Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Trwaj przy mnie

Wydawnictwo: Wielka Litera
Abide with Me
Róża_Bzowa

Jakże kuszące jest życie cudzym życiem, gdy własne jest banalne i porażająco nudne. Subtelna powieść o ojcowskim poświęceniu, cichej utracie wiary i skaleczonej miłości. Pastor Tyler Caskey wiedzie życie wypełnione ciężką pracą i miłością Boga. Sam ją gorliwie w sobie pielęgnuje i prowadzi wiernych ku jej źródłom. Przystojny, skromny i wielkoduszny - cieszy się szacunkiem w małym miasteczku w...

Pastor Tyler Caskey wiedzie życie wypełnione ciężką pracą i miłością Boga. Sam ją gorliwie w sobie pielęgnuje i prowadzi wiernych ku jej źródłom. Przystojny, skromny i wielkoduszny - cieszy się szacunkiem w małym miasteczku w Nowej Anglii. Kiedy umiera jego żona, osieracając dwie córeczki, społeczność wiernych okazuje mu zrozumienie i wsparcie. Z czasem jednak małomiasteczkowa podejrzliwość i żądza sensacji biorą górę nad rozsądkiem czy współczuciem i każą w każdej decyzji pastora doszukiwać się drugiego, brudnego dna. Pojawiają się plotki na temat romansu pastora z gospodynią i jej tajemniczego zniknięcia, a jego córki stają się ofiarą okrucieństwa, którym podszyta jest hipokryzja sąsiadów.

"Strout zauważa wszystkich poranionych ludzi i opisuje ich z przejmującą szczerością. Podchodzi do nich ze zrozumieniem i daje nadzieję na pocieszenie."
„The Washington Post”

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,207/trwaj-przy-mnie.html

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,207/trwaj-przy-mnie.html

W jednym z wywiadów Elizabeth Strout przyznała, że decydujący wpływ na jej twórczość miały dzieła Ernesta Hemingway’a. Ceniła w nich przede wszystkim prostotę zdań i siłę z jaką pozwalają one opowiadać o losach zwykłych ludzi. Taka właśnie jest jej proza: osadzona w prowincjonalnym klimacie, kameralna, z wyrazistymi bohaterami, przenikliwa i wolna od ferowania wyroków. Ale przede wszystkim jest to literatura lekkostrawna, dostępna dla każdego, skupiająca się na cichym napięciu, nie zaś stylistycznej rewolucji.

Potwierdzeniem tej teorii będzie także powieść „Trwaj przy mnie”. Tym razem głównym bohaterem jest mężczyzna – pastor Tyler Caskey. Wiedzie on ciężkie życie, wypełnione pracą i codziennymi ojcowskimi bolączkami. Jego żona niedawno zmarła, starsza córka stwarza notoryczne problemy wychowawcze, zaś młodsza znajduje się pod opieką babci. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej po zniknięciu jego gospodyni – Connie Hatch – z którą pastor miał mieć rzekomy romans. To wtedy na...

Jolanta | 2016-10-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 12 października 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Małe miasteczko i jego mieszkańcy. Znudzeni monotonią życia, potrzebujący jakiejś podniety. Młody pastor - Tylor Caskey, od samego początku intrygował ludzi przyzwyczajonych do starego, poprzedniego pastora, ale wzbudzał ich sympatię. Do pewnego momentu. Wg Tylera "jego praca polega na tym, by stanąć w kościele z wyprostowanymi plecami i uniesioną głową i sprawić, by wierni zrozumieli, że bycie chrześcijaninem to nie hobby. Bycie chrześcijaninem to ciężka praca. Bycie chrześcijaninem to zapytywanie samego siebie: w jaki sposób najlepiej obdarzać miłością? Jego praca polegała na nauczaniu wiernych, prowadzeniu ich, służeniu przykładem". Czy to wystarczy?
Żona pastora zaś, nie była akceptowana przez mieszkańców. Zbyt seksowna, wyzywająco ubierająca się, niepokorna. Nie chciała uczestniczyć w życiu parafian. Tylor mimo starań nie był w stanie sprostać jej oczekiwaniom.
Po jej śmierci, zostaje sam z dwiema małymi córeczkami. Młodszą bierze do siebie jego matka, a starsza, 5-cio letnia...

