Mroczni ludzie

Cykl: Oxen (tom 2) | Seria: Editio Black
Wydawnictwo: Editio
De mørke mænd
aleqsia

Dalszy ciąg historii Nielsa Oxena, byłego żołnierza duńskich sił specjalnych, wielokrotnie odznaczanego za niespotykaną odwagę. Zmagający się ze stresem pourazowym Oxen szukał już tylko spokoju, toteż wyprowadził się do lasu w północnej Jutlandii. Niestety, nie dane mu było odpocząć — został bowiem wciągnięty w mroczną intrygę, za którą stała tajemnicza organizacja, mająca ogromny wpływ na politykę kraju. Wiedza, którą mężczyzna zyskał w wyniku śledztwa, mogła kosztować go życie. Prześladowali go ludzie bardzo potężni, zdeterminowani i bezwzględni. Nie miał innego wyjścia, musiał pozostać w ukryciu. A najlepiej zniknąć.

Sylwestrowa noc, którą spędzał w jednej z szop w pobliżu farmy rybnej, rozpoczyna kolejną serię dramatycznych wydarzeń. Właściciel gospodarstwa, samotny starszy człowiek zwany Rybakiem, wdzięczny za ocalenie życia, proponuje mu pracę i schronienie. Oxen postanawia więc zamieszkać na odludziu. Równocześnie, nie mając złudzeń co do zaciekłości i możliwości ścigających go ludzi, zabezpiecza część dowodów ich zbrodni. Tymczasem po wielomiesięcznych poszukiwaniach byłej partnerce Oxena, Margrethe Franck, udaje się go odnaleźć. Tym samym policjantka nieświadomie wskazuje trop prześladowcom. Były żołnierz ponownie traci swój azyl i znów musi stanąć do walki nie tylko o życie, ale i dobre imię.

Czy Oxen i Margrethe wymkną się ścigającym ich ludziom i rozwiążą tajemnicę okrutnych morderstw? Czy uda im się odkryć tożsamość skrytych w cieniu napastników, którzy mają wpływ na całe państwo?

źródło opisu: Editio

źródło okładki: Editio

WielkiBuk | 2019-02-10
Przeczytana: luty 2019

„Mroczni ludzie” to świetnie wyprowadzona z pierwszego tomu kontynuacja trylogii o Oxenie i zapowiedź brutalnego finału całej opowieści. Jens Henrik Jensen podnosi poprzeczkę, podsyca napięcie, dając czytelnikowi wszystko to, co tak urzekło go w pierwszym tomie, ale w podwójnej, zintensyfikowanej dawce. Całość zamknięta jest w tej tak charakterystycznej, skandynawskiej otoczce, na którą składają się chłód i mrok, typowe nie tylko dla samej północy, ale też dla tematyki, którą porusza sama powieść. To mocna, wciągająca lektura, która porwie wszystkich tych, którzy są wielbicielami sensacyjnych opowieści z kryminalnym zacięciem.

Właśnie skończyłam czytać II cześć o Oxenie i kurczę chce kolejną!

W pierwszej części Oxen, ok. 40letni weteran mający problem z koszmarami ganiał z psem po lasach ukrywając się przed wszystkimi. Przez przypadek trafił w sam środek sprawy dotyczącej wieszanych psów i dziwnych politycznych morderstw. Wplątał się w grubą aferę, z której nie było drogi ucieczki.

W części drugiej Oxen ponownie zniknął. Tym razem zaszył się u jakiegoś rybaka. Niestety pech chciał, że "mroczni ludzie" nie chcieli dać mu spokoju. Szukali go wszyscy i mimo, że był nienamierzalny to znalazł się na celowniku wszystkich w "point of no return".
Druga część porwała mnie od pierwszych stron. Tajemnicze zabójstwo kustosza w Zamku wyglądające na egzekucję wprawiło moją wyobraźnię w ