Ogród bogów

Okładka książki Ogród bogów Gerald Durrell
Okładka książki Ogród bogów
Gerald Durrell Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Trylogia z Korfu (tom 3) literatura piękna
Trylogia z Korfu (tom 3)
The Garden of the Gods
Noir sur Blanc
2021-03-10
1999-01-27
Ewa Horodyska
powieść angielska Grecja zoologia Korfu fauna flora

Nie wiem jak wy, ale ja czasem zakochuję się w książkach - nie często, ale czasem tak i jeśli ktoś mnie zapyta, w jakich książkach ostatnio się zakochałam i mogę je z czystym sercem polecić każdej zagubionej duszy, która szuka słonecznego miejsca - to odpowiem: TRYLOGIA Z KORFU. To opowieść z rodzaju tych, które chciałoby się przeżyć, w nich zamieszkać i na zawsze zostać.
OGRÓD BOGÓW, to trzeci i ostatni tom tej serii i jest to dla mnie smutne, bo najchętniej sięgnęłabym po kolejny i kolejny i kolejny i tak przynajmniej do dziesiątego. Jednak jestem też szczęśliwa, bo spędziłam razem z Gerladem i jego pozytywnie postrzeloną rodziną cudowne chwile. Śmiałam się, wzruszałam, przezywałam niezwykłe przygody, podziwiałam ich radość życia i pozytywny, ciągły chaos, który wokół siebie wytwarzali.
Czytałam niektóre z recenzji i szczerze śmieszy mnie, gdy ktoś zarzuca tym książką niepoprawność i upowszechnianie złych wzorców zachowań (wychowawczych i w stosunku do przyrody). Nawet nie chce mi się tego komentować i jedyne, co mogę w tej kwestii napisać, to słowa samego Durrella, który na wstępie zwraca uwagę, że dzisiaj dzieciństwo już nie zawsze jest takie słoneczne i beztroskie.
Ten trzeci tom jest tak samo świetny, jak pozostałe, choć największy sentyment mam do pierwszego MOJA RODZINA I INNE ZWIERZĘTA (było to dla mnie wielkie odkrycie). Najlepsze jest w tej trylogii to, że można ją czytać jak się chce. Można równie dobrze zacząć od trzeciego idąc przez pierwszy i kończąc na drugim - dowolność całkowita. Pisarz i zoolog w każdym rozdziale przedstawia inne wspomnienie, bez powiązania przyczynowo-skutkowego, to są po prostu piękne wycinki z czasu, gdy rodzina Durrell'ów mieszkała na Korfu.
Dla wrażliwych napiszę, że jest tu jedna scena, która mrozi krew i dotyczy szczeniaków (szczęśliwie uratowanych). Trudno nam dzisiaj takie praktyki zrozumieć, ale tamtej Grecji już nie ma, tamtego Korfu już nie ma i ze względu na szczeniaki - to dobrze, ale ze względu na wszystko inne, to ogromna szkoda. Nie ma już takich ludzi, nie ma tej oryginalności i dzikości, za to jest komercja i pieniądz. Jest turystyka, a nie podróże i przygody (i to odnosi się właściwie do każdego pięknego miejsca na Ziemi zmasakrowanego przez klikających, uwięzionych w telefonach turystów).
To piękne książki, są także cudowanie wydane, optymistyczne, urocze, zabawne i radosne. Nie wiem jak wam, ale u mnie radość jest zawsze mile widziana. Bardzo wam polecam tę trylogię i mam nadzieję, że tak jak ja, tak i wy zakochacie się w tych dzikich wspomnieniach z KORFU.

wczoraj świat był innym światem
TRYLOGIA Z KORFU
tom 3
Wydawnictwo NOIR SUR BLANC
egzemplarz recenzencki

Przyjemna, ale przygody stały się zbyt groteskowe.

Przyjemna, ale przygody stały się zbyt groteskowe.

Super. Polecam.

Super. Polecam.

Spłakałam się wczoraj ze śmiechu czytając "Ogród bogów" Geralda Durrella.
"Ogród bogów" to ostatnia część trylogii z Korfu. Autor spędził na Korfu pięć niezapomnianych lat swojego dzieciństwa. Pojechał tam, gdy miał dwanaście lat, a wyjechał, gdy wypędziła ich druga wojna.
Na Korfu rozwinął swoją pasję przyrodnika, hodował i obserwował różne zwierzęta, mógł przez nieskrępowany zwiedzać wyspę i poznać jej mieszkańców. To wymarzone dzieciństwo zaowocowało wspaniałymi książkami, perełkami złożonymi w hołdzie Korfu.
W książkach wyjątkowo barwnie opisuje przyrodę wyspy, występujące na niej stworzenia i rośliny. Poświęca wiele uwagi swojej niepowtarzalnej rodzinie i jej przyjaciołom.
W każdym rozdziale znajdziemy bawiącą nas do łez anegdotę.
Kocham Durrella za niepowtarzalne poczucie humoru, za lekkość pisania i za wielki talent do nawiązywania kontaktu z czytelnikiem.
Gdy mam chandrę, gdy świat mi za bardzo dokuczy, to sięgam po najlepsze lekarstwo na świecie: trylogię z Korfu.

Spłakałam się wczoraj ze śmiechu czytając "Ogród bogów" Geralda Durrella.

Świetna, jak i dwie poprzednie części. Teraz czytam też "Durrellów z Korfu" Haaga i już wiem, że nie wszystkie historie były do końca prawdziwe a niektóre fakty pomijane - jak na przykład małżeństwo Larry'ego i jego przenosiny do innej willi, czy też problem alkoholowy matki Geralda. Polecam Haaga jako uzupełnienie tej świetnej serii.

Jako dzieciak zaczytywałam się w książkach Durrella, zaczynając oczywiście od trylogii korfuńskiej.
Teraz wróciłam do nich z dwóch powodów - nowe wydanie oraz wyjazd na Korfu. Oczywiście będąc dorosłym czyta się je i odbiera zupełnie inaczej, ale nadal dają radość i wiedzę przyrodniczą, geograficzną, psychologiczną, historyczną. Nadal przenoszą człowieka w tamte miejsca i czasy. I nadal powodują zdziwione spojrzenia ludzi, gdy niespodziewanie parska się śmiechem.
Znakomity powrót do wspomnień z dzieciństwa 😍

Ostatnia część "Trylogii z Korfu" i równie udana jak poprzednie. Autor znakomicie pokazał piękno Greckiej wyspy Korfu i z ogromnym humorem sportretował swoją rodzinkę.
Książka idealna na lato.

Książka idealna na lato.

Trzecia część z historii rodziny Durrell na wyspie Korfu. Wszystkie niewykorzystane wcześniej anegdoty i przygody rodzinne, jak zwykle zabawne, ciekawe i błyskotliwe. Wspaniale się to czyta!

Moja ulubiona część Trylogii z Korfu

Moja ulubiona część Trylogii z Korfu

Trzecia część trylogii utrzymuje wysoki poziom dwóch pierwszych części. Uwielbiam!

• Grecja
  • Mam
  • Biografia

Dodaj cytat z książki Ogród bogów