Niespokojni

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: W.A.B.
De urolige
L_Settembrini

Linn Ullmann planowała napisanie książki wspólnie z ojcem, Ingmarem Bergmanem. Wiosną 2007 roku nagrała rozmowy z reżyserem, ale jego postępująca choroba, a wreszcie śmierć uniemożliwiła dokończenie projektu. Ullmann potrzebowała czasu, żeby wrócić do pomysłu na książkę o swojej rodzinie. W jej autobiograficznej powieści czytelnik przeczyta o trudnej miłości córki do ojca i równie trudnej,...

W jej autobiograficznej powieści czytelnik przeczyta o trudnej miłości córki do ojca i równie trudnej, choć innej, miłości do matki, o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu rodziców – każdego z osobna, o potrzebie uwolnienia się od stygmatu córki gwiazd kina i zyskania niezależnej tożsamości. Autorka przytacza anegdoty i rodzinne historie, łącząc je z ciągle przeżywaną ostatnią wiosną życia Bergmana, kreśli portrety obojga artystów, widzianych oczami dziecka, a potem – opisuje ich z perspektywy własnych doświadczeń życiowych dorosłej kobiety.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Tina Pohorylle | 2018-11-19
Na półkach: ★ BIOGRAFIE, Przeczytane

To bardzo niejednoznaczna książka, w tym dobrym sensie. Wielu może się spodziewać biografii Ingmara Bergmana, napisanej przez jego córkę. Tymczasem — otrzymujemy wielowarstwową opowieść o trudnych relacjach, starości, przemijaniu. Linn Ullmann naprawdę mnie wzruszyła swoimi słowami. Mądra kobieta, która przekazała to, co momentami sama odczuwam.

Miłośnicy twórczości Bergmana mogą poczuć się rozczarowani tą nietypową formą, ale zachęcam do osobistego sięgnięcia po egzemplarz, zapoznania z książką — obiecuję, że warto.

Fillo | 2018-10-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2018

Książka jest nierówna, są w niej fragmenty niezwykle przejmujące i zbyt rozwlekłe. W sumie jest interesującym wspomnieniem córki Liv Ullmann i Ingmara Bergmana, a przede wszystkim intymnym, pełnym czułości pożegnaniem ze zmarłym ojcem. Warto.

Mateusz | 2019-01-28
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Nieczęsto czytam tego typu książki. Prawdę mówiąc prawie wcale. "Niespokojni" trafili w moje ręce przypadkiem. I bardzo rad jestem z tego przypadku, aczkolwiek jest to bardzo smutna książka. Znawcą kina nie jestem, może nie rozumiem fenomenu Bergmana, ale tego że był ciekawą postacią nie można mu odmówić. Książka o trudnej miłości i relacjach z bliskimi, przemijaniu, starości i śmierci. Powiedziałem na początku bardzo smutna? Ale mimo wszystko taki, hmmm, słodki smutek. Starość i śmierć są nieuchronne, ale dzięki temu i świadomości, że z każdym dniem mamy przed sobą mniej czasu, żyjemy po prostu BARDZIEJ.

Erna Eltzner | 2018-09-27

× www.majuskula.blogspot.com ×

Życie z geniuszem nie jest usłane różami, wymaga wielu wyrzeczeń, często przynosząc też mnóstwo pożytecznych lekcji. Jak radzić sobie z ojcem, którego imię wysławia cały świat? Czy można stworzyć własną opowieść?

Ingmar Bergman to postać znana chyba wszystkim miłośnikom kina. Wybitny szwedzki reżyser, jeden z największych w historii świata. W tym roku obchodziłby setne urodziny. Jego filmy nadal inspirują współczesnych artystów, a widzów skłaniają do refleksji, poruszają ciężką tematykę: śmierci, samotności, cierpienia. Patrząc na niepokojące kadry, aż trudno uwierzyć, że ten człowiek istniał — całkiem normalnie, jak każdy z nas. Oddychał, jadł, kochał, choć okazywanie tego ostatniego czasami przychodziło mu z oporami. Prowadził dość burzliwe życie prywatne, na które składało się pięć żon i dziewiątka dzieci, niezliczone romanse. Owocem związku z Liv Ullmann, jego muzą, wspaniałą aktorką, jest córka, Linn. Pisarka i dziennikarka, sama już doczekała...

emilijanna | 2018-10-12
Na półkach: 2018, Przeczytane

To najtrudniejsza książka jaką przeczytałam w tym roku. Nie dlatego, że wymagająca od czytelnika - takie lubię. Nie za względu na język czy warsztat autora - Ullmann bez zarzutu. Nie przez tematykę - tę też zdarzało mi się w tym roku podjąć mocniej.

W pewnym momencie zdałam sobie sprawę z tego, że identyfikuję się z mężem autorki (to książka autobiograficzna). Który gdzieś tam jest, są mu stawiane duże wymagania dotyczące wsparcia, ale on jako postać w ogóle się nie liczy, nie ma relacji. Jest zamknięty świat uczuć i żałoby, w którym nie sposób znaleźć dla siebie miejsce, można tylko towarzyszyć.

Więcej (właściwie całkiem sporo) napisałam na popbookowniku

frotka | 2019-02-08
Na półkach: 2019, Przeczytane