A Map of Days

Okładka książki A Map of Days Ransom Riggs
Okładka książki A Map of Days
Ransom Riggs Wydawnictwo: Dutton Books for Young Readers Cykl: Pani Peregrine (tom 4) fantasy, science fiction
Pani Peregrine (tom 4)
A Map of Days
Dutton Books for Young Readers
2018-10-02
2018-10-02
Inne

Poprzednie czytało mi się naprawdę bardzo dobrze, ta część bardzo mnie ciekawiła,bo zaczynał się tak jakby nowy rozdział dla naszych osobliwcow I zastanawiałam jakie teraz będą mieli przygody.
Mniej więcej do połowy książka mi się dłużyła i za dużo się nie działo, dopiero później mnie wciągnęła. Jednak jak narazie uważam,że jest to najgorsza ze wszystkich części mimo,że dalej jest ciekawa. No i mało interesujących fotografi znalazło się w tej części, a nie ukrywam,że był to naprawdę fajny dodatek do tych książek.
Zastanawiam sie czemu autor tak pokomplikowal związek Jacoba I Emmy oraz przyjaźń całej paczki...
Końcówka jednak nadrabia i obiecuje nowa i ciekawa przygode także zrobię sobie krótka przerwę i wracam do świata osobliwego.

Świetny zwrot akcji, wydawałoby się że sprawy już załatwione a tu taka niespodzianka.... Polecam

Miałam dużo myśli i pytań, czy ta część dorówna wcześniejszym. Zastanawiałam się, jak potoczy się akcja, skoro główna historia już się zakończyła. Obawiałam się, że będzie to przeciągnie na siłę, szczególnie po końcówce trzeciej części, która lekko mnie rozczarowała.
Mam parę zastrzeżeń, jak stosowanie rozwiązań znanych z wattpada czy wyjaśnianie rzeczy przez Jacoba, o których on sam, jak i reszta dotychczas znanym nam bohaterów, nie może wiedzieć – tego jak funkcjonuje społeczeństwo amerykańskich osobliwców, 'kto jest elita' i jakie panują zasady. Szczególnie odczułam to przy końcówce. Tak jakby autor chciał nam wyjaśnić coś, o czym sam wie i nie robił sobie nic z ograniczeń, które stawia narracja pierwszoosobowa.
Sama postać Jacoba początkowo mnie irytowała, a zwłaszcza jego relacja z Emmą, choć problem, z którym się mierzą jest świetnym wątkiem do przerobienia. Czuję jednak, że zachodzi jakaś zmiana w jego charakterze.
Sam klimat książki bardzo dobry. Kojarzy mi się z podróżowaniem samochodem, popijaniem shake'ów i zajadaniem się frytkami. Czuć Amerykę i za to ogromny plus. Świat osobliców funkcjonuje w Stanach całkiem inaczej i to widać, mam nadzieję, że będzie to bardziej rozwinięte w kolejnej części, choć zastanawiam się, czy wciąż ta seria powinna nazywać się Osobliwym Domem Pani Peregrine.

Gdybym wiedziała, jak bardzo nieuzasadnione okażą się moje obawy po skończeniu tomu 3... Po zakończeniu z gatunku "śmiech na sali" otrzymaliśmy zupełnie nową, fantastyczną historię. Momentami mniej lub bardziej chaotyczną (choć zrzucam to na karb mojego nieprzystosowania do eksploracji światów fantastycznych),ale i tak wspaniałą.

Nie wiem, w którym kierunku to wszystko zmierza, ale JARAM SIĘ JAK DŁONIE PANNY BLOOM (if u know...).

Nie wiem, w którym kierunku to wszystko...

2.75 ⭐

Och, wow, to było... długie... Zdecydowanie za długie, bo miała sporo momentów takiej totalnej nudy, ale i dużo fajnych, które zdecydowanie przykuwały uwagę - wszystko, co dotyczyło Abe'a i jego historii i jak to rzutuje na to, co teraz robi Jacob. Ale kurde, mimo wszystko to było rozwleczone i miałam problem, żeby w ogóle skończyć tą książkę i potrzebowałam jakiegoś zajęcia, żeby nie skupiać się w stu procentach na niej, bo inaczej szybko się nudziłam i nie potrafiłam iść dalej.

