Zło

Okładka książki Zło Artur Nowak, Mariusz Zielke
Okładka książki Zło
Artur NowakMariusz Zielke Wydawnictwo: Od deski do deski Seria: Zbrodnia Nie/Doskonała kryminał, sensacja, thriller
Zbrodnia Nie/Doskonała
Od deski do deski
2019-03-27
2019-03-27
prowincja zabójstwo adwokat szpital psychiatryczny polski kryminał

Okładka książki Awers Adrian Bednarek, Ryszard Ćwirlej, Hanna Greń, Marta Guzowska, Izabela Janiszewska, Robert Małecki, Marta Matyszczak, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Mariusz Zielke
Awers Adrian Bednarek, Ry...

Pamiętacie jeszcze westerny? Ja owszem. Dziki Zachód. Dziki, bo jeszcze mało zagospodarowany, a bezprawie panoszy się jak chwasty. Szeryf niekoniecznie zawsze ma coś do powiedzenia. Grasują bandy rewolwerowców, które za nic mają podstawowe zasady życia społecznego. Ich szefowie trzęsą całą okolicą, siejąc strach i zgorszenie, a kto próbuje podjąć z nimi walkę z góry skazany jest na porażkę. W całej masie tych, skądinąd rozgrywających się w pięknych krajobrazach, filmów niezapomniany dla mnie obraz z Sharon Stone z 1995 roku pt. “Szybcy i martwi” jest najbardziej adekwatny do fabuły “Zła”. Małe miasteczko na Dzikim Zachodzie trzymane jest w garści przez psychopatycznego bogacza. Wszyscy są od niego zależni i wszystkich trzyma w garści. Sharon stawia opór szukając zemsty za zbrodnię na ojcu –szeryfie. I wygrywa. Czy bohaterowi “Zła”, przeciwstawiającemu się lokalnej sieci plugastwa, również dane będzie zwycięstwo? Odsyłam do książki, ale z góry uprzedzam, że różowo nie jest.

Nie mogłam w trakcie lektury uwolnić się od oczywistych podobieństw do Dzikiego Zachodu. Fabuła powieści Mariusza Zielke i Artura Nowaka to klasyczny obraz Polski prowincjonalnej. Autorzy zastrzegają jednak, że fabuła jest absolutnie fikcyjna, a wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń przypadkowe.

Miasteczko Mirów, gdzieś w centralnej Polsce, dla przyjezdnych nie jest przystankiem do wielkiej kariery. Nie jest też oazą spokoju, sielskości i bezpieczeństwa, chociaż na taką wygląda. Tu rządzi Szymura. Właściciel wszystkich największych zakładów, restauracji, setek hektarów, w dodatku syn prokuratora, z koneksjami w samej stolicy. On dyktuje warunki, uzależnia, manipuluje, zastrasza, bo przecież jest największym pracodawcą w okolicy. Ma w kieszeni proboszcza, burmistrza, prokuratora rejonowego, miejscowych adwokatów i innych prominentów.

Zło w Mirowie rozpanoszyło się na dobre. Szymura jest nietykalny. A dzieje się tam tak wiele, że w pewnym momencie uznałam to jednak za obraz nieco przerysowany. Tajemnicze zaginięcia kobiet, samobójstwa, morderstwa, ba, nawet urządzanie polowań na ludzi i wymuszanie prawa pierwszej nocy od pracownic! No, przyznacie, że trudno to ogarnąć racjonalnie.

I główny bohater. Adwokat z Warszawy, który z rodziną przybył tu pięć lat wcześniej szukając spokoju i nieskomplikowanych spraw. I otrzymał je w sporej ilości oczywiście od Szymury. Jako specjalista prawa karnego i gospodarczego mógł się wykazać. Ale stopniowo uzależniony został od tego lokalnego kacyka i wplątany w jego nieczyste gry. Nie mogło być inaczej. Jedno zlecenie zmieni go diametralnie i ustawi w kontrze do lokalnej sieci zła.

