Wyzwanie czytelnicze LC

Władza absolutna

Cykl: W kręgach władzy (tom 3)
Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Po zamachu pod sejmem Polska znalazła się na skraju anarchii. Konstytucja nie przewiduje, kto powinien przejąć władzę, a do walki o nią gotowe są stanąć wszystkie siły polityczne. W sytuacji poważnego kryzysu rozpoczyna się najbardziej bezkompromisowa kampania wyborcza w historii. Tymczasem zaczynają pojawiać się dowody na to, że zamach był jedynie elementem większego spisku. Ten, kto odkryje...

Tymczasem zaczynają pojawiać się dowody na to, że zamach był jedynie elementem większego spisku. Ten, kto odkryje prawdę, zdobędzie władzę absolutną…

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/318

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/318

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 894

Spisek, chaos i ambicje w sejmowych kuluarach

Kraj pogrążony w chaosie. Głowa państwa i jej konstytucyjni następcy zginęli w zamachu przed Pałacem Prezydenckim. Skompromitowany premier nie ma silnej pozycji w parlamencie, a dotychczasowy lider opozycji po wypadku samochodowym wciąż nie odzyskał sił. Kto stał za zamachem i jakie przyświecały mu intencje? I co najważniejsze, kto zastąpi prezydent Seydę? Te pytania nasuwają się po lekturze dwóch wcześniejszych tomów serii „W kręgach władzy”, a odpowiedź na nie będzie tylko początkiem pełnej zwrotów akcji fabuły „Władzy absolutnej”.

Wydarzenia opisane w ostatnim tomie serii skupiają się wokół Patryka Hauera, młodego lidera prawicy, którego wybitną karierę i marsz ku prezydenturze przerwał wypadek, który skutkuje trwałym kalectwem. Polityk będzie musiał opracować nie tylko scenariusz korzystny dla jego partii, ale również podjąć próbę ujawnienia spisku, który ma na celu przejęcie władzy absolutnej nad krajem. Pomagać mu będzie jak zwykle bezwzględna żona Milena oraz chorąży Anita Kitlińska z Biura Ochrony Rządu, która odpowiadała za bezpieczeństwo zmarłej prezydent. Nie zabraknie również postaci znanych z innych tytułów Mrozowego uniwersum, jak choćby byłego prokuratora Gerarda Edlinga – głównego bohatera doskonale przyjętego „Behawiorysty”.

„W kręgach władzy” to z pewnością jedna z lepszych serii Remigiusza Mroza i jedyne tak dobre political-fiction osadzone w polskich realiach. I choć początkowo nazywanie serii rodzimym „House of cards” wydawało się jedynie zabiegiem marketingowym, tak śledząc kolejne serie amerykańskiego serialowego hitu, przyznać muszę, że pod względem intryg, bezwzględności i politycznej obłudy oba tytuły idą łeb w łeb, a telewizyjna adaptacja powieści Mroza wydaje się już tylko kwestią czasu. „Władza absolutna” nie odbiega jakością od wcześniejszych części serii i wciąż trzyma wysoki poziom. Fani autora, którzy niekoniecznie dobrze czują się w tematach politycznych, również spokojnie mogą sięgnąć po tę serię – akcja jest wciąż tak samo brawurowa i pełna nieoczekiwanych zwrotów, jak w najlepszych książkach pisarza. I choć scena polityczna zarówno w powieści, jak i w rzeczywistości jest wyraźnie spolaryzowana, to szczęśliwie nasi politycy w swoich brudnych zagrywkach nie posuwają się nawet w połowie tak daleko, jak bohaterowie Mroza. Mam szczerą nadzieję, że akurat oni lektury „Władzy absolutnej” będą się wystrzegać. Strach pomyśleć, jak skończyłaby się nawet niewinna inspiracja…

Anna Szterleja

Roman Dłużniewski | 2019-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Dobre, mocne rozpoczęcie Nowego Roku!!

Remigiusz Mróz powinien dać sobie spokój z pisaniem tandetnych szmir typu 'Czarna Madonna' czy 'Nieodnaleziona' i skoncentrować się na takiej tematyce, jakiej dotyczy trylogia o władzy.
Nie jest to fenomenalna powieść a jednak wszystkie trzy tomy są naprawdę świetne. Może w ostatnim autor zbytnio popuszcza wodze fantazji, ale z drugiej strony w realnej polityce działy się już takie rzeczy, że właściwie niewiele mogłoby mnie jeszcze zaskoczyć.
Na ile książka ma/może mieć odniesienie do rzeczywistości ?
Do naszej rzeczywistości ?
Na szczęście książka jest fikcją i nie sądzę żeby zagrażało nam to, co jest powieści Mroza esencją. Ale zagrywki polityków są pokazane w bardzo realny sposób. Koalicje zawierane tylko po to, aby zachować cząstkę władzy, przecieki do mediów, ciemna rola służb.. Z tym wszystkim mieliśmy już w Polsce do czynienia.
Oby tylko na takich podobieństwach się skończyło.

