Banksy. Stanowisz akceptowalny poziom zagrożenia...

Okładka książki Banksy. Stanowisz akceptowalny poziom zagrożenia... Patrick Potter
Okładka książki Banksy. Stanowisz akceptowalny poziom zagrożenia...
Patrick Potter Wydawnictwo: Arkady albumy
albumy
Banksy: You Are an Acceptable Level of Threat and if You Were Not You Would Know About It
Arkady
2018-01-01
2018-01-01
Ewa Gorządek, Aleksandra Krasoń
Banksy grafika streetart sztuka

Banksy to niezwykle rozpoznawalna postać, a jego dzieła zdobyły międzynarodową popularność. Ostatnia kontrowersja, związana z obrazem pociętym przez niszczarkę, wzbudziła wiele spekulacji, jednak właśnie ten moment sprawił, że jego pseudonim rozbrzmiewał na całym świecie.

Dzięki życzliwości wydawnictwa Arkady, mam przyjemność zaprezentować Państwu ten wyjątkowy album, który został stworzony z najwyższą starannością, ukazując zarówno niezrównaną jakość dzieł Banksy’ego, jak i tajemniczą osobę samego artysty. Choć otoczony aurą anonimowości, wciąż jest przedmiotem intensywnych dyskusji, spekulacji i domysłów.

Album skupia się nie tylko na pięknie uwiecznionych fotograficznie dziełach, ale także na ideach, które stoją za nimi. Poprzez bogatą treść i analizy, czytelnik jest zaproszony do zgłębiania kulturowych i społecznych kontekstów, które wyznaczają ramy dla twórczości artysty. Odważne przesłania Banksy’ego, odnoszące się do tematów jak społeczna niesprawiedliwość, konsumpcjonizm czy prawa człowieka, stają się punktem wyjścia do refleksji nad współczesnym światem i naszą rolą w nim.

Tekst zawarty w tym albumie jest tak luźny i przyjemny w odbiorze, że czytelnik może odnieść wrażenie, jakby to sam Banksy opowiadał o swojej twórczości. To jakbyśmy usiedli razem z nim pod jednym z jego malowanych obrazów, a on opowiadał nam swoje historie i inspiracje. Przekaz jest nie tylko bogaty w informacje na temat poszczególnych dzieł, ale także nasycony subtelnym humorem i inteligentną ironią, które są charakterystyczne dla stylu samego artysty. To niezwykłe doświadczenie, które prowadzi czytelnika przez labirynt ulicznych murali i przemyśleń Banksy’ego, pozwalając mu zbliżyć się do samego źródła kreatywności i geniuszu tego tajemniczego artysty.

Banksy doskonale posługuje się techniką street artu, wykorzystując m.in. graffiti, stencilowanie czy instalacje, by dotrzeć z przekazem do jak najszerszej publiczności. To połączenie treści z formą sprawia, że jego dzieła są nie tylko estetycznie pociągające, ale również silnie oddziałują na emocje i wywołują dyskusje.

Ponadto, dzieła Banksy'ego często wyrażają uniwersalne tematy i wartości, które dotykają ludzkich doświadczeń na różnych poziomach. Dzięki temu, zarówno artyści, jak i widzowie, odnajdują w jego dziełach inspirację do twórczego wyrazu, refleksji nad własnymi przekonaniami oraz zaangażowania w sprawy społeczne i polityczne.

Mimo wszechstronności zawartych informacji, postać samego Banksy’ego pozostaje tajemnicą, co tylko pogłębia nieustanną fascynację jego osobą i twórczością. Ta książka nie tylko odsłania piękno i znaczenie dzieł Banksy’ego, ale także prowokuje do głębszych przemyśleń nad istotą sztuki oraz jej potencjalnym wpływem na społeczeństwo.

Jak dla mnie, jest to (obecnie) najlepszy album o pracach Banksy'ego. Bardzo dobrze zredagowany. Wprawdzie nie ma tu wszystkich jego street art'ów, ale jest to najbogatszy album.
"Książka ma formę dokumentu (...) Powstała bez współpracy z artystą (...)"
czyt. artysta nie otrzyma z tego tytułu ani grosza.

"Książka ma formę dokumentu (...) Powstała bez współpracy z artystą (...)"
czyt. artysta nie otrzyma z tego tytułu ani grosza.

To jeden z dwóch albumów ze sztuką Banskiego, które miałam okazję oglądać/czytać, drugi to ten z wydawnictwa Sine Qua Non, muszę przyznać, że ten wydany przez wydawnictwo Arkdady jest znacznie lepszy, jest ładniej wydany, począwszy od samej już okładki.
Sam artysta już mnie od jakiegoś czasu drażni, po prostu wydaje mi się być tak bardzo przeciwko wszystkiemu, że na dobrą sprawę nie wiem co popiera, przeciwko czemu nie protestuje?