Ta książka jest inna od klasycznych kryminałów. Tutaj na zbrodnię czeka się dosyć długo, ale gubi się ona w zalewie innych niewyjaśnionych morderstw i jest tylko jednym z ogniw całego łańcucha zła. Autorzy snują rozważania o kondycji polskiego sądownictwa i prawa, patologiach, brakach, nadużyciach i lokalnych układach. Temida bywa nazbyt łaskawa dla wybrańców losu, a dla maluczkich nieubłagana. To obraz przerażający i dający do myślenia.

Powieść duetu Zielke – Nowak jest ważną pozycją. Tytułowe zło jawi się jako szybko rozpleniająca się siła, która potrafi zarazić nawet najbardziej odpornych i wciągnąć szybko w swoje szpony w sprzyjających okolicznościach. A w takich dziś żyjemy. Materializm, posiadanie więcej i jeszcze więcej, bycie kimś, są w cenie. Do tego nadmuchane wizje osaczenia przez imigrantów, obcych, innych i temu podobnych. A stąd rodzi się wrogość, nienawiść, plotki, pomówienia. Wystarczy spojrzeć na nasze społeczeństwo. Brak tolerancji, pycha, chciwość, zazdrość, kariera po trupach, oczernianie innych. Diabeł zaciera ręce.

I chociaż na początku książki jest dosyć niemrawo, lekko nużąco, to potem akcja nabiera szybkiego tempa, zło się potęguje, a wypieki na twarzy są coraz większe. Historia trudna, wybuchowa, skłaniająca do refleksji. Byłby z tego świetny film. Fikcja, ale czy na pewno?

Historia jak historia. Książka na wakacje? Tak ale do czytania dla maniaka? Nie

Historia jak historia. Książka na wakacje? Tak ale do czytania dla maniaka? Nie

Mam zdecydowaną słabość do polskich kryminałów i ta pozycja także wpisuje się w tą regułę. Dobrze napisana książka, kilka naprawdę karkołomnych zwrotów akcji, które podnosiły ciśnienie podczas lektury. Ciekawy i bardzo ludzki bohater główny z dużym bagażem doświadczeń życiowych zmaga się z małomiasteczkowymi legendami i strachami. Książkę połknąłem w parę dni podczas urlopu, a musiała rywalizować z naprawdę aktywnym czasem wakacji i różnych rozpraszaczy. Polecam!!!

Całkiem solidna pozycja, może końcówka nieco mało prawdopodobna, ale czyta się naprawdę nieźle.

Świetny duet! Liczę, że to nie jest ostatni książka tandemu Zielke-Nowak. Autorzy świetnie oddali tytułowe czyste... zło. Gęsty klimat książki. To, co prawdziwy thriller/kryminał powinien mieć. Warto!

Nie porwala mnie. Historia z potencjalem, ale za slabo rozwinieta, za to z wieloma niepotzebnymi watkami i przemysleniami bohatera. Koncowka oderwana od kliematu calosci.

Całkiem przyjemna ksiązka, fajny " męski " język. Polecam do przeczytania.

Całkiem przyjemna ksiązka, fajny " męski " język. Polecam do przeczytania.

Mnie Zło nie przekonało. Jestem fanką twórczości Mariusza Zielke ale to, co zaproponował nam w duecie z Arturem Nowakiem zupełnie do mnie nie trafiło. Solówki zdecydowanie lepiej mu wychodzą.
Miałam wrażenie, że sporo wątków było zupełnie zbędnych i nic nie wnoszących do fabuły, niektóre były tak wydumane, tak nieprawdopodobne, że miałam ochotę krzyczeć: "Zielke, Ty tak serio?!"
Także ja jestem na nie, a Wy musicie przeczytać, żeby wyrobić sobie własną opinię.

Ta książka jest rewelacyjna. Pełne stadium jak brzmi tytuł zła. I uwierzcie, że takiego zakończenia nie spodziewał się nikt.

Dość nietypowe jak na Zielke. Ciekawe. Wciągające. Trzymające w napięciu. Zaskakujące. Warte przeczytania.

• Ebooki
  • Przeczytane w 2019