Blue-eyedPassionate | 2018-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2018

Po klęsce Testamentu, obiecałam sobie, że nie sięgnę przez jakiś czas po Pana Remigiusza, ale... cykl w "Kręgach władzy" wcześniej i obecnie różni się od tego, co tworzy autor, chociaż zachowuje swój rozpęd i napięcie.
Widać tutaj wyraźnie, że autor czuje się w stworzonym klimacie jak przysłowiowa ryba w wodzie i najlepsze jest z tego, że odnosisz wrażenie, że większość z tego, co zawarte jest w książce można odczytać na scenie polskiej polityki, ale... Ta stworzona przez Pana Remigiusza rzeczywistość to czysty majstersztyk i zdecydowanie najlepsza seria, jaka kiedykolwiek wyszła z spod pióra pisarza.

Walka o władze trwa...
Po zamachu na trzy najważniejsze osoby w państwie, powstaje totalny chaos, z którym nawet najbardziej wprawieni politycy mają problem się odnaleźć. Kto stoi za zamachem? Komu ufać, aby przeżyć walkę na noże?
W nowej rzeczywistości wszystkie chwyty są dozwolone, a politycy są gotowi skoczyć sobie do gardeł, aby ugrać jak najwięcej dla siebie i partii. Tylko...

Beata | 2018-12-01
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Absolutnie genialna i przerażająca powieść political fiction (choć, w moim odczuciu, bardziej reality niż fiction - niestety). Jedna z książek (cykli, bo odnosi się to do całego cyklu powieściowego)najlepiej przedstawiających nasz obecny system polityczny . Doskonale wykreowane postaci, pokazane manipulacje i gra "polityczna" w wyścigu po władzę. A tu w grę wchodzi władza absolutna, najbardziej przerażająca i wypaczająca, niszcząca i bezwzględna.
Dobrze typowałam najbardziej niebezpiecznego polityka:)

ZaaQazany | 2018-11-27
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2018

Na początku modne było zachwycanie się książkami Mroza. Potem powiał wiatr zmian i na fali było wygłaszanie zdań krytycznych pod względem konstrukcji i stylu narracji. Teraz nawet krytykowanie wydaje się być passe… Więc do rzeczy, czyli treści, stylu i konstrukcji.

Treść? Przez całą lekturę nie byłem w stanie pozbyć się poczucia wtórności względem „House Of Cards” (nie czytałem książek, odnoszę się do serialu). Paralele pomiędzy pewnymi scenami są tak oczywiste, że czasem aż nie wierzyłem własnym oczom. A postacie Patryka i Mileny Hauerów i ich dążenia? No! Underwoodowie jak nic i tyle w temacie. Natomiast po zakończeniu wznoszę ciche modły do pisarskiej muzy, by nie natchnęła Mroza 6-ym sezonem serialu. Niech pamięta, że im się NIE udało. No i zgodnie z powiedzonkiem – jaki kraj tacy terroryści (czyt. politycy) – lepiej nie będzie.
To jest sejm, tu się kręcą posłowie i senatorowie! No i należałoby się bać. Bo politycy się kręcą a nad nimi krąży duch Ivana. Natomiast rozwiązanie...

jousna | 2018-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2018

Doprawdy nie wiem, dlaczego tak bardzo podoba mi się ta seria?... Przy opinii pisanej do każdego tomu podkreślam, że polityka to nie moja bajka. Bo to prawda. Nie oglądam debat , kłótni politycznych na antenach tv. Nie śledzę aktualnych wydarzeń politycznych. Myślę, że w tej serii przyciągają mnie mocne, wyraziste postacie, zwroty akcji, zaskakujące zakończenia. No i nie da się ukryć, bardzo podoba mi się styl pisania Remigiusza Mroza.
Trochę się domyślałam, że Milena nie będzie zawsze w cieniu męża. Brawo dla mocnej kobiety. A Patrykowi życzę pełnego powrotu do zdrowia. Mam nadzieję, że będzie jednak następny tom serii i Patryk będzie w niej już stał na własnych nogach. Trzymam kciuki Patryk :)

Anna | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Zamach w centrum Warszawy, w którym zginęli najwyżsi przedstawiciele władzy w osobie prezydenta oraz marszałków Sejmu i Senatu, pogrążył kraj w totalnym chaosie. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, kto kryje się za tym politycznym mordem.

