Książka Roku 2018

Uśpiona. Który to wariant rzeczywistości?

Wydawnictwo: Psychoskok
9788381192828
Aneta

Brutalny i mroczny thriller psychologiczny, pełen nagłych zwrotów akcji. Stopniowo poznajemy kolejne postaci, które wydają się być ze sobą niepołączone. Nic bardziej mylnego. Dlaczego prokurator PRL ściga ukrywającą się dziewczynę? Kto zabił rodziców Jagody? Jak Bromski stał się bezwzględnym psychopatycznym pedofilem? Czy Andrzej zemści się na prokuratorze? I w końcu, który wariant...

Dlaczego prokurator PRL ściga ukrywającą się dziewczynę?
Kto zabił rodziców Jagody?
Jak Bromski stał się bezwzględnym psychopatycznym pedofilem?
Czy Andrzej zemści się na prokuratorze?
I w końcu, który wariant rzeczywistości okaże się tym prawdziwym?

Patronat nad książką objęli: itysiek.reads, Kulturalne rozmowy, dlaLejdis - portal dla kobiet,

źródło opisu: http://www.psychoskok.pl/produkt/uspiona/

źródło okładki: http://www.psychoskok.pl/produkt/uspiona/

Angelic | 2019-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Thriller jako rodzaj literacki, ma w czytelniku wywołać wstrząs i dreszczyk emocji, wykorzystując zwroty akcji i suspens. Kiedy dołożymy do tego element psychologiczny, nagle okazuje się, że wielu autorom, którzy potencjalnie wydali książki w tym gatunku, nie udało się wyjść za ramy średniego thrillera, o spłyconym wątku psychologicznym nie wspomnę. Jednak moi kochani, Panie i Panowie, Anka Mrówczyńska podołała temu zadaniu i zrobiła to w świetnym stylu.

Historia jest wielowątkowa i wielowymiarowa. Krótkie rozdziały wprowadzają Nam postacie z pozoru niepowiązane, podobnie jak historie, które im się przydarzają. Nic bardziej mylnego, bo w trakcie czytania kolejnych stron, można zauważyć nici interakcji i zazębiania się poszczególnych życiorysów i ścieżek. Ten zabieg i mnogość bohaterów sprawia, że czyta się bardzo szybko, jednak pokuszę się o stwierdzenie, że przeciąganie lektury, mogłoby Nam mocno zagmatwać myślenie. Warto zaznaczyć, że książka jest przesycona patologicznymi i do...

itysiek_reads | 2018-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2018

PREMIERA KSIĄŻKI 26 LISTOPADA! OPINIA PATRONACKA.

Anka Mrówczyńska, urodzona wiosną 1987 roku, absolwentka klasy dziennikarskiej, rozpoczęła studia filozoficzne, potem pedagogiczne, jednak naukę na obu kierunkach przerwała. Ambasadorka akcji „Słowa na granicy zmian” realizowanej przez Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego „Więź” w ramach programu Narodowego Centrum Kultury.
Zadebiutowała w 2015 roku dziennikiem napisanym w szpitalu psychiatrycznym „Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk”. Książka została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko psychologiczno-psychiatryczne i polecana jest zarówno studentom, jak i specjalistom z szeroko pojętej dziedziny ochrony zdrowia psychicznego. Po sukcesie „Psychiatryka” rozpoczęła prace nad kolejnymi częściami cyklu „Młody bóg z pętlą na szyi”.
Tuż przed 30. urodzinami wydała książkę „Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii”, która jest próbą nabrania dystansu do problemów wynikających...

Gosik62 | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Wstrząsająca, mocna, brutalna, trzymająca w napięciu książka. Przeczytana w jeden dzień ponieważ ma niecałe 200 stron. Przedstawia czasy PRL-u i brutalne metody ówczesnej milicji. Ale akcja przeplata się ze współczesnymi czasami. Niesamowite, nietuzinkowe, bardzo trudne historie różnych osób, pozwalają czytelnikowi bardziej je poznać i zrozumieć postępowanie....?

Northman | 2018-12-29
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Thriller pierwsza klasa!

Ta książka to jedno wielkie, niesamowite zdziwienie - i to na ogromny plus :) Okazuje się bowiem, że autor z rodzimego podwórka potrafi napisać świetny thriller psychologiczny z zakończeniem, którego nie powstydziłby się żaden wiodący autor gatunku. Samo zaskoczenie zaś jest po ostatniej stronie tym większe (wciąż na plus!), że do tej pory Anka Mrówczyńska przyzwyczaiła nas do całkiem innego rodzaju lektur (!).

Beletrystyka na niezłym poziomie to coś, o co Ankę można było co prawda trochę posądzać (patrząc na dotychczasowe zdolności twórcze :) ), ale nie sposób było się spodziewać, że efekt będzie aż taki fajny :) "Uśpiona" to kilka z pozoru niezwiązanych ze sobą wątków i historii, scen nasączonych przemocą i brutalnością, mnóstwo zwrotów akcji i stopniowe zbliżanie się wraz z każdą stroną do zaskakującego finału, w którym wszystkie wątki ostatecznie się ze sobą połączą, ale w sposób, jakiego nikt się raczej nie spodziewał. Brawo! :)

Akcja w stylu...

Gąska | 2019-01-04
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 04 stycznia 2019

Przyznam szczerze, że ta niepozorna książka, która liczy sobie zaledwie dwieście stron, wstrząsnęła mną dogłębnie. Jest brutalna, mocna i zdecydowanie nie dla każdego. Stanowczo odradzam jej czytania osobom, które wolą lekkie powieści, polecam natomiast fanom pozycji z dreszczykiem.

„Uśpiona” posiada wszystko, co dobry thriller posiadać powinien, przede wszystkim wyróżnia się wśród innych książek z tego gatunku, a zawsze miło czyta się coś, co nie powiela schematów. W połączeniu z elementem psychologicznym oraz bardzo dobrym zakończeniem otrzymujemy udaną całość. Co prawda nie czytałam wcześniej żadnych innych dzieł autorki, ale przeglądając jej dorobek, stwierdzam, że opisywana przeze mnie książka, jest zupełnie inna od tych, które wyszły spod jej pióra do tej pory.

„Uśpiona” składa się z paru historii, sceny wręcz kipią przemocą, nie ma czasu na nudę, akcja mknie w zawrotnym tempie i wciąż zmienia bieg. Pozorny brak ładu i składu, z każdą stroną przybliża nas do finału, w...

Iwona | 2019-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Wiele wątków, chwilami można się zgubić, pokazane brutalne czasy i metody stosowane przez milicję, ale przenosimy się także do czasów współczesnych. Nie da się nudzić przy tej książce nudzić. Jedno jest pewne, że w tej książce nic nie jest pewne.

Volumen | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Genialna książka. Nietuzinkowa historia, brutalna i taka rzeczywista a z drugiej strony te sny i zatracanie się w rzeczywistości głównej bohaterki powodują, że nic nie jest pewne. Autorka ma potencjał. Tematyka przypomina trochę książki Fitzka. Polecam.

Kamila | 2018-11-24

Uśpiona Anki Mrówczyńskiej to mroczny i brutalny thriller psychologiczny. Narracja jest z perspektywy kilkorga różnych bohaterów, którzy początkowo zdają się nie być ze sobą powiązani. Jednak w miarę rozwoju książki, gdzie retrospekcje mieszają się z aktualnymi wydarzeniami, powoli dowiadujemy się kto jest kim i co łączy ze sobą wszystkich bohaterów.

Cała książka obraca się wokół postaci byłego prokuratora PRL, człowieka bezwzględnego okrutnego o zapędach pedofilskich. Bez skrupułów wykorzystuje swoje wpływy by osaczać wybranych ludzi (często porządnych, którzy popełnili niewielkie błędy) i ciągłym szantażem i groźbami robi z nich swoich popleczników, którzy dokonują za niego najnikczemniejszych występków. Wydaje się, ze jego macki sięgają wszędzie i jeśli już raz wpadnie się w jego łapy to już nigdy się nie uwolni.

Książka jest brutalna i bardzo mocna. Autorka daje nam również wgląd w historię skorumpowanego prokuratora i tego, co sprawiło, że stał się takim nieczułym...

Ambiwalentna | 2019-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2019

„Uśpiona. Który to wariant rzeczywistości?” to momentami bardzo brutalny thriller psychologiczny, z pewnością nie dla osób o słabych nerwach. Przeplata on wątki kilku osób, które na przestrzeni lat zaczęły się splatać w dość przerażający sposób, a cała akcja ma miejsce w czasach PRL, gdzie władza może więcej..

Mamy tutaj naprawdę mocne motywy - pedofilia, nadużycia władzy, morderstwa, pościg za dziewczyną, zemsta, a wszystko to na zaledwie 200 stronach, co sprawia, że akcja jest dynamiczna i wciągająca, co uważam, za duży atut tej książki.

Jedyny problem miałam w połapaniu się kto jest kim, ponieważ postaci było dużo, a na przestrzeni lat, były one różnie nazywane, jednak kiedy już ogarnęłam co się dzieje teraz, a które fragmenty są wydarzeniami z przeszłości, to nie miałam już tak dużego problemu ze zrozumieniem treści.

Książka zawierała parę momentów, które mną wstrząsnęło. Domyślałam się, w którą stronę pójdzie finał, jednak nie spodziewałam się jak zostaną zakończone wątki...

Światy Alternatywne | 2018-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Bohaterów książki jest kilku i w miarę czytania ich przybywa, jednak główne postaci możemy wyodrębnić trzy: Majkę, Jagodę i Andrzeja. Pierwsza wyraźnie przed czymś ucieka. Jest zastraszona i płochliwa. Druga, mająca wpływowego ojca, nie musi martwić się wieloma rzeczami w swoim piętnastoletnim życiu. No i trzeci, Andrzej, który ma najbardziej przerąbane. Jako dziecko jego życie polega na przyjmowaniu ciosów od ojca, milicjanta alkoholika, oraz wsłuchiwaniu się w żałosne jęki gwałconej matki. W końcu nie wytrzymuje i go zabija. Pozorne uwolnienie się od tyrana sprawia, że wpada w łapy drugiego, jeszcze groźniejszego... Do tego kilka postaci, które pojawiają się z czasem.

Właśnie, "z czasem". Czasy tutaj są nakreślone bardzo niewyraźnie. Wiemy ogólnie, że najpierw operujemy w czasach PRL-u oraz niedługo po obaleniu komuny. Czytamy historie różnych osób myśląc, że dzieją się równolegle. To nieprawda, niektóre dzieli kilka lat, jednak o tym dowiadujemy się dopiero później. I to jest...