Sztuka Banksiego to sztuka uliczna, ale można ją rozpatrywać i wręcz powinno się, przede wszystkim jako sztukę po prostu. Jest drażniąca, autsajderska, brudna, humorystyczna, ale... powtarzalna. Rozumiem, że wielcy malarze też mieli swoje motywy, Łempicka malowała kobiety łudząco podobne do niej, Degas miał swoje tancerki, ale szczury i małpy Banksiego nie są aż takie fajne, nie różnią się od siebie, za każdym razem mam wrażenie, że to już było, a artysta... wypalił się? Obym się myliła.

Album jest wydany bardzo ładnie, na śliskim papierze, jest dosyć ciężki i raczej warto go na czymś położyć w trakcie czytania, ja tego nie zrobiłam (lubię trzymać książki/czytnik w łapkach) i bolały mnie dłonie.

Wyzwanie czytelnicze LC czerwiec 2021: Przeczytam książkę z ilustracjami lub zdjęciami (9).

Jakie to było dobre.

Jakie to było dobre.

Fascynuje, intryguje i wciąż jest jedną wielką tajemnicą. Panie i Panowie – Banksy.

„Banksy. Stanowisz akceptowalny poziom zagrożenia. Gdyby było inaczej wiedziałbyś o tym” to album wyjątkowy, napisany z dystansem, draśnięty ciętym piórem i zamazany mgłą niejasności. Jak zawsze u wydawnictwa Arkady – album wydany jest pięknie, estetycznie, solidnie. Okładka z tłoczonymi literami kusi i zachęca do dotykania, niczym milutkie kocie futerko. Ale w środku znajdziecie ostre pazury. Przygotujcie się na to, że nadal o Banksym za dużo się nie dowiecie. Choć są tutaj i zdjęcia, i reprodukcje, i nawet – tekst. Chodźcie, trochę poskakać po murach i zwiać przed policją.

Czy to Banksy? Czy ktoś inny?
Niektórzy twierdzą, że Banksy to tak naprawdę osobistość „zbiorowa”. Autor z przekąsem o tym wspomina i wskazuje błędne myślenie, aczkolwiek nie zawsze mamy stuprocentową pewność co do tego, czy wszystkie jego prace zostały wykonane właśnie przez Banksy’ego we własnej osobie. Na początku tworzył detale, później zaczął robić to szybciej, wykorzystując szablony. Graffiti to niebezpieczna przygoda. Ucieczki przed stróżami prawa, akcje pod osłoną nocy, prawdziwe artystyczne podziemie. Banksy jest niewątpliwie najbardziej znanym z nieznanych przedstawicieli współczesnej kontrkultury. Kontestuje absurdy współczesnego świata, pokazuje mocny punkt widzenia, puenty i komentarze, które nie pozostawiają złudzeń.

„Są zbrodnie, które zyskują niewinność, a nawet stają się chwalebne dzięki ich wspaniałości, liczbie i nadmiarowi”.

Spontan czy przemyślany plan?
Jako że niewiele o nim wiadomo, aż roi się od spekulacji. Są i tacy, którzy twierdzą, że to wszystko było dokładnie zaplanowane. Autor i z tym mitem szybko się rozprawia. Czy sześć lat biegania, sześć lat dorosłego życia poza nawiasem sztuki, sześć lat nocnych pościgów brzmi jak plan marketingowy. Chyba sam Banksy był zaskoczony tym, że ludzie zaczęli płacić olbrzymie kwoty za jego prace. W końcu trafił na aukcje sztuki. Dzisiaj jego dzieła wyceniane są na niesamowite pieniądze. Wciąż potrafi zaskoczyć. I wciąż nie wiemy, kim jest. Kochamy go. Albo nienawidzimy.

„Banksy nie pukał do zamkniętych drzwi świata sztuki. On je wywalił kopniakiem”.

Streetart w Twoich dłoniach
Delikatny, kredowy papier, liczne zdjęcia i tekst, który wzbogaca publikację od wydawnictwa Arkady to pozycja, którą każdy miłośnik streetartu powinien mieć w swojej biblioteczce. Z tą książką zakończyłam czytelniczy 2020 rok. I nie żałuję. Jest świetna, zwłaszcza język, w którym autor wystylizował swoją opowieść. Jest właśnie taki jak grafitti – wymyka się spośród ram, jest bezlitosny i niezwykle trafny. Dostarczy Wam wielu przyjemności.

