Szczęśliwy jak łosoś

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
literatura faktu
Ag2S

Jeśli Norweg jest cały w skowronkach, może o sobie powiedzieć å være en glad laks, co oznacza, że jest zadowolonym łososiem. Nikt nie wie, jak to jest być łososiem, ale wiadomo, że typowy Norweg jest zadowolony z życia. Typowo norweskie jest samo mówienie o tym, co jest typowo norweskie. Określenie typisk norsk to niemalże marka, z której Norwegowie są niesłychanie dumni. Z tej książki...

Z tej książki dowiecie się, że typowo norweskie są między innymi prezenty w postaci szpatułki do sera (norweski wynalazek, który również napawa Norwegów dumą); lęk przed porównaniami z Duńczykami (lub – co gorsza! – ze Szwedami!); a także słynna skandynawska serdeczność, idąca w paradoksalnej parze z dystansem zachowywanym wobec obcych.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/szczesliwy-jak-losos/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/szczesliwy-jak-losos/

Eleckra | 2018-05-20
Przeczytana: 20 maja 2018

"Szczęśliwy jak łosoś" składa się z kilkunastu esejów, w których Autorka stara się przybliżyć czytelnikom Norwegię, a także, nie czarujmy się, zarazić ich własną miłością do tego kraju. Jak wyszło? Raczej nie tak jak powinno.

Anna Kurek stara się rozwiać wszystkie nieporozumienia, mity, legendy i niejasności jakie narosły wokół Norwegii. Tylko nie wiem skąd ona te niejasności wytrzasnęła. W jednym rozdziale piszę o "najszczęśliwszym kraju świata", tolerancyjnym, bogatym i w ogóle przewspaniałym, a w następnym o "małym kraju gdzieś na północy Europy". Weź się kobieto zdecyduj! Twierdzi, że przeciętnemu Polakowi Norwegia kojarzy się z tym drugim, opowiadając jednocześnie o emigracji "za pracą". Mi, całkowicie przeciętnej Polce, kraj wikingów maluje się raczej jako bogaty i przyjazny, a nie "zimny i ciemny" jak to określa pani Kurek. Przez całą długość książki miałam ochotę Autorce zasugerować, żeby najpierw poznała własny kraj i rodaków, a później dopiero brała się za inne. Kolejną...

Karolina Hajdysz | 2018-04-14

Im dalej zagłębiałam się w tę książkę, tym bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, że Norwedzy są niezwykłym, choć specyficznym narodem. Oczywiście jak każdy inny kraj mają swoje sposoby na życie, zasady którymi się kierują ( z czego część przyprawił mnie o zawrót głowy ) i już rozumiem czemu stał się miejscem do którego uciekają Ci, którzy chcą rozpocząć nowe życie. Takie uregulowane i spokojne, które sprawi, że nasza przyszłość nie staje się ogromną niewiadomą (jak to się dzieje niestety u nas).
Nie jest to żadnego rodzaju przewodnik, ale naprawdę świetny materiał, nieco psychologiczny. Opisuje jacy są Norwedzy (na co dzień i od święta), co lubią a czego nie, jak się zachowują w danych sytuacjach. Książka odpowiada na pytania dotyczące podatków, złóż ropy (które sprawiają, że Norwegia jest krajem nie mającym problemów dziury budżetowej), sposobu wychowania i nauczania dzieci (szczególnie polecam!), a także zwykłych informacji - kiedy i gdzie można kupić alkohol. Część naszych...

PAWEŁ82 | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

Choć o Norwegii wiedziałem bardzo niewiele, może poza wiedzą wyniesioną ze szkoły, która zawsze kojarzyła mi się z pięknymi, zimnymi krajobrazami oraz zorzą polarną. "Szczęśliwy jak łosoś" przybliżył mi nieco kulturę i życie codzienne norwegów, jest to solidne i rzeczowe kompendium wiedzy o Norwegii i norwegach które spełniło moje oczekiwania w 100% POLECAM!

kawa | 2018-05-30

Poprzednia moja lektura to mroczny, skandynawski kryminał.
A tu niespodzianka - Norwegowie są bardzo pogodnym, zadowolonym i szczęśliwym narodem.
Te i wiele innych ciekawostek znajdziemy w bardzo ładnie wydanej książce.

Olga | 2018-04-19
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

książka jest lekka, łatwa i przyjemna, tak jak sama autorka planowała. niestety moim zdaniem aż za bardzo. ciekawostki na temat Norwegów i Norwegii są interesujące, ale niewystarczająco rozwinięte. mam wrażenie, że autorka chciała powiedzieć nam o zbyt wielu rzeczach, przez co większość potraktowana została po łebkach. mieszanka jest wybuchowa, bo dowiemy się trochę o jedzeniu, trochę o żałobie, trochę o bieganiu i jeszcze o zdobywaniu biegunów. zamysł łączenia ze sobą niektórych zagadnień pozostaje dla mnie całkowitą zagadką. zdecydowanie wolałabym albo książkę grubszą, albo podzieloną na części, z której mogłabym dowiedzieć się więcej. zdaję sobie sprawę, że nie jest to rozprawka naukowa, ale mimo wszystko czuję zbyt wyraźny niedosyt. pozycja idealna dla kogoś, kto chce się dowiedzieć CZEGOŚ, ale nieszczególnie zależy mu na głębszej wiedzy.

