emilijanna 
status: Czytelnik, dodał: 1 ksiązkę, ostatnio widziany 1 tydzień temu
Teraz czytam
 • Dziennik pisany nocą 1971-1972
  Dziennik pisany nocą 1971-1972
  Autor:
  zapisy dziennikowe, a także minieseje o sztuce, kulturze, literaturze, komentarze polityczne i fikcje literackie
  czytelników: 295 | opinie: 6 | ocena: 6,93 (94 głosy)
 • Kolor magii
  Kolor magii
  Autor:
  To pierwsza część słynnego wieloksięgu rozgrywającego się na płaskiej ziemi śmieszna, mądra i cudownie zadowalająca jak wszystkie książki Pratchetta. W odległym, trochę już zużytym układzie współrzędn...
  czytelników: 16882 | opinie: 501 | ocena: 7,13 (9940 głosów) | inne wydania: 3
 • Koniec człowieka
  Koniec człowieka
  Autor:
  Z wizjonerskim rozmachem autor prognozuje, jak dalece zmieni się natura ludzka, jeśli na masową skalę stosowane będą zdobycze medycyny i upowszechni się praktyka inżynierii genetycznej. Odwołując się...
  czytelników: 558 | opinie: 17 | ocena: 6,77 (174 głosy)
 • Tworzywo
  Tworzywo
  Autor:
  Powieść o emigrantach polskich, budujących w Kanadzie nowe życie. Na przykładzie czterech bohaterów autor ukazuje panoramę losów polskich od przełomu XIX i XX wieku. To nie tylko dzieje emigrantów, al...
  czytelników: 74 | opinie: 4 | ocena: 7,44 (32 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-11-02 21:11:36
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018
 
2018-10-30 13:37:25
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Cykl: Ziemiomorze (tom 1)

Piękna opowieść o dojrzewaniu i równowadze. Fantastyka najwyższych lotów. Trochę problemów sprawił mi fragment zupełnie pod koniec - ok 20 stron dłużyzny - może zmęczenie czytelnika jakoś odzwierciedla determinację i trud głównego bohatera? Końcówka wynagradza przebicie się przez ten martwy punkt.

Nie sposób mi było odrzucić od siebie skojarzenia z psychologią jungowską. Prawdziwe i...
Piękna opowieść o dojrzewaniu i równowadze. Fantastyka najwyższych lotów. Trochę problemów sprawił mi fragment zupełnie pod koniec - ok 20 stron dłużyzny - może zmęczenie czytelnika jakoś odzwierciedla determinację i trud głównego bohatera? Końcówka wynagradza przebicie się przez ten martwy punkt.

Nie sposób mi było odrzucić od siebie skojarzenia z psychologią jungowską. Prawdziwe i "użytkowe" imiona w tym świecie funkcjonują w sposób opisywany przez Junga jako dusza i persona. A Cień to już w ogóle temat rzeka. Wiele motywów tej powieści można odczytywać symbolicznie i przenosić do własnego życia i realiów społecznych.

pokaż więcej

 
2018-10-20 21:37:23
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Cykl: Jeżycjada (tom 21)

Miłość nad rozlewiskiem dla nastolatków. Plusy tego tomu: ulokowanie wydarzeń w znanych z poprzedniej części ramach czasowych okazało się zabiegiem zręcznym, fajnie się czyta pamiętając tok wydarzeń Wnuczki do orzechów; przemiana duchowa Miągwy, który przestaje być miągwą - wielki plus, Ignaś mężnieje i całkiem wiarygodnie to jego przyspieszone dorastanie (w trzy dni) wypada; uzupełnienie... Miłość nad rozlewiskiem dla nastolatków. Plusy tego tomu: ulokowanie wydarzeń w znanych z poprzedniej części ramach czasowych okazało się zabiegiem zręcznym, fajnie się czyta pamiętając tok wydarzeń Wnuczki do orzechów; przemiana duchowa Miągwy, który przestaje być miągwą - wielki plus, Ignaś mężnieje i całkiem wiarygodnie to jego przyspieszone dorastanie (w trzy dni) wypada; uzupełnienie wątku Józinka i Doroty - wypełnia niedosyt z poprzedniego tomu.