Książka zawiera wiele zdjęć z pracami Banksy'ego i choć zawiera sporo informacji nadal jej bohater pozostaje osobą mało znaną i tajemniczą.

ucieszyłam się, gdy przypadkowo natrafiłam na kolejny album z pracami Banksy'ego, czułam ogromny niedosyt po "Banksy. Nie ma jak w domu" i "Banksy. Wojna na ściany", no i niestety nadal czuję ten niedosyt, ale chyba tak już po prostu pozostanie i muszę się z tym faktem pogodzić

całkiem dobre teksty towarzyszą nam przez cały album, tłumaczą wojny grafficiarskie (np. z Robbo),wyjaśniają aspekty kulturowe i polityczne (w przystępnym, osiedlowym języku) niektórych prac oraz działań Banksy'ego, ale jest tego jak dla mnie zbyt mało, moim zdaniem nie dostajemy tu nic więcej niż w "Wyjściu przez sklep z pamiątkami" (2010) i "Banksy w Nowym Jorku" (2014) - zresztą co to był za gorący październik! sama na bieżąco przeglądałam, co tam nowego się pojawiło i zazdrościłam Nowojorczykom ;)

no cóż... na pewno nie dostaniemy tutaj odpowiedzi kim jest Banksy (albo kim są?),ale na przestrzeni lat już mnie to nie obchodzi, nie muszę tego wiedzieć, Banksy to marka, fascynuje i trafia przez cały czas, kogo to teraz obchodzi, kto to jest?

co do samego albumu, to zawiodłam się, że parę prac powtórzyli niepotrzebnie (przecież tych prac jest od groma!),ominęli te naprawdę dobre i ważne, wstawili całkiem totalnie dla mnie nowe, ale zastrzegli, że oczywiście nie muszą to być prace Banksy'ego, często przedstawiona historia nie była okraszona odpowiednim zdjęciem i trzeba sobie te prace, o których właśnie mowa, przypominać na własną rękę ;)

dobrze, że ten album jest, ale czekam na coś konkretniejszego, na masywny album, gdzie będą zamieszone wszystkie prace, a jeśli się tak nie uda, bo wiadomo, że street-art jest bardzo ulotny i internet czasami nie pomoże, to chociaż zdecydowana większość, jeden duży, konkretny album - zwieńczenie najlepszych lat działalności artysty

czy polecam? zdecydowanie warto mieć na swojej półce, bo 3/4 prac jest już dawno zamalowanych, więc fajnie sobie obejrzeć, gdy internet padnie :)

Szczerze myślałam że w tej książce znajdę jedynie suche fakty o Bankym, jednak okazało się być zupełnie inaczej. Język zastosowany w książe bardzo odbiega od "oficjalnego." Myślę, że nawet ktoś kto nigdy o Banksym nie słyszał z chęcią przeczyta tą książę.

Świetny album przedstawiający prace streetartowca kryjącego się pod pseudonimem Banksy. Ponieważ jego oficjalna tożsamość nie jest znana, nie traktujmy tej pozycji jako biografii o nim. Jest jednak wystarczająco dużo tekstu, aby poznać jego poglądy na tematy takie jak: wojna, przestrzeń publiczna, sztuka, problemy nierówności społecznych, a także ciekawe podejście do tematu własności prywatnej. W wielu miejscach książka posługuje się slangiem, nie każdemu może to odpowiadać. Jakość albumu jest świetna, duże kolorowe zdjęcia prac, wydrukowane są na bardzo dobrej jakości papierze. Idealna pozycja dla każdej osoby interesującej się szeroko rozumianą sztuką, nie tylko street artem.

Bansky jest postacią już kultową. Każdy kto kiedykolwiek słyszał ten pseudonim, na jakimś etapie na pewno się zastanawiał "jakim cudem, ten człowiek pozostaje tyle lat anonimowy?" Ze mną jest tak samo.....

Studiowałam historię sztuki i czasem gdzieś jego nazwisko się przewijało przez niektóre wykłady. Ale bez konkretów. No bo jak mówić o człowieku, o którym tak naprawdę nic nie wiadomo?

Dlatego już lata temu wypracowałam sobie własną teorię, która głosi, że Banksy to POCZĄTKOWO była tylko jedna osoba, a teraz to po prostu spora grupa ludzi, pracujących pod tym jednym pseudonimem.

I właśnie ta książka, tylko mnie w tym przekonaniu utwierdziła.

Książka ma formę albumu zawierającego masę prac tego znanego streetartowca + nieco ciekawych krótkich tekstów, traktujących o politycznych poglądach, niektórych większych akcjach, podróżach i stosunkach z innymi artystami streetartowymi.

Tekst jest napisany w świetnym gawędziarskim, wręcz 'ulicznym' stylu, idealnie pasującym do tematyki. Nie ma tu miejsca na patos i nudne akademickie 'wypociny'. Każdy z tych tekstów jest napisany lekko, treściwie, z humorem i sporą dozą ironii i poniekąd 'jadu' w stosunku do systemu.

Momentami ma się wrażenie, że te teksty tak naprawdę pisał sam Banksy... I kto wie, może tak było.

Nie jest to książka, która wyraźnie wskaże palcem kim tak naprawdę jest Banksy. Ale jest to kawał dobrego albumu z ciekawostkami, rzucającymi nieco więcej światła na tę postać.

• Sztuka
  • Albumy

Dodaj cytat z książki Banksy. Stanowisz akceptowalny poziom zagrożenia...