Powrót z Północy

Patronat LC
Maja Wolny Wydawnictwo: Czarna Owca literatura piękna
Czarna Owca
Grigorij Rasputin groza Józef Stalin literatura polska niebezpieczeństwo podróż strach Syberia tajemnica thriller ucieczka zaginięcie
literatura piękna
2018-10-31

Przepiękna, mroczna, niepokojąca, pomiędzy prawdą a nierealnością. A wszystko w białej syberyjskiej scenerii, bardzo blisko śmierci. Thriller metafizyczny z dużą dawką historii.

Zastanawiałem się od początku powieści, o czym ona będzie: o życiu po traumie i po stracie? o przepracowywaniu żałoby? o podróży do własnych korzeni i tożsamości? A może po prostu powieścią drogi, choć ta nie wyklucza kombinacji wszystkich powyższych wątków? Bo czuje się tu, że nie jest to powieść pisana „zza biurka”; zresztą sama autorka w posłowiu nawiązuje nieco do swej...

Moje pierwsze spotkanie z tą pisarka i na pewno nie ostatnie...książka może nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia ale poczytam chetnie coś jeszcze

Powieść wielopłaszczyznowa, klimatyczna i zagadkowa. Zakończenie mnie rozczarowało - zawieszenie akcji niejako w próżni, pozostawione wyobraźni czytelnika nie pasowało mi do reszty, zwłaszcza wtrętów z przeszłości bohaterów. Za dużo zagadek może zmęczyć bardziej, niż nastrajać do refleksji. Niemniej jednak, czas spędzony na lekturze nie był straconym.

Powrót z północy to powieść która rozgrywa się w dwóch ramach czasowych pierwsza to czasy współczesne która dotyczy Olgi Forys ,która chce się udać podróż w głąb Rosji by odreagować to co ją ostatnio spotkało w życiu prywatnym,w pociągu zaprzyjażnia się dość szybko z kilkoma napotkanymi osobami ,tymczasem dochodzi do wybuchu w pociągu i Olga z dwoma przyjaciółmi szybko...

Po przeczytaniu książki Jasność Mai Wolny z chęcią sięgnęłam po Powrót z północy. Niestety książka mnie nie oczarowała. Pogubiłam się w niej i zaskoczyło mnie jej same zakończenie.

Mają coś takiego w sobie książki Mai Wolny, że uwielbiam ich słuchać. To już druga książka tej autorki, ktorą miałam przyjemność przesłuchać na audiobooku. Tę wspaniale czyta Wiktoria Gorodeckaja. Kojący głos lektorki, subtelny język powieści, zimna nieodgadniona Syberia, samotne podróże, sen zmieszany z jawą, przeszłość z teraźniejszością, wątki historyczne,...

Sięgnęłam po tę książkę (tym razem w formie audiobooka i brawo również dla lektorki), ponieważ zachwyciłam się "Jasnością" tej autorki. Co za zaskoczenie! "Powrót z Północy" to zupełnie inna powieść, choć też perfekcyjnie skonstruowana i wielowątkowa. Motyw podróży, przemieszczania się, przywodzi mi trochę na myśl "Biegunów" Olgi Tokarczuk.
Tutaj też podróż staje...

Z jakiegoś powodu jednak uznałabym tę książkę za kryminał. Pewnie wśród kryminałów to by była i perełka, nawet porównując do tych skandynawskich. Książkę przeczytałam tak dawno (kilka miesięcy temu), i teraz jakoś uleciało ze mnie wszystko to, co mnie w niej denerwowało. Pozostał tylko dobry smak po dobrym pisarstwie. Może tylko do wielowątkowości mogłabym się przyczepić,...

Wymęczyłam... coś było w tej książce, co kazało mi ją doczytać. Jednak nie była to wciągająca lektura. Dla mnie wątki były pogmatwane, co mnie rozpraszało.

• 2019
  • Literatura polska