Odnajdę cię

Okładka książki Odnajdę cię Agnieszka Olejnik
Okładka książki Odnajdę cię
Agnieszka Olejnik Wydawnictwo: Filia Cykl: Jak dzikie gęsi (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Jak dzikie gęsi (tom 3)
Filia
2024-04-10
2024-04-10

Jak wielka może być tęsknota? Czy jest w stanie przetrwać każdą życiową zawieruchę? Czy może być bodźcem, który każe się podnieść po kolejnym upadku i mozolnie stawiać kolejne kroki, byleby znaleźć się bliżej osoby, która na zawsze zawładnęła naszym sercem? Czy tęsknota może być ocaleniem? W mroku dnia codziennego niczym płomień rozjaśniać ciemność, która wydaje się nieprzenikniona? Jaka jest moc tęsknoty… czy może być wieczna i skończyć się tylko wtedy, kiedy znów połączymy się z człowiekiem, za którym tak tęskniliśmy? A co jeśli nie będzie nam to dane...?
„Odnajdę cię” to finałowy tom przejmującej serii Agnieszki Olejnik. I chociaż każda kolejna część wywołała we mnie ogrom skrajnych uczuć, to mam wrażenie, że to właśnie ostatnia dostarczyła mi najwięcej emocji. Naprzemiennie drżałam ze strachu, płakałam, miałam nadzieję, odwracałam oczy z przerażeniem na kadry, które odmalowała autorka. A może odmalowała je ludzka bezwzględność i nieposkromione w czasie wojny, a także po niej, bestialstwo?
W najnowszej powieści autorka kontynuuje opowieść o losach wykreowanych postaci. Mozaika zdarzeń zapada w serce i umysł czytelnika, który musi się zmierzyć z piekłem na ziemi. Z codziennością, zazwyczaj przepełnioną brutalnością, która swoje piętno odcisnęła na bohaterach. Mam wrażenie, że w obliczu ówczesnych wydarzeń, każdy z nich doświadczył wiele zła, każdego było mi z różnych względów tak po ludzku… żal. Niezależnie od tego, jaka przeszłość się za nimi ciągnęła, daleka byłam od oceniania, czy patrzenia na ich aktualne losy przez jej pryzmat. Agnieszka Olejnik nie oszczędziła swoich bohaterów, przez co nakreślona jej ręką opowieść jest bardzo wiarygodna. Autorka nie romantyzuje jej, nie upiększa, doświadczając każdego niejako „po równo”. I w całym tym piekle najbardziej tragiczną postacią, która znalazła w moim sercu szczególne miejsce, była Marlene. Z jednej strony, miała wiele na sumieniu, a zatajone przez nią informacje, podyktowane zazdrością, nie świadczyły o niej dobrze, jako o osobie. Z drugiej zaś, los obszedł się z nią nad wyraz okrutnie, nie szczędząc jej bólu, cierpienia, straty – ograbił ją ze wszystkiego…
„Odnajdę cię” to pełna emocji opowieść o wielkiej miłości, która podobnie jak tęsknota za ukochaną osobą, może przetrwać wszystko. To ona staje się siłą napędową, która każe walczyć o każdy kolejny dzień, o zaczerpnięty z takim trudem haust powietrza. Agnieszka Olejnik nakreśliła historię miłosną, która daleka jest od ckliwych opowieści rodem z romansów. To uczucie napotkało bowiem na swej drodze wiele realnych przeszkód. Wiele razy opadało z sił, bo jakież miało szansę na przetrwanie, kiedy wokół szalała wojna? Jej kres również nie był gwarantem ponownego spotkania tych, którzy swoje serca oddali sobie dawno temu. Minęło tak wiele lat, wydarzyło się równie wiele… Czy Peterowi i Katrin wystarczy sił, by się odnaleźć? A może los ponownie z nich zakpi, odbierając im nadzieję, która była ostatnią rzeczą w obliczu ówczesnej rzeczywistości?

