Nie budźcie zmęczonego weterynarza

Okładka książki Nie budźcie zmęczonego weterynarza James Herriot
Okładka książki Nie budźcie zmęczonego weterynarza
James Herriot Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Wszystkie stworzenia duże i małe (tom 3) literatura piękna
Wszystkie stworzenia duże i małe (tom 3)
Let Sleeping Vets Lie
Zysk i S-ka
1998-01-01
1998-01-01
2012-06-28
Zbigniew A. Królicki
wspomnienia biografia

Wspaniałe Yorkshire w ironicznych oczach Jamesa Herriota, wiejskiego weterynarza.

3. tom perypetii wiejskiego lekarza weterynarii, który nigdy nie wie, czego się może spodziewać w pracy. Humor, ciepło, gwarantowany relaks.
Ten niezwykle popularny na całym świecie cykl książek doczekał się ekranizacji w postaci nie mniej popularnego serialu telewizyjnego "Wszystkie stworzenia małe i duże", w którym w jednej z głównych ról wystąpił sir Anthony Hopkins. Za swoje zasługi (zarówno jako pisarz, jak i weterynarz) James Herriot otrzymał od brytyjskiej królowej tytuł szlachecki, natomiast region Anglii, w którym prowadził praktykę został przemianowany na Herriot Country.

Cykl "Wszystkie stworzenia duże i małe" podoba mi się coraz bardziej. Każda kolejna książka jest coraz lepsza.
W trzecim tomie James Herriot zostaje współudziałowcem weterynarza. Zdobywa nowych przyjaciół, zajmuje się nawet miejscowymi duchami.
Mnie zafascynowały opisy zabiegów chirurgicznych. Podziwiam pracę wiejskich weterynarzy, którzy swoje powinności wypełniają w często niesprzyjających warunkach posiadając ograniczone środki farmaceutyczne.
Książkę traktuję jako odskocznie od ponurej covidowej rzeczywistości, a czytając trzeci tom uśmiałam się do łez.

Pełna ciekawych, radosnych, ale i momentami cierpkich anegdot z życia lekarza weterynarii. Pokazująca człowieka z prawdziwą pasją. A co najlepsze, pomimo upływu lat wcale nie przestała być aktualna, a większość opowieść równie dobrze mogłaby przydarzyć się dzisiaj na wsi i w lecznicach weterynaryjnych, gdyż nastawienie i zachowania ludzi nie zmieniły się wcale, ąz tak bardzo, jak sami w to wierzymy.

Trzeci tom cyklu i trzeci zbiór słodko-gorzkich historii o ludziach i zwierzętach. Najważniejszą chyba zaletą "Nie budźcie zmęczonego weterynarza" jest to, że mimo bycia kolejną częścią serii zachowuje lwią część zalet poprzedniczek, z pełną ciepła atmosferą świata przedstawionego oraz szczerą czułością autora wobec opisywanych postaci i wydarzeń - wszak Herriot oparł swoje książki na autentycznych przygodach z czasów jego pracy w zawodzie weterynarza. Poza tym nadal jest to idealna pozycja dla miłośników zwierząt, jak również fanów telewizyjnego serialu "Wszystkie stworzenia duże i małe", którzy chcieliby porównać ekranowe przygody z ich książkowymi odpowiednikami (te jeszcze na etapie trzeciej serii oraz trzeciego tomu są ze sobą w miarę zgodne).

Ach, jak ciepło mi się zrobiło na sercu po przeczytaniu "Nie budźcie zmęczonego weterynarza"!
Uśmiałam się do łez z niejednej sceny. Poczułam serdeczną sympatię do autora / bohatera i krzepiącą świadomość istnienia na świecie ludzi tak prostolinijnych, czułych, o ogromnym, bardzo mi odpowiadającym poczuciu humoru.

1982

Przyjemna podróż w czasie, błyskotliwy styl, doskonałe tłumaczenie.

Przyjemna podróż w czasie, błyskotliwy styl, doskonałe tłumaczenie.

2041

Chyba jakiś szósty zmysł podpowiedział mi, kiedy sięgnąć po tę książkę. Podczas jej lektury mój świat runął... Czytam również w najgorszych momentach mojego życia (a takich ostatnio nie brak, niestety). Oczywiście, sto razy wolniej niż normalnie, po kilka razy to samo zdanie, bo ciężko mi się skupić, ale nie przestaję czytać.
Książka jest (jak wszystkie tego autora) po prostu świetna! Więc podziałała lekko terapeutycznie. Choćby to spowoduje, że będę ją wspominać, jako swoistą terapię.

Książka jest (jak wszystkie tego autora) po...

Czas na trzecią część cyklu „Wszystkie stworzenia duże i małe”. Niesiona na fali chwili pochłonęłam ją w dwa wieczory. Miło po krótkiej przerwie wracało się do pana Herriota i jego włochatych pacjentów. Przygody tego lekarza weterynarii ujmują humorem i ciepłem jakie ze sobą niosą.
[...]Siegfried wpływa na obniżenie oceny, wiem, że to tylko jedna z postaci, ale jestem narwaną osobą i strasznie działa na mnie wypieranie się swojej racji. Treść jak zwykle wciągająca, zauważyłam również jedną czy dwie literówki w tekście. Język barwny i prosty. Myślę, że to właśnie dzięki opisom życia na angielskiej wsi lat 40' ubiegłego wieku i pozytywnym postaciom ta książka sprawia mi taką radość oraz napawa coraz większa chęcią przeniesienia się tam i prowadzenia sielankowego życia farmera.
Polecam czytać po kolei od części pierwszej ;)

Więcej na wilczeczytanie.pl

pasja - to cenię najbardziej, bez względu jaki wykonuje się zawód :-)

pasja - to cenię najbardziej, bez względu jaki wykonuje się zawód :-)

• Zwierzęta
  • Zwierzaki
  • Obyczajowe
  • Audio

Dodaj cytat z książki Nie budźcie zmęczonego weterynarza