Gruzja niepodległa - od monarchii do republiki

Okładka książki Gruzja niepodległa - od monarchii do republiki Andrzej Marek Furier
Okładka książki Gruzja niepodległa - od monarchii do republiki
Andrzej Marek Furier Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Wydziału Humanistycznego US Minerwa historia
historia
Wydawnictwo Naukowe Wydziału Humanistycznego US Minerwa
2016-04-21
2016-04-21
Gruzja przemiany polityczne

Książka Andrzeja Furiera dotycząca Gruzji opisuje losy kształtowania się państwa i narodu gruzińskiego w latach 1783-2013. Autor podzielił swoją pracę na trzy części, pierwsza z nich poświęcona jest Gruzji do roku 1918, druga do roku 1989, trzecia koncentruje się już na dziejach najnowszych kraju (jest to zresztą część najobszerniejsza pod względem liczby stron). Furier w swoim dziele porusza szereg problemów, które trapiły i trapią Gruzję do tej pory. Jest to książka interdyscyplinarna, gdzie autor nie skupia się tylko na historii i polityce, ale także na aspektach socjologicznych. Ciekawie w tym kontekście wyglądają zwłaszcza badania autora przeprowadzone w Gruzji w latach 90-tych, w których badał stan świadomości narodowej inteligencji tbiliskiej. Na marginesie zwłaszcza zaciekawił mnie fakt, że wśród badanych Polska nie cieszyła się dużą sympatią. Autor nie boi się formułować swoich poglądów, często odnosi się krytycznie do innych publikacji dotyczących tematu. Cieszy również duża liczba odniesień do wyników badań gruzińskich naukowców, kwerenda archiwalna w Tbilisi czy odniesienia do gruzińskiej prasy, co z pewnością dobrze świadczy o twórcy książki. Furier był również świadkiem wielu opisywanych wydarzeń, co dodaje autorowi wiarygodności.

Dodaj cytat z książki Gruzja niepodległa - od monarchii do republiki