Piersi. Poradnik dla każdej kobiety

2018-10-03
2018-10-03
Agnieszka Sobolewska
piersi rak piersi

Na prawdę książka warta polecenia! Autorka w sposób konkretny, rzeczowy a także popart badaniami naukowymi omówiła kwestie związane z nowotworami piersi. Należały do nich takie tematy jak: szczegółowe omówienie czynników ryzyka modyfikowalnych i niemodyfikowalnych, sposoby leczenia, chemioprewencja, badania profilaktyczne. Kompendium wiedzy w jednym miejscu. Niestety jest kilka błędów tzn. dot jedzenia jabłek że skórką gdzie badania coroczne pokazują że właśnie jabłka są najbardziej zanieczyszczone i dot. Soi i również chodzi tutaj o zanieczyszczenia, mimo iż te produkty same w sobie są bardzo zdrowe

bardzo ważna pozycja

bardzo ważna pozycja

Złota zasada brzmi: nie wierz temu, co piszą na okładkach. A jednak w tym przypadku blurby nie kłamią. Książka dr Kristin Funk naprawdę jest niezbędna w każdej domowej biblioteczce (nawet jeśli miałaby być w niej jedyną książką).
"Piersi. Poradnik dla każdej kobiety" jest napisany w przystępny i niepozbawiony poczucia humoru i taktu sposób. Doktor Funk odznacza się tak rzadko spotykanym u polskich lekarzy wyczuciem i poszanowaniem emocji i decyzji pacjentek. Bardzo wyraźnie daje w książce do zrozumienia, że ostateczna decyzja dot. podjętej terapii zawsze należy do kobiety, a jej rolą jest wsparcie tej decyzji i przedstawienie możliwie najpełniejszego obrazu.
W książce znajdują się porady dla kobiet w każdym wieku, bez względu na to, czy mają lub miały nowotwór, czy może zupełnie ich to nie dotyczy. Jedynym minusem jest dla mnie brak infografiki lub zdjęć przedstawiający krok po kroku jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Całość została co prawda opisana już na samym początku, jednak biorąc pod uwagę brak świadomości i edukacji polskich kobiet w tej kwestii, byłoby to duże ułatwienie.
Autorka krok po kroku wyjaśnia i opisuje jak zrozumieć wyniki badań, jak ochronić się przed tą chorobą (która ma większy procent przeżywalności niż nam się wydaje) i jak z nią aktywnie walczyć. Obszerna część dotycząca prewencji przyda się każdej kobiecie, na każdym etapie życia.
Jeśli więc ma to być jedyna książka, jaką kupicie w tym roku - kupcie ją bez wyrzutów sumienia. Sobie, swojej przyjaciółce, siostrze, mamie, cioci, babci, kuzynce.

Nie można zarzucić tej książce tego, że o czymś nie opowiedziała, bo Autorka starała się przemaglować temat piersi pod każdym kątem. Niestety robi to tak ciężkim językiem, że brnie się w treść baaaaardzo opornie. Nie żałuje ogromnej ilości statystyk przemieszanych cyframi, procentami, które zapewne zostaną w niewielu głowach. Być może zobrazują skalę problemu, być może skłonią do badań, do dbania o siebie... mam jednak pewną obawę, że poza pozytywnymi komentarzami od osób, które mają w posiadaniu egzemplarz recenzencki można oczekiwać wielu czytelników, którzy z kolei nie dotrą do końca tej książki. Jest naprawdę ciężka w odbiorze. Przesycona wiedzą, ale pod kątem słownictwa i języka - można było to zrobić lepiej. No chyba, że chciało się wydać typowo medyczną książkę (na nią akurat jest za słaba),ale... czy wtedy słowo 'poradnik' w tytule dobrze by wróżyło?

www.bibliofilembyc.pl

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Co roku organizuje się z tej okazji mnóstwo spotkań, mniej i bardziej głośnych wydarzeń itp., ale wiele ze zdrowych kobiet wciąż zapomina o tym, że ta choroba może dotyczyć kiedyś także ich.

