Martwa cisza

Wydawnictwo: Burda Książki
Dark Pines
kryminał
LubimyCzytać

„Martwa Cisza” to klimatyczny, przerażający i pełen napięcia kryminał w skandynawskim stylu. Kilka domów na odludziu. Sześćset kilometrów kwadratowych szwedzkiego lasu. Jedna reporterka. Dwa ciała… Dwa ciała pozbawione oczu zostają odnalezione w głębi lasu, niedaleko odludnego szwedzkiego miasteczka. Przypominają nierozwiązaną sprawę morderstw sprzed dwudziestu lat. Tuva Moodyson, głucha...

Kilka domów na odludziu.
Sześćset kilometrów kwadratowych szwedzkiego lasu.
Jedna reporterka.
Dwa ciała…

Tuva Moodyson, głucha reporterka małej lokalnej gazety, szuka tematu, który pomoże jej zrobić karierę i wreszcie wyrwać się z zapadłej dziury, jaką jest Gavrik. Podczas śledztwa odkrywa sieć tajemnic oplatającą miasteczko.
Czy Tuva zdoła przechytrzyć mordercę, zanim stanie się jego ostatnią ofiarą? Najpierw musi stawić czoła własnym demonom.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

zupa_czyta | 2018-12-05
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2018

Na samym początku muszę przyznać, że byłam dość negatywnie nastawiona do tej książki - gdzieś przeczytałam jakąś negatywną recenzję i zasugerowałam się nią całkiem niepotrzebnie, bo wystarczyło, żebym przeczytała kilka rozdziałów i dała się porwać do szwedzkiej głuszy, gdzie tylko drzewa, łosie, paskudne i odrażające trolle z drewna i zabójca wyłupiający swym ofiarom oczy. Brzmi kusząco, prawda? ;) Autor dobrze wie, jak dozować napięcie i stworzyć niezapomniany klimat. Podczas lektury często byłam w stanie przywołać zapach lasu i wyobrazić sobie otaczającą bohaterów rzeczywistość. I dlaczego ja jeszcze nic nie napisałam o głównej bohaterce!? Tuva jest głuchą dziennikarką, babką z jajami, której kibicujesz w dojściu do prawdy i o której chcesz się dowiedzieć czegoś więcej. Zdecydowanie ląduje na liście moich ulubionych tegorocznych postaci książkowych!
Mimo, że dosyć wcześnie zorientowałam się, kim jest morderca, to odkrycie motywów, jakie nim kierowały, było niezwykle interesujące....

Matylda Saresta | 2018-11-22

Twin Peaks to ja tylko zobaczyłam i "poczułam" na okładce.
Kolejna niedoczytana...

Ver-reads | 2018-12-10

Gęsty las tworzący nieprzenikniony labirynt, zbity śnieg, którego biel ginie w mroku drzew, zastygła krwistoczerwona plama, która nie mogła zwiastować niczego dobrego. I ogłuszająca cisza. Cisza, która przeraża najbardziej.

'Atmosfera rodem z Twin Peaks' - przyznam szczerze, że to właśnie przez tę rekomendację zawartą na okładce zdecydowałam się sięgnąć po 'Martwą ciszę'. Czy faktycznie Dean sprostał temu zadaniu i spełnił moje dosyć duże oczekiwania?
Cóż, po części z pewnością tak. Nie da się ukryć, iż wykreowani przez niego bohaterowie, mimo iż raczej nie wzbudzają w czytelniku jakiejkolwiek sympatii, są piekielnie charakterystyczni i daleko im do typowych, schematycznych postaci. Przeważnie główni bohaterowie giną na tle barwnych, kontrastujących postaci drugoplanowych, jednak Will zdecydował się postawić na silną, pomimo niepełnosprawności pewną siebie kobietę, która wie czego chce, do samego końca walczy o swoje i niejednokrotnie zaskakuje. Dodatkowo autor od pierwszych...

