angielski
dxd

What does everyone in the modern world need to know? Renowned psychologist Jordan B. Peterson's answer to this most difficult of questions uniquely combines the hard-won truths of ancient tradition with the stunning revelations of cutting-edge scientific research. Humorous, surprising and informative, Dr. Peterson tells us why skateboarding boys and girls must be left alone, what terrible...

Humorous, surprising and informative, Dr. Peterson tells us why skateboarding boys and girls must be left alone, what terrible fate awaits those who criticize too easily, and why you should always pet a cat when you meet one on the street.
What does the nervous system of the lowly lobster have to tell us about standing up straight (with our shoulders back) and about success in life? Why did ancient Egyptians worship the capacity to pay careful attention as the highest of gods? What dreadful paths do people tread when they become resentful, arrogant and vengeful? Dr. Peterson journeys broadly, discussing discipline, freedom, adventure and responsibility, distilling the world's wisdom into 12 practical and profound rules for life. 12 Rules for Life shatters the modern commonplaces of science, faith and human nature, while transforming and ennobling the mind and spirit of its readers.

źródło opisu: https://www.amazon.com/12-Rules-Life-Antidote-Chao...(?)

źródło okładki: https://www.amazon.com/12-Rules-Life-Antidote-Chao...»

Miś_koralgol | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Książka w żadnym razie nie należy do łatwych. Na pewno niektórych będzie drażnić to że Peterson dłuuuugo dochodzi do sedna. Do tego używa takie ilości religijnych nawiązań, że sam miałem momentami wrażenie, że jestem na kazaniu. Ba nawet odnowiłem, pod jej wpływem, znajomość z przybytkiem religijnym. Jednak zawiodłem się, bo to nie osoba pokroju Petersona, prowadziła kazanie XD.

No ale to tyle IMO jeśli chodzi o wady. Odrazu mogę się odnieść do rozwlekłości (może w formie racjonalizacji/usprawiedliwiania), że przez to książka jest bardziej czytelna - Peterson na prawdę tłucze w głowę tym o co mu chodzi, dlaczego tak uważa itp. Po cały takim, dość długawym wywodzie, ostatnie zdanie rozdziału, będące jednocześnie zasadą, stanowi bardzo ładną klamrę na spięcie wszystkiego.

Do mnie książka bardzo mocno trafiła, zmusiła mnie do przemyślenia wielu rzeczy (patrz tłuczenie w głowę - jednak działa XD ). Do tego stopnia, że inne książki na 10 (gdzieś z 1/2 ich) zdegradowałem na 9, bo nie...

ArturS | 2018-06-14

Nie wiem jak inni ale dla mnie tak książka jest bardzo ciężka do czytania. Uwielbiam słuchać Petersona, mogę to robić godzinami. Natomiast przy tej książce strasznie się męczyłem by ją dokończyć. Proszę się nie zniechęcać. Dużo tam pożytecznej treści a ta trudność może po prostu być spowodowana moim zmęczeniem?
Nawet jak ktoś posiada zaawansowany język angielski , myślę ,że słownik będzie przydatny przy tej książce.
Nie jest to moim zdaniem motywacyjna książka dla wszystkich.
Jeżeli cenisz Petersona znając go jedynie z nagrań z Youtube, jest to pewnie z tego powodu, że potrafi on w ciągu 5 minut zmienić Twój światopogląd po przez to jak bez pardonu przechodzi do sedna i z jaką intensywnością argumentuje swoje stanowiska na dany temat. W książce jednak rozpakowuje swoje zasady dość wolno. Możesz czuć rozczarowanie po przez to.
Polecił bym książce osobie która siedzi już w temacie rozwoju czy samodoskonalenia już jakiś czas i może coś wyciągnąć z tej gęstej treści. Natomiast nie...