Lothar76 | 2018-07-06
Przeczytana: 12 maja 2018

Całkiem mile wprowadzenie do wiedzy o Norwegii. Zaskoczyło mnie sporo faktów, co w sumie nie jest dziwne, bo jakoś ten kraj nigdy nie był w moim obszarze zainteresowań. Dużo informacji około 300 stronach plus piękne zdjęcia autorki oraz innych fotografów. Świetna lektura dla chcących wstępnie poznać kraj na dalekiej północy Europy.

fadetoblack | 2018-06-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Zwykle podchodzę do pozycji typu "Szczęśliwy jak łosoś" z przymrużeniem oka. Nie zrozumcie tego źle, uwielbiam czytać takie książki, ale nie spodziewam się po nich ogromnej dawki wiedzy. Nie uważam siebie za laika w kwestii znajomości Skandynawii czy nordyckiej kultury, dlatego takie lektury są dla mnie jedynie spędzeniem miło czasu i ewentualnie poszerzeniem wiadomości, o których mam już jakieś pojęcie.

Anna Kurek w książce "Szczęśliwy jak łosoś. O Norwegii i Norwegach" pokazała czytelnikowi obraz kraju uporządkowanego, bogatego i poprawnego ze szczęśliwymi obywatelami i mieszkańcami. Nie bała się jednak nadmienić kilku niuansów, które są rysą na tej idealnej i perfekcyjnej tafli, co mi akurat bardzo się spodobało, bo dzięki temu można uznać ten obraz za jak najbardziej prawdziwy, a nie wyidealizowany.

"Szczęśliwy jak łosoś" to książka skierowana do osób, które o Norwegii i Norwegach wiedzą...

Lulu | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Ogólnie na początku (jeszcze przed przeczytaniem książki) myślałam, że ta książka posiada fabułę i opowiada jakąś historię, przygodę. Więc to taka przestroga dla wszystkich, którzy są zainteresowani tą pozycją.

Książka to notatki, które opisują jacy są Norwegowie, jakie mają zwyczaje, tradycje i obyczaje. Jeśli ktoś ma zamiary wybrać się do Norwegii to ta pozycja jest obowiązkowa!! Przydaje się, gdy nie chcemy popełnić fau-pax, albo po prostu gdy chcemy poznać bliżej sposób bycia Norwegów. Faktycznie, początek może nie jest zbyt interesujący, ale póniej jesteśmy zasypywani coraz to ciekawszymi faktami z życia kraju w którym pogoda nie dopisuje. Szczególnie spodobał mi się rozdział, który mówi o zasadach savoir-vive w tym kraju. Niektórym wydaje się,że Norwegia to kraj w którym żyję się podobnie jak w Polsce...jednak (sama byłam zaskoczona) jest zupełnie, ale to zupełnie inaczej jeśli chodzi o edukację i sam sposób życia i zachowywania się Norwegów. Wiedzieliście np o tym, że w...

PaniBook | 2018-05-25
Przeczytana: 25 maja 2018

bookpani.blogspot.ch

Kraj Ibsena, brązowego sera i skrzatów. A może raczej dyskusyjnej jeśli chodzi o smak ryby macerowanej w ługu, „nadpunktualności” i białych skarpetek do klapków. W swoim zbiorze norweskich impresji Anna Kurek przybliża nam, czym pachnie i jak smakuje Norwegia. A my szukamy odpowiedzi na pytanie, czy faktycznie norweski Ola Nordmann (czyli nasz Jan Kowalski) jest – jak głoszą wszelkie rankingi szczęścia – „Szczęśliwy jak łosoś”.

„Moja wizja Norwegii jest jedną z wielu. Ani lepszą, ani gorszą – to po prostu kolejny głos w norwesko-polskiej debacie, która ostatnimi czasy dosłownie buzuje w >>internetach<<” pisze w podsumowaniu swoich rozważań nad ojczyzną trolli i Ibsena Anna Kurek. I to w zasadzie mogłoby posłużyć za recenzję tej książki, bo autorka nie ukrywa, że o to właśnie w niej chodzi; żeby podzielić się własnymi obserwacjami nad temat „norwegian dream” bez podejmowania próby tak zachęcania, jak i zniechęcania do odwiedzin tego kraju. I tak też odebrałam...

zabulak | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Świetnia opisana Norwegia i jej mieszkańcy i chociaż sporo już wiem o tym kraju to i tak znalazłam kilka nowych rzeczy .