Boimy się robić regularne badania, bo “mogą coś pokazać, a lepiej nie wiedzieć”. A przecież lepiej wiedzieć wcześniej, niż dowiedzieć się za późno. Książka dr Kristi Funk może okazać się bodźcem do tego, aby nie tylko pilnować badań, ale również bardziej o siebie dbać.

Poradnik dla każdej kobiety
«Piersi. Poradnik dla każdej kobiety» to obszerna i, zdaje się, wyczerpująca temat książka. Dr Funk jest specjalistką w chirurgii piersi i założycielką kalifornijskiego centrum zdrowia i badania piersi Pink Lotus Breast Center. Przy lekturze jej książki szybko zauważycie, że lekarka wie niemal wszystko na temat tego kobiecego organu. Co jeść, a czego nie, aby chronić się przed rakiem? Jakie badania wykonywać i jak często? Jak samej zacząć badać piersi i jakie korzyści z tego wynikają? To książka również dla tych kobiet, które już chorują lub wygrały walkę z nowotworem. Autorka opisuje różne metody walki z rakiem oraz daje nadzieję, że nie każdy guzek to wyrok śmierci.

Ale przecież u mnie w rodzinie nikt nie chorował na raka
W mojej rodzinie, z tego co mi wiadomo, nie ma historii z nowotworami. Nie słyszałam o żadnej ciotce czy wujku, który chorowałby na raka. Siłą rzeczy, tkwiłam sobie w tym przekonaniu, że i mnie nic takiego nie może spotkać. Swoje już przecież odchorowałam. Dr Funk swoją książką uświadomiła mi, jak głupie było moje myślenie, a jestem pewna, że i wiele z was myśli podobnie. I choćby z tego powodu warto przeczytać jej książkę. To taki mały kopniak w zadek zmuszający do tego, by inaczej spojrzeć na swoje życie i zdrowie. Może nam się wydawać, że nie mamy predyspozycji do zachorowania, a później niemiło się zaskoczyć.

Czy muszę pozbyć się połowy zawartości lodówki i szafek w kuchni?
W poradniku dr Funk jest tyle informacji, że mózg może momentami poczuć się tym przytłoczony. Ja tak miałam i od razu wam radzę czytać tę książkę na spokojnie i z otwartą głową. Autorka przytacza masę badań co jest zdrowie, a co nie, co zwiększa nasze szanse na zachorowanie, a co zmniejsza itp. Przyznam, że początkowo wpadłam w lekką panikę: muszę wyrzucić połowę zawartości lodówki i szafek w kuchni! Później jednak zaczęłam podchodzić do tego na spokojnie. Ok, wiem już, co warto wyrzucić z jadłospisu, a co powinnam do niego dodać, ale wiem też, że szaleństwem byłoby wprowadzić w życie wszystkie rady Kristi Funk od razu, z dnia na dzień. Tak zdecydowanie się nie da. Ważne, abyśmy z tej książki wyniosły to, co dla nas najlepsze, ale również to, co jesteśmy w stanie zrobić.

Dla kogo jest ta książka
«Piersi. Poradnik dla każdej kobiety» na pewno odpowie na wiele waszych pytań, zarówno jeśli jesteście zdrowie bez genetycznych obciążeń, jeśli wiecie, że jesteście w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli walczycie właśnie z tym paskudztwem lub wygrałyście z rakiem i nie wiecie, co dalej. To zdecydowanie książka, którą powinna przeczytać każda kobieta, choćby nastolatka. Ja swoją zawiozę mamie.