Podsumowując:

Wojna wymusiła podziały. Polacy, Niemcy, Żydzi… Pomiędzy tymi narodami wybudowano mur, który niewielu zdecydowało się przekroczyć, świadomi byli bowiem zagrożenia. W nowej książce Agnieszka Olejnik pokazuje, że w obliczu wojennego piekła, wiele granic zostało zatartych. Każdemu przyświecał bowiem jeden cel – przetrwać. Nawet jeśli trzeba było poświęcić ideały, na których kanwie zostali wychowani. Nawet jeśli trzeba było stanąć ramię w ramię z „wrogiem”. Także wówczas, kiedy trzeba było podzielić się z takim trudem zdobytym pożywieniem, towarem tak bardzo deficytowym … I choć przetrwanie stało się głównym celem wielu, oni mieli jeszcze jeden – chcieli się… odnaleźć. Ta seria to nakreślony z dużą starannością obraz ówczesnych wydarzeń, zderzenia jednostki z nierównym przeciwnikiem, jaki występował w „osobie” chorej ideologii, nienawiści, okrucieństwa. Ale przede wszystkim to opowieść o wielkiej miłości, która była niczym powietrze, a oni tak bardzo chcieli znów oddychać pełną piersią… Z jednej strony, do bólu realna, a z drugiej, ujmująca i poruszająca – taka jest ta powieść, taki jest cykl Agnieszki Olejnik. Polecam wszystkim miłośnikom dobrych powieści z historią w tle!

Czy recenzując kolejny tom serii powinno się pisać o fabule? Jeśli tak, to jak to robić, żeby nie zdradzić za wiele osobom, które nie czytały poprzednich części? Zawsze mam ten problem, ale i tym razem postaram się wybrnąć...
Czwórkę młodych ludzi, którzy zamieszkiwali Dolne Łużyce, zawierucha wojenna rozrzuciła po krainach Europy. Peter i Katrin nadal próbują się odnaleźć, choć robią to totalnie intuicyjnie i na oślep, mijając się o milimetry. Jednak ich godne podziwu uczucie nie pozwala stracić nadziei, że kiedyś znów będą razem.
Rudi coraz bardziej uświadamia sobie prawdę o sobie, co wcale nie pomaga jemu- żołnierzowi Wermachtu.
Marlene również nie jest łatwo żyć w tych czasach, choć jest Niemką. Życie stawia przed nią wyzwania tak trudne i bolesne, że mogłyby pokonać najtwardszych weteranów...

"Odnajdę cię" to trzeci i ostatni tom serii łużyckiej Agnieszki Olejnik, którą zapoczątkowała powieść "Jak dzikie gęsi" . W moim mniemaniu ta część jest najtrudniejszą i najbardziej bolesną w odbiorze, a przy tym również najmocniej naszpikowaną emocjami.
Wszystkie trudy, zmagania z codziennością, dramatyczna walka o przetrwanie, ból, upokorzenie i strach ukazany na kartach powieści obrazują okrucieństwo wojny jakiego doznali bohaterowie tej serii, ale także wszyscy, którzy przeżyli gehennę wojny.
Autorka ukazała, że w obliczu krwawych wydarzeń zatarła się granica pomiędzy narodowościami, a jedyne co było ważne, to zachowanie człowieczeństwa. Jednak to było niesamowicie trudne.
Sama autorka na końcu napisała, że ta seria była dla niej najtrudniejszą do napisania i wcale mnie to nie dziwi. Ta historia jest bowiem tak precyzyjnie dopracowana w najmniejszych detalach, że musiała kosztować Agnieszkę Olejnik mnóstwo pracy i emocji. Gratuluję autorce rewelacyjnej powieści, która na pewno zostawi ślad w pamięci, chociaż jest trudna, bolesna ale jednocześnie na wskroś realistyczna, ale daje nadzieję...
A tak silnego uczucia jakim dażyli się Peter i Katrin życzyłabym każdemu, kto szuka miłości. Jednak najważniejsze, żeby nikt z nas nigdy nie musiał o nie walczyć tak jak bohaterowie powieści.

Świetny cykl, chociaż ostatnia część podobała mi się najmniej. Miałam wrażenie sporego chaosu. Za dużo w niej było wątków, by każdy mógł być wystarczająco wyeksponowany. Niemniej całość polecam z całego serca :)

Koniec tej historii poruszył mnie do głębi. Każde słowo, każdy rozdział na długo,ze mną zostaną. Do końca nie byłam pewna jak skończy się ta historia. Emocje nadal we mnie buzują. Polecam! Jak zawsze jestem zauroczona powieścią pani Olejnik i nie mogę doczekać się kolejnej.

Ze smutkiem muszę stwierdzić, że to już jest koniec…
Nie lubię żegnać się bohaterami serii, których bardzo lubię i tak właśnie było tutaj…
„Odnajdę Cię” to finałowy tom SERII ŁUŻYCKIEJ od Agnieszki Olejnik, także przyszedł na to czas.
Na wstępie Wam powiem, że ta trylogia to najlepsze co czytałam z pod pióra Autorki💙

Historia Katrin i Petera to najpiękniejsza historia o miłości, wytrwałości i szukaniu siebie jaką ostatnio było mi dane czytać. To historia gdzie dane słowo jest droższe od wszystkiego…
Ta ksiazka jak i cała saga to wspaniała pełna emocji, wzruszeń, cierpienia, zapadająca w pamięć opowieść, która zadowoli każdego miłośnika powieści obyczajowych oraz tych co lubują się w tematyce około wojennej.
Dlatego jeśli macie ochotę na przeczytanie czegoś pięknego to z całego serca Wam polecam❤️

P.S. Celowo nie skupiłam się na treści, aby zabierać Wam przyjemności w czytaniu… lecz jeśli macie ochotę to recenzje dwóch wcześniejszych tomów znajdziecie u mnie na profilu.

Ze smutkiem muszę stwierdzić, że to już jest koniec…

Historia Katrin i Petera to najpiękniejsza historia o...

1962

Piękna seria, pełna zarówno okrucieństwa, ale i nadziei na przyszłość.

Piękna seria, pełna zarówno okrucieństwa, ale i nadziei na przyszłość.

"Odnajdę Cię" to trzecia część sagi, a zarazem ostatnia, przedstawiająca losy młodych ludzi, którzy żyli w czasach objętych wojną.
Losy głównych bohaterów budzą od samego początku moje współczucie dla nich. Stracili bezpowrotnie młodość. Czas, kiedy powinni kochać, bawić się, cieszyć się życiem - został im brutalnie odebrany poprzez szalejącą wojnę.
W ostatnim tomie Pani Agnieszka zdradza czytelnikom, w jaki sposób udało się przetrwać ten trudny czas ... chociaż nie każdemu to się udało.. Katrin, Peter, Rudi oraz Marlene .... niegdyś młodzi ludzie, których największym problemem była np. zazdrość o sympatię innej osoby ... W tej części sagi zmierzyli się z największymi trudami życia. Los nikogo nie oszczędzał. Szczególnie brutalnie obszedł się z Marlene. Ta młoda i pogubiona dziewczyna wpadła w sidła ogromnych nieszczęść. W mojej ocenie została mocno poturbowana. Rudi, no cóż... kolejny pogubiony, młody człowiek. Nie chcę oceniać go źle, ale uważam, że jego paskudny charakter, pełen intryg sprawił, że los nie był dla niego łaskawy. Katrin i Peter tej dwójce kibicowałam od samego początku. Są dla mnie dowodem, że wielka miłość przetrwa wszystko. Przezwycięży głód, choroby, wszelkie nieszczęścia, że nawet największe intrygi nie spowodują, że złamią złożone sobie obietnice. Z wielkim przejęciem wczytywałam się w każdą stronę książki. Tak bardzo przejęta ich losem, że niejednokrotnie ocierałam łezkę wzruszenia. Pani Agnieszka Olejnik tą serią rozwaliła mi serce, ale dała też ogrom wzruszenia i nadziei. Wiem, że kiedy się naprawdę kocha to można wszystko!

