Pociąg do Tybetu

reportaż
MANDO
2020-05-20
2020-05-20
przyroda relacja z podróży relacje międzyludzkie reportaż reportaż z podróży Tybet walka z przyrodą wędrówka wspomnienia z podróży wyprawa literatura polska

Bardzo przyjemna w słuchaniu lektura. Intrygująca podróż oraz sam Tybet oczami pisarki i podróżniczki która wyjechała trasą Alexandry David-Néel, która jako pierwsza Europejka w historii dotarła do tego regionu.

Po innej lekturze autorki "Pociąg do Imperium" która była świetna, miałem spore nadzieje co do tej książki. Niestety, pozostawiam "tylko" 6 gwiazdek.

Bardzo przyjemna lektura. Ciekawie opisana podróż pociągami, przedstawione realia pobytów w odległych miastach - dla mnie na krańcach świata. Nie podobał mi się jedynie wątek uskuteczniania politycznych przekonań autorki w stosunku do osób dla których jest to zwyczajnie niebezpieczne. Ogólnie polecam, można poznać kawałek innego świata.

Jedna z lepszych książek podróżniczych. Niestety w najbliższym czasie, ten typ wyjazdów przez kraj naszego patologicznego sąsiada, zarezerwowany będzie chyba tylko dla najbardziej zdeterminowanych podróżników.

Podziwiam odwagę, mądrość i wrażliwość Mai Wolny. Bardzo dobrze i ciekawie napisany pamiętnik podróży do Tybetu.

Książka, choć zachęciła wizją egzotycznej podróży, nie zachwyciła mnie w żadnym aspekcie. Napisana jest poprawnie, językiem przystępnym, ale nie nazbyt uproszczonym. Autorka przeplata wątek własnej podróży fragmentami biografii Alexandry David.
Przede wszystkim nie ma formy reportażu, dominuje forma dziennika, ze wszystkimi tego minusami. Być może fani autorki są zainteresowani jej życiem rodzinnym, preferencjami żywieniowymi albo światopoglądem. Dla mnie to wszystko trąci ekshibicjonizmem rodem z serwisów społecznościowych. Z drugiej strony mało tutaj samodzielnej eksploracji, mamy za to sporo informacji zaczerpniętych z innych źródeł. W lekturze to bynajmniej nie przeszkadza, ale ja uważam to za zapychacz mający na celu ukrycie braku tekstu własnego autorstwa. Druga część tego zarzutu to fakt, że autorka była w Tybecie krótko, a do tego w miejscach znanych i często mało ciekawych.
Największym moim zarzutem wobec autorki jest nieudolne kreowanie się na wywrotowca, walczącego z chińską wszechwładzą. Próbuje wciągać swoich rozmówców w dyskusje polityczne, mogące się skończyć więzieniem., za niemalże bohaterstwo uważa próbę przekazania holywoodzkiego filmu (ciekawe czy przynajmniej jego legalnej kopii),a jednocześnie wykazuje się rażącą ignorancją w kwestii działania Internetu w Chinach.
Reasumując: da się przeczytać, ale trzeba wziąć pod uwagę, że Tybet w tej książce pozostaje na drugim planie. Autorka jest raczej widzem niż uczestnikiem wydarzeń, zaś spotkania z Tybetańczykami są krótkie i powierzchowne. Największą zaletą książki jest przybliżenie czytelnikowi postaci Pani David.

Wolność kobiety ma polegać na przypadkowych przygodach seksualnych? Nie będę słuchać tego chłamu.

Jak dla mnie - super książka o różnych aspektach podróży, o niedogodnościach, o poznanych ludziach, o atrakcjach, o wrażeniach, rozczarowaniach i o cudach zobaczonych podczas wyprawy. Dużo ciekawych, ale nie encyklopedycznych informacji, łatwych do przyswojenia oraz po prostu interesujących. Ciekawie oddane trudy podróży. Książka wydaje mi się autentyczna, autorka nie przechwala się, jest wolna od megalomanii, co niestety da się odczuć u innych autorów. Bardzo zaciekawiła mnie książką Aleksandry David i właśnie mój portfel jest lżejszy o 50 zł, gdyż po prostu musiałam kupić tę poleconą przez Maję Wolny książkę:)

Ciekawy reportaż ze sporymi odnośnikami historycznymi. Kilka ciekawych przygód autorki, spora erudycja i garść ciekawostek o Tybecie, Mongoli i Rosji.

Po lekturze "Pociągu do Tybetu" mam mieszane uczucia. Xiążka podobała mi się, ale czuję też niedosyt.
Autorka pokonuje trasę z Polski przez Syberię, Mongolię, Tybet aż do Indii. I na tej trasie tak mało się dzieje... Mam nieodparte wrażenie, że taki Hugo-Bader wycisnął by z takiej podróży o wiele więcej.
Wolna odwiedziła bardzo ciekawe miejsca ale najlepiej zapamiętam techniczne aspekty jej podróży, które opisała najdokładniej i najciekawiej, jak podróże pociągami i noclegi.

Wolna odwiedziła bardzo ciekawe miejsca ale najlepiej zapamiętam...

• Podróżnicze
  • Podróże