www.bibliofilembyc.pl

Przyznam Wam szczerze, że jesze kilka lat temu nie interesowałam się takimi tematami. Miałam ( że tak brzydko powiem) gdzieś moje zdrowie. Mało się badałam, mało wiedziałam o swoim ciele. Na szczęście niedawno zostałam matką, więc chciał nie chciał, musiałam zacząć się badać. Uważam, że to jednak tylko na dobre

wyszło. Od tego momentu zaczęłam badać się regularnie, oglądać mamę ginekolog, czytałam jej porady i artykuły, które dostarczały mi wiele potrzebnej i użytkowej wiedzy. Czytałam również wiele książek z wiedzą medyczną dla dzieci. Na tym jednak się nie skończyło. Odkąd tylko zobaczyłam u Lady Margot książkę Piersi. Poradnik dla każdej z nas, wiedziałam, że muszę ten tytuł zrecenzować. Byłam zafascynowana tym tytułem. Przyznam, z początku myślałam, że ta książka będzie nudna, że będzie w niej tylko sucha wiedza, której nie będzie się dało przeczytać, a jedynie przejrzeć. Wiadomo, jest to książka specjalistyczna, więc logiczne, że jest tam wiele medycznej wiedzy, która czasami przeciętnego człowieka nieco zanudzi. Może to po prostu wiązać się z tym, że pewnych zagadnień z terminologii medycyny po prostu nie rozumiemy i właśnie dlatego nudzimy się przy takich tematach, dlatego powinniśmy stale taką wiedzę pogłębiać.
Co sądzę na temat Poradnika? Słuchajcie, jest po prostu genialny! Jest w niej wiedza dla każdego! Dla młodych nastolatek, które chcą wiedzieć wszystko na temat swojego zdrowia, jak i również dla dojrzałych kobiet, które stale o siebie dbają.

,,Rak piersi to najczęstsza przyczyna śmierci kobiet w wieku 20-59 lat. Co ósma z nas w pewnym momencie będzie musiała stawić czoło chorobie. Nie powinnaś mieć wątpliwości, czy to książka dla Ciebie!"... Jeśli jesteś zdrowa, jeśli chorujesz, jeśli jesteś po terapii nowotworowej, to książka dla Ciebie, twojej mamy, siostry, przyjaciółki".
Poradnik jest dosyć sporych rozmiarów, ma około pięciuset stron. Ja osobiście jestem zachwycona i pod wrażeniem, jeżeli chodzi o jego wielkość, bo im więcej wiedzy dla nas - kobiet, tym lepiej.
Książka, tak jak każda inna zawiera wstęp, ale nieco różni się on od innych wprowadzeń do przeciętnych historii. Jest to bardziej podpowiedź co do tego, jak należy korzystać z tej książki. Ważne jest to, że nie trzeba czytać jej od deski do deski. Możemy w danym momencie sięgnąć po tę wiedzę, która nas akurat w danym momencie interesuje. I to jest naprawdę ogromny pozytyw książki, zdecydowanie.
Niesamowite jest to, że ja dzięki tej książce, dowiedziałam się, że mogę dbać o swoje piersi, odpowiednio je badać, pielęgnować, smarować odpowiednimi kremami czy wywarami.
W każdej z części książki, mamy wszystko dokładnie i szczegółowo opisane. Nie należy zapominać, że w książce znajduje się wiele ciekawostek na temat dbania o piersi. W tym przypadku, nie jest to typowa, żmudna wiedza, ale naprawdę są to ciekawe i przydatne informacje dla każdej z nas.