Teresa | 2018-11-09

Rodzinny i osobisty dramat rozgrywający się na amerykańskiej prowincji, gdzie na pozór wszyscy są życzliwi, pomocni i wielkoduszni.

Życie mieszkańców prowincjonalnego miasteczka jest monotonne, nudne i pozbawione jakiejkolwiek oryginalności. Wszyscy się znają i wiedzą o sobie wszystko, a każde drobne wydarzenie urasta do rangi tematu tygodnia. Mieszkańcy lekką ręką wydają opinie o innych i bardzo lubią plotki. Potrzebują jakiejś podniety, by wyrwać się, choć na chwilę z monotonii. Choćby kosztem innych.

Pastor Tyler Caskey ma żonę i dwie córki. Jest młody, bardzo religijny i ogromnie zaangażowany w życie swojej parafii i kościoła. Chętnie pomaga każdemu, kto akurat jest w potrzebie, przez co jest lubiany i szanowany. W przeciwieństwie do jego żony, która zupełnie nie wpisuje się w schemat małomiasteczkowej kobiety, towarzyszki życia pastora. Nie ma nic gorszego niż wybicie się poza schemat.

Jednak kobietę dręczy choroba i ostatecznie umiera. Pastor jest pogrążony w rozpaczy i...

adb | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

West Annet to małe, amerykańskie miasteczko, będące kwintesencją prowincjonalności. Mieścina jest tak mała, że wszyscy się znają i tak nudna, że każdy drobiazg jest wielokrotnie komentowany. Mieszkańcy żyją cudzym życiem, bo ich własne jest przerażająco nudne. Plotkują i oskarżają tym chętniej, że sami nie są krystaliczni. Życie koncentruje się wokół kościoła,[...] Ofiarą takich plotek jest pastor Tyler Caskey.

Pastora poznajemy gdy jest on już wdowcem z dwójką małych dzieci. Od smutku po śmierci żony ucieka w pracę, zaniedbując przy tym córkę Ketherine. Dziewczynka sprawia coraz większe kłopoty w przedszkolu, a wezwany przez opiekunki pastor musi zmierzyć się z tym problemem, choć pogrążony w rozpaczy niewiele z sytuacji rozumie, co zresztą jest kolejnym źródłem plotek, rozsiewanych w miasteczku.
[...]
Tyler musi się zmierzyć z sobą, z absurdami i schematami przedszkola, które analizuje Katherine metodami Freuda, w końcu musi stawić czoła swoim, zżeranym przez ambicje parafianom....

Tania | 2014-06-16
Przeczytana: 09 lipca 2011

Powieść obyczajowa mniej wymagająca od nagrodzonych Pulitzerem "Okruchów codzienności" tej autorki.

Studium kobiety zamkniętej w patriarchalnym społeczeństwie, gdzie nie ma litości dla wyłamującej się konwenansom osobowości oraz studium mężczyzny, od którego oczekuje się, by był dobry jak sam Bóg.

Katarzyna | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

Trwaj przy mnie – recenzja przedpremierowa

„… Niebiosa się otwierają, witając poranne zorze;
Za życia i w porze śmierci bądź przy mnie, Panie Boże.”

„People Magazine” określił książkę jako pełną wdzięku i poruszającą. Cieszę się, że dotyka problemów ludzi zranionych, którzy walczą z losem. Opowieść jest dla mnie ciekawą przygodą z twórczością artystki. Publikacja podzielona jest na trzy księgi. Ma świetny styl. Bardzo lekko się ją czyta i co najważniejsze nie męczy czytelnika. Wydanie jest dość przejrzyste.

Autorką książki jest Elizabeth Strout, finalistka nagrody literackiej im. Faulknera, a także Orange Prize w Anglii. Jej opowiadania ukazywały się m.in. w „The New Yorker” i „O: The Oprah Magazine”. Pisarka jest członkiem rady programowej studiów magisterskich w dziedzinie sztuk pięknych na Uniwersytecie Queens w Charlotte, w stanie Karolina Północna. Obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jej „Mam na imię Lucy” zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”, a w...

