Wprowadzenie w chrześcijaństwo

Tłumaczenie: Zofia Włodkowa
Wydawnictwo: Znak
Einführung in das Christentum. Vorlesungen über das apostolische Glaubensbekenntnis
religia
Snoopy

Wznowienie podstawowego dzieła papieża Benedykta XVI sprzed jego wyboru na Stolicę Piotrową. Tą książką Znak jako pierwszy polski wydawca rozpoczął zapoznawanie polskich czytelników z dorobkiem Josepha Ratzingera, który wówczas nie był nawet jeszcze biskupem (pierwsze wydanie ukazało się w 1971 roku). We "Wprowadzeniu w chrześcijaństwo" poprzez analizę Credo autor wprowadza czytelników w...

We "Wprowadzeniu w chrześcijaństwo" poprzez analizę Credo autor wprowadza czytelników w głębokie rozumienie kluczowych zagadnień wiary, dając świadectwo zarówno doskonałej znajomości sytuacji dzisiejszego człowieka, jak i ogromnej otwartości na współczesne prądy myślowe.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2006

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Dla tych wszystkich, którzy nie mieli okazji czytać dzieł Ratzingera/Benedykta XVI tytułem wprowadzenia: wszelkie opinie typu, że nie sięgnę po te pozycje, bo są pisane językiem trudnym i zawiłym teologicznie albo to akademicki sposób prezentacji, który powoduje, że boję się zabrać za lekturę, która mogłaby mnie przerosnąć, zarówno jeśli chodzi o warstwę językową, jak również i warstwę merytoryczną, bo to taki poziom refleksji, który jest mi niedostępny, on jest tylko dla wtajemniczonych, dla innych teologów, bo ci są w stanie go zrozumieć. Niniejszym od razu wyjaśniam i prostuje, nic bardziej błędnego. Kto, jak kto, ale tak wybitny teolog doskonale zdaje sobie sprawę, że to, co najważniejsze w jego posłudze słowa, to zrozumiałość i przejrzystość głoszonych prawd, w końcu taka jest jego kapłańska posługa, dlatego nawet najbardziej skomplikowane i wymagające głębokiego skupienia treści są przez niego prezentowane w taki sposób, by zostały przyjęte i trafiły do serc i umysłów, nie...

Grzegorz Żarnowiecki | 2015-01-19
Przeczytana: 06 kwietnia 1998

Światowy bestseller już w roku 1970. Książkę chcieli nabyć ode mnie księża (jeden za każde pieniądze). Za komuny (późny Gomułka) wydawnictwo Znak wydrukowało około 700 egz. a samych księży było ponad 20 000.
Książka nie jest łatwa bo i podstawy wiary katolickiej nie są banalne. Tu już widać arcymistrzostwo Ratzingera. Nawet kwestie bardzo złożone potrafił przedstawić jasno i zrozumiale choć lektura wymaga skupienia, czasem przeczytania rozdziału powtórnie. Pod tym względem Karol Wojtyła jest hermetyczny i zbyt filozoficzny. Bardzo gorąco polecam. Arcydzieło teologii.

Adalbert | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Olimp
Przeczytana: 2003 rok

Chciałoby się powiedzieć, że to podstawowy wykład wiary. Introdukcja w chrześcijaństwo (tak się nazywa traktat wprowadzający dla studentów teologii).
Świetna lektura dla każdego kto chce zrozumieć "o co w tym wszystkim chodzi".

kajo47 | 2014-05-25
Przeczytana: 1972 rok

Książka wybitna. Napisana językiem zrozumiałym i klarownym. Czytałem ją pierwszy raz ponad 40 lat temu. Gdy biorę ją do ręki po raz kolejny, jest atrakcyjna jak przy pierwszym czytaniu!

Antagonista Esklaważu | 2016-11-19
Na półkach: Religia, Mam ebooka, Przeczytane

Bardzo nieprzyjemnie napisana książka. To moje drugie spotkanie z Ratzingerem i druga męczarnia. Dzieło to jest reklamowane jako "rekolekcje dla intelektualistów" i spis treści wygląda obiecująco, ale mimo tego nie mam ochoty na katowanie się tym. Pozostawiam bez oceny, bo oczywiście nie skończyłem.

MariaF | 2013-03-20
Przeczytana: 10 marca 2013

Chciałam skończyć przed konklawe. Mądra książka, porusza sprawy podstawowe dla wiary katolickiej. Szczególnie teraz w Roku wiary należy po nią sięgnąć. Poznamy inne obilcze papieża-emeryta.

Tomasz | 2013-04-29
Przeczytana: 18 kwietnia 2013