Poradnik zawiera również odpowiedzi na mity, które często słyszmy w życiu codziennym na temat badania oraz profilaktyki piersi. Jest to istotne, ponieważ bardzo często w społeczeństwie istnieje wiele mitów, w które to większa część ludzi wierzy. A czemu? Bo jest to wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie i na pewno jest prawdziwa! np. mit dotyczący zakrywania i chronienia piersi, podczas karmienia dziecka. Przyznam szczerze, że nawet u mnie w domu jest to praktywkowane. W momencie, kiedy sama karmiłam piersią, usłyszałam od mamy i babci taką informację, że muszę zakrywać piersi bo będę miała zapelenie. Naprawdę?? Aż głowa boli, że musiałam uświadamiać moją rodzinę.
Odnośnie książki, bardzo dużo znajdziemy w niej informacji na temat odpowiedniej diety, tego jak się odżywiać, aby wykluczyć w przyszłości wszelakie możliwe choroby. Wiele jest też na temat sportów, ogólnie ruchu, który też bardzo pozytywnie wpływa na piersi ale również i na całokształt naszego zdrowia i ciała pod względem fizycznym.
Ciekawe jest to, że tatuaże i piercingi w pewien sposób też mogą wpływać na naszą kondycję i zdrowie! To również mnie bardzo zaskoczyło.
Bardzo wiele w tym poradniku jest poświęconych informacjom na temat raka piersi. No nie oszukujmy się, to jedna z najbardziej powtarzalnych chorób u kobiet, więc nie ma się co dziwić.
W książce jest jeszcze bardzo dużo ogólnej, podstawowej, jak i najbardziej zaawansowanej wiedzy na temat piersi. Przyznam, że jest to naprawdę jedna z najlepszych poradników, po jaki ostatnio sięgałam. Jestem aż zaszokowana i zdziwiona, że taka książka powstała! Według mnie takiego rodzaju książki powinny pojawiać się jeszcze częściej na rynku wydawniczym. Kobiety, dbajmy o siebie, przekazujmy sobie tą ważną dla nas wiedzę i badajmy się!

wyszło. Od tego momentu zaczęłam badać się regularnie, oglądać...

Czy można napisać i wydać książkę, która jednocześnie będzie kopalnią wiedzy merytorycznej, a jednocześnie jest przystępnej dla zwykłej kobiety, matki, takiej jak ja? Można, oczywiście! Taka publikacja właśnie pojawiła się na rynku wydawniczym i wierzcie mi, że pod postacią cukrowo różowej okładki kryje się mnóstwo cennych rad, wskazówek, opinii. Ta książka pozwala zrozumieć jak cenna jest profilaktyka, badania kontrolne, dbanie o siebie, a także emocje jakie się wiążą z naszym zdrowiem. Każda z nas jest ważna, każda z nas chce być zdrowa!
Polecam wszystkim kobietom bez względu w jakim wieku sa i na jakim etapie swojego życia!
Co najważniejsze to fakt, iż autorką książki jest wybitna chirurg, która przeprowadziła mastektomie samej Angeliny Jolie...Jest to pierwsza taka pozycja na rynku wydawniczym w takiej formie!

Miałam okazję przeczytać egzemplarz recenzencki z czego ogromnie się cieszę. Polecam przeczytać każdej kobiecie, ale również mężczyznom,bo wiem jak ważne jest wsparcie najbliższych podczas leczenia. Książka jest napisana jak rozmowa z najlepszą koleżanką, która wysłucha, doradzi, doda otuchy! Oswoi potwora - jakim jest rak. Jest podzielona na rozdziały,gdzie krok po kroku opisano, budowę kobiecych piersi, ich różnorodność. Co powinno nas zaniepokoić? Jak ważne są badania profilaktyczne? W jaki sposób obniżyć ryzyko zachorowania na raka - a jest to możliwe! Wszystko poparte badaniami, statystykami (uwielbiam statystyki). Obala mity! Tłumaczy jak wiele wykrytych zmian w piersiach jest niegroźnych i dotyczy kobiet na różnych etapach życia. Jak często robić usg,mammografię? Jak odczytać wyniki. Napisane prostym językiem, łatwym do zrozumienia. I co najważniejsze, opowiada o metodach leczenia z plusami i minusami kuracji. Pocieszające jest to, że istnieje życie po raku! I statystyki pokazują bardzo optymistycznie, że przeżywalność z roku na rok rośnie, właśnie dzięki profilaktyce i szybkiemu wykrywaniu zmian nowotworowych. Polecam!

