest zgodny z opisem zawartym na okładce. Moim zdaniem aż za bardzo. Jeśli miałabym podsumować tą książkę to wszechobecny jest temat szamanizmu i wszelkich jego cech, atrybutów itp. Itd. Oczywiście super się o takich rzeczach dowiedzieć o Laponii ale nie spodziewałam się, że to jest temat praktycznie co którąś stronę. Niestety ale znużyło mnie to bardzo szybko. Dodatkowo książka jest dla mnie napisana dość sztywno więc nie czyta się jej dość „przyjemnie” jak takiej opowieści o Laponii tylko książkę bardziej naukową. Niestety ale męczyłam się czytając tą książkę a mój entuzjazm z każdą stroną malał.
Jest ona godna polecenia dla kogoś, kto interesuje się tematem wierzeń, szamanizmem itp. Itd. Trochę chyba naiwnie myślałam, że oprócz tych tematów będzie coś o życiu codziennym, zwyczajach, bolączkach, takiej codzienności, funkcjonowaniu w tak trudnych do życia warunkach.