SybirPunk Vol.1

2020-03-11
2020-03-11
Cyberpunk Rosja sci-fi science fiction Syberia
Inne

Okładka książki Nowa Fantastyka 497 (02/2024) Algernon Blackwood, Davide Camparsi, Piotr Gociek, Michał Gołkowski, Andrzej Miszczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Switłana Taratorina
Nowa Fantastyk... Algernon Blackwood,...
Okładka książki LandsbergOn 2(12)/2023 Michał Gołkowski, Szymon Gospodarek, Piotr Jakubowski, Łukasz Karnacz, Joanna Łebkowska, Michał Narożniak, Mateusz Oszust, Redakcja magazynu LandsbergOn, Piotr Rosikowski, Aleksandra Sobkowiak, Mariusz Sobkowiak, Tomasz Żuk
LandsbergOn 2(... Michał Gołkowski,&n...

Wyróżniona opinia i

SybirPunk Vol.1

przeczytanych książek 1120 napisanych opinii 462

Świetna narracja, dużo akcji i śmiesznych sytuacji. Polecam dla fanom mrocznej przyszłości :)

Ciekawa pozycja ,od dłuższego czasu już była na mojej liście do przeczytania i w końcu nadszedł jej czas. Akcja jest dość wymarzona jak dla mnie co jest zdecydowanie na plus ,dużo zwrotów akcji i niespodziewanych sytuacji . Dla mnie na minus z pewnością jest wątek jednej bohaterki trochę mnie to drażniło . Z pewnością dam szansę i przeczytam następną książkę z cyklu jak na razie ocena 6.5/10.

No nie wiem.

No nie wiem.

17/2025 R E W E L A C J A po prostu rewelacja. Jak nigdy nie byłem fanem tych klimatów, tak Pan Michał mnie przekonał. Czułem się jak obywatel NeoSybirska, pełnoprawny, zmodyfikowany. Z ogromną przyjemnością sięgnę po następne tomy.

Do przeczytania książki zachęciły mnie wysoka ocena. I faktycznie, na pierwszy rzut oka, wszystko jest tu na swoim miejscu. Jest pomysł na ciekawy wątek w cyberpunkowym klimacie, pojawiają się nietuzinkowi bohaterowie, od czasu do czasu jakaś akcja lub strzelanina. Dodatkowy plus należy się za wybranie nieoczywistego miejsca akcji.

Niestety całość psują - co prawda nieczęste, ale jednak - przejawy homofobii i ksenofobii ze strony głównego bohatera. Można powiedzieć - taka konwencja. Khudovec kreowany jest bardziej na antybohatera, zresztą dość niekonsekwentnie, czasami wydaje mi się że jego charakter był zupełnie inny niż kilka stron wcześniej, bez jakiejkolwiek uzasadnionej zmiany.

Największą wadą jest jednak sposób w jaki zostały przedstawione kobiety w książce. Praktycznie każda przedstawiona jest tylko jako obiekt seksualny, jako trofeum dla mężczyzny. Autor każdą bohaterkę prezentuje opisując jej fizjonomię, a o jakiejkolwiek osobowości można zapomnieć. Czysty przejaw mizoginii.

Zakończenie książki jest otwarte. Większość wątków nie zastała rozwiązana, a stanowi jedynie zapowiedź przyszłych wydarzeń. Wiem, że to jest dopiero pierwszy tom, ale uważam że książka sama w sobie stanowić zamkniętą całość, a nie urywać historię gdzieś w połowie.

Był potencjał na ciekawą powieść, jednak moim zdaniem został zmarnowany.

Niestety całość psują - co prawda...

Zasłużone 10 na 10. Lektura przy której bawiłem się wybornie. Mnóstwo akcji, świetne dialogi, nietuzinkowe postacie, wszystko jest tu dopięte na ostatni guzik. Serdecznie polecam zarowno fanom akcji, która pędzi tutaj niczym "bullet train", jak i fanom cyberpunka!

Sam nie wiem do końca jak ocenić tą książkę. Z jednej strony mamy bohatera, którego poznajemy urywkami, pomiędzy ciągnącą się jak flaki z olejem fabułą, przeplataną szybkimi walkami i rekonwalescencją po nich. Z drugiej świat przyszłości, brudny, zły, zniszczony, przeorany przez korporacje, oligarchów i władców oraz ich interesy, którzy taplają się w bogactwach. No właśnie tu mamy sporą rozbieżność. Sama federacja wydaje się socjalistyczną utopią, każdy dostaje pomoc, każdego stać na różne rzeczy, fakt, że za lepsze usługi trzeba dopłacić. Korupcja występuje tu w równym stopniu. Miasto Neosybirsk opisywane jako wielomilionowe, ale przez powieść nie odczuwa się tego, bohater obraca się w dość hermetycznym kółku. Sama zagadka jak już pisałem ciągnie się jak flaki z olejem, motywy poboczne, takie średnie na jeża. Nie widzę zbytnio celu tego wszystkie, a sam Tom kończy się otwarcie i wręcz niespodziewanie, kładąc podwaliny pod następne tomiszcza. Przyznać trzeba, że czyta się bardzo dobrze i szybko, jednak nie kupił mnie ani główny bohater, ani średnio wykreowany świat.

Świetna. Jak zacząłem rano czytać, to nie mogłem się od niej oderwać aż do teraz. Kreacja głównego bohatera świata w jakim funkcjonuje i tempo akcji... wszystko to na bardzo dobrym poziomie. Polecam

Kapitalna!

Kapitalna!

Nie wiem, ale zwyczajnie zarżnięta, pisana jakby na siłę. Ciągnie się, fabuła czasami niespójna, jak flaki z olejem.

Nietypowe miejsce akcji działa tutaj na plus, jednak w sumie klimatu za bardzo tutaj nie czuć.

Szkoda, że autor nie poprzestał na tym etapie i wydał kolejne, bo tamte są jeszcze gorsze...

Michał Gołkowski SybirPunk Vol.1 Zobacz więcej

Video