Zdecydowanie guilty pleasure. Li i jedynie ;)

pokaż więcej

 
2018-10-19 12:21:25
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018

Surrealistyczna opowieść, w której od fabuły ważniejsze są emocje jakie wywołuje. Zimna i depresyjna odsłona mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Nierealność akcji współgra z prawdziwością uczuć.

 
2018-10-09 17:36:17
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Autor:

Przeczytałam, bo zachęcił mnie sam autor. W poradniku dotyczącym pisania King tak inspirująco wspominał, jak powstawała fabuła Carrie, że postanowiłam sięgnąć po te klasyczną dla gatunku pozycje. I jest spoko. King ma duże wyczucie psychiki młodych dziewcząt, czułam sie jakbym faktycznie wróciła do licealnych czasów. Jest to druga powieść Kinga jaką przeczytałam w życiu i podtrzymuję opinie,... Przeczytałam, bo zachęcił mnie sam autor. W poradniku dotyczącym pisania King tak inspirująco wspominał, jak powstawała fabuła Carrie, że postanowiłam sięgnąć po te klasyczną dla gatunku pozycje. I jest spoko. King ma duże wyczucie psychiki młodych dziewcząt, czułam sie jakbym faktycznie wróciła do licealnych czasów. Jest to druga powieść Kinga jaką przeczytałam w życiu i podtrzymuję opinie, ze Wielki marsz jest ciekawszy. Ale Carrie naprawdę spoko.

pokaż więcej

 
2018-10-04 18:06:55
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Autor:

Rzetelna jak Wisłocka, napisana lekko jak poradnik młodzieżowy. Zarzuty, ze co tam Rubik wie odpadają od razu, bo głos w książce maja specjaliści (solidne notki biograficzne, fajny dobór profesjonalistów). Powtórzę to, co autorka napisała we wstępie - szkoda, ze takiej książki nie było w czasach mojego dorastania. Przeczytałam pożyczoną, ale kupie swój egzemplarz z myślą o dzieciach i ich... Rzetelna jak Wisłocka, napisana lekko jak poradnik młodzieżowy. Zarzuty, ze co tam Rubik wie odpadają od razu, bo głos w książce maja specjaliści (solidne notki biograficzne, fajny dobór profesjonalistów). Powtórzę to, co autorka napisała we wstępie - szkoda, ze takiej książki nie było w czasach mojego dorastania. Przeczytałam pożyczoną, ale kupie swój egzemplarz z myślą o dzieciach i ich dorastaniu za pare lat.

pokaż więcej

 
2018-10-01 22:05:31
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Cykl: Jeżycjada (tom 20)

O wiele lepsza niż McDusia. Ale do Sprężyny nadal jej wiele brakuje. Można w niej znaleźć echa dawnych (dobrych) tomów. Ale to ciągle echa. Tytułowa postać mimo wyidealizowania zasługuje na uwagę, przyjemnie się z nią spędza czas.

 
2018-09-29 23:46:59
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Cykl: Jeżycjada (tom 19)

