Historia antykultury

Okładka książki Historia antykultury
Krzysztof Karoń Wydawnictwo: wydano nakładem autora popularnonaukowa
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
wydano nakładem autora
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395195204
Inne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
228 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
232
137

Na półkach:

Antykultura to ideologia mniejszości dominującej nad większością. Mniejszość ta, skupiona w mediach, szkolnictwie i niewybieralnych elitach europejskich systematycznie likwiduje fundamenty na których opiera się większość – tożsamość, tradycję, etos pracy. Dzieje się to powoli, tak żeby przysłowiowa żaba nie wyskoczyła z wrzątku, ale spokojnie się w nim ugotowała.

Karoń pisze „Historię antykultury”, ale zaczyna od pojęć podstawowych. Potrzebne jest to, gdyż sama antykultura tak zniekształciła te pojęcia, że nie dałoby się o niej dyskutować bez ich zredefiniowania. Kilka pojęć rzeczywiście jest ukazane na nowo – przede wszystkim chyba wolność – realna wolność to możliwość podejmowania działań zgodnych z własną wolą, a więc również posiadanie środków do realizacji takich działań. Wolność Karonia jest więc bardzo praktyczna, wręcz konsumpcyjna, czego on nie kryje. Jak się dobrze zastanowić, jest to oczywiste – na każdego ascetycznego pustelnika który szuka wolności przez pozbycie się ziemskich pokus przypadają miliony, którzy intuicyjnie szukają wolności poprzez zwiększanie środków w ich dyspozycji. Wolność ascetycznego pustelnika to wolność nic nierobienia, natomiast wolność milionera to wolność działania, wywierania wpływu, tworzenia.

Budując na swojej definicji wolności Karoń tworzy ekonomikę wolności – ludzie podejmują pracę, która zmniejsza ich wolność do nicnierobienia, by zwiększyć swoją wolność do działania.

Kultura to działania człowieka, które prowadzą do rozwinięcia jego własnych potencji (np. wysokich kwalifikacji zawodowych). Potencji tych nie da się rozwinąć bez pracy, rezygnacji z wolności do nicnierobienia a także bez przymusu w przypadku dzieci i młodzieży. Tak rozumiana kultura jest podstawą rozwoju cywilizacji. Antykultura jednak opiera się na pojęciu wolności negatywnej, czyli prawa do nic nierobienia, w tym wolności od jakiegokolwiek przymusu. A więc, jak sugeruje Karoń, ewentualny sukces antykultury doprowadzi w końcu do upadku cywilizacji.

Antykulturę Karoń łączy jednoznacznie z marksizmem, którego rozwój Karoń opisuje szczegółowo aż do duchowych patronów Unii Europejskiej, z Altiero Spinellim na czele.

Zamysł książki jest doskonały, wykonanie częściowo również. Jednak mam kilka zastrzeżeń. Najważniejsze to to, że książka ta prawdopodobnie nie dotrze do najbardziej potrzebujących, czyli do nieświadomych mas marksistowskich. Książka jest zbyt teoretyczna z mnóstwem dat, tytułów książek ale bez przykładów z życia, jak rozpoznać działania antykulturowe w edukacji, kościele, sztuce itp. Może potrzebna jest druga książka, lżejsza, eksponująca wpływy antykultury w coraz bardziej otaczającej nas rzeczywistości.

Po drugie, autor nie prowadzi historii antykultury dostatecznie jasno. W większości trzeciej części mowa jest o marksizmie. Jeśli marksizm i antykultura to to samo, to wymaga to jasnego stwierdzenia.

Po trzecie, autor wrzuca zaledwie do aneksu kilka uwago o edukacji, podczas gdy sam twierdzi, że edukacja to główna metoda działania aktywistów antykultury. Temat ten powinien zająć zdecydowanie więcej miejsca.

Po czwarte, Karoń nie podaje możliwych scenariuszy dalszego rozwoju wydarzeń. Co nas czeka, jeśli ideologia antykultury będzie kontynuować swoją dominację przez następne powiedzmy 20-40 lat? To oczywiście fantastyka, ale książka ma przecież jakiś cel, raczej ostrzegawczy, więc takie prognozy byłyby absolutnie na miejscu.

Gorąco polecam, jak również wykłady pana Krzysztofa na youtube.

Antykultura to ideologia mniejszości dominującej nad większością. Mniejszość ta, skupiona w mediach, szkolnictwie i niewybieralnych elitach europejskich systematycznie likwiduje fundamenty na których opiera się większość – tożsamość, tradycję, etos pracy. Dzieje się to powoli, tak żeby przysłowiowa żaba nie wyskoczyła z wrzątku, ale spokojnie się w nim ugotowała.

Karoń...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    710
  • Przeczytane
    265
  • Posiadam
    88
  • Teraz czytam
    51
  • Ulubione
    11
  • Filozofia
    9
  • Chcę w prezencie
    9
  • Historia
    4
  • 2018
    2
  • Polityka
    2

Cytaty

Więcej
Krzysztof Karoń Historia antykultury Zobacz więcej
Krzysztof Karoń Historia antykultury Zobacz więcej
Krzysztof Karoń Historia antykultury Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne