Obsesyjna miłość

Sonia Draga
L'amore molesto
literatura piękna
Lucyna Rodziewicz-Doktór

"Mówić to zakuwać w kajdany utraconą czasoprzestrzeń ".
Styl pisarki poznałabym po omacku. Jaķ ślepiec podążam za jej frazą, z podziwem i pokorą cichej wielbicielki. A jednak tym razem nastąpił zgrzyt.
Nie urzekła mnie ta historia. Przeszła obok mnie niezauważona, mimo że bohaterowie wywoływali niechęć, drażnili, irytowali, budzili dyskomfort.
Może książka nie trafiła...

Pełna potu, brudu i agresji opowieść o miłości, żałobie i winie. Bardzo dobrze napisana książka, która na zaledwie 200 stronach porusza tak wiele ważkich tematów. Po lekturze pozostaje smutek i przeczucie, że brutalne warunki życia włoskiego proletariatu w połowie 20 wieku są tylko wytrychem, którym autorka włamuje się do naszych dusz i dociera do głęboko skrywanych sekretów.

Skończyłam ją czytać kilka tygodni temu i gdy teraz odznaczam w LCZ fakt przeczytania, musiałam zerknąć na szczegóły, by przypomnieć sobie, o czym to było. Rozczarowała mnie ta książka.

Jest to druga książka tej autorki, którą przeczytałam i muszę przyznać, że mnie rozczarowała. Jak dla mnie za bardzo udziwniona, zagmatwana i właściwie trudno mi znaleźć jakąś zaletę.

Zakwalifikowałabym "Obsesyjną miłość" do literatury obyczajowej chociaż są w niej elementy thrilleru czy powieści psychologicznej. Jednak akcja płynie sobie powoli przed siebie. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że tłem powieści są relacje matki z córką i odwrotnie. Gdy przyjrzymy się głębiej dostrzeżemy więcej...ale ostrzegam, będzie mrocznie.

"Obsesyjna miłość" to skomplikowana, mroczna, lubieżna i atrakcyjna literacko powieść. Autorka genialnie obrazuje życiowe i psychiczne splątanie losów córki, matki i kilku mężczyzn, którzy w tej książce grają role ważne, choć drugoplanowe./ W recenzji na Wywrota.pl napisałem m.in.: W trakcie lektury powieści Ferrante, zdajemy sobie sprawę, że elementy tożsamości głównej...

książka o trudnych relacjach rodzinnych, nie tylko córki i matki... trochę ponura, trochę niespokojna - warto przeczytać

Bardzo kiepska książka, rozczarowała mnie.

Elenę Ferrante uwielbiam! Ostatnio zachwycałam się „Historią zaginionej dziewczynki” ❤ Jednak jej pierwsza książka okazała się dla mnie sporym rozczarowaniem. Jest to historia Delii i jej matki Amalii, która utonęła. Dziewczyna stara się dowiedzieć, co rzeczywiście się jej przytrafiło. Mam spory problem z tą książką. Jak dla mnie było za dużo snów i halucynacji, momentami...

Elenę Ferrante pokochałam po pierwszym książce z serii Genialna przyjaciółka. Za mną już 3 tomy, a przed sięgnięciem po ostatni, zdecydowałam się sięgnąć po pierwszy tytuł tej autorki.

Książka jest krótka (213 str.), więc spodziewałam się, że pochłonę ją w jeden dzień, jednak lektura nie szła tak gładko i podzieliłam ją na kilka razy.

Tematem przewodnim jest skomplikowana...

Dyskusje

• 2019