rozwiń zwiń

Awers

Okładka książki Awers Adrian Bednarek, Hanna Greń, Marta Guzowska, Izabela Janiszewska, Marta Matyszczak, Robert Małecki, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Mariusz Zielke, Ryszard Ćwirlej, Przemysław Żarski Patronat LC
Okładka książki Awers
Adrian BednarekHanna Greń Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2020-10-14
2020-10-14
literatura polska

Ciężko kogokolwiek z autorów tu wyróżnić. Niestety zdecydowanie na minus wyróżnił się tu Robert Małecki, który idąc na zupełną łatwiznę, być może z braku czasu, albo braku chęci do tworzenia czegoś nowego, umieścił swoje opowiadanie w uniwersum komisarza Grossa i naprawdę nie jestem w stanie zrozumieć powodów tego ruchu. Bo opowiadanie poza bohaterami niczego nie czerpie z serii, ani niczego serii nie daje. A w wersji audio właśnie w opowiadaniu Małeckiego lektorka Daria Brudnias wspina się na wyżyny swojej niekompetencji czytając sławną już chyba odpowiedź automatu telefonicznego "ABONAMENT poza zasięgiem". Sama przecież tego nie nagrywała więc niepojęte jest dla mnie jak to możliwe, że nikt z ekipy nagrywającej nie wychwycił takiego babola. Drugi lektor, Mateusz Kwiecień całkiem nieźle.

Czytałam ze względu na Hannę Greń.

Czytałam ze względu na Hannę Greń.

Awers" zbiór 12 opowiadań stworzonych przez 12 polskich autorów kryminałów, m.in Robert Małecki, Magda Stachula, Przemysław Żarski.
Jak to w takich projektach bywa są tu lepsze i gorsze pozycję. Każdy znajdzie coś dla siebie. U mnie to mniej więcej wypadło pół na pół.  Oczywiście każde opowiadanie to inna zbrodnia.
Nie każdy autor według mnie podołał, ale to jest tylko moje osobiste zdanie.

Nie każdy autor według mnie podołał, ale to jest tylko...

Znacie to uczucie, gdy po przeczytaniu kilkuset stron powieści czujecie niedosyt? Jak więc nasycić się kilkudziesięcioma stronami opowiadania? Ja, szczerze mówiąc, nie potrafię, ale nie znaczy to, że nie próbuję się przekonać do tej krótszej formy, zwłaszcza, gdy z okładki antologii krzyczą nazwiska takie jak Bednarek czy Janiszewska.
"Awers" to zbiór dwunastu opowiadań polskich autorów, z trojgiem z nich zetknęłam się po raz pierwszy, pozostali byli mi już dobrze znani.
"Nieznajoma" Adriana Bednarka podobała mi się znacznie bardziej niż jego opowiadanie o Karolu Kocie z "Seryjnych morderców". Ta historia miała w sobie to "coś", co powoduje, że ten autor jest jednym z moich ulubionych. Przypominała mi trochę "Córeczki" i z pewnością była jedną z najlepszych w tej książce.
"Niebiański dom" Ryszarda Ćwirleja stanowi niejako wstęp do genialnej powieści "Niebiańskie osiedle", w której znalazło się we fragmentach. A że to jedna z lepszych książek, jakie ukazały się w tym roku, to i opowiadanie jest świetne.
"Czarne niebo" Hanny Greń okazało się być miłą niespodzianką, ponieważ jego bohaterem był Gredtke, znany z serii z Dionizą. Zawsze lubię dowiadywać się więcej o postaciach drugoplanowych, a w dodatku ta opowieść była bardzo emocjonalna. Podobała mi się.
"Maryjka" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marty Guzowskiej i nie planuję kolejnego. To było po prostu dziwne. Język, styl, wątki... zdecydowanie nie dla mnie.
"Cała prawda o kłamstwie" to kolejna niejednoznaczna opowieść Izy Janiszewskiej. Ciężko było mi się w nią wkręcić, zdecydowanie wolę Izę w dłuższej formie, jej styl pisania i sposób budowania akcji w opowiadaniu nie wypadają już tak imponująco, niemal w niektórych momentach czysto intuicyjnie dokładałam sobie coś, co mogłoby dany wątek rozkręcić. Sam pomysł zdecydowanie zasługiwał na rozwinięcie go w powieść.
"Ciernie" Roberta Małeckiego to zdecydowanie najlepsze opowiadanie w tym zbiorze. Wszystkie wątki są odpowiednio rozwinięte, nic nie wydaje się być pominięte. W dodatku intryga została naprawdę misternie zapleciona, pojawiły się nawet mylne tropy. Jestem pełna podziwu, że udało się to zrealizować na tych kilkudziesięciu stronach.
"Telefon z zaświatów" Marty Matyszczak trudno mi jednoznacznie ocenić. Nie znałam wcześniej pióra autorki, więc nie mam porównania, ale jej styl nie przypadł mi do gustu. Za to sam pomysł był kapitalny.
Z twórczością Małgorzaty Rogali zapoznałam się niedawno, przy okazji premiery "Milcząc jak grób", otwierającej nowy cykl. Nie byłam w pełni usatysfakcjonowana, ale opowiadanie "Usługa" podobało mi się znacznie bardziej. Chyba muszę nadrobić serię z Górską i Tomczykiem.
Już sam tytuł opowiadania Magdy Stachuli kojarzy mi się z jej twórczością jak nic innego. Praga odegrała znaczącą rolę w debiucie tej autorki, czyli "Idealnej", można więc powiedzieć, że przy tej historii miałam swoiste déjà vu, bo nawet tramwaj i zamontowana na nim kamera miały ponownie ogromny wpływ na życie bohaterów. "Praga" zdecydowanie skłania do refleksji nad zaufaniem i tym, czy rzeczywiście znamy ludzi, z którymi dzielimy życie.
"Przystawka" Bartosza Szygielskiego ma zdecydowanie adekwatny tytuł. Tylko rozbudziła czytelniczy apetyt i nic więcej.
"W Kampinosie nie ma żmij" to opowieść, która nie wzbudziła we mnie żadnych emocji. Niby wszystko ładnie i zgrabnie opisane, ale zabrakło polotu. Mariusza Zielke nie znam wcale, nawet ze słyszenia, więc nie mam żadnego punktu odniesienia.
I ostatnie opowiadanie, czyli "Desperacja" Przemysława Żarskiego i ponowne spotkanie z Kreftem. Trochę żal, że takie krótkie, bo czytałam je z największą przyjemnością, podobało mi się nawet bardziej niż cała Trylogia.
"Awers" to najlepszy zbiór opowiadań różnych autorów, z jakim do tej pory się zetknęłam, może dlatego, że większość pisarzy zaproszonych do tego projektu można zaliczyć do moich ulubionych.
Moje 6/10.

