Humor i mądrość Świata Dysku

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Wit and Wisdom of Discworld
czupirek

Świat Dysku zamieszkuje ogromna i zróżnicowana populacja – od wiedźm po wampiry, od przerażających do przygłupich... To świat, w którym magiczne księgi mogą pożerać niewinnych czytelników, a Śmierć ucieka niekiedy na wieś na krótkie wakacje. "Humor i mądrość Świata Dysku" to zbiór najbardziej dowcipnych, błyskotliwych i mądrych cytatów, pochodzących z niezwykłej serii stworzonej przez Terry`ego Pratchetta. Z pewnością przeniosą one czytelnika z powrotem do ulubionych lub zapomnianych scen ze Świata Dysku. To idealna książka dla zagorzałych fanów Pratchetta, a także dla każdego, kto odwiedza Dysk po raz pierwszy.

[nota wydawcy]

Mairon | 2019-01-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powieści
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Świat Dysku ma swoje uroki, można w nim znaleźć wiele zabawnych elementów, co jest głównym powodem jego sukcesu. Jednak po nieco szerszym spojrzeniu na twórczość Prachetta, można dostrzec nie tylko małe mankamenty, jak zbytnie przerysowanie, oraz absurdy tak absurdalne i niedorzeczne że aż nie śmieszne. Nawet miłośnicy słodzonej herbaty nie lubią kiedy herbata z cukrem zamienia się w cukier z herbatą. Rośliny nazywane zeszłorocznymi, które kiełkują na rok przed ich wsadzeniem w ziemię, łamiąc tym samym kilka praw natury, pozostawiają dość nieprzyjemny zgrzyt w dojrzałym umyśle.
No, ale przecież Świat Dysku jest idealną rozrywką, właśnie dla najmłodszych, prawda? Otóż chciałbym to zakwestionować, gdyż podczas lektury tego zbioru cytatów i kilku innych pozycji związanych z cyklem, doszedłem do wniosku, że książki autora są wręcz przesiąknięte ideologią. Tylko że o ile wszyscy wiedzą Kogo symbolizuje Lew Aslan, z cyklu o Narni, autorstwa C.S. Lewisa, to niewielu zdaje sobie sprawę,...

Bookshock | 2018-02-02

Ślicznie wydany zbiór cytatów z uniwersum Świat Dysku. Fajna opcja dla tych, którzy przeczytali serię i chcą sobie odświeżyć pamięć jakimś zabawnym cytatem. Dla fanów Pratchetta jak najbardziej :)

magda | 2017-06-13

Fajny pomysł, ale w wielu przypadkach wybór najciekawszych cytatów nie pokrywa się z moimi ulubionymi :)

Gothy | 2016-10-20
Przeczytana: 12 marca 2016

Bardzo ładne wydanie, wewnątrz zbiór cytatów więc nie ma się do czego przyczepić. Fanom zapewne się spodoba, sam Vetinari by polecił :)

Tutrenka | 2016-06-22

Moja ulubiona książka z cytatami, zawsze zabawne i lekkie - chociaż czasem ukryte jest w nich głębsze dno. Wyrwane z kontekstu niekiedy brzmią śmieszniej niż w powieści.

Bleaktree | 2016-06-17

Zbiorki cytatów to zwykle wywalone w błoto pieniążki. Ale nie w tym wypadku. Każdy, kto czytuje Pratchetta ma swoje ulubione cytaty, a najczęściej trudno je wyłowić z książki, która cała aż skrzy dowcipem... Ilekroć próbowałam wypisać cytaty, łapałam się na tym, że najchętniej przepisałabym całą stronę, a potem i całą powieść... także jestem niezmiernie wdzięczna, że ktoś jednak podjął się na poważnie tego zadania.

marchewa79 | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Dla tych którzy pragną sobie przypominać jak niezwykłym człowiekiem był Terry Pratchett i jak wielką pustkę po sobie pozostawił. Wybór cytatów tendencyjny ale w granicach akceptowalnych.

Adam | 2015-09-19

Wobec zakupu tej książki długo byłem sceptyczny, a to dlatego że cytaty Pratchetta można znaleźć za darmo i o wiele łatwiej w internecie.
Niemniej nadszedł moment w którym zapytałem sam siebie: Czy jesteś prawdziwym fanem sir Terry'ego?
Odpowiedź mogła być tylko jedno i bezpośrednio oznaczała zakup. Dodatkowo na plus działa eleganckie wydanie.
Warto.

Maczadro | 2015-08-18

Dla mnie fajny dodatek do kolekcji ze świata dysku, z prezentowałem ją sobie z powodu śmierci mistrza i naprawdę działa niesamowicie na te części mózgu odpowiadające za nostalgie i pamięć. Okazuje, że kilkoma cytatami przypomniały mi się wszystkie przygody Rincewinda, Marchewy, Morta, Lupwiga, Ridculliego czy mojej ukochanej niani Ogg i babci W. (nie chce popełnić błędu w jej nazwisku), a muszę powiedzieć, że wyprawa czarownic to moja ulubiona część serii i no wiele słów.
Czy jakieś wady, zdecydowanie zbyt krótka :)

Chociaż na razie przeczytałam tylko kilka pozycji z ogromnego uniwersum Świata Dysku, to mogę śmiało powiedzieć, że jestem jego wielką fanką. Dlatego możliwość przeczytania "przeglądu" najlepszych cytatów z tej serii potraktowałam jako wielką gratkę. I chociaż mam do tej pozycji kilka zastrzeżeń, to i tak mogę zaliczyć tę lekturę do niezwykle przyjemnych.

Tak, to będzie jedna z tych pozytywnych recenzji, które składają się głównie z wad -_- Ale postaram się, by zachować chociaż trochę równowagi. Jak pisze we wstępie Stephen Briggs, autor tego wyboru, nie musicie siadać i czytać rozdział po rozdziale, od deski do deski. To raczej książka "do zaglądania". W takim razie przydałby się indeks. Serio, miło by było, żeby z tyłu umieścić hasła typu Ank-Morpork, czarownice z Lancre czy Niewidzialny Uniwersytet, bo wzmianki o nich i ciekawe cytaty znajdziemy niemal w każdym tomie. Gdyby dorzucić do tego pojęcia takie jak miłość, to książka ta okazałaby się zbiorem mądrości na naprawdę...