Zdecydowanie najsłabszy tom serii. Historia romantyczna jak zwykle wciąga, humor sytuacyjny na miejscu, ale zarzuty co do podejścia autorki do przemocy niestety prawdziwe. Do tej pory myślałam, że fragmenty cytowane w różnych postach i artykułach, jak to Józinek "potrząsał nią jak szczurem" są wyrwane z kontekstu, ale osadzone w nim wychodzą jeszcze gorzej. I jest ich sporo. Aż nie poznaje... Zdecydowanie najsłabszy tom serii. Historia romantyczna jak zwykle wciąga, humor sytuacyjny na miejscu, ale zarzuty co do podejścia autorki do przemocy niestety prawdziwe. Do tej pory myślałam, że fragmenty cytowane w różnych postach i artykułach, jak to Józinek "potrząsał nią jak szczurem" są wyrwane z kontekstu, ale osadzone w nim wychodzą jeszcze gorzej. I jest ich sporo. Aż nie poznaje znanych bohaterów (a znam ich od jakiś dwudziestu lat, więc hello!!). Z tej książki wynika, że Józek ma naprawdę dwa kroki do zostania agresywnym bucem, w dodatku w odpowiedzi na zachowania Idy, która z impulsywnej (jaką była zawsze) nagle jawi się jako niezrównoważona. Do tego redakcja chyba usnęła nad tomem, bo w tekście zdarzają się rażące powtórzenia i użycie czasu zaprzeszłego (bynajmniej nie w dialogach z udziałem dziadka Borejki). Kochane przeze mnie opisy przyrody i Poznania tym razem usypiają. Fajnie spotkać niezawodnego (w swym komizmie, bo w tak ogólnie to wręcz przeciwnie) Bernarda, miło spotkać się z Jurkiem Hajdukiem (oj, bardzooo miło), ale McDusia leży o kilka półek niżej niż poprzedzająca ją Sprężyna. Mam nadzieje, że następne tomy będą lepsze, bo to naprawdę seria owiana dla mnie pewnym mitem i atmosferą, której nie chciałabym utracić.

pokaż więcej

 
2018-09-25 22:37:19
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Dzieciom
Autor:
 
2018-09-23 20:43:32
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Komiksy
Cykl: Marzi (wyd. zbiorcze) (tom 1)
 
2018-09-23 20:27:24
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Komiksy
Cykl: Lucky Luke (tom 62) | Seria: Klub Świata Komiksu
 
2018-09-23 20:26:10
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Komiksy
Cykl: Lucky Luke (tom 44)
 
2018-09-15 23:50:19
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018
 
2018-09-14 23:17:59
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018

Totalnie nie z mojej branży więc czytało mi się niełatwo, choć napisana jest chyba dość lekko jak na ekonomię. Nie wiem jak się ma do całości wiedzy w tym zakresie, ale jeśli ktoś sie w ogóle nie interesuje, a chciałby podnieść konkurencyjność własnych działań (firmy, organizacji pozarządowej, pozycji na rynku pracy) to lektura obowiązkowa (+ własna wyobraźnia, wiadomka).

 
2018-09-14 23:17:24
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Autor:

Ta książka jest jak spacer po galerii sztuki z przyjacielem. Kimś, kto nie będzie się wymądrzał, ani klepał byle jak tego, co ma do powiedzenia (bo jeszcze jedna grupa i fajrant) tylko cierpliwie wytłumaczy, wskaże na co zwrócić uwagę, zafascynuje. To przewodnik, który uczy rozumieć sztukę. Nie powiela Wikipedii, za to przyda się do czegoś ważniejszego niż tylko szkolny referat - samodzielnego... Ta książka jest jak spacer po galerii sztuki z przyjacielem. Kimś, kto nie będzie się wymądrzał, ani klepał byle jak tego, co ma do powiedzenia (bo jeszcze jedna grupa i fajrant) tylko cierpliwie wytłumaczy, wskaże na co zwrócić uwagę, zafascynuje. To przewodnik, który uczy rozumieć sztukę. Nie powiela Wikipedii, za to przyda się do czegoś ważniejszego niż tylko szkolny referat - samodzielnego poznawania, eksplorowania dorobku pokoleń artystów.

Po szczegóły dotyczące tej publikacji zapraszam na Popbookownik :)
https://popbookownik.pl/sztuka-dla-kazdego-krotka-historia-sztuki-kieszonkowy-przewodnik-po-kierunkach-dzielach-tematach-i-technikach-recenzja-ksiazki/

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
140 47 292
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd