Lobbysta

kryminał, sensacja, thriller
creo-books.pl
2019-10-28
2019-10-28

Okładka książki Awers Adrian Bednarek, Ryszard Ćwirlej, Hanna Greń, Marta Guzowska, Izabela Janiszewska, Robert Małecki, Marta Matyszczak, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Mariusz Zielke
Ocena 6,9
Awers Adrian Bednarek, Ry...
Okładka książki Zło Artur Nowak, Mariusz Zielke
Ocena 7,4
Zło Artur Nowak, Marius...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Spotkałam się z dużą krytyką kupując tą książkę. Większość osób uważa ją za bardzo chaotyczną oraz trudną do zrozumienia przez poruszany temat, natomiast ja myślę, że książka ma duży potencjał tylko trzeba ją dobrze zrozumieć. To prawda jest chaotyczna ale to właśnie ukazuje prawdziwość wydarzeń. W życiu codziennym też często mamy chaotyczny tok wydarzeń - szczególnie w wydarzeniach polityczno-społecznych. W każdym bądź razie bardzo polecam zagłębić się w tematykę książki.

Książka akcji, afer finansowych i tego, jak niektóre firmy wyciągają duże pieniądze od innych firm zabawiając prezesów lub inne osoby decyzyjne.

Jak na książkę z historia fikcyjną, oparta na pewnych aferach to książka nieźle się czyta i nie można momentami się oderwać. Ogólnie warta przeczytania, aby wpaść w tę historię 😅

Najnowsza książka Mariusza Zielke, pisarza i dziennikarza śledczego. Książka niestety nie najlepsza, choć mogłaby się nią stać, bo tematy w niej poruszane są bardzo ważne, to wszystko dzieje się tu i teraz, na naszych oczach. Niestety, książka sama w sobie bardzo chaotyczna i to trochę odbiera przyjemność czytania, a szkoda.
Lobbysta, kim jest? Cytując za jawnylobbing.com: "Lobbysta to osoba lub inny podmiot, wykonujący działalność lobbingową, czyli próbujący przekonać organy władzy do podjęcia działań w odpowiednim kierunku (np. uchwalenia nowej ustawy, wydania rozporządzenia czy decyzji administracyjnej). Za lobbystę może być uważany zarówno profesjonalista działający za wynagrodzeniem na rzecz osoby trzeciej, jak i pracownik firmy lobbujący na jej rzecz, przedsiębiorca występujący we własnym imieniu czy też przedstawiciel organizacji pozarządowej, który działa w interesie publicznym".
Mariusz Zielke ukazuje nam tę działalność taką, jaka jest w polskich realiach. Większość z nas się tego domyśla ale tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z ogromu brudu i błota, w którym taplają się nasi politycy. Ta książka otworzy nam oczy, a Ci, którzy interesują się polską sceną polityczną bez większego trudu rozpoznają postaci w niej przedstawione.
Czasami dziwię się, że Mariusz Zielke jeszcze chodzi żywy po tym świecie. Dla nas to dobrze, bo jeszcze dużo brudnych sprawek politycznych czeka na ujawnienie, chciałoby się jednak powiedzieć Boże, widzisz i nie grzmisz! Wszyscy widzą co się w polityce dzieje, a nic się nie zmienia, Sprawcy, zamiast odpokutować, zasiadają na coraz wyższych stołkach i przy coraz głębszych korytach!
Reasumując, jak zaznaczyłam na samym początku, książka ważna i potrzebna, sposób jej napisania zaś niekoniecznie sprzyjający lekturze. Jednakże nie uważam, żeby czas spędzony na jej przeczytanie był czasem straconym.

Lobbysta, kim jest? Cytując za jawnylobbing.com:...

“Lobbysta” to książka zasługująca pewnie na wyższą ocenę, ale uniemożliwia mi to jej dziwacznie skonstruowana, mało czytelna i zrozumiała fabuła.
Znam wszystkie książki Mariusza Zielkego, cenię jego dorobek i wiem, czego można się po nim spodziewać. Zielke już jako dziennikarz śledczy docierał do wielu szokujących wręcz informacji, ale ze względu na ich niską wartość procesową zawsze miał obawy przed ich publikacją.
Podobnie jest tym razem. Wprawdzie autor zastrzega, że opisane wydarzenia i osoby są fikcyjne, ale średnio uważny obserwator życia publicznego bez trudu wyłapie mnóstwo epizodów, o których w swoim czasie trąbiły media. Główny wątek dotyczy przekrętów na ogromną skalę przy okazji zamówień publicznych realizowanych przez instytucje rządowe i spółki skarbu państwa. Niestety, autor opowiada o tym w sposób tak chaotyczny, że ja, mocno interesujący się na co dzień krajową polityką, nie bardzo mogłem się we wszystkim połapać.
Nie ulega jednak wątpliwości, że z opisywanych historii wyłania się ponury obraz Polski jako wręcz republiki bananowej, kraju przeżartego korupcją i rządzonego przez ludzi pozbawionych wszelkich skrupułów w wyścigu do władzy i bogactwa.
Przy okazji uświadomiłem sobie, że tak lubiana przeze mnie postać dziennikarza Kuby Zimnego to przecież alter ego autora. Jak mogłem wcześniej tego nie dostrzec?
Książka niełatwa w lekturze, ale bezwzględnie zasługująca na przeczytanie. A ja czekam wreszcie albo na jakieś konkrety, albo na fabułę w stylu “Wyroku”.

Mariusz Zielke pisarz i dziennikarz śledczy w swojej najnowszej powieści pt. "Lobbysta" pokazuje nam świat wielkiego biznesu i polityki, w którym ciągle toczy się gra. Gra o władzę i olbrzymie pieniądze. Świat ten oglądamy oczami dwójki bohaterów - Marka, który jest lobbystą i siedzi w tym wszystkim po uszy oraz Moniki, która jest luksusową prostytutką. Ale żadna z tych postaci nie jest do końca jednoznaczna i role, które odgrywają cały czas się zmieniają.

Przyznam się Wam, że przeraziła mnie rzeczywistość wykreowana przez autora. Znając jego reputację i bezkompromisowość wiem, że napisał tą powieść na podstawie wiedzy, którą posiadł w trakcie prowadzenia różnych śledztw dziennikarskich. Przeraża mnie to, że takie rzeczy dzieją się naprawdę. Korupcja na najwyższych szczeblach władzy, podsłuchy, szkolenia w luksusowych zagranicznych hotelach, załatwianie "panienek na godziny" na takich wyjazdach, ustawione przetargi itp. itd. Niby o tym wiemy, niby czytamy o tym w gazetach czy w telewizji, ale czy naprawdę zdajemy sobie sprawę z wielkości tych procederów?
Czy może nas to tak naprawdę nie obchodzi?
Byle była praca, wypłata i 500+ wpływało na konto...

Sama historia jak dla mnie napisana jest trochę chaotycznie. Zbyt dużo postaci określonych tylko pseudonimami i dlatego miałam czasem problem z ogarnięciem fabuły. Im bliżej końca jest jednak coraz lepiej. Część spraw, które opisywane są w książce obiła mi się o uszy, jak choćby słynne ośmiorniczki czy budowa pałacu pośrodku parku narodowego. Zastanawiacie się czemu takie sprawy ucichają, dlaczego często nie wiemy jak potoczyły się dalej. Czy ktoś poniósł odpowiedzialność? "Lobbysta" daje nam częściową odpowiedź ale każe też zastanowić się nad etyką własną, dziennikarzy, służb, urzędników czy ludzi ze świecznika. Dlatego też polecam Wam "Lobbystę", bo warto wiedzieć jak funkcjonuje świat polityki, biznesu i służb specjalnych.

Bardzo dobra

Bardzo dobra

Interesuje mnie polityka, bieżące sprawy kraju. Pomimo końcowej noty Autora , że jest to fikcja , mam wrażenie że dużo w tym prawdziwych zdarzeń .Dobra książka , polecam.

Ktoś chyba chciał być Vegą ale mu średnio wyszło ..

Ktoś chyba chciał być Vegą ale mu średnio wyszło ..

Całkiem niezły rozruch i zakończenie amerykańskiego kina klasy C. Chwytliwy temat, bez głębszej treści. Lobbyści mogą spać spokojnie.

Przeczytałem z zainteresowaniem. Nie do końca moje klimaty, ale myślę, że warto.

Mariusz Zielke Lobbysta Zobacz więcej