Martwa cisza

Burda Publishing Polska
2018-11-14
2018-11-14
Marta Komorowska
debiut literacki kryminalne zagadki kryminał niebezpieczeństwo psychopata seryjny zabójca wyścig z czasem zabójstwo zagadka kryminalna

Usłysz swój strach

Można przeczytać, ale słabe pióro...

Można przeczytać, ale słabe pióro...

Martwa Cisza to lektura w skandynawskim stylu. W ciemnym lesie zostają odnalezione zwłoki z wydłubanymi oczami. Sprawa łudząco przypomina nierozwiązane zbrodnie sprzed dwudziestu lat. Wydarzenia te próbuje opisać młoda dziennikarka Tuva Moodyson, która chce coś osiągnąć i wyrwać się z tej zapadłej dziury. Drążąc tą sprawę, wplątuje się w sieć intryg i tajemnic jakie skrywa to małe miasteczko. Czy uda jej się to co zamierzyła?

Na każdej stronie czuć z tej książki mróz. Mnogość opisów przyrody i krajobrazów idealnie oddaje szwedzki klimat. Jest ponuro, dojmująco i przytłaczająco. Do tego po lasach biega szaleniec z bronią, strzela do ludzi i wydłubuje im oczy. Brrr. Już mnie strzęsa. Historia nie jest jakaś odkrywcza, czy oryginalna. Jest zbrodnia, śledztwo, ofiary i morderca. Motyw aż wyskakuje z tekstu i wszystko mamy podane jak na tacy. Czytało mi się powoli ale z zaciekawieniem. Jest to poprawny i lekki kryminał. Polecam wam na zimne wieczory.

Typowo skandynawski fajny klimat - odludzie, las, mrok, wioska ukryta w lesie i tajemniczy mieszkańcy. Szybko się domyśliłam kto zabija. Fabuła taka sobie ale wciąga.

Ta książka, to moja pierwsza przeczytana w tym roku. I pierwsza od bardzo dawna - dłuuuga przerwa. Dawniej tylko King, oraz Masterton.
Jak na nowo do wdrażania się, aby czerpać przyjemność z czytania, to bardzo przyjemna i ciekawa z lekkim wątkiem, która zachęciła do dalszego czytania.

"Martwa cisza" to skandynawski kryminał/thriller. Opisana historia ma swój zarodek 20 lat wcześniej. Podczas opisanych wydarzeń znaleziono dwa ciała. Niestety nie udało się złapać mordercy. Koszmar wraca po latach i znów zaczynają ginąć ludzie. Młoda, głucha dziennikarka, pracująca w miejscowej gazecie ma za zadanie opisać najnowsze wydarzenia. Czy trafi na ślad mordercy? Czy rozwikła zagadkę z przeszłości? A może sama będzie kolejną ofiarą?

Nie jest to książka wysokich lotów, ale zawarta w niej historia ma dobrze pociągnięty wątek. Momentami nudna, szczególnie w przydługich opisach szwedzkiej przyrody...

Nie rozwiązana sprawa zabójstw sprzed lat i dwa ciała pozbawione oczu. Ogromne połacie szwedzkiego lasu i uparta reporterka Tuva, która chce rozwiązać zagadkę i napisać rzetelny artykuł. Czy jej się uda? Polecam przeczytajcie nie zawiedziecie się ❤❤❤❤❤

Dawno się tak nie wynudziłam. Dotarłam do 100tki, a potem przeczytałam jeszcze ostatnie 20 stron. Całej tej historii przepytywania ludzi nie związanych ze sprawą, żeby napisać ciekawy artykuł o morderstwie jest dla mnie śmiechu wart.
Najgorsze, że to dopiero pierwsza część tej historii. Zdecydowanie zmarnowany czas, a w książce wieje nudą na każdej stronie.

Jak to zespół Video śpiewał? "... stracisz czas ze mną dziś i pieniądze..i pieniądze...". Klustrofobiczny klimat odludnego miasteczka, z garstką mieszkańców, którzy są ze sobą mniej lub bardziej spokrewnieni, mógłby stworzyć podwaliny pod dobry thriller. Jak było? niestety cienko.

W środku lasu zostają znalezione dwa ciała pozbawione oczu. Morderstwa te są jakby odzwierciedleniem sprawy sprzed dwudziestu lat, gdy ofiary były potraktowane w ten sam sposób.

Tuva Moodyson, która pracuje jako reporterka w lokalnej gazecie, chcąc napisać artykuł swojego życia, zrobić karierę i wyrwać się w świat, postanawia rozpocząć własne śledztwo. Tuva od dziecka jest głucha, ale to nie zmienia faktu, że jest bardzo bystra i zrobi wszystko by osiągnąć zamierzony cel. Tylko jeszcze nie wie w co się wpakowała.

Wynudziłam się czytając tę książkę na maksa. Zbyt długie opisy nabijały strony.
Fabuła ciągnęła się jak flaki z olejem, albo jak ślimak na zwolnionych obrotach w betonowych butach.
Zabrakło w tym energii, nie było emocji, napięcie równało się zeru.

Nawet koniec nie zrekompensował całości. Miałam wrażenie, że książka zaczęta była o "niebie" i skończona na "chlebie". Zakończenie jak z doopki wzięte nie przemawiało do mnie w ogóle.
Do tego są tam poruszone wątki, na które czytelnik nie dostał odpowiedzi, więc nie wiem po co w ogóle były wprowadzane?

Straciłam... czas i pieniądze 😉. Ale to ja, a ja nie jestem wyrocznią. Wam może się spodobać 😁

Lubię szwedzkie kryminały. Skuszona napisem na okładce, porównującym klimat książki do serialowego miasteczka Twin Peaks, bez wahania sięgnęłam po dzieło nieznanego mi Willa Deana. Dawno nie męczyłam się tak przy czytaniu... nuda, nuda i jeszcze raz nuda. I nic nie wnoszące opisy. Nie ma tu nic podobnego do miasteczka Twin Peaks. Nie warto, nie polecam.

"Martwa cisza" Will Dean
Kryminał w czystym skandynawskim stylu,a więc jest przerażający,klimatyczny, gdzie pozornie nic się nie dzieje.
Głucha reporterka Tuva Moodyson pisze artykuł, który ma być przepustką do wielkiego świata prasy i pomoże jej się wyrwać z zapyziałej dziury jaką jest miasteczko Gavrik, o morderstwach które są bardzo podobne do tych które mały miejsce 20 lat wstecz. Na sześciuset kilometrach kwadratowych szwedzkich lasów w sezonie polowań na łosie zostają odnalezione ciała dwuch mężczyzn bez oczu. Czy w odludnym miasteczku mieszka morderca,kto nim jest ? Przyznam się, że nie zgadłam. Tuva walczy ze swoimi demonami, stawia im czoła. Ale czy wyjdzie cało w starciu z mordercą?
Przeczytaj i dowiedz się sam. Bardzo dobrze się czyta, pochłonęłam ją w jeden dzień, jeśli lubicie szwedzkie kryminały, które są dosyć specyficzne, to na pewno wam się spodoba.
Polecam

"Martwa cisza" Will Dean

• Recenzenckie

Dodaj cytat z książki Martwa cisza