Points of Impact

Okładka książki Points of Impact Marko Kloos
Okładka książki Points of Impact
Marko Kloos Wydawnictwo: 47North Cykl: Frontlines (tom 6) fantasy, science fiction
Frontlines (tom 6)
Points of Impact
47North
2018-01-09
2018-01-09
9781542048460

Ta książeczka to jedno wielkie samokopiowanie się autora. Słabo. A zapowiadało się tak dobrze...

Jestem rozczarowany, ten tom praktycznie nie posunął historii do przodu, a schemat 1 połowa obyczajowa, 2 połowa bitewna, utarł się tutaj aż do bólu. Najsłabsza moim zdaniem odsłona

z tym cyklem jest trochę jak z 25 sezonem serialu. człowiek się przyzwyczaja i ogląda, zaczyna się nudzić ale pojawia się epizod zaczynający wciągać i tak się kręci. Może jednak pora by powoli zakończyć tę, mimo wszystko niezłą serię, bo na radykalne zmiany fabuły raczej nie ma co liczyć.

Szkoda. Czekam na ciąg dalszy

Szkoda. Czekam na ciąg dalszy

Napisana łatwym językiem (jedyny plus) kolejna część przygód Graysona.
Brak postaci Fallon bardzo negatywnie wpływa na akcję która jest przewidywalna o bólu. Ja w każdym razie przeżyłem rozczarowanie po częściach 1-4 a zwłaszcza po 1 i po właśnie 4. Główny bohater został wysterylizowany z emocji. Rzekomo odczuwa zmęczenie wojną (bo widział rzeczy o których nie może opowiedzieć nawet żonie) ale ja jako czytelnik nic o tym nie wiem i jedyne co czuję to obojętność. Cykl i/albo autor się wypaliły. Szkoda bo historia z potencjałem...
Plusy:
- łatwy i przyjemny język wypowiezi
Minusy:
- przemyślenia głownego bohatera płaskie
- przewidywalna fabuła
- brak ciekawych postaci drugiego planu

Napisana łatwym językiem (jedyny plus) kolejna część przygód Graysona.

Dobrze się czyta, poprawa w stosunku do poprzedniego tomu. Główna fabuła uniwersum oraz prywatna Grysona nie idzie naprzód. Cykl wypadałoby powoli kończyć, a jesteśmy tak samo "w trakcie" jak po części 2 lub 3.

Mineły trzy lata od drugiej bitwy o marsa, niestety mars nie nadaje się do zamieszkania a Andrew wraz z innymi poluje na niedobitki Dryblasów.
Wraca z kolejnej akcji i udaje się na tygodniowy urlop na ziemi, gdzie wraz z żoną mają poczekać na następny przydział.
Razem są przeniesieni na najnowocześnieszy okręt floty, jeden z 6 które są w różnych fazach budowy.
Wyruszają w dziewiczy rejs tym molochem, wracają na Arkadie. Jak to zwykle jest otrzymują rozkaz powrotu do układu słonecznego gdyż na jedną z kolonii napadli Dryblasi. I w ten sposób kończy się spokój.
Dostajemy już 6 tom serii który wciąga nas dalej w walkę z wrogiem tak potężnym, że do tej pory mogliśmy się tylko bronić. Tym razem jednak przewaga jest po naszej stronie.
Dostaniemy wartką akcję w której nasz bohater nie jest postacią płaską, targają nim mieszane uczucia, nie jest już pewien czy nadal chce być w wojsku.
Po zakończeniu jestem ciekaw czy doczekamy się tomu nr 7.

Wyruszają w...

Kolejny tom serii Frontlines oferuje więcej tego samego. Andrew ponownie ma na początku tomu nieprzyjemne starcie, później jest trochę czasu na wypoczynek i rozmyślania o pracy, a później zaczyna się właściwa część powieści. Tym razem zostaje oddelegowany na pokład nowoczesnego okrętu.

