Wet. Moi wspaniali dzicy przyjaciele

The Vet. My Wild and Wonderful Friends
weterynarz, zwierzęta,
literatura faktu
Majka

Po ukończeniu studiów Luke pełen zapału rozpoczął pracę jako weterynarz w niewielkim miasteczku w brytyjskim hrabstwie Dorset. Nie spodziewał się, że pierwsza operacja kociego oka nie będzie najtrudniejszym zadaniem, jakie go czeka. W swojej kilkunastoletniej praktyce spotkał się z rozwścieczoną kozą broniącą dostępu do zakochanego w niej osła, przyklejoną do palców lekarza myszą, świątynnym słoniem w Indiach oraz wyjątkowo agresywną wiewiórką. Luke Gamble opowiada nie tylko o zabawnych utarczkach ze zwierzętami i ich właścicielami, ale przede wszystkim o przeżyciach i wyzwaniach, które pomogły mu odnaleźć swoją własną drogę. Trudna walka z epidemią dziesiątkującą bydło zmusiła go do stawienia czoła wielu ludzkim dramatom, podróż na drugi koniec świata skłoniła go do założenia międzynarodowej organizacji pomagającej zwierzętom, a chęć zdobycia ślicznej dziewczyny - do przebiegnięcia jednego z najtrudniejszych maratonów. Wspomnienia Luke'a Gamble'a to rzecz trzymająca w napięciu, śmieszna, zaskakująca wzruszająca i miejscami romantyczna. I chociaż określenia te pasują bardziej do powieści przygodowej niż do autobiografii weterynarza, autoironia i wrażliwość, z którą autor opisuje zabawne przypadki i trudne wybory sprawiają, że jego opowieść to znakomita książka nie tylko dla miłośników zwierząt.

Luke Gamble to współczesny James Herriot!
BFKbooks.com

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

kuzo | 2019-09-14
Przeczytana: 14 września 2019

Wspomnienia brytyjskiego weterynarza od początków jego pracy tuż po studiach w dużej przychodni dla zwierząt, poprzez jego wyjazdy na Samos w Grecji i do Indii, gdzie społecznie pracował dla organizacji opiekujących się bezdomnymi zwierzętami, aż do idei utworzenia fundacji weterynaryjnej, leczącej bezpłatnie zwierzęta na całym świecie (coś w rodzaju odpowiednika „Lekarze bez granic”). Na końcu autor decyduje się otworzyć własny gabinet weterynaryjny, aby nie pracować dla weterynaryjnego korpo. A wszystko to podszyte niepowtarzalnym angielskim humorem. Kto lubił „Wszystkie zwierzęta duże i małe”, polubi i tę książkę. Dobra rozrywka, a i nowych rzeczy o pracy weta można sie z niej dowiedzieć. Polecam.

Gniada | 2019-08-30

Jako, że świat medycyny weterynaryjnej jest mi bardzo bliski, ta książka bardzo przypadła mi do gustu. Wielokrotnie uśmiechnęłam się pod nosem, pożerając kolejne strony. Jedna książka potrafi również wzruszyć i zmusić do przemyśleń na wiele zwierzęcych tematów. Jak dla mnie jedyną wadą tej książki jest dość nieudolne tłumaczenie na język polski ( Jak czytałam o "ropie w stopie u konia" to aż parsknęłam śmiechem) Polecam te książkę każdemu przyszłemu lekarzowi weterynarii, jak i każdemu miłośnikowi zwierząt.

Danuta | 2019-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2019

"Rewelacyjna" - to ocena może ciut na wyrost, ale książka jest znakomita!
Zapewne spodoba się miłośnikom książek Jamesa Herriota, którego książki zainspirowały autora do napisania swojej opowieści.
Bardzo rzeczywiste są opisy realiów pracy weterynarza w Anglii i nie tylko, bo pisze też o pracy na wyspie Samos czy w Indiach.
Dużo jest w tej książce humoru, ale chyba więcej jest smutku, bo nieraz człowiek był bezradny wobec tego co niosło życie.

smagibagi | 2019-05-16

Przygodowa książka o gapowatym weterynarzu. Napisana lekko, ale z polotem. Przyjemna lektura, odprężająca :)

Jadwiga | 2018-12-08

Mojego ulubionego weterynarza i pisarza Jamesa Herriota godnie zastępuje Luke Gamble. Tacy prawdziwi z sercem doktorzy wszystkich stworzeń skradają po całości moje serce. Podziwiam ich zaangażowanie i wysiłek.
Książkę czytałam z największymi emocjami. Można przy niej płakać i śmiać się. Dodatkowo podróżować po indyjskich slamsach w poszukiwaniu psów do sterylizacji czy na wyspę Samos w tym samym celu. Maraton pustynny dla pozyskania funduszy na fundację ku pomocy zwierząt sprawia kolosalne wrażenie. Gorąco polecam!

oreczka | 2018-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 06 września 2018

Wspaniała książka, wspaniałego człowieka. Luke w swojej powieści pokazuje, że każdy z nas jest tylko człowiekiem i nawet Ci 'nieomylni' mogą i często mylą się. Pan Doktor to człowiek bez granic - jest gotów poświęcić siebie ku chwale wielkich czymów - ale nie będę tu spojlerować :-) Polecam wszystkim, nawet tym 'nieweterynaryjnym

Igabell | 2018-08-07
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Zakupiłam tę pozycję na wakacjach w jednym z ukochanych przeze mnie namiotów z tanimi książkami, które można spotkać będąc chociażby nad morzem. Zaintrygował mnie opis i postanowiłam od razu zabrać się za czytanie. Z każdą kolejną kartką zakochiwałam się w niej coraz bardziej! Pozycja jest pełna prześmiesznych historii, ale i potrafi wzruszyć. To jedna z takich książek, których się szybko nie zapomina. Autor pisze przejrzystym, zrozumiałym językiem, potrafi niesamowicie wciągać czytelnika w swój własny świat. Zdecydowanie polecam! :)

Evia | 2018-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Książka kupiona podczas "Zimowego wietrzenia magazynów". Wzięłam się kilka dni temu za nią, gdyż potrzebowałam takiej odmiany. Książkę dość szybko, przyjemnie się czytało.Po skończeniu podrzuciłam ją synowi, może mu się spodoba;)

ivv | 2017-03-28

Świetna książka!
Przygody Luke'a, który rozpoczął praktykę weterynaryjną czyta się bardzo przyjemnie. Opisuje np.:
-operację oka u kota, o której nie ma pojęcia,
-plagę pryszczycy u farmerów, przez którą jest zmuszony zabijać całe stada
-hurtową sterylizację psów na wyspie Samos
-agresywną gryzącą wiewiórkę i sklejoną do dłoni mysz
-szalony bieg maratoński po Saharze
I jeszcze więcej!
Pojawia się też miłość.
Jest śmiesznie, ironicznie, wzruszająco. POLECAM!

Luke poleca w zakończeniu książki Jamesa Herriota (innego znanego weterynarza, który opisał swoje przygody) i z chęcią po nie sięgnę :)

Agatia | 2017-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2017

Książka pochłonięta w niecałe 3 dni.
Bo jest po prostu rewelacyjna!
Wspaniałe poczucie humoru autora sprawia, że nie mogłam przestać się uśmiechać :) Czasami wręcz czułam, jakbym była tam z nimi wszystkimi, asystowała przy operacjach i pomagała zwierzętom na Samos, w Indiach, na angielskich farmach... I śmiała się z niektórych wydarzeń razem z całą tą genialną ekipą weterynarzy!
Były też chwile wzruszeń, które sprawiły, że moja miłość i współczucie dla zwierząt jeszcze bardziej wzrosły. Po raz kolejny zobaczyłam, że są jeszcze na tym świecie tak niewiarygodnie cudowni i empatyczni ludzie. Luke, dziękuję, że jesteś takim wspaniałym człowiekiem i pomagasz wszystkim - i zwierzętom, i ludziom - z takim oddaniem i pasją. Takich ludzi się podziwia, traktuje jak autorytet i stawia jako przykład dla społeczeństwa.