W ostatnim tomie Pani...

Na to i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć autorka powieści „Odnajdę cię”. Przykład literatury wojennej, czyli mojej ukochanej, która rozbroiła mnie emocjonalnie. Przez niemal całą lekturę byłam niesamowicie wzruszona, mocno zaciskałam kciuki i kibicowałam głównym bohaterom. Patrzyłam na ich upadki, i niewielkie wzloty, łudziłam się, że wojna niedługo się skończy i wszystko wróci na właściwe tory. Pewnych decyzji jednak nie da się cofnąć, niektóre rzeczy już nigdy nie będą takie same… Agnieszka Olejnik kapitalnie opisuje świat pogrążony w wojennej zawierusze, pokazuje walkę pomiędzy narodami, po każdej ze stron są zwycięzcy i przegrani, w najgorszej sytuacji są jednak kobiety i dzieci, pozostawione same sobie, w świecie ogarniętym złem. Autorka przepiękne nakreśla nam łużyckie krajobrazy, kusi widokami, jednocześnie potrafi przerazić i z niezwykłą dokładnością opisać niebezpieczeństwo. Subtelnie pokazuje oblicze wielkiej miłości. To historia mocno skomplikowana, wielowymiarowa, wielowątkowa, zawierającą bohaterów niepozbawionych ułomności, takich którzy dokonują różnorakich wyborów, często złych, ponieważ w obliczu lęku i strachu o własne życie, zazwyczaj nie myślimy o innych. Chwytające za serce, przepiękna, niezwykle wartościowa i taka nad którą będziecie mogli podumać. Po prostu książka idealna i taka która zostanie z Wami na dłużej. Dziękujemy autorce za te trzy tomy pełne przygód, tajemnic, emocjonalności, pełne wartości i łez czy to ze szczęścia czy ze smutku. Fenomenalne seria.

Peter i Katrin próbują za wszelką cenę do siebie wrócić. Miłość, która ich połączyła przed laty wydaje się być wystarczająco silna aby przetrwać wojenne szaleństwo… Marlen staje przed najtrudniejszą decyzję w swoim życiu, która zaważy nie tylko na jej losie. A Rudi już nigdy nie wybaczy sobie popełnionych czynów.

💚 „𝓞𝓭𝓷𝓪𝓳𝓭ę 𝓬𝓲ę” 𝓐𝓰𝓷𝓲𝓮𝓼𝔃𝓴𝓪 𝓞𝓵𝓮𝓳𝓷𝓲𝓴💚

•• Czy w świecie ogarniętym wojną może przetrwać coś tak kruchego jak pierwsza miłość? ••

▪️𝗥𝗘𝗖𝗘𝗡𝗭𝗝𝗔 ▪️

Od zawsze, gdy czytam książki o tematyce wojennej nasuwają mi się rozmyślania, o tym jak ci ludzie zdołali przetrwać czasy wojny i obozów koncentracyjnych. Jak odnaleźli się w świecie, gdzie nigdy nie wiadomo kiedy przyjdzie im zginąć. Jak odnaleźli nadzieje na lepsze jutro? I przede wszystkim jak mieli siłę, by to wszystko przetrwać.

Po lekturze tej książki w mojej głowie kłębią się miliony myśli, lecz nie potrafię ubrać w piękne słowa tego, co pragnę wyrazić w opisaniu niezwykłości tej historii. Autorka w swojej książce „Odnajdę cię” umieściła dużo scen, które łamały mi serce. Zrzuciła na bohaterów mnóstwo cierpienia i tragizmu.

„Odnajdę cię” to trzeci tom z serii. Wojna trwa. Hitler sieje spustoszenie, każdy się boi o swoje życie, każdy na swój sposób próbuje przeżyć. I w tym wszystkim ONI - Katrin i Peter - kochankowie z Dolnych Łużyc próbują się odnaleźć wśród tych tragicznych wydarzeń. Zakochani nie wiedzą, że los skrzyżował ich drogi, jednak wojna tak ich zmieniła, że się nie poznali. Rownolegle służący w Wehrmachcie Rudi przeżywa załamanie nerwowe, a Marlena podąży ścieżką, której gorzko pożałuje.

