Lojalność

Wydawnictwo: Sonia Draga
Les Loyautés
literatura piękna
Ag2S

Dramatyczne konsekwencje destrukcyjnych sekretów, przemilczanych problemów i braku porozumienia. Trzynastoletni Théo i jego przyjaciel Mathis niemal codziennie po kryjomu piją alkohol. Ich nauczycielka, Hélène, podejrzewa, że z Théo dzieje się coś niedobrego. Kobieta, omamiona obsesją na punkcie uratowania chłopca, odrzuca na bok profesjonalizm i dochodzi do punktu, z którego nie ma...

Trzynastoletni Théo i jego przyjaciel Mathis niemal codziennie po kryjomu piją alkohol. Ich nauczycielka, Hélène, podejrzewa, że z Théo dzieje się coś niedobrego. Kobieta, omamiona obsesją na punkcie uratowania chłopca, odrzuca na bok profesjonalizm i dochodzi do punktu, z którego nie ma odwrotu.
Matka Mathisa, Cécile, znajduje coś przerażającego na komputerze swojego męża. Odkrycie zmusza ją do zadania sobie pytania, czy kiedykolwiek naprawdę go znała.

Te cztery historie zaczynają coraz mocniej wiązać się ze sobą, wciągając czytelnika w mroczną opowieść o samotności, kłamstwie i lojalności.

źródło opisu: https://www.soniadraga.pl/produkt/3618/proza.html

źródło okładki: https://www.soniadraga.pl/produkt/3618/proza.html

neko | 2019-06-16
Przeczytana: 06 maja 2019

„Lojalność to niewidzialna więź, która łączy cię z innymi – zarówno z żywymi, jak i ze zmarłymi; to złożone szeptem obietnice, których echo ignorujesz; to cicha wierność; to umowy -najczęściej zawarte z samym sobą; rozkazy, które przyjąłeś, wcale ich nie słysząc, długi, których świadomość trwa w zakamarkach twej pamięci”.

Ten cytat to idealne podsumowanie tej książki. Prawda, gorzka do bólu. Każdy z bohaterów tej książki mierzy się z własną traumą, wstydem. To kilka opowieści, rodzinnych. Każda historia jest bolesna, każda opowiada o trudnych relacjach między najbliższymi: syn-ojciec, żona-mąż, córka-ojciec, które wpływają na takie a nie inne decyzje i działania. W tle każdej historii jest właśnie lojalność, mimo, że nie jest ona ...właściwa. Lecz żadne z bohaterów nie potrafi się jej wyrzec. Ta lojalność chroni, ukrywa prawdę, kłamie w tzw. dobrzej wierze.

Uczucia skondensowane na maxa.
Rewelacja

Anka | 2019-05-12
Przeczytana: 12 maja 2019

Nieoczywista fabuła. Bardzo skondensowana proza. Nie ma tu ani jednego zbędnego opisu, słowa, zdarzenia. Historia dająca do myślenia, do bólu prawdziwa, a przy tym, przez zastosowanie otwartego zakończenia, dająca czytelnikowi nadzieję.
Książkę przeczytałam z polecenia i nie żałuję. Polecam.

Orchidea | 2019-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Czym jest lojalność? To wbrew pozorom bardzo trudne pytanie. Od początku uczy się nas lojalności wobec rodziny i przyjaciół, ale czy zawsze lojalność jest dobra? Co jeżeli doprowadza nas do skrywania przed innymi strasznych grzechów popełnianych w rodzinnym domu? Do ukrywania domowego piekła przed światem? Albo kiedy przyjaciele robią coś głupiego, a my w poczuciu naiwnej lojalności brniemy w to razem z nimi?

Lojalność to historia kilku osób, bardziej lub mniej ze sobą powiązanych. Mamy przede wszystkim opowieść Theo - chłopca, który wychowywany w rozbitej rodzinie lojalnie ukrywa przed jnnymi psychiczne i fizyczne niedomaganie ojca i opiekuje się nim, choć sam przecież jest jeszcze tylko dzieckiem. Ta odpowiedzialność doprowadza go do pierwszych prób z alkoholem. Kłopoty chłopca, choć bez świadomości na czym dokładnie polegają, dostrzega jego nauczycielka. Z jej perspektywy widzimy chłopca jako osobę, w której skupiają się wszystkie jej dawne lęki – dręczona przez wiele lat przez...

EdyMon | 2019-03-16
Przeczytana: 09 marca 2019

Jak by nie spojrzeć - dla mnie to arcydzieło. Sztuka, która jest nie tylko rozrywką mająca oderwać nas od rzeczywistości. Pozwalającą zatracić się w emocjach i rozkoszy słowa pisanego. To także coś, co do tej rzeczywistości chce nas zbliżyć. Coś, co każe wyrwać się z marazmu otępienia, obojętności, by spojrzeć na nią w pełni czujnymi zmysłami.
Więcej na: http://www.bookparadise.pl/2019/03/lojalnosc-delphine-de-vigan.html?m=1