Humor i mądrość Świata Dysku

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Wit and Wisdom of Discworld
czupirek

Świat Dysku zamieszkuje ogromna i zróżnicowana populacja – od wiedźm po wampiry, od przerażających do przygłupich... To świat, w którym magiczne księgi mogą pożerać niewinnych czytelników, a Śmierć ucieka niekiedy na wieś na krótkie wakacje. "Humor i mądrość Świata Dysku" to zbiór najbardziej dowcipnych, błyskotliwych i mądrych cytatów, pochodzących z niezwykłej serii stworzonej przez Terry`ego Pratchetta. Z pewnością przeniosą one czytelnika z powrotem do ulubionych lub zapomnianych scen ze Świata Dysku. To idealna książka dla zagorzałych fanów Pratchetta, a także dla każdego, kto odwiedza Dysk po raz pierwszy.

[nota wydawcy]

książek: 2018

Chociaż na razie przeczytałam tylko kilka pozycji z ogromnego uniwersum Świata Dysku, to mogę śmiało powiedzieć, że jestem jego wielką fanką. Dlatego możliwość przeczytania "przeglądu" najlepszych cytatów z tej serii potraktowałam jako wielką gratkę. I chociaż mam do tej pozycji kilka zastrzeżeń, to i tak mogę zaliczyć tę lekturę do niezwykle przyjemnych.

Tak, to będzie jedna z tych pozytywnych recenzji, które składają się głównie z wad -_- Ale postaram się, by zachować chociaż trochę równowagi. Jak pisze we wstępie Stephen Briggs, autor tego wyboru, nie musicie siadać i czytać rozdział po rozdziale, od deski do deski. To raczej książka "do zaglądania". W takim razie przydałby się indeks. Serio, miło by było, żeby z tyłu umieścić hasła typu Ank-Morpork, czarownice z Lancre czy Niewidzialny Uniwersytet, bo wzmianki o nich i ciekawe cytaty znajdziemy niemal w każdym tomie. Gdyby dorzucić do tego pojęcia takie jak miłość, to książka ta okazałaby się zbiorem mądrości na naprawdę...

A-- | 2011-09-18
Przeczytana: 2011 rok

Terry Pratchett jest skarbnicą i zdrojem złotych myśli i humorystycznych maksym, czego nikłą próbką jest ta książka. Pratchett po mistrzowsku punktuje niedoskonałości i przywary naszego świata osadzając swoje obserwacje w fantastycznym Świecie Dysku. Ta gustownie wydana książka zawiera zbiór tych myśli z podziałem na książki, z których pochodzą. I tu właśnie pies pogrzebany.... Podział ten jest bardzo słabo użyteczny. Każdy, najkażdziejszy zbiór złotych myśli zawiera podział TEMATYCZNY, a nie źródłowy. Podział źródłowy, owszem, może się pojawić, ale jako uzupełnienie. Nie ma również indeksu tematycznego. W efekcie nie ma możliwości by odszukać łatwo myśli o życiu, śmierci (tzn. ŚMIERCI:), magii, nauce, Rincewindzie czy dowolnym innym obiekcie. Możemy przypomnieć sobie atmosferę kolejnych książek, ale wyszukiwanie tematyczne nie jest niestety możliwe. To w zasadzie jedyny, ale niestety bardzo poważny mankament tej książki, przez co staja się ona tak naprawdę atrakcyjna tylko dla...

Megsss | 2014-05-13
Przeczytana: 12 maja 2014

Bardzo, bardzo przyjemy zbiór cytatów, a czasem nawet dłuższych fragmentów z serii o Świecie Dysku. Zabrakło niestety kilku moich ulubionych :-( ale i tak ubawiłam się nieźle. Było mi bardzo miło przypomnieć sobie szczególnie pierwsze części, które czytałam wiele lat temu i już mi się przykurzyły w pamięci. Polecam szczególnie wielbicielom Pratchetta. Myślę, że osoby nie mające wcześniej styczności z jego prozą mogą niektórych fragmentów po prostu nie zrozumieć, ze względu na wyrwanie z kontekstu i nieznajomość calej historii.

Lesława | 2011-08-09

Po tę książkę sięgam zawsze, gdy mam ochotę na powiększenie ilości mych śmiechowych zmarszczek. A uwierzcie mi, że zdarza się to bardzo często. Specyficzne poczucie humoru Pratchetta, zebrane tu w tzw. pigułce stanowi świetny rozweselacz. Książka towarzyszy mi od pierwszej przygody z autorem w "Kolorze magii" i uwielbiam zaglądać do niej pomiędzy czytaniem kolejnych tomów Świata Dysku. Zdecydowanie polecam nie tylko fanom Pratchetta.

amanityna | 2010-08-20

Esencja pratchettowości czyli wszystko to, za co kochamy Świat Dysku, w pigułce. Idealne na smutki, wystarczy wziąć do ręki i przewertować kilka kartek, wybuchając co chwilę gromkim śmiechem. Świetna pozycja dla osób, które chcą odświeżyć sobie wszystkie mądrości z książek Terry'ego, ale akurat nie mogą sięgnąć bezpośrednio do źródeł.

enedtil | 2010-04-12
Przeczytana: luty 2010

Dla osób nieznających Pratchetta ciekawe wprowadzenie w jego twórczość oraz zachęta do sięgnięcia po jego książki. Dla wielbicieli - świetna lektura w celu przypomnienia sobie ulubionych scen/wątków ze Świata Dysku. Idealna na długie posiedzenia w wygódce ;D

Paweł | 2010-09-05
Przeczytana: lipiec 2010

Bardzo dobra książka do odświeżenia w pamięci dawno przeczytanych powieści ze Świata Dysku. Jest to jedna z pozycji "do zaglądania" od czasu do czasu, zawarte w niej bezbłędne humor i satyra Pratchetta działają jako doskonały poprawiacz nastroju.

Adam | 2015-09-19

Wobec zakupu tej książki długo byłem sceptyczny, a to dlatego że cytaty Pratchetta można znaleźć za darmo i o wiele łatwiej w internecie.
Niemniej nadszedł moment w którym zapytałem sam siebie: Czy jesteś prawdziwym fanem sir Terry'ego?
Odpowiedź mogła być tylko jedno i bezpośrednio oznaczała zakup. Dodatkowo na plus działa eleganckie wydanie.
Warto.

marchewa79 | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Dla tych którzy pragną sobie przypominać jak niezwykłym człowiekiem był Terry Pratchett i jak wielką pustkę po sobie pozostawił. Wybór cytatów tendencyjny ale w granicach akceptowalnych.

Alannada | 2010-12-10
Przeczytana: 2009 rok

Obowiązkowa pozycja da fanów Świata dysku. Zbiór radosnych cytatów cieszy oko, choć sama dodałabym jeszcze kilka. Książka jest fajnie wydana