I teraz trochę się boję tych kolejnych tomów, bo mam wrażenie, że wszystko co najlepsze już było, a z drugiej strony jest trochę rzeczy, które napawają nadzieją na niezłą akcję. Tak czy siak potrzebuję przerwy, zanim sięgnę po kolejny tom. Musze się za nimi stęsknić :)

2.75 ⭐

4 tom rozpoczyna się , gdy osobliwcy spędzają wakacje w domu Jacoba i robią wszystko to co inni normalni młodzi ludzie. Jednak nie zawsze potrafią się dopasować. A jeśli chodzi o rodziców bohatera to na początku zostają uśpieni , a gdy się budzą Jacob znów próbuję im wszystko wyjaśnić , ale matka zaczyna zachowywać się jak wariatka , a ojciec mimo wszystko wysłuchał syna , ale szybko stwierdził , że zniszczył ich rodzinę i nie chcę z nim rozmawiać i Pani Peregrine nie mając innego wyjścia wyczyściła im pamięć i wysłała na wakacje. Wychodzi też na jaw , że nikt nie wie co się stało z Fioną , a Hugh dalej wierzy , że Ona żyję i chcę ją odnaleźć. A w pewnym momencie Jacob wraz z przyjaciółmi trafia do domu jego dziadka i znajdują tajemny schron i okazuję się , że mężczyzna należał do grupy , która na własną rękę poszukiwała osobliwych dzieci i ukrywała w bezpiecznych miejscach i jednym z członków grupy był tajemniczy Pan H. I Jacob chcę go odnaleźć i kontynuować pracę dziadka. Jednak Pani Peregrine zabiera ich do pętli i tam bohaterowie dostaję zadania od rady , które mają pomóc odbudować ich świat . ale bohaterowie nie są zachwyceni , bo uważają , że te zadania są fatalne , a Jacob przy okazji dowiaduję się , że brat Pani Peregrine może wciąż żyć. I w pewnym momencie bohater odnajduję Pana H i wraz z Emmą proszą go o pracę i ten na początku chcę ich sprawdzić i zleca im dostarczenie przesyłki do jednej z pętli i Ci się zgadzają i w tajemnicy przed Panią Peregrine ruszają w podróż i towarzyszą im : Millard , Bronwyn i Enoch i trafiają do pętli i tam poznają innych osobliwców i dowiadują się nowych rzeczy o dziadku Jacoba i okazuję się w podróżach często towarzyszyła mu pewna dziewczyna(Co oburzyło Emmę) i w końcu wychodzi na jaw , że Emma tak naprawdę wciąż kocha dziadka Jacoba i po rozmowie z nią chłopak mówi jej , że tak naprawdę są tylko przyjaciółmi i dziewczyna go przeprasza i przyznaję mu rację i dalej kontynuują podróż i muszą odnaleźć osobliwą dziewczynę(Noor),która dopiero odkryła swoje zdolności i mają zamiar przenieść ją do swojej pętli i mimo , że dziewczyna nie do końca im ufa zgadza się iść z nimi , ale zostają złapani przez klan i aresztowani za próbę przeniesienia osobliwca. Jednak dzięki Pani Peregrine , która ma ważne znajomości zostają uwolnieni i kobieta zabiera ich z powrotem do domu Jacoba. I tylko Noor zostaję , bo nie może opuścić swojej pętli i Pani Peregrine jest wściekła na swoich podopiecznych i Ci bardzo żałują i przepraszają. I tylko Jacob się rządzi i chcę wrócić po Noor i jest chamski dla Peregrine i przez to jego przyjaciele są na niego źli. Jednak Jacob się nie poddaję i dzwoni do Pana H , ale i On każę mu się nie mieszać i okazuję się , że sam wyrusza po Noor , ale zostaję ranny i umierając mówi Jacobowi , że Noor jest bardzo ważna , bo jest jedną z wyzwolicieli osobliwców i Jacob musi ją odnaleźć i oboje muszą odnaleźć tajemniczą Panią V , która podróżowała z jego dziadkiem i potem umiera , a Jacob wyrusza z jego zaprzyjaźnionym głucholcem i wraca do pętli , a tam odnajduję Noor i mimo , że ta mu nie ufa zgadza się wyruszyć z nim w podróż i tak się kończy 4 tom. Przyznam szczerze , że ta część jest o wiele słabsza. I mam wrażenie , że niepotrzebnie powstała. 3 miała bardzo dobre zakończenie. A tu już na siłę fabuła powstała. I pewnie dwie kolejne części będą się skupiać na Noor , której jak na razie nie polubiłem. Na minus też irytujące zachowanie postaci. Szczególnie Jacoba , który zachowuję się jakby jego słowo było prawem. I nie słucha nikogo. Na minus też zachowanie Emmy , która nagle stwierdza , że wciąż kocha dziadka Jacoba i przez to bohaterowie się rozstają:/ I teraz pewnie Jacob zakocha się w Noor. Mam też wrażenie , że autor nie ma pomysłu na Panią Peregrine. W 1 tomie miała ważną rolę , a w 2 już jej nie było. A w 3 dopiero na koniec się pojawiła. A w 4 tylko na początku i na końcu. I tak naprawdę niewiele pokazała. Serię pewnie dokończę , ale na razie nie mam ochoty na 5 tom

Prawdziwa cegła z nowymi przygodami osobliwych dzieci Pani Peregrine. Jedyną wadą jest zbyt mocne rozwlekanie akcji. Gdyby nie to, książkę czytałoby się o wiele przyjemniej.

Ta część nie była zła, ale czuć już, że seria jest ciągnięta trochę na siłę. Dwie pierwsze części na prawdę mi się podobały, ale 3 i 4 zaczynają mnie męczyć. Podoba mi się, że dowiadujemy się nieco więcej o przeszłości dziadka Jacoba, ale mam wrażenie, że cała seria zaczyna odbiegać od pierwotnego zamysłu i nie do końca wiem czy mi się to podoba czy nie. Dokończę, bo w miarę lubię tych bohaterów, ale wątpię, że czymś mnie jeszcze zaskoczy.

Na początek malutki SPOILER. Zakończenie trzeciej części troszkę mnie zaskoczyło, bo wyglądało na to, że historia jest już opowiedziana. A tu przecież jeszcze są trzy tomy!

Dlatego też do "Mapy dni" podszedłem z pewnymi drobnymi obawami. Czy to nie będzie na siłę przeciągane? Czy nie powstaną jakieś niestworzone wątki, aby tylko zapełnić kolejne strony?

I niestety. Z początku, a właściwie przez dobrą połowę książki, odnosiłem wrażenie, że miałem rację. Oczywiście, szybko wchodzimy w dobrze nam znany osobliwy świat. Spotykamy się z bohaterami, których poznaliśmy już całkiem nieźle przez trzy poprzednie tomy...

Jednak "Mapa dni" rozkręca się powoli. Ciągnie się, dłuży się... momentami nawet wlecze się. Poprzednie części były dla mnie po prostu dobrymi "przygodówkami", w których sporo się działo.

Fajnie było zobaczyć, że bohaterowie się zmieniają. Dojrzewają. Zaczynają samodzielnie myśleć. Ale przygód było mało, a to głównie dzięki nim "Osobliwy dom..." tak dobrze mi się czytało.

Później książka "rusza". Robi się ciekawiej, niebezpieczniej, po prostu bardziej interesująco. I kończy się tak, że po kolejną część jednak złapię z zainteresowaniem. Całościowo, "Mapa dni" jednak mnie rozczarowała.

I niestety. Z...

Kupując ją bałam się że będzie naciągana ale wcale tak nie jest. Uważam że to bardzo ciekawa i fajnie napisana kontynuacja.