Niespokojni

W.A.B.
De urolige
biografia, autobiografia, pamiętnik
Iwona Zimnicka

Wspomnienia córki Liv Ullmann i Ingmara Bergmana. Nie znam kina Bergmana, "Przemiany" Liv Ullmann uwielbiam. Linn ma o czym pisać. "Niespokojni" to podróż w przeszłość, tą dalszą, związaną z dzieciństwem i tą bliższą, kiedy córka artystów powoli żegna się z ojcem. Ładnie napisane.

Nieczęsto czytam tego typu książki. Prawdę mówiąc prawie wcale. "Niespokojni" trafili w moje ręce przypadkiem. I bardzo rad jestem z tego przypadku, aczkolwiek jest to bardzo smutna książka. Znawcą kina nie jestem, może nie rozumiem fenomenu Bergmana, ale tego że był ciekawą postacią nie można mu odmówić. Książka o trudnej miłości i relacjach z bliskimi, przemijaniu,...

To bardzo niejednoznaczna książka, w tym dobrym sensie. Wielu może się spodziewać biografii Ingmara Bergmana, napisanej przez jego córkę. Tymczasem — otrzymujemy wielowarstwową opowieść o trudnych relacjach, starości, przemijaniu. Linn Ullmann naprawdę mnie wzruszyła swoimi słowami. Mądra kobieta, która przekazała to, co momentami sama odczuwam.

Miłośnicy twórczości...

Książka jest nierówna, są w niej fragmenty niezwykle przejmujące i zbyt rozwlekłe. W sumie jest interesującym wspomnieniem córki Liv Ullmann i Ingmara Bergmana, a przede wszystkim intymnym, pełnym czułości pożegnaniem ze zmarłym ojcem. Warto.

To najtrudniejsza książka jaką przeczytałam w tym roku. Nie dlatego, że wymagająca od czytelnika - takie lubię. Nie za względu na język czy warsztat autora - Ullmann bez zarzutu. Nie przez tematykę - tę też zdarzało mi się w tym roku podjąć mocniej.

W pewnym momencie zdałam sobie sprawę z tego, że identyfikuję się z mężem autorki (to książka autobiograficzna). Który gdzieś...

× www.majuskula.blogspot.com ×

Życie z geniuszem nie jest usłane różami, wymaga wielu wyrzeczeń, często przynosząc też mnóstwo pożytecznych lekcji. Jak radzić sobie z ojcem, którego imię wysławia cały świat? Czy można stworzyć własną opowieść?

Ingmar Bergman to postać znana chyba wszystkim miłośnikom kina. Wybitny szwedzki reżyser, jeden z największych w historii świata....

• 2018
  • Mam