patriko_poznan | 2018-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2018

Gavrik - szwedzkie miasteczko, w którym toczy się spokojne życie mieszkańców. Nieduża i niezwykle tajemnicza społeczność, której codzienne życie zmienia śmierć jednego z mieszkańców. Ciało zostało znaleziono w lesie przez jedną z mieszkanek Gavrik podczas spaceru. Sprawą zajmuje się miejscowa dziennikarka Tuva Moodyson. Mimo, iż jest osobą niesłyszącą świetnie radzi sobie w zawodzie. Podczas policyjnego i dziennikarskiego śledztwa ginie kolejna osoba. Tuva podejrzewa, iż śmierć obu osób ma związek z morderstwami w latach 90-tych XX w. mające miejsce w Gavrik. Sprawca jest nieuchwytny. Mimo jednego podejrzanego Tuva uważa, iż trop sięga kogoś innego. Próbuje samodzielnie odkryć prawdę, lecz nie spodziewa się, że sama może paść ofiarą zbrodni. A wszystko pośród tajemniczych lasów w czasie tradycyjnych polowań.

"Martwa cisza" to debiut Willa Deana. Świetnie skonstruowana akcja i bohaterowie. Tuva to bardzo mądra i zdolna dziennikarka, której ambicje i ciekawość nie pozwalają...

Ania96 | 2018-12-10

Nie przekonała mnie do końca. A szczerze na to liczyłam. Wszystko przez długie, niepotrzebne opisy o niczym. Taki zapychacz.
Historia jest naprawdę ciekawa. W małym miasteczku dochodzi do zabójstwa. Ktoś zdecydował się nawet na to, aby ofierze wydłubać oczy. Młoda dziennikarka decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i widząc, ze policja niewiele w tej sprawie robi , odszukać zabójcę. Ale wtedy znajduje się drugie ciało. Miejscowi szybko łącza fakty i dziewczyna dowiaduje się o sprawie sprzed wielu lat . Wtedy znaleziono cztery ciała. Czemu zabójca powrócił po tak długim czasie? No i kto to jest?kto kogo odnajdzie jako pierwszy?

mexicolife | 2018-11-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2018

Nie można zaprzeczyć - ta książka ma w sobie coś innego. Jakiś nieuchwytny składnik, który sprawia, że bardzo dobrze się ją czyta. Bardzo klimatyczna! Cała fabuła świetnie rozwinięta, i zakończenie niczego sobie! Plus cała otoczka związana z wadą słuchu.. momentami miałam gęsią skórkę.

Agnieszka Górecka | 2018-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Młoda reporterka Tuva Moodyson jest dziennikarką w miejskiej gazecie „Posten” znajdującej się w Szwedzkim miasteczku Gavrin.
Pewnego dnia w pobliskim lesie dochodzi do zabójstwa mężczyzny. Sprawa trafia w ręce młodej dziennikarki, która ma nadzieję, iż ten temat otworzy przed nią drzwi do kariery w wielkim mieście.
Dziewczyna jest osobą niesłyszącą, mimo to świetnie spełnia się w swojej roli. Tuva przeprowadza dziennikarskie śledztwo, skrupulatnie przesłuchując wszystkich mieszkańców.
Zaskakujące jest to, że nie jest to pierwsze zabójstwo w tym regionie. 20 lat temu doszło tu do trzech zabójstw. Trzech mężczyzn zginęło od strzału w klatkę piersiową, wszystkie zabójstwa łączył fakt, iż zwłoki miały wyłupione oczy. Niestety nigdy nie udało się schwytać mordercy, któremu nadano przydomek Meduza.
Nagle dochodzi do kolejnego zabójstwa.
Czyżby powrócił morderca z przed kilkunastu lat?
A może ktoś inny poszedł w jego ślady?
Czy dziennikarka która zmaga się również z własnymi...

Angazetka | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

No tak bez szału. Główną wadą książki jest to, że nie da się tam nikogo polubić. A bez polubienia trudno komuś kibicować.
Ale fabuła i rozwiązanie są OK.

extramagic | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018