Før du sovner
literatura skandynawska

Entuzjastycznie przyjęty, przetłumaczony na trzydzieści języków debiut powieściowy Linn Ullman –córki Liv Ullman i Ingmara Bergmana. Karin Blom poderwała kiedyś chłopaka w magicznych kowbojkach, który niespodziewanie przeobraził się w makrelę. Dziadek Karin Rikard wyemigrował w młodości do Nowego Jorku, gdzie zdobył fortunę, zakochał się w Selmie, ale ożenił z jej siostrą June. Umarł nagle, jedząc spaghetti. Ciotka Selma z wesołej dziewczyny zmieniła się w wiecznie pijaną jędzę, która zjada na śniadanie uszka dziewczynek. Siostra Karin Julie wyszła za mąż, urodziła syna i dowiedziała się, że jej idealny mężczyzna ma romans. Matka Karin Anni uwiodła w Nowym Jorku chirurga plastycznego i wróciła do Oslo z rozpływającą się twarzą.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Agussiek | 2010-09-05
Przeczytana: 02 września 2010

Najbardziej mi się w tej książce podoba fakt, że wreszcie skończyłam ją czytać... A męczące to było przeżycie. Bardzo męczące. Po raz kolejny okazało się (niestety), że obietnice składane czytelnikowi na okładce oraz znane nazwiska wcale nie gwarantują przyjemnej lektury.
Zacznę od przedstawienia autorki. Linn Ulmann jest córką Liv Ullman i Ingmara Bergmana, a Zanim zaśniesz to jej powieściowy debiut. Debiut, moim zdaniem, nieudany.

Książka jest absolutnie skandynawska. Fanom minimalizmu, prostoty i oszczędnego stylu z pewnością się spodoba. Typowa dla literatury północy plejada nie do końca normalnych bohaterów, z których każdy ma mniejsze lub większe problemy psychiczne... uff - czy ludzie w Skandynawii naprawdę sa tacy pokręceni?

Narratorką powieści jest Karin, młoda kobieta, która opowiada o swojej rodzinie oraz własnym, niezbyt ekscytującym, życiu. W tekście nie wyróżniono dialogów, co utrudnia czytanie. Dodatkowo wśród relacji rzeczywistych zdarzeń pojawiają się migawki...

sachmet | 2011-06-05

To było bardzo trudne i nużące kilkaset stron. Ciężko jest mi cokolwiek napisać. Książka opowiada jednocześnie o wszystkim i o niczym. Zdaje się, że autorka kompletnie nie przemyślała tego co ma zamiar zrobić. Odnoszę wrażenie, że chciała w tym samym momencie opowiedzieć o tym co jest dla niej niezmiernie istotne nadając temu wyrafinowaną formę. Wyszło... no właśnie, nic z tego nie wyszło. Typowy przerost formy nad treścią.

| 2012-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2012

Bardzo zdziwiły mnie negatywne opinie poprzedników. To świetna, poruszająca, sprawnie napisana i przetłumaczona powieść obyczajowa. Momentami jest zabawna, jednocześnie jednak ukazuje mroki życia rodzinnego, samotność i lęk. Książka porwała mnie od pierwszych stron. Polecam.

Alicja Jankiewicz | 2016-08-05
Przeczytana: 18 sierpnia 2016