BR4D | 2018-04-14
Przeczytana: kwiecień 2018

Nie jest to książka na wieczór po długim dniu. Puenta nie jest podana na tależu a i samo słownictwo tym bardziej wyrafinowane im głębiej zapuszczamy się w rozdział. Bariera językowa (04.2018 nie ma jeszcze polskiej wersji) może naprawdę ograniczać.
Tak jak inne komentarze wspominają, wysoka ocena tej książki jednocześni, degraduje inne pozycje o tej tematyce.
Myślę że ma moc wyrwania niejednego pseudo-nihilistę, z wygodnego myślenia - nie brania odpowiedzialności.

Niebotyk | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

"12 Rules for Life: An Antidote to Chaos" jest zgrabnym połączeniem książki popularnonaukowej i motywacyjnej. Peterson bierze w niej na warsztat 12 porad utrzymanych w klimacie dekalogu, poddając każdą z nich wnikliwej analizie opartej na odniesieniach do literatury, nauki i własnych doświadczeniach. A że autor jest renomowanym psychologiem z wieloletnim doświadczeniem, to całość ma o wiele lepszy wydźwięk od tego znanego z polskiej sceny coachingowej, gdzie sukces zdaje się gwarantować umiejętność artykułowania zdań złożonych, wyprasowana koszula i konto na YouTube.

Bez dwóch zdań poleciłbym ją każdemu, nawet tym, którzy nie czują potrzeby zmiany sposobu, w jaki prowadzą się przez życie.

Marcin Grądzki | 2018-05-10

Ciężko jest ocenić tą książkę bez wiedzy o jej autorze.

Jordan Peterson to psycholog Uniwersytetu w Toronto, gdzie jeszcze do niedawna wykładał. Jest jedną z gwiazd Youtube, gdzie od lat umieszcza swoje wykłady z psychologii. Sławę / niesławę zdobył, gdy jako jeden z nielicznych zaprotestował przeciw wprowadzeniu ustawy C16 przez rząd kanadyjski - ustawy NAKAZUJĄCEJ używanie zaimków zgodnych z wybraną płcią obywatela. Swój protest argumentował zagrożeniem wolności słowa. I jako znawca i wielbiciel dzieł Dostojewskiego i Sołżenicyna oraz historii ZSRR i komunistycznych Chin wiedział, co mówi.
Za swoją postawę spotkał się z atakiem środowisk lewicowych, które bezpodstawnie zaczęły określać go jako rasistę, bigotę, transfoba, ultraprawicowca, Hitlera i Milo Yiannopoulosa w jednym(sic!). Z drugiej strony wszystkie te ataki doprowadziły do wzrostu jego popularności i do statusu wręcz półboga w Ameryce Północnej.

Wtedy też dowiedziałem się o istnieniu Petersona. Z ciekawości...

mbr | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Dużo ciekawych myśli zawartych pomiędzy całymi paragrafami, które zdają się być nadmiarowe, przez które cierpliwie trzeba przebrnąć. Książka jest przegadana, ciężko się czyta. W niektórych momentach czyta się ją jak prozę poetycką, w niektórych jak kazanie. Zaskakujące, ponieważ wykłady autora są zawsze pełne wiedzy przekazanej w sposób logiczny, spójny i bez nadmiaru słów.

Nie pomaga to, że autor jest w książce nie do końca jest precyzyjny, jeśli chodzi o fakty. Przykładowo, pola śmierci w Kambodży to nie są te miejsca, gdzie wysiedleńcy z miast zostali zmuszeni do pracy. To są masowe groby wykopane przez skazańców w miejscu ich kaźni przy dźwiękach muzyki. Szczegół, ale jeśli autor wspomina o Czerwonych Khmerach, warto, aby robił to precyzyjnie - historia Pol Pota ciągle nie jest szeroko znana.

Książka zmuszająca do myślenia i prowokująca wiele dyskusji.

calamagrostis | 2018-08-16
Przeczytana: 11 sierpnia 2018