LADYMARGOT.PL

Dziś przedstawiam Wam książkę, którą czytało mi się niełatwo, a mimo tego jest ona najważniejszą dla mnie pozycją przeczytaną w tym roku. Nie miałam z nią problemów ze względu na to, iż jest to poradnik, czy przez to, że napisana jest w sposób toporny. Nic z tych rzeczy. To książka, którą czyta się raz, dwa. Uroniłam nad nią łzę z powodu tematu, który nam serwuje. Rak piersi to najczęstsza przyczyna zgonów wśród kobiet. Jednak coś Wam powiem: dopóki ten temat nie dotyczy nas samych, naszych bliskich, nie zajmuje naszych myśli. Tak było i ze mną. Zdawałam sobie sprawę z rangi problemu. Dbam o zdrowie, więc raz na pół roku robię USG piersi. Nic jednak nie przygotowało mnie na moment, w którym dowiedziałam się, że sama mam w piersi guzka. Było to miesiąc temu. W tym czasie przeczytałam „Piersi. Poradnik dla każdej kobiety”, cały czas czekając na diagnozę, żyjąc w strachu i permanentnym stresie. Tak jest i w momencie, w którym piszę moją opinię o tej książce. Teraz, kiedy dotykam klawiszy klawiatury. Nadal nic nie wiem, oprócz tego, że nie jestem w stu procentach zdrowa. Nadal czekam. Dlatego też postanowiłam zrobić wszystko, by zachęcić Was do zakupu tej pozycji. By ją promować zrobiłam sobie zdjęcie, na które nigdy w życiu bym się nie zdecydowała. Opowiadam Wam o moich przeżyciach. A wszystko po to, by uchronić Was przed moim doświadczeniem. Gdybym przeczytała tę książkę wcześniej, być może przespałabym więcej nocy…

Pozwólcie, że do wszystkich opinii o tej pozycji i ja dorzucę swoją.

***

O KSIĄŻCE

Zacznę od tego, że to pozycja dla absolutnie każdej kobiety: od nastolatki po kobietę, które młodzieńcze lata ma już dawno za sobą. Dla kobiety zdrowej i dla tej, która boryka się z nowotworem lub go pokonała. Obawiałam się, że ta książka może mnie przestraszyć i wpędzić w nieciekawy stan, od którego już tylko krok będzie mnie dzielił od histerii – pamiętajcie, ze sama mam w piersi guzka i za wszelką cenę staram się żyć z nim normalnie, przynajmniej do momentu, w którym dowiem się, czym on naprawdę jest.

Dr Kristi Funk to amerykańska lekarka, wybitna specjalistka od chirurgii piersi, o której być może słyszałyście przy okazji przeprowadzenia przez nią mastektomii dla Angeliny Jolie. Internet w tym okresie pękał w szwach od krytykowania decyzji aktorki, która według rzeszy kobiet, pozbyła się… swojej kobiecości właśnie. W XXI wieku piersi są nadal synonimem kobiecości, a kobiety masowo powiększają je, by czuć się bardziej atrakcyjne.

Być może zabrzmi to dla Was dość przerażająco, jednak dla mnie, w moim wyobrażeniu, piersi zawsze były siedliskiem choroby. To przez raka piersi zmarła moja prababcia, następnie babcia. Kobiety w mojej rodzinie dziedziczą skłonność do tej choroby. Dlatego cieszyłam się zawsze, że moje małe piersi są po prostu zdrowe. Kiedy i u mnie znaleziono guzka, poczułam na nie wściekłość: „to przez Was wszystkie problemy!”. W pierwszym momencie pomyślałam, że zrobię to, co Angelina Jolie. Lekarka poinformowała mnie nawet, że jeśli zrobię badanie genetyczne i wykaże ono mutację BRCA (czyli odziedziczyłam gen odpowiadający za raka piersi),będę mogła starać się o refundację mastektomii. Dobrze wiecie, że nie tylko ten guzek jest dla mnie problemem – od kilkunastu lat choruję na endometriozę i borykam się z torbielami jajników. Tak, właśnie to zrobię! Nie chcę dłużej żyć w stresie, żyć na krawędzi, że być może dziś padnie na mnie. A później w moje ręce wpadła ta pozycja. I uspokoiła mnie.

Książka została podzielona na cztery części. Otrzymamy w nich konkretne informacje na temat podstawowej wiedzy dotyczącej piersi, następnie zaznajomimy się z kwestiami pozwalającymi obniżyć ryzyko wystąpienia u nas raka. Dowiemy się, co możemy mieć pod kontrolą, co zależy od nas, a czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Zaś na końcu czekają informacje dla kobiet już chorujących na raka piersi. Jestem więc zdania, że o ile nie zdiagnozowano u nas nowotworu, nie jest konieczne przeczytanie całej książki. A dlaczego o tym piszę? Dlaczego namawiam do czytania selektywnego? Otóż robię to, ponieważ wiem, iż między nami są kobiety podobne do mnie, które „ukojone” informacjami, że nie każdy guzek to rak, a nawet większość guzków nim nie jest, nagle przeczyta o leczeniu raka. I zaczną się nieprzespane noce. Być może dla osób wrażliwych, przestraszonych (jak ja podczas czekania na diagnozę),niekoniecznie powinien być to następny krok. Jeśli już jednak zdecydujecie się na przeczytanie „Piersi” od deski do deski, nie bójcie się – ta pozycja nie ma na celu przestraszenia nas, co mnie niesamowicie miło zaskoczyło. Jej celem jest popularyzowanie informacji na temat profilaktyki raka piersi i uzmysłowienie nam, kobietom, że rak to nie wyrok 🙂 Z tej pozycji bije pozytywne nastawienie, ponieważ to właśnie nasze podejście do choroby jest kluczowe w jej leczeniu. Wiedziałyście o tym? 🙂 Wielokrotnie przekonałam się o tym na własnej skórze.

DLA KOGO

Za każdym razem, kiedy wspominam Wam o tej książce, powtarzam do znudzenia, że to pozycja, która MUSI znaleźć w biblioteczce każdej z nas. Nawet, jeśli nie mamy zamiaru jej w tym momencie przeczytać, niech ona tam będzie. Kto wie? Może sięgnie po nią nasza przyjaciółka, mama, babcia, córka? Może chłopak/mąż przejrzy ją i zechce kupić swojej siostrze, matce? To kompendium wiedzy na temat profilaktyki raka piersi, rzekłabym nawet, że to biblia tego tematu. Pozycja obowiązkowa dla każdej kobiety szanującej siebie, swoje życie i zdrowie.

PODSUMOWANIE

Czytając tę książkę nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że o profilaktyce zdrowotnej opowiada mi dobra kumpela, której wiedza na temat powala. Dzięki temu już od pierwszych stron w stu procentach zaufałam dr Kristi Funk. Zaufałam jej ABSOLUTNIE. Chłonęłam każdą informację, każdy najmniejszy szczegół, który według niej powinien wyryć mi się w pamięci. Nie przestraszyła mnie, być może, czyhającym na mnie potworem, a pokazała w jaki sposób mogę się przed nim bronić i uspokoiła, że ta bestia nie musi mnie dopaść, a jeśli już tak się stanie, mam w sobie ogrom siły, którym mogę ją pokonać. Z okazji coraz bliższych Świąt Bożego Narodzenia sprezentuję tę książkę każdej bliskiej mi kobiecie. Nie wyobrażam sobie dla nich lepszego prezentu i okazania w piękniejszy sposób, że je kocham i mi na nich zależy. To najważniejsza pozycja, jaką w tym roku przeczytałam, a zostanie ze mną do końca świata 🙂 I o jeden dzień dłużej.

Polecam całym sercem!

LADYMARGOT.PL