📚 Co przyniesie koniec wojny? Kto zapłaci najwyższą cenę, a komu uda się przeżyć? Czy miłość przetrwa wieloletnią rozłąkę? I czy marzenie o powrocie do domu ma szansę się spełnić?📚

Historia jest w tematyce wojennej, często łamie serce i wywołuje łzy. Przeżywałam wraz z bohaterami ich rozterki i trudne wybory życiowe. Książka porusza najbardziej niepożądane odczucia, takie jak tęsknota, nienawiść. Taka nienawiść, która popycha człowieka do najgorszych czynów. Jak dla mnie to po prostu dobra powieść obyczajowo-historyczna. Jest lekko dramatycznie, jest akcja, jest chwila wzruszenia. Zawiera wszystko co powinna zawierać taka powieść.

„Odnajdę cię” to książka, która pomimo tylu trudnych wydarzeń na koniec niesie ukojenie. Przez całą książkę czytelnik wraz z bohaterami przeżywa ich ciężką sytuacje życiową. Jestem pod ogromnym wrażeniem jak autorka potrafi bardzo emocjonalnie pisać. Każda strona przesycona jest niezwykłymi emocjami, które wylewają się wprost do naszego serca. Poruszyła mnie ta historia do głębi i zawładnęła moim sercem. Długo o niej nie zapomnę!

💚 „𝓞𝓭𝓷𝓪𝓳𝓭ę 𝓬𝓲ę” 𝓐𝓰𝓷𝓲𝓮𝓼𝔃𝓴𝓪 𝓞𝓵𝓮𝓳𝓷𝓲𝓴💚

▪️𝗥𝗘𝗖𝗘𝗡𝗭𝗝𝗔 ▪️

Znacie serię łużycką Agnieszki Olejnik? "Odnajdę cię" to już jej trzeci i ostatni tom. Śmiem twierdzić, że to najlepsza seria autorki. W każdym razie, moim skromnym zdaniem.
Dolne Łużyce, przed wojną były zamieszkane przez Polaków, Niemców, zdarzały się też mieszane małżeństwa. Tak jak rodziców Katrin. A co w czasie wojny? Jak żyło się mieszkańcom Leipe? Tego dowiecie się z książki.
Po raz kolejny autorka zabiera nas w niezwykle emocjonującą podróż, podróż, która pokazuje, że zło nie ma jednej twarzy. Że narodowość nie świadczy o tym, że ktoś jest dobry czy zły. Że w każdym z nas drzemie zarówno pierwiastek dobra, jak i zła. I czasem tak niewiele potrzeba, by ten zły wziął górę.
To bardzo poruszająca historia, taka, od której trudno się oderwać. Historia przede wszystkim o miłości, wierze i decyzjach, które czasem mają straszne konsekwencje. O ludzkich instynktach, namiętnościach, podłości i trosce, która niekiedy na twarz Polaka, czasem Niemca a czasem Żyda.
Książka ta, pokazuje nam również, jak witali się z rdzennymi mieszkańcami Łużyc, oswobodziciele ze Związku Radzieckiego, szczególnie z kobietami... To sceny które poruszają i wywołują łzy... Naprawdę trudno się o tym czyta.
Historia Katrin i Petera pokazuje, że prawdziwa miłość nie umiera. Że uczucie, które nosimy w sercu, często jest paliwem, które daje nam chęć by żyć. A w tych czarnych, ponurych czasach, tylko wiara, że znów będzie nam dane się spotkać, trzyma nas przy życiu.
To obrazowa, momentami przedstawiona w ciemnych barwach historia, w której znajdujemy też jasne kolory....i to daje nadzieję.
Warto ją przeczytać.

• DO KUPIENIA