Wyzwanie czytelnicze LC

21 lekcji na XXI wiek

Tłumaczenie: Michał Romanek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7,92 (135 ocen i 22 opinie) Zobacz oceny
10
13
9
40
8
40
7
19
6
14
5
6
4
3
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
21 Lessons for the 21st Century
data wydania
ISBN
9788308065853
liczba stron
456
słowa kluczowe
harari, sapiens
kategoria
literatura faktu
język
polski

Nowa książka autora światowych bestsellerów „Sapiens” i „Homo deus. Krótka historia jutra”. Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość? Yuval Noah Harari, słynny izraelski historyk i wizjoner, w swej najnowszej książce skupia się nie na przeszłości ani na możliwej przyszłości gatunku ludzkiego, lecz na problemach, w obliczu których stoimy obecnie. „21 lekcji na XXI wiek” to...

Nowa książka autora światowych bestsellerów „Sapiens” i „Homo deus. Krótka historia jutra”.

Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość?

Yuval Noah Harari, słynny izraelski historyk i wizjoner, w swej najnowszej książce skupia się nie na przeszłości ani na możliwej przyszłości gatunku ludzkiego, lecz na problemach, w obliczu których stoimy obecnie.

„21 lekcji na XXI wiek” to zaproszenie czytelnika do wzięcia udziału w debacie na temat naszych czasów. Harari z właściwą sobie lekkością, w krótkich rozdziałach, omawia i analizuje zjawiska, które dziś definiują cywilizację homo sapiens i wpływają na jej losy.

Donald Trump, Brexit, fake newsy, biotechnologia, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, dewastacja środowiska naturalnego, kryzys uchodźczy, terroryzm, schyłek liberalizmu. Co te zjawiska naszej codzienności mówią o człowieku i współczesnym świecie?

Harari, jak zwykle, stawia prowokacyjne pytania, ale i udziela błyskotliwych odpowiedzi, dzięki którym nasz coraz bardziej rozpędzony XXI wiek wydaje się choć trochę pojmowalny przez ludzki rozum.

„Książka »21 lekcji na XXI wiek« zamyka hat trick Harariego... Jak zawsze jego tekst jest niezwykle elegancki, ludzki, ujmujący, a często też ironiczny”.
– Caroline Sanderson, „The Bookseller”

 

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4832/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4832/...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1453)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2137
Wojciech Gołębiewski | 2019-01-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Nie wypada autora przedstawiać, bo jest powszechnie znany, natomiast muszę ze wstydem się przyznać, że jego poprzednich książek nie czytałem, co ma też dobrą stronę, bo nie muszę porównywać ich jakości, ani narzekać na powtarzanie w tej książce myśli już wcześniej publikowanych. Warto natomiast przytoczyć z Wikipedii, że „..44% of critics gave the book a "rave" review…” („entuzjastyczną recenzję”), jak i głosy krytyczne:
„….Gavin Jacobson in ‘The New Statesman’ sees it as “a study thick with promise and thin in import” with advice “either too vague or too hollow to provide any meaningful guidance.” In ‘The Times’, Gerard DeGroot writes: "The author of Sapiens is good at identifying the crises to come but his syrupy platitudes are no answer." ……”
Zarzut „no answer” jest tak głupi, że nie wymaga komentarza. Harari wzbudza w mózgu czytelnika jeśli nie tsunami, to na pewno co najmniej burzę o sile 10 ...

książek: 1118
Zuba | 2018-10-21
Przeczytana: 07 października 2018

Jak sam autor mówi, jego pierwsza książka "Sapiens" była o przeszłości naszego gatunku, druga "Homo Deus" o jego przyszłości, a niniejsza dotyczy teraźniejszości.

Przekrój tematów, które porusza Harari jest szeroki - od kryzysu liberalnej demokracji, wyzwań demograficznych, dochodu podstawowego, dalszego rozwarstwienia społeczeństw, terroryzmu do Rosji, Trumpa, fal imigracji i powstawania wielkich grup ludzkich niepotrzebnych dla gospodarki, nieistotnych dla polityków, ludzi-bez-znaczenia, którzy wypadną poza obieg stechnicyzowanej cywilizacji. Wydawałoby się, że treść to wielki misz masz idei, trendów, obaw pomieszanych z nadziejami. Autor jednak prowadzi swój wywód w klarowny i logiczny sposób. Oprócz kreślenia bieżącej sytuacji w skali globalnej, podejmuje próby wyczulenia nas na najistotniejsze jego zdaniem zagrożenia (na przykład: uważajcie na ludzi szafujących słowami czystość, wieczność i poświecenie).

Ciekawe dla mnie były jego refleksje nad nauczaniem historii w...

książek: 697
Bezuchow | 2018-09-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 września 2018

Podobnie jak wcześniej Sapiens i Homo Deus, jest to majstersztyk. Sapiens jest historią sukcesu jednego z gatunków ludzi od mało imponujących początków, gdy dostępna technologia składała się z futer i patyków, po stan dzisiejszy, gdy człowiek posiada umięjętności, które przypisuje się bogom. Homo deus to efektowna próba przewidzenia, co nasz gatunek czeka w przyszłości. Trzecia książka Harariego zajmuje się tym, co najważniejsze tu i teraz. Jest to synteza zagrożeń i szans ludzkości podana w błyskotliwej i prowokującej formie. Największych intelektualistów często wyróżnia umiejętność prostego ujęcia najtrudniejszych spraw. Harari potrafi pisać tak, że trudno się oderwać. Uczta dla każdego.

książek: 511
Laszlo | 2018-11-21
Na półkach: 2018, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 21 listopada 2018

Rewelacyjna lektura obdzierająca społeczeństwo, mity, religie i technologię z ich narzuconych opowieści i pokazująca ich prawdziwą naturę. Historia, religia i nacjonalizm widziany oczyma Harariego staje się czymś zupełnie sztucznym i niewartym walki i umierania. A najważniejsze, że Harari daleki jest od nihilizmu, mimo że jego punkt widzenia jest tak bardzo realistyczny i obiektywny. Co ciekawe w książce pojawiają się wątki i Polsce i Mickiewiczu, które będę zapewne bardziej niż obrazoburcze dla niejednego z was.

książek: 54
Tomiś | 2019-01-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Osiem za dużo, siedem za mało. Pasowało by dać siedem i pół gwiazdki. Ostatecznie przyznałem siedem na dziesięć. Największym plusem tej książki jest to, że pozwala usystematyzować i ułożyć w całość wszystko to co już wiesz o świecie, Bogu, religii, sztucznej inteligencji, globalizacji czy terroryzmie. Pełna anegdot, wtrąceń, przypowiastek. Czyta się sprawnie, szybko i płynnie. Fragmentami przegadana, ale bez przesady. Z całą pewnością minusy nie przesłoniły pewnych plusów. Książka choć pisana przez historyka, nie jest książką historyczną, to też nie reportaż. "21 lekcji na XXI wiek" autorstwa Yuval Noah Harari to pozycja zdecydowanie popularnonaukowa. Uniwersalna i dla każdego ciekawskiego świata.

książek: 226
Monika | 2018-12-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 grudnia 2018

21 najważniejszych pytań, przed którymi stanęła ludzkość.

Yuval Noah Harari w dwóch poprzednich głośnych książkach zajmował się naszą przeszłością i przyszłością. „21 lekcji na XXI wiek” to napisana z rozmachem, pełna informacji i intrygujących hipotez charakterystyka czasów obecnych, która ma pomóc nam przygotować się na nadchodzącą, rewolucyjną przyszłość.

Zdaniem Harariego, największe wyzwania stawia obecnie przed nami połączenie biotechnologii i technologii informacyjnej. Coraz szybsze tempo rewolucji technicznej zwiększa w ludziach poczucie dezorientacji i rodzi nowe, nieznane dotąd zagrożenia. W przeszłości zdobyliśmy władzę oddziaływania na rzeczywistość zewnętrzną, co pomogło nam przekształcać świat – robiliśmy to tak bezmyślnie, że doprowadziliśmy do ekologicznej katastrofy. Co się stanie, gdy zyskamy możliwość przekształcania naszych mózgów i wpływania na emocje? Jak słusznie zauważa Harari, ludziom zawsze dużo lepiej wychodziło wynajdywanie narzędzi niż ich mądre...

książek: 366
Inga | 2018-12-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Dobra kontynuacja Homo Deus, która skupia się na zagrożeniach i możliwościach dzisiejszej rzeczywistości. To zdecydowanie bardziej zbiór esejów niż jeden zwarty tekst. Chociaż powtarzają się w niej wątki z poprzedniego bestselleru uważam, że to lektura interesująca i otwierająca oczy na wiele aspektów naszego funkcjonowania. Bardzo mi się podoba postawa autor wobec fundamentalistycznych poglądów. On sam może ufać tylko tym, którzy widzą rysy i luki w sowim światopoglądzie i kierują się postawą ciekawości i zdumienia oraz (co ważniejsze) potrafią przyznać się do błędów.

książek: 651
Intruder | 2019-01-10
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2019

7/10 - dobra. W swej najnowszej książce Harari porusza współczesne (tudzież czyhające tuż za rogiem) wyzwania z którymi będzie musiała zmierzyć się ludzkość w najbliższych latach. Katalog problemów jest szeroki - ogólnoświatowa katastrofa ekologiczna; nieuregulowane modyfikacje genetyczne; sztuczna inteligencja odbierająca pracę i podstawową przydatność istnienia całym społeczeństwom; terroryzm; marne widoki na uwolnienie się ludzkości spod religijnych zabobonów, guseł i czarów - to tylko kilka przykładów. Można się z poglądami i zaopatrywaniami autora zgadzać lub nie (szczególnie, że nie kryje swoich sympatii politycznych) - ale z pewnością, jak na współczesnego filozofa przystało, skłania do refleksji.

książek: 77
jssnapiecek | 2018-12-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 grudnia 2018

To wciąż dzieło ważne - choć książka zdecydowanie najgorsza z dotychczasowych autora. Harari zaczyna się powtarzać, a lektura "21 lekcji" - szczególnie po "Homo Deusie" oraz "Sapiens" - zaczyna być rodzajem intelektualnego lenistwa. Myśli Harariego wciąż pozostają świeże, ważne i lekko opisane, być może dlatego tak smaczna jest to lektura. Raczej jednak przyjemna niż rewolucyjna. Co prawda Harari wciąż zadaje ciekawe pytania i wytłuszcza szczególnie ważkie problemy stojące przed współczesnymi ludźmi, jednak jego brak odpowiedzi wskazuje na pewną miałkość dalszych refleksji na ten temat. Refleksja już się dokonała w dwóch jego poprzednich książkach, teraz czas na wyjście do świata z jakąś propozycją. Tej jednak Harari czytelnikowi nie oferuje.

książek: 557
Iza | 2019-01-17
Na półkach: Audiobook, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Oto wciągające, inspirujące i poruszające zaproszenie do debaty na temat kondycji naszego świata. Słucham w wersji audio i jest to jeden z ciekawszych wykładów (jak nie najciekawszy), w których uczestniczyłam. Co więcej, czytałam również poprzednią książkę Harariego „Homo deus”, nawet pisałam o tym tytule, jako o wydarzeniu 2018 roku, ale zbladł on przy "21 lekcjach na XXI wiek". To potężna książka, poruszająca współczesne zagadnienia filozoficzne, społeczne i gospodarcze. Harari w bardzo obrazowy sposób, niezwykle przystępnym językiem, potrafi wyjaśnić zawiłe procesy zachodzące obecne na świecie. Technologia, zmiany klimatyczne, podziały polityczne, wojny, emigracja, napięcia społeczne, szanse i zagrożenia – wszystko w globalnej skali. Ta książka, to analiza SWOT dzisiejszego świata i bardzo bym chciała, aby każdy ją przeczytał, a najlepiej posłuchał. Miałam w ręku wydanie w papierze – jest ciężkie, grube i trochę przytłacza objętością. Natomiast audiobooka słucha się znakomicie....

zobacz kolejne z 1443 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Czytamy w weekend

Nowy rok, nowe książki i nowe „Czytamy w weekend”. Pierwszy post z cyklu otwierają panie z zespołu lubimyczytac.pl ze swoimi partnerami. A wśród nich Kurt Vonnegut, Yuval Noah Harari, Peter V. Brett i David Grann. Styczeń zaczynamy z przytupem, pełni werwy do spełniania noworocznych postanowień i chęci do podejmowania nowych wyzwań czytelniczych. A z jakim pisarzem Wy spędzicie pierwszy weekend roku?


więcej
Trendy grudnia lubimyczytac.pl

O tym, jakie książkowe nowości przyniesie nam nowy rok, napiszemy już wkrótce. Dziś zaś czas na podsumowanie, które tytuły przykuły Waszą uwagę w grudniu 2018 roku.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd