Tylko jeden wieczór

Krystyna Mirek Wydawnictwo: Edipresse literatura obyczajowa, romans
Edipresse
2018-11-14
2018-11-14
Boże Narodzenie literatura polska odmiana losu powieść obyczajowa relacje rodzinne samotność spotkanie uczucie

Świąteczne czary-mary

Świetna powieść o tym co w życiu naprawdę ważne. Odnajdywanie siebie po latach życia w kłamstwie, może być bardzo trudnym zadaniem. Zwłaszcza, jeżeli najbliższe osoby nie do końca rozumieją z czym się człowiek musi zmierzyć.

„Tylko jeden wieczór” Krystyny Mirek to książka, która w teorii może być idealną lekturą okołoświąteczną. Niestety, po jej przeczytaniu muszę stwierdzić, że w praktyce nie jest to dobra powieść.

Krystyna Mirek ma swój własny, bardzo prosty styl. Książka jest napisana zwyczajnie, bez większych zawirowań, ot typowa historia na Święta. Mimo, że szybko się ją czyta, również szybko można o niej zapomnieć. Jest to bardzo prosta i przewidywalna do bólu, naiwna historia, która nie pozostawia czytelnika z żadnym pytaniem czy jakimiś głębszymi przemyśleniami. Nie wprowadza w klimat świąteczny, wszak Święta stanowią tu jedynie tło i akcja mogła by się zadziać w każdy inny czas w roku. Fabuła powieści jest naiwna i zupełnie nie wciągająca, nie angażująca czytelnika, niczym się nie wyróżnia. Autorka skorzystała tu z prostych rozwiązań fabularnych, które miały w czytelniku wywołać jedynie pozytywne odczucia, jednak zrobiła to nieudolnie – akcja tej powieści zupełnie do siebie nie przekonuje, a wręcz czytelnika nuży. Główną wadą powieści są jej bohaterowie, zupełnie papierowe postacie, w których działania i przemyślenia ciężko uwierzyć, którym trudno kibicować.

Książka nie wywołuje żadnych pozytywnych emocji, choć momentami przez wykorzystane, słabe schematy niebywale może rozśmieszać. Historia alternatywna sprzątaczki Zosi o wiele bardziej ciekawa, ale nadal Krystyna Mirek nie jest w stanie jej dostatecznie rozbudować i nie unika sztampowych i śmiesznych rozwiązań. Okładka sugeruje, że książka to typowy świąteczny romans, a tak zupełnie nie jest. Raczej odradzam lekturę, ot zwykła powieść obyczajowa okołoświąteczna, bez żadnego klimatu i polotu.

Książka, którą szybko się czyta, i o której równie szybko się zapomina. Szkoda. Główna historia słabo rozpisana, nieco na odwal. Bohaterowie dość nienaturalni, papierowi. Wszystko to pozbawione wszelkiego klimatu, a niektóre wątki skończone na siłę. Ogromny plus za historię poboczną, która jest zwyczajna, ale przyjemna, bohaterowie naturalni, w kontraście do większej części powieści.

"Tylko jeden wieczór" to ciepła i poruszająca powieść o niespełnionych marzeniach, rozczarowaniach, trudnych wyborach oraz o tym, co w życiu najważniejsze. Autorka w swojej powieści postawiła na uczucia, emocje i wewnętrzne rozterki bohaterów. Dlatego też zdecydowanie przeważają opisy. Dobra analiza współczesnego świata. Historia pokazuje jak niejednokrotnie ślepo podążamy za sławą i pieniędzmi, zatracając w tym wszystkim siebie i zaniedbując bliskich oraz jak mylnie i niesprawiedliwie oceniamy po pozorach drugiego człowieka nawet go nie znając.

Fajna, ciekawa, ale dużo niepotrzebnych opisów.

Fajna, ciekawa, ale dużo niepotrzebnych opisów.

Nie skończyłam.

Nie skończyłam.

Opowieść jest z całego serca naprawdę genialna. Zawiera w sobie ważny przekaz. Bardzo przyjemnie mi się ją czytało. Jestem miło zaskoczony.

super się czytało lekka i przyjemna
Przyjemna do czytania, świąteczna opowieść o ludzkich problemach, o szczerości, miłości i zwykłej dobroci.

super się czytało lekka i przyjemna

Przyjemna obyczajówka ukazująca różne problemy rodzinne, oraz przemianę i zrozumienie.
Jest to moja pierwsza książka tej autorki i nie mam wielu zastrzeżeń, oprócz tego, że kompletnie nie czułam świątecznego klimatu, który miał być tu widoczny. Historia jest przewidywalna.
Czyta się szybko i miło- idealny umilacz do kawy.

Czyta się szybko i miło- idealny umilacz do kawy.

Mimo przepięknej okładki (tak, ona mnie głównie skusiła do sięgnięcia po tę książkę) jestem rozczarowana samą powieścią. Czytałam ją przed świętami, by móc wprowadzić się w ten ciepły, niezwykły klimat tego okresu, jednak niestety nie poczułam tego w żadnym stopniu. Bohaterkę niestety nie byłam w stanie polubić, jej zachowanie nieraz mnie drażniło i irytowało, choć jej stopniowa "przemiana" trochę uratowała moje zdanie o niej. Chyba nie znalazłam "tego czegoś" dlatego książka nie do końca spełniła moje oczekiwania.

• Świąteczne
  • Audiobooki