Wyzwanie czytelnicze LC

Dobre miasto

Wydawnictwo: Czarna Owca
kajsa

Duszna atmosfera prowincjonalnego miasteczka, zamknięta, nieprzychylna społeczność oraz dojmujące przekonanie, że życie nie przyniesie nic lepszego – czy to wystarczy, aby zwyczajny człowiek stał się zabójcą? Dobre Miasto jest jak każde inne: ma swoje ciemne zaułki i ponure tajemnice, o których nie chcą myśleć pochłonięci codziennymi problemami mieszkańcy. Kiedy zamordowana zostaje żona...

Dobre Miasto jest jak każde inne: ma swoje ciemne zaułki i ponure tajemnice, o których nie chcą myśleć pochłonięci codziennymi problemami mieszkańcy. Kiedy zamordowana zostaje żona lokalnego biznesmena, uwielbiana przez wszystkich aktywistka, wzrasta niepokój, mnożą się plotki i rodzą nowe podejrzenia. Wkrótce ma rozpocząć się proces trzech mężczyzn podejrzanych o to brutalne morderstwo. Tymczasem Małgorzata, dziennikarka pochodząca z Dobrego Miasta, odkrywa, jak wiele niedomówień jest w tej na pozór prostej sprawie i jak bardzo nieprawdziwe twarze ukazują jej kolejni rozmówcy. Od tego, komu teraz zaufa, będzie zależało jej życie…

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/dobre_miasto,p1560067655

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/dobre_miasto,p1560067655

Roman Dłużniewski | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Bardzo mieszane uczucia.

Być może ciągle nazwisko "Zielke" wywołuje u mnie nadzieję, że przeczytam coś na miarę "Wyroku" czy "Sędziego". Co rusz przeżywam rozczarowania ("Dyktator" był tych rozczarowań szczytem), a mimo to, z uporem maniaka sięgam po kolejne pozycje autora.
Żenująca w swym zachowaniu dziennikareczka z Warszawy usiłuje rozwikłać zagadkową zbrodnię w tytułowym Dobrym Mieście.
Czyta się to nawet nieźle i szybko, ale w pamięci pozostanie niewiele. Zielke coraz dobitniej pokazuje, po której stronie lokuje swoje sympatie i raczej nie wychodzi to jego twórczości na dobre.

Jak ktoś nie ma nic lepszego do roboty...

Katarzyna | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

W małych miastach pies śpi z kotem, sąsiad z narzeczoną brata, a złodziej z żoną obrabowanego. I rzecz jasna, wszyscy o tym wiedzą. W małym mieście są baraki biedoty i pałace domniemanych lub rzeczywistych milionerów. I jest na tę społeczną skrajność ogólnomiasteczkowa zgoda. Są zdarzenia mało i mniej moralne, są zachowania cudownie anielskie. Jest po prostu średnio. To akceptowalna, ba, lubiana średniość, której stałość wynika z tego, że wróg jest wrogowi przyjacielem, zaś przyjaciel to najczęściej tylko partner od czyściutkich jak łza i od brudnych podmiejskim błockiem interesów. Proszę Państwa, Mariusz Zielke z ironią otwiera szeroko drzwi, byśmy ujrzeli i doświadczyli zjawiska o jakże urokliwej nazwie - "Dobre miasto".
"Szare, zmrożone, pełne krzywych bloków o ziemistych barwach, z kolorami zawsze wpadającymi w brudną zieleń i rozmyty błękit, jakby w powietrzu rozpylono jakiś barwnik obrzydzający ludziom nawet najbardziej słoneczne dni" (str.30)

W Dobrym Mieście...

Nina | 2018-11-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 25 listopada 2018

Mariusza Zielke znałam i lubiłam dotychczas za jego twórczość political fiction. Tym razem autor popełnił kryminał. I muszę powiedzieć, że zrobił to świetnie. Bardzo niekonwencjonalnie, ciekawie, inaczej.
Dobre Miasto niekoniecznie jest takie dobre, jakby jego włodarze chcieli, by je widziano. Jak w każdym mieście dzieją się tu różne zakulisowe rozgrywki. Kiedy dochodzi do porwania żony największego biznesmena zachodzą obawy, że część tych tajemnic może wyjść na jaw. Szczególnie, że do miasta przyjeżdża Małgorzata - dziennikarka prowadząca swoje śledztwo na zlecenie redakcji i do tego była mieszkanka Dobrego Miasta.
Powiem szczerze, że na początku trochę mi się dłużyło i nie byłam pewna, do czego autor dąży przedstawiając wątki z przeszłości bohaterów. Później to wszystko pięknie się ułożyło i nabrało sensu. Warto więc przebrnąć przez te kilkadziesiąt pierwszych stron, bo potem nie będziecie w stanie oderwać się od lektury.
Dla mnie rewelacja i serdecznie polecam.