Wszystkie frakcje i ugrupowania na politycznej scenie mają świadomość, że szybko trzeba działać, aby nie dopuścić do całkowitej destabilizacji i zagrożenia bezpieczeństwa Państwa. Nie wszyscy działają jednak przez pryzmat dobra kraju; niektórzy po prostu chcą zdobyć władzę i wykorzystać ją do własnych celów. Swoją szansę widzi też w tym momencie Patryk Hauer, młody poseł Unii Republikańskiej, mocno wspierany przez swoją żonę Milenę, która praktycznie kieruje jego karierą polityczną.
Ale walka o władzę i wpływy trwa i nie można jej przypisać cech poprawności politycznej; to walka na śmierć i życie, w której nie ma sentymentów, gdzie każdy wyciąga najbardziej obrzydliwe materiały, informacje, gdzie formułuje się oskarżenia, stawia zarzuty na...

żurawie_origami | 2018-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Trzeci tom politycznych zmagań Hauera. Polska tuż po zamachu terrorystycznym, w kraju chaos i zamieszanie. A politycy od prawa do lewa próbują jak najwięcej dla siebie ugrać.
Dałam tyle samo gwiazdek co poprzednim częściom ale chyba tą czytało mi się najtrudniej, jakoś najbardziej mnie nużyła. Jak to u pana Mroza, czyta się szybko, znów mamy dużo ciekawostek, do tego pojawia się bohater z innej książki. Wszystko pięknie, ładnie, ale... ja rozwiązania domyśliłam się bardzo szybko, więc nie miałam na koniec wybałuszonych oczu z doznanego szoku. Ciekawe zakończenie cyklu. Całą serię polecam.

Miras | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

W tej opowieści o polskiej "klasie" politycznej jest wszystko - jak to u RM bywa. Choć tym razem zakończenie jest nieco słabsze, ale to może dlatego, że autor postanowił zakończyć na tym ten wątek swojej twórczości. Generalnie polityka to "ch..., d... i kamieni kupa" jak to stwierdził pewien prominentny członek tej "kasty". Czyli było, jest (niestety) i będzie tak w przyszłości i nic i nikt tego nie zmieni.

Kasia Sobańska | 2018-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2018

Po raz pierwszy miałam wrażenie, że jednak nasza rzeczywistość przerasta political fiction ;) Typowa polska polityka! Debaty jakby żywcem wyjęte z naszych realiów, matactwo na najwyższym poziomie, brakowało tylko Kawy na ławę a czułabym się niczym widz pewnego kawału serwisowego w typowy niedzielny poranek. Ciekawy scenariusz z podziałem władzy w tak tragicznym momencie, a w tle niezmienna rodzima naparzanka polityków! Czasem wydaje mi się, że jedynym pomysłem na dobrą władzę w tym kraju to wynajęcie podwykonawstwa ;) Może autor pokusi się i na taki scenariusz, mniemam jednak, że i wtedy nie będzie zjednoczenia, ale rozdrapywanie pozostałości. Nie jest moim zamiarem polityczne gdybanie, ale tematyka tak aktualna, że nie sposób przejść obojętnie. Sama książka dobrze napisana, ciekawie zarysowane postacie, a autor nieźle konfabuluje, bo można się w niej dopatrzeć sporo faktów pomiędzy tymi stricte zmyślonymi. Jednak nie do końca przemówiło do mnie zakończenie, gdyż Mróz i w tej...

emindflow | 2018-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Mróz zawiódł moje oczekiwania na całej linii.
Dwie pierwsze, całkiem udane części, cyklu „W kręgach władzy” miały prawo dawać nadzieję na wielkie bum w ostatniej. Tymczasem zamiast bomby autor zaserwował zwietrzałego kapiszona.
O wszystko mogłem mieć pretensje do Mroza, ale nie o brak pomysłów i wyobraźni. We „Władzy absolutnej” zabrakło wszystkiego, a przede wszystkim wbijającego w fotel zakończenia. Jest przeraźliwie nudno. Cała powieść to niekończące się dialogi, nie wnoszące absolutnie niczego do fabuły.
Finał rozczarował mnie kompletnie, nie spodziewałem się, że akurat ten autor może się okazać tak mało kreatywny.
Dla mnie ta książka to porażka i niestety strata czasu.