Książka Roku 2018

I tak wygrasz

Wydawnictwo: Rebis
Heads You Win
Ag2S

Powieść niczym "Kane i Abel", trzyma czytelnika w szachu od pierwszej do ostatniej strony! Jeffrey Archer zakończył sagę o rodzinie Cliftonów i zabrał czytelnika w niezwykłą podróż w poszukiwania przeznaczenia i przeszłości. Leningrad 1968. Aleksandr i Władimir marzą o wielkiej przyszłości – każdy na swoją miarę. Kiedy ojciec tego pierwszego zostaje zgładzony przez KGB za to, że próbował...

Leningrad 1968. Aleksandr i Władimir marzą o wielkiej przyszłości – każdy na swoją miarę. Kiedy ojciec tego pierwszego zostaje zgładzony przez KGB za to, że próbował utworzyć niezależny związek zawodowy, wszystkie marzenia chłopca wydają się stracone. A jednak wraz z matką podejmuje desperacką próbę ucieczki z ZSRR. Czy powinni wsiąść na statek płynący do Stanów Zjednoczonych czy do Wielkiej Brytanii? O tym decyduje rzut monetą...

W tej niezwykłej opowieści przemierzamy dwa kontynenty, podążając za porażkami i zwycięstwami Aleksandra, który próbuje podbić swój nowy świat. I musi upłynąć trzydzieści lat, by on sam odkrył, gdzie leży jego przeznaczenie, i stawił czoło przeszłości, którą pozostawił w Rosji.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Izabela Pycio | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

"Mądrzy zapisują porażki na tablicy cennych doświadczeń i dalej kroczą naprzód."

Plus za ciekawy pomysł na fabułę, pierwsze rozdziały wprowadzają nieco zamieszania w odbiorze powieściowego czasu i fabuły, ale jak tylko podchwytujemy zamysł autora, natychmiast wszystko zaczyna się logicznie układać. Nawiązanie do równoległych alternatywnych żyć okazuje się tym, co najbardziej wciąga w przybliżanej historii. Również kreacje portretów głównych bohaterów wydają się przekonujące, przejmujemy się ich losami, obserwujemy wsparcie przyjaciół i podstępne manipulacje wrogów. Tło powieści osadzone na zderzeniu dwóch rzeczywistości, jednej z reżimową polityczną odsłoną, której trzeba się przeciwstawić ryzykując życiem, oraz drugiej z cechami wolności, w której wydaje się, że każde marzenie może się spełnić. Razi nieco tylko czarno-biała paleta postrzegania otoczenia, ekstremalne dobro lub zło, potępienie lub poparcie. Podobały mi się za to wspólne styczne losów Saszy i Aleksandra,...

bazanos | 2018-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2018

"Powieść niczym "Kane i Abel", trzyma czytelnika w szachu od pierwszej do ostatniej strony!". Słowo "niczym" jest tutaj dobrym słowem. Mnie nie trzymała. Od kilku lat obserwuję u pana Archera pewnego rodzaju schematyczność, jeśli chodzi fabułę jego powieści. Niniejsza książka nie należy do wyjątku. Odkąd poznałem dzieje Kana i Abla oraz Kroniki Clifftonów ciężko mi znaleźć lepsze dzieła tego pisarza, a przeczytałem niemalże wszystkie, a powyższe nawet dwa razy.
Niniejszą książkę połknąłem w dwa dni, choć przez pierwsze kilkadziesiąt stron traciłem non stop orientację w zamyśle i koncepcji budowy tej powieści. Tylko szacunek do, jakby nie było, mojego ulubionego autora, sprawił, że nie odłożyłem jej na półkę. Ale nie będę jej przekreślał, bo nie jest to w żadnyn wypadku jakaś słaba lektura. Czyta się miło, lekko, w sam raz na chłodne wieczory. Poza tym są gusta i guściki. A jam wybredny :)

Cantata | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Zastanawialiście się kiedyś, jak potoczyłyby się wasze losy, gdybyście na jednym z ważnych zakrętów podjęli inną życiową decyzję? Inne studia, inny partner, inna praca, a może po prostu inne miejsce na spędzenie wakacji? Każdy nasz wybór wiąże się ze zmianami, i nawet najdrobniejsze postanowienie czy czyn kieruje nas w inną stronę. Niektórzy nazywają to efektem motyla, inni karmą a jeszcze inni przeznaczeniem. Bohaterowie powieści o znaczącym tytule "I tak wygrasz" dostali szansę na "podwójne życie". Wybierając jedną ze skrzyń, w których uciekli ze Związku Radzieckiego, jednocześnie wybrali inne życie, inny świat i inną przyszłość. Obaj odkrywają czym jest miłość, rodzina, sukces i sława. Przeżywają te same wzloty i upadki, opierają się podobnym przeciwnościom losu. Idealnie sprawdza się tutaj powiedzenie z mojego dzieciństwa, że "oliwa zawsze musi być sprawiedliwa". A jak tłoczona jest przez znakomitego autora to i smakuje wyśmienicie i czyni potrawę szlachetną.

Pełna recenzja na...