Fabuła przeskakuje o około 2 lata do przodu i pomijamy okres, który zostaje kilkukrotnie wspomniany, ale autor nie decyduje się skorzystać z możliwości, jakie zyskał dzięki temu zabiegowi. Również próba zagłębienia się w wątek zmęczenia i stresu żołnierza po latach wojny nie wyszła zbyt przekonująco.

Nie uważam, że seria się "popsuła", ale niestety już za długo stoi w miejscu. Potrzebna jest jej większa rewolucja albo godne zakończenie.

Fabuła przeskakuje o około 2 lata do przodu i pomijamy okres, który zostaje...

Rąbanka w kosmosie.

Frontlines, odsłona nr 6… Ciekawość rozbudzona jest już samym tytułem serii, w związku z tym można mieć spore oczekiwania, a tu… KLOPS (gra słowna z nazwiskiem autora – Marko Kloos dla przypomnienia – przypadkowa i niezamierzona). Ciężko stwierdzić czemu tak się stało, ale niniejsza część Frontlines stoi na dużo niższym poziomie niż poprzednie… Nie wiem jak Wy, ale ja żałuję tego stanu rzeczy przeokrutnie.

Od wydarzeń z tomu nr 5 minęło fabularnie 3 lata. Ziemianie niemal całkowicie pokonali Dryblasów, zniszczyli ich statki kosmiczne i wyparli ich poza Układ Słoneczny. Niebagatelną rolę odegrał w tym dziele dokonujący się postęp technologiczny oraz nowe rodzaje broni. Zwycięstwo prawie się dokonało. I wszystko było by pięknie, ale jednak nie jest – problem stanowi bowiem Mars i chroniący się pod jego powierzchnią Obcy. Strategicznie rzecz ujmując zarówno Obcy jak i Ziemianie są w stanie trzymać się nawzajem w szachu, jednak na skuteczną ofensywę nie stać ani jednych ani drugich. Trwa więc strategiczny pat, co się jednak wydarzy jeśli Obcy otrzymają posiłki?

Seria Frontlines jest jednym z najlepiej napisanych cykli militarnego sience fiction, w szóstej odsłonie jednak coś wybitnie tutaj nie zagrało… W dalszym ciągu fajnie się to czyta, jednak całość znienacka stała się boleśnie przewidywalna. Błaha wręcz… Akcji też, niestety, nie znajdziemy w „Punkcie uderzenia” zbyt wiele, a ta która jest nie dość że ciągnie się niemiłosiernie jak flaki z olejem, to jeszcze trącić zaczyna o mdły patos i pasujące do reszty jak pięść do nosa love story, oto bowiem przed kolejnymi starciami twardy zazwyczaj Andrew Grayson bierze raz po raz żonę w objęcia, namiętnie ją całuje, po czym rusza w (kolejny) bój… Co się stało z tą serią i z Marko Kloosem???...

To mi się rzadko zdarza, ale jestem naprawdę rozczarowany. Mam wielką, szaloną wręcz nadzieję, że niniejsza część to tylko wypadek przy pracy i że następna – o ile powstanie, autor bowiem skupia się jak wieść niesie na innych projektach – będzie tym, czym być powinna. Bo niniejsza, tak po prawdzie, to swobodnie mogła by być streszczona o jakieś 40% i wstawiona na początek następnej, siódmej odsłony…

Żyjmy nadzieją, że będzie lepiej. Szkoda tylko niesmaku i rozczarowania po lekturze „Punktu uderzenia”… No nic – każdemu autorowi zdarza się słabsza książka… Tak to zostawmy i spuśćmy na resztę (której to reszty NAPRAWDĘ SZKODA…) zasłonę milczenia.

Dziękuję Fabryce Słów za egzemplarz recenzencki.

Rąbanka w kosmosie.

Nie do końca jest to szósty tom. Raczej epilog do serii lub prolog do następnej. Ewentualnie odcinek z muchą ;)
Jednak cała seria to 7/10 - dobra space opera, z kilkoma wątkami, a nie tylko bezmyślnie strzelanką, podoba mi się.

• Science Fiction
  • Marko Kloos