Marek Krzystek | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Wydawałoby się, że amerykańska prowincja jest literacko wydeptana i przeorana, ale najwyraźniej jest to miejsce, w którym nigdy do końca nie przejdzie się wszystkich ścieżek. W przypadku „Nie odstępuj mnie” spacerujemy taką nową, acz wcale nie obcą ścieżką. Spokojna, subtelna ale prowadzona pewną ręką akcja, powoli obznajamia nas z realiami mieściny zanurzonej w ciągnących się bez końca jesieniach i zimach. Dla mnie jest to opowieść o utracie wiary, nie tylko w Boga, także w miłość i w ludzi. Opowieść o tym, że tak łatwo wyklucza się z małej lokalnej społeczności. Bohater przechodzący najcięższą próbę w swoim życiu nie tylko dowiaduje się wiele o osobie, dowiaduje się także, że ludzie wokół niego są bezlitośni, że nie może liczyć na pomoc tych, którym on sam wiele razy w życiu pomagał, że tak łatwo ich szacunek przekształcił się we wzgardę. Nikt nie powie wprost, nie ma zarzutów, ale wystarczy powiedzieć nie to słowo, które ktoś by sobie życzył, wystarczy zachować się trochę...

Książkowo_czyta | 2011-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2010, Oddane
Przeczytana: 25 maja 2010

Opowieść o ludzkich dramatach, słabościach i bezsilności lecz także o walce z zawiścią otoczenia oraz mocy miłości...

bevis | 2015-10-06
Przeczytana: 04 października 2015

Książka jest absolutnie wyjątkowa, a jej lektura była dla mnie głębokim przeżyciem. Autorce udało się poruszyć tematy, których w powieściach zwykle się nie porusza (lub porusza nieudolnie): relacji z Bogiem, cierpienia i samotności, nieustannych poszukiwań sensu, bliskości drugiego człowieka. Bohaterowie powieści cierpią, często źle postępują, nie znają gotowych rozwiązań, a te, które uznali za dobre, okazują się bez wartości w obliczu próby, podobnie jak gładkie formułki z przeczytanych książek. Jednak autorka ma dla nich ogromne współczucie, z niesłabnącym uporem wyszukuje odrobinę dobra i miłości w każdym. To wszechogarniające współczucie wydaje się nie tylko receptą na samotność, ale i jedyną ocalającą wartością. Książka jest tak poruszająca, że musiałam co jakiś czas odkładać ją na chwilę, żeby trochę pomyśleć. Główny bohater pastor Tyler Caskey jest niezwykle sympatyczną postacią. Los go nie oszczędza: śmierć ukochanej żony poprzedzona jej ciężką chorobą, konflikty...

anetapzn | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Bardzo dobra powieść (jak to u Strout) opowiadająca o małej, odizolowanej od świata mieścinie, w której wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą, a jedyną sensacją jest plotka, która jak nigdzie indziej potrafi zniszczyć każdego, nawet najbardziej cenionego obywatela.
To także opowieść o wykluczeniu z grupy, społeczności, o ferowaniu wyroków, o tym, jak szybko obdarzamy sympatią, szacunkiem i jak szybko kogoś z tych przywilejów obdzieramy.
Taką osoba był miejscowy pastor, którego uznanie niewielkiej społeczności wyniosło na piedestał, a póżniej paskudna plotka nieomal zniszczyła, a dotychczasowa sympatia przerodziła się w pogardę, ostracyzm.
Strout nie tylko ukazuje bardzo ciekawie zobrazowaną małomiasteczkową społeczność, ale także mechanizm powstawania plotki, jej ewoluowanie, to w jaki sposób owa plotka staje się nie tyle sensacją okolicy, co możliwością wniesienia energii, życia, jakiegoś ulotnego blasku w tak przeciętne małomiasteczkową egzystencję.
To bardzo kameralna,...