Justyna | 2019-01-06
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Książki Jeffreya Archera do tej pory nie stanęły na mojej drodze. Archer to jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie (w Polsce wydano ponad 40 jego książek). Jest baronem, potomkiem wpływowego rodu angielskiej arystokracji. W trakcie studiów na Oxford University uprawiał aktywnie sport żeby w 1963 roku reprezentować Wielką Brytanię w biegu na 100 metrów. W latach 1969-74 zasiadał w Izbie Gmin. Od września 1985 roku do października 1986 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Partii Konserwatywnej, typowano go na następcę Margaret Thatcher i stanowisko premiera Wielkiej Brytanii. Odszedł z polityki, gdy został skazany za utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości. Czytelnicy wysoko oceniają jego książki, najwyżej m.in. sagę o rodzinie Cliftonów czy „Kane i Abel”. Spotkanie z „I tak wygrasz” okazało się tak udane, że z chęcią sięgnę po inne książki autora.

Powieść rozpoczyna się w 1968 roku w Leningradzie. Poznajemy Aleksandra i Władimira. Chłopcy pochodzą z różnych warstw...

Ania Kazior | 2019-01-22
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Jeffrey Archer to jeden z tych bestsellerowych pisarzy, o których istnieniu i popularności nie miałam dotąd pojęcia. Jest angielskim baronem, który odnosił ogromne sukcesy w sferze politycznej, był nawet typowany na następcę Margaret Thatcher na stanowisku premiera, jednak wycofał się z polityki po wyroku sądowym skazującym go za utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości. Jest niezwykle płodnym pisarzem, którego dzieła rozeszły się na całym świecie w nakładzie przewyższającym 100 milionów egzemplarzy, co świadczy o wielkim zainteresowaniu jego twórczością. W moje ręce trafiła jego ostatnia powieść „I tak wygrasz”, ale nie mam żadnego odniesienia do jego poprzedniej twórczości, bo jej po prostu nie znam.
Akcja książki zaczyna się w Leningradzie w 1968 roku, gdzie młodzi przyjaciele Aleksander i Władimir zastanawiają się nad swoją przyszłością. Wszelkie marzenia i nadzieje Aleksandra zostają przekreślone, kiedy jego ojciec ginie w wypadku upozorowanym przez KGB, które wydało na...

tom5210 | 2019-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Jeffrey Archer widnieje na liście moich ulubionych pisarzy.
Wciągnąłem się w jego książki od sagi rodu Clifftonów i potem wręcz "połknąłem" ok 10 pozycji.
Niestety czytając każdą kolejną książkę stwierdziłem, że autor właściwie powiela wcześniej opisane tematy i czytanie jego książek po prostu przestaje być ciekawe. Dlatego też po przeczytaniu 3 tomu sagi rodu Clifftonów zrobiłem sobie 5 letnią przerwę i obiecałem, że wrócę do niego po jakimś czasie mając nadzieję, że kolejne dzieło będzie się w końcu różniło tematyką od poprzednich. Dlatego też pełen wiary sięgnąłem po jego najnowszą pozycję "I tak wygrasz".
Niestety muszę z całą mocą stwierdzić, że bardzo się zawiodłem na tym dziele ,a w konsekwencji pisarzu.
Toż to kolejny "odgrzewany kotlet"! Znowu tematyka polityki, biznesu, dzieł sztuki itd. poprzeplatana np. niewielkim epizodem wojennym. I do tego w jakiejś totalnie niezrozumiałej dla mnie formie tzn. akcja toczy się równolegle w 2 różnych wariantach wyboru przyszłości...

dobrerecenzje | 2019-01-07

Akcja powieści toczy się w 1968 roku w Leningradzie.
Dwóch bohaterów-Aleksander i Władimir-jako młodzi chłopcy ze szkolnej ławy, mają swoje plany i marzenia, które chcą zrealizować w dorosłym życiu.
Kiedy ojciec Aleksandra zostaje zamordowany za próbę stworzenia niezależnego związku zawodowego, chłopca obleciał strach i wraz z matką decyduje się na próbę ucieczki z ZSRR.
Pogrzeb ojca odbył się w cerkwi Świętego Andrzeja Apostoła.
Biskup, który wygłaszał mowę pogrzebową, powiedział, że śmierć Konstantina to był tragiczny wypadek.
To było zabójstwo zlecone przez KGB-taka prawda.
Na pogrzebie ojca był też przyjaciel Aleksandra-Władimir.
Kim był Władimir?
Oczywiście Putin!
Aleksander przypomniał sobie wtedy słowa ojca:
”Jest przebiegły i bezwzględny. On by sprzedał własną matkę, za bilet na mecz finałowy, a może i na półfinałowy”.
Aleksander postanowił więc zabrać matkę i schowawszy siebie i ją do skrzyni zostali przemyceni statkiem do Ameryki.
Aleks(bo tak kazał na siebie mówić w...

Marek | 2018-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Takiego Archera jeszcze nie było. Na początku się nieco pogubiłem, ale pojąłem zamysł autora. Świetnie opowiedziane alternatywne losy głównedgo bohatera. Zrobił karierę, niezależnie od tego, co wskazała moneta. Niestety, i tak wygrał Pitin.

Paweł Pełka | 2019-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Mimo że Archer napisał już tyle książek opartych na tym samym schemacie, a jednak zawsze zaskakuje

Daniel | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019