"Awers" to zbiór dwunastu opowiadań...

W opowiadania trzeba umieć. I to nie jest tak, że autor sprawdzający się w długiej formie napisze dobre opowiadanie i odwrotnie. Nie.
W tej antologii znani i lubiani autorzy zaprezentowali się co najwyżej przeciętnie. Było kilka trochę lepszych momentów i było kilka tragicznie złych historii. Przykro mi bardzo, ale opowiadanie Pana Zielke przekroczyło wszelkie pojęcie. Ilość absurdów, w tak krótkiej formie, wybiła poza skalę.
Jednak czytanie tej antologii to nie był czas stracony. Moim odkryciem tej książki jest Pani Guzowska, której opowiadanie „Maryjka” podbiło moje serce. To jest takie opowiadanie, które trzeba przeczytać. Mocno groteskowe, zachwycające stylistyką i zaskakujące fabularnie. Majstersztyk!
Kto już czytał „Maryjkę”?

Maryjka 10/10
Całość 5/10

Bardzo ciekawe opowiadania. Czyta się naprawdę bardzo dobrze i bardzo szybko. Każde opowiadanie inne, czasem mniej czasem bardziej zawiłe. Muszę przyznać, że pierwszy raz przeczytałam coś co napisała pani Marta Guzowska i mi się podobało, więc może w przyszłości sięgnę po jakaś jej książkę. Polecam.

Fajna jest, podobały mi się opowiadania/kryminały w niej zawarte czasem lekko zaskakujące.

Jak to z opowiadaniami różnych autorów, czasem lepiej, czasem gorzej.

Jak to z opowiadaniami różnych autorów, czasem lepiej, czasem gorzej.

Książka nie równa... tak to ze zbiorami opowiadań bywa...są w niej opowiadania dobre...są i bardzo słabe. Przeczytać - zapomnieć.

Dwunastka czołowych polskich autorów kryminalnych.

Dwanaście miejsc, w których króluje zbrodnia.

Idealne życie jest ułudą, a najpodlejsze czyny stają się udziałem nawet najlepszych z nas. Miejski krajobraz często przeobraża się w teatr niewyobrażalnych zbrodni, a ulice polskich miast spływają krwią częściej, niż ktokolwiek chciałby przyznać. Sprawiedliwość nie zawsze triumfuje i niekiedy to zło ma ostatnie słowo.

„Awers” to brawurowa wyprawa w głąb bezlitosnej miejskiej dżungli. To uważne spojrzenie na otaczający nas świat, w którym nie brak złowieszczych detali. Pełen niewyjaśnionych zbrodni i niesamowitych historii, niemal pulsujących od zawartego w nich zła.

Dwunastka czołowych polskich autorów kryminalnych.

Dwanaście miejsc, w których króluje zbrodnia.