Zanim zaśniesz

Linn Ullmann Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Terytoria Skandynawii literatura piękna
Før du sovner
literatura piękna
Marta Ciszewska, Joanna Sypniewska
Terytoria Skandynawii
literatura skandynawska literatura norweska

Bardzo zdziwiły mnie negatywne opinie poprzedników. To świetna, poruszająca, sprawnie napisana i przetłumaczona powieść obyczajowa. Momentami jest zabawna, jednocześnie jednak ukazuje mroki życia rodzinnego, samotność i lęk. Książka porwała mnie od pierwszych stron. Polecam.

To było bardzo trudne i nużące kilkaset stron. Ciężko jest mi cokolwiek napisać. Książka opowiada jednocześnie o wszystkim i o niczym. Zdaje się, że autorka kompletnie nie przemyślała tego co ma zamiar zrobić. Odnoszę wrażenie, że chciała w tym samym momencie opowiedzieć o tym co jest dla niej niezmiernie istotne nadając temu wyrafinowaną formę. Wyszło... no właśnie, nic z...

Najbardziej mi się w tej książce podoba fakt, że wreszcie skończyłam ją czytać... A męczące to było przeżycie. Bardzo męczące. Po raz kolejny okazało się (niestety), że obietnice składane czytelnikowi na okładce oraz znane nazwiska wcale nie gwarantują przyjemnej lektury.
Zacznę od przedstawienia autorki. Linn Ulmann jest córką Liv Ullman i Ingmara Bergmana, a Zanim...

• Skandynawia
  • Literatura skandynawska