Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Marginesy
The Book Of Barely Imagined Beings: A 21st Century Bestiary
flora i fauna
Ag2S

To nie bajka! One istnieją! Aksolotl, niesporczak, ksenofiofor, motyl morski, rekin chochlik – na naszej planecie żyją tysiące zwierząt, które daleko wykraczają poza ludzką wyobraźnię: prawdziwych stworzeń, które są często bardziej zadziwiające, niż wszystko, o czym fantazjowali autorzy średniowiecznych bestiariuszy. Dzisiaj mało kto boi się potworów morskich i szyszymor. Ale też mało kto...

To nie bajka! One istnieją!

Dzisiaj mało kto boi się potworów morskich i szyszymor. Ale też mało kto poznał tajemnice niesławnych pszczoło-jamników, kałamarnic olbrzymich czy krabów yeti. Nie mniej fascynujące są niesporczaki, które potrafią przeżyć w przestrzeni kosmicznej.

Caspar Henderson – penetrując i głębie oceanów, i najbardziej jałowe zakątki ziemi – w sposób dowcipny i pasjonujący przedstawia współczesną menażerię: opisuje piękno i dziwaczność wielu stworzeń, z których część jest tak zadziwiająca, że chciałoby się dla nich założyć osobne Archiwum X.

Jeśli tak jak mnie interesują was dziwne szczegóły na temat dziwnych zwierząt, ta książka jest dla was. Caspar Henderson zorganizował nam otwierające oczy safari i pokazał prawdziwe zwierzęta, których żaden zdrowy na umyśle człowiek nie zdołałby wymyślić.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133181/ksieg...»

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Fantastyczne zwierzęta – odnalezione!

Podczas gdy film „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” ukazuje widzom szereg niesamowitych, magicznych stworzeń, „Księga zwierząt niemalże niemożliwych. Bestiariusz XXI wieku” odkrywa przed czytelnikiem równie zadziwiające stworzenia, z tą przewagą, że istnieją one naprawdę. Są tu makaki zażywające gorących kąpieli, gigantyczne gąbki, które dożywają 2000 lat, rozgwiazda o dwóch żołądkach i trzydziestometrowe robaki. Ale Caspar Henderson nie stworzył jedynie atlasu dziwnych stworzeń ani encyklopedii rzadkich zwierząt – każdy opisywany gatunek stanowi punkt wyjścia do głębszych rozważań na temat początków ludzkości, jej rozwoju oraz tego, co jeszcze przed nami.

Każdy rozdział przypomina przyrodniczo-humanistyczny artykuł, który wychodzi od opisu najważniejszych – według autora – cech danego zwierzęcia, aby następnie przejść do zagadnień z pogranicza nauki, filozofii, literatury i socjologii. Sam autor określa to jako „mnogość nieoczekiwanych zestawień”. I tak od morskich robaków przechodzimy płynnie do dywagacji na temat znaczenia śmierci, od aksolotla do podboju Meksyku, od małp do systemów politycznych i socjologicznych eksperymentów, od człowieka przez stopy do znaczenia muzyki… Henderson przeplata przyrodnicze ciekawostki literackimi cytatami i nawiązaniami do teorii filozoficznych. Stylem książka przywodzi na myśl eseje literackie, przy czym autor co chwilę zaskakuje niespodziewanymi odniesieniami, tworząc tekst o dużej wartości naukowej i literackiej. Nie brak tu też humoru, co nadaje lekturze nieco lżejszy ton.

Książkę dobrze się czyta i zmusza nas ona do głębszych rozważań, a poza tym – jak wskazuje sam tytuł – opowiada o zwierzętach, które trudno sobie wyobrazić i o których mogliśmy nawet wcześniej nie słyszeć, takich jak aksolotl, danio pręgowany, moloch straszliwy, niesporczak czy gorgonia. Dwie trzecie z nich to zwierzęta morskie, fascynujące zarówno swoim wyglądem, jak i zdolnościami. Które zwierzę ma dwa żołądki? Które potrafi rozpoznać, że kobieta jest w ciąży, nawet kiedy ona sama jeszcze o tym nie wie? Które ma w gardle dodatkowy zestaw szczęk? „Księga zwierząt niemalże niemożliwych” opisuje stworzenia tak niesamowite, że biją na głowę te z fantastycznych bestiariuszy.

Co więcej, książka znakomicie się prezentuje dzięki ładnej, estetycznej okładce, szerokim marginesom, na których umieszczono przypisy wyróżnione czerwoną czcionką, ilustracjom, rycinom i zdjęciom. Te ostatnie pozostawiają nieco do życzenia, bo przedstawiają tylko niektóre omawiane w tekście zwierzęta. Z tego względu często czytałam z telefonem pod ręką, by na bieżąco sprawdzać w Internecie, jak właściwie wygląda dane zwierzę. Ma to jednak ten pozytywny skutek, że forma nie dominuje tu nad treścią i nie odwraca uwagi od omawianych kwestii, które powinny zainteresować zarówno humanistów, jak i umysły ścisłe.

Agnieszka Kruk

Maja | 2019-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2019

Aksolotl, niesporczak, ksenofiofor, motyl morski, rekin chochlik – mówią Wam coś te nazwy? Jeśli nie, ta książka jest dla Was. Ja również nic wcześniej nie wiedziałam na ich temat. A jednak te stworzenia żyją na naszej planecie. Dziś niespecjalnie boimy się zwierząt, ale czy wiemy o nich wystarczająco dużo?

Sięgając po tego typu książki, uświadamiam sobie, że właściwie nic nie wiem na temat zwierząt żyjących na Ziemi. Wydawało mi się, że skoro przeczytałam setki książek na ich temat, to wiem całkiem sporo. Myliłam się.

Od razu chcę Was uprzedzić o jednej rzeczy, to nie jest zbiór ciekawostek o zwierzętach napisany w prosty sposób. To bardzo wymagająca lektura. Trzeba dać sobie dużo czasu, by się z nią zapoznać. Dlaczego? Ponieważ każdy z rozdziałów jest inspiracją do rozmów o świecie szeroko pojętym.

O zdecydowanej większości zwierząt nie słyszałam nigdy wcześniej. I pewnie nie miałabym ku temu okazji, gdyby nie ta publikacja. Część z tych gatunków niedługo przestanie istnieć....

Smuggler | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Przyznam, że początkowo byłem dość zdezorientowany, bo ta książka nie była tym, czego się spodziewałem. To nie jest zwykła książka popularno-naukowa, choć niewątpliwie dowiecie się z niej mnóstwa rzeczy o zwierzętach, które znacie (czy wiecie, że murena ma wewnętrzną parę szczęk, tak jak ksenomorf), o tych które znacie ale o tym nie wiecie (aksolotl - wbijcie tę nazwę w google, popatrzcie na fotkę - na pewno znacie tego stworka), jak i o tych których być może nie znacie (wymarły gigantyczny gad latający kezalkoatl), jak i o masie istot, o których istnieniu nigdy nawet nie śniliście. Ale każdy z nich to tylko punkt wyjścia do snucia przez autora rozmaitych dygresji, na tematy wszelakie - socjologiczne, historyczne, filozoficzne, wszelako w jakiś dziwny sposób związane z tym zwierzęciem, które opisuje. Taki "dryf" oraz dość kwiecisty styl autora może na początku was dezorientować i zniechęcić do lektury. Ale wiecie co - warto się wysilić i wytrwać. Po jakimś czasie jakoś się człek...

Boreas47 | 2018-12-23
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Wymagająca lektura. Eseje, których punktem wyjścia są różne niezwykłe gatunki zwierząt. Od tego punktu autor podąża w różne rejony z takich dziedzin, jak filozofia, antropologia, ekologia, czy historia wszechświata. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, ale styl jest trudny i mało wciągający. Ciekawym rozwiązaniem, nawiązującym formą do średniowiecznych bestiariuszy, jest umieszczenie licznych przypisów na marginesach.

chabrowaczytelniczka | 2019-01-31
Przeczytana: 23 stycznia 2019

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Księga zwierząt niemalże niemożliwych to lektura utrzymana w tonie bestiariuszy, z tą ogromną różnicą, że organizmy w niej opisane żyją naprawdę i niektóre z nich moglibyśmy spotkać od razu po wyjściu z domu. Jak widać rzeczywistość obrazująca przystosowania zwierząt do życia jest znacznie bardziej intrygująca i niesamowita niż najbardziej szalone wyobrażenia.

Autor opracował swoją książkę na podstawie luźnych skojarzeń opisujących wspaniałość i niezwykłość danej grupy zwierząt. Czasami jest to niewielka częstotliwość ich występowania, która poprzez niszczycielską działalność człowieka maleje każdego dnia. Innym razem jest to przystosowanie do życia w ekstremalnych warunkach czy niezwykły wygląd. Po przeczytaniu całości wiem, że w takiej książce mógłby znaleźć się każdy żywy organizm zamieszkujący naszą planetę, ponieważ absolutnie każdy jest wyjątkowy i piękny. Jednocześnie autor otwiera czytelnikowi oczy na traumatyczną kondycję każdego ze...

Aneta | 2019-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Trochę wymęczona.
Cóż, miał to być bestiariusz XXI wieku, o najdziwniejszych i najniezwyklejszych, zdaniem autora, stworzeniach na Ziemi. Wybrane zwierzęta są interesujące, ale nastawiałam się na informacje głównie o nich, a często okazuje się, że dany gatunek jest tylko pretekstem do innych rozważań, np. o roli muzyki w historii człowieka, rozwoju mowy, broni atomowej, filozofii. Może gdybym wiedziała od początku, że na tym to polega, poczułabym się mniej rozczarowana, bo książka sama w sobie jest interesująca. Ciekawym zabiegiem są przypisy na marginesach, zamiast na dole strony, które odnoszą się do jakiegoś słowa oznaczonego w tekście kolorem. Trochę mało zdjęć i wszystkie czarno-białe, a na dodatek jakaś taka mała czcionka. Ogólnie na plus, ale spodziewałam się czegoś trochę innego.

PitaGriffin | 2018-12-14

Książka o niczym. Zlepek niczym niepołączonych przemyśleń autora.

Kasia Kulik | 2019-02-12
Przeczytana: styczeń 2019