Izabela Pycio | 2018-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2018

"Każda informacja ma swój czas, by wypełznąć na światło dzienne."

Pierwszorzędnie odmalowane tło powieści, swobodne poruszanie się po polskich realiach od lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku do współczesności. Frapująco cofałam się wspomnieniami do czasów młodości, kiedy szara i bura rzeczywistość wkraczała w każdy aspekt życia. Ale i w przygnębiającym środowisku, dzięki zaangażowaniu rodziny, świat wydawał się wart odkrywania i łapania szczęścia. Wielokrotnie było ciężko, brakowało podstawowych produktów, wolności w kształtowaniu poglądów, czy dostępu do wybranych dziedzin nauki, to jednak wsparcie bliskich ułatwiało funkcjonowanie.

Natomiast w powieści obserwujemy bohaterów z dysfunkcyjnych rodzin, zaliczanych do najniżej usytuowanej warstwy społecznej, skazanych na samotną walkę o byt, akceptację, zrozumienie i marzenia. Zadziwiające, jak bardzo takie środowisko determinuje rozwój człowieka, pozostawia ślad w psychice, napiętnuje złem i przemocą. Jakże trudno wyrwać się z...

Wojciech Gołębiewski | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Zielke - absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego !!.
Po pierwsze zapomniałem, że dałem autorowi PAŁĘ za „Człowiek, który musiał umrzeć”. A po drugie przeczytałem pozytywną recenzję mojego ulubionego recenzenta, Jarosława Czechowicza na: http://krytycznymokiem.blogspot.com/2018/10/dobre-miasto-mariusz-zielke.html
Lubienie nie oznacza zgadzania się w każdym względzie, no i właśnie w przypadku tej książki mamy przeciwne zdania. Z recenzji Czechowicza, którą gorąco polecam, wyciągam perfidnie, tendencyjnie fragment:
„…Szaleństwem jest marzenie o normalnym życiu na prowincji. Prowincja okazuje się wyjątkowo złowroga….”
Powiem rozbrajający komunał: zło tkwi w człowieku, a nie w miejscu zamieszkania. Ale to tylko moje niewinne żarty pod adresem cenionego recenzenta. Aby temat prowincji i marginesu społecznego odfajkować, przypominam, jako wzór, Marka ...

emindflow | 2018-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Miałem trochę obaw sięgając po tę książkę, bo w dotychczasowym dorobku Mariusza Zielke doskonałe pozycje z cyklu o Jakubie Zimnym przeplatały się z powieściami mniej lub jeszcze mniej udanymi. Oceniając z tej perspektywy to “Dobre Miasto” stanowi swego rodzaju przełom, bo moim zdaniem to całkiem udana powieść.
Zielke, jako były dziennikarz śledczy, w tematach kryminalnych na styku polityki, finansów i biznesu czuje się jak ryba w wodzie. I to właśnie dziennikarka, a nie organy ścigania, próbuje tu rozwikłać zagadkę głośnego porwania żony lokalnego biznesmena. Autor, w typowy dla siebie sposób, potraktował wyjściowy temat z różnych punktów widzenia, nieustannie zmieniając narratora. Taki zabieg pozwolił czytelnikowi zobaczyć te same wydarzenia oczami różnych ich uczestników.
Sam wątek kryminalny, wyjęty z większego kontekstu, wyglądałby dość mizernie, ale Zielke solidnie obudował go zarówno warstwą społeczno-obyczajową, jak i psychologiczną. Dzięki temu fabuła, początkowo dość...

Patrycja Kunicka | 2018-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2018

Pierwsze spotkanie z twórczością Mariusza Zielke za mną i zaliczam je do udanych. "Dobre Miasto " okazało się całkiem dobrą książką, którą miałam przyjemność przeczytać dzięki uprzejmości wydawnictwa Czarna owca. Teraz nie pozostaje mi nic innego jak nadrobić zaległości i sięgnąć po inne powieści tego autora.

"Wszyscy mamy swoje drugie oblicze, mamy sekrety i sposób radzenia sobie z traumami".

Jakub Krynicki, biznesmen z Dobrego Miasta zgłasza zaginięcie żony, Agnieszki. Kobieta znana w mieście ze swojej dobroci i działalności charytatywnej została porwana dla okupu i brutalnie zamordowana. Policja szybko odnajduje jej zwłoki i wpada na trop morderców. Na ławie oskarżonych zostają osadzeni trzej mieszkańcy Dobrego Miasta.

"Głowę odrąbali siekierą, resztę ciała pocięli piłami i zapakowali w czarne worki na śmieci".

Małgorzata Wolska jest dziennikarką, która urodziła się i przez pierwsze lata dzieciństwa mieszkała w Dobrym Mieście. Kobieta ma napisać reportaż o mordercach i...

Biblioteczka Rudej | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

"Pieniądze nie zawsze dają szczęście, czasem towarzyszy im bagaż problemów w innych aspektach życia. każdy z nas przechodzi drogę i popełnia błędy"

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Pana Mariusza Zielke, który ma na swoim koncie już kilka pozycji, ale jakoś nigdy nie było mi po drodze. Cóż po lekturze Dobrego miasta mogę tylko stwierdzić, że nie było to spotkanie ostatnie, bo miałam wrażenie czytając, że książka jest przemyślana w każdym szczególe i nawet słowa uznane powszechnie za wulgaryzmy były użyte w tych miejscach, w których powinny, po prostu nie raziły i nic innego tam nie pasowało. Ja osobiście jestem pod wrażeniem stylu pisania i kunsztu pisarskiego Pana Mariusza. Kolejny przykład na to, że pomimo setek nowości ciężko trafić na prawdziwą perełkę jaka jest dla mnie Dobre miasto. Mam wrażenie, że książka nie potrzebuje bilbordów i szczególnych działań marketingowych, bo ona obroni się sama, tak jak sama się wypromuje.
Dobre miasto to miasto jakich setki, senne,...

Nawet dość długo zastanawiałem się nad tym jakim przymiotnikiem obdarzyć tę powieść na początek, jak nazwać problem, który z nią mam. I myślę, że najlepszym sformułowaniem będzie tu "powieść wyspowa". Tak, tekst Zielkego składa się z wysp, wysp dobrego, bardzo dobrego niekiedy tekstu, rozdzielonych jednak jakimś dziwnym morzem. Nie zrozumcie mnie źle, to nie jest zbiór opowiadań, ani nawet powieść zbliżająca się do formuły zbioru opowiadań, mamy tu jedną ciągłą historię, nawet dość wciągającą, ale w tej historii trafiamy be przerwy na te "wyspy" i to "morze".

Nie widzimy logicznego rozwoju większości istotnych dla rozwoju fabuły spraw. Nie czujemy w ogóle tego, czemu dziennikarka będąca główną bohaterką książki zmienia zdanie o biznesmenie, o którym pisze. Od początku wiemy, że zmieni zdanie i to się oczywiście dzieje, ale dlaczego, jak - tego w gruncie rzeczy nie pojmujemy. Podobnie nie wiemy czemu zaczyna wątpić w winę oskarżonych. Znowuż, od początku wiadomo, że to się wydarzy,...

Czytaanna | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

Dobre Miasto w którym dochodzi do morderstwa,trzech podejrzanych i młoda dziennikarka Małgorzata,która zajmuje się wyjaśnieniem tej jakże makabrycznej zbrodni.
Małgorzata ma nie lada zadanie,ponieważ nie wie kto mówi prawdę a kto kłamie.
Chcąc się tego dowiedzieć musi poznać mieszkańców jak i samych podejrzanych.
Powieść kryminalna,którą czyta się dość lekko i z wielkim zainteresowaniem.
Myślę że na kilka jesiennych wieczorów jest w sam raz. Zakończenie powieści jest zapowiedzią do kolejnej części z czego się już cieszę, bo jestem bardzo ciekawa dalszych losów bohaterów Dobrego Miasta.
Przeczytałam i polecam.