Na marginesie życia

Okładka książki Na marginesie życia
Stanisław Grzesiuk Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2018-09-06
Data 1. wyd. pol.:
1964-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381233231
Tagi:
literatura polska wspomnienia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
2764 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2446
2372

Na półkach:

Zaczynam od głosu autora stanowiącego przedmowę książki:
„Mimo dużej propagandy „Jak unikać gruźlicy” społeczeństwo nie jest zapoznane z zagadnieniem gruźlicy, jej przebiegiem, możliwościami leczenia i możliwościami zakażenia. Wśród społeczeństwa niegruźliczego krąży wiele mitów na temat gruźlicy i gruźlików. Nie jestem lekarzem, lecz od piętnastu lat chorym na gruźlicę. W tym okresie byłem dziesięć razy w sanatorium i przeszedłem dwie operacje. Dlatego opisać chcę życie gruźlików obserwowane z pozycji jednego z nich, z pozycji chorego. Pokazać chcę życie chorych, ich radości i smutki, sprawy małe i problemy społeczne. W opowiadaniach swych będę chciał pokazać codzienne życie chorych, tych słabych psychicznie i tych silnych. Czy mi się to udało, niech oceni czytelnik. Stanisław Grzesiuk”
(pseudo)Autobiograficzna kontynuacja poprzednich dwóch tomów wydana niestety już po śmierci 45-letniego autora. To „pseudo” skrótowo wyjaśnia Wikipedia:
„….Według Janusza R. Kowalczyka książek Grzesiuka nie należy traktować jako autobiografii w sensie ścisłym – autor niekiedy opisywał cudze przygody jako swoje, a także przesadzał w opisach przedwojennej biedy swojej rodziny. Grzesiukowi zarzucano także idealizowanie postaci cwaniaka i apasza……”
To tylko gwoli ścisłości, bo to „wzbogacenie” własnej biografii należy potraktować jako „licentia poetica” uatrakcyjniającą lekturę.
W przypisie 1 znowu (jak w poprzednich książkach) czytamy:
„Pogrubieniem wyróżniono niepublikowane fragmenty przywrócone z rękopisu.”
A ja po raz trzeci wyrażam swoje odczucie, że to pomysł chybiony, a rację w kwestii cięć przyznaję redaktorom sprzed ponad pół wieku. Aby uzasadnić swoją opinię przypominam Państwu wybitnego pisarza „minimalistycznego” Raymonda Clevie Carvera (1938-1988), autora słynnej „Katedry”, „Słonia” i „O czym mówimy kiedy mówimy o miłości”, który zaistniał dzięki swojemu przyjacielowi, wydawcy i redaktorowi , Gordonowi Lish, skracającemu każde 5000 słów do 2000. Proszę zwrócić uwagę na fragmenty wyróżnione tłustym drukiem i ocenić to samemu.
Grzesiuk potrafił bawić nas swoją młodością w „Dole”, pobytem w obozach koncentracyjnych i potrafi nawet teraz nas bawić, w obliczu śmierci. To specyficzny talent i twardy charakter. Zapewniam, że czyta się z wielką ciekawością i empatią, a ja tylko potwierdzam odkrycie Grzesiuka, że alkohol jest świetnym lekarstwem, wysuszającym nawet nacieki w płucach.
Polecam wszystkie trzy tomy, a gwiazdek tradycyjnie 8/10 .

Zaczynam od głosu autora stanowiącego przedmowę książki:
„Mimo dużej propagandy „Jak unikać gruźlicy” społeczeństwo nie jest zapoznane z zagadnieniem gruźlicy, jej przebiegiem, możliwościami leczenia i możliwościami zakażenia. Wśród społeczeństwa niegruźliczego krąży wiele mitów na temat gruźlicy i gruźlików. Nie jestem lekarzem, lecz od piętnastu lat chorym na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 676
  • Chcę przeczytać
    1 302
  • Posiadam
    850
  • Ulubione
    113
  • Chcę w prezencie
    35
  • Teraz czytam
    31
  • 2019
    23
  • Biografie
    23
  • Literatura polska
    21
  • Audiobook
    14

Cytaty

Więcej
Stanisław Grzesiuk Na marginesie życia Zobacz więcej
Stanisław Grzesiuk Na marginesie życia Zobacz więcej
Stanisław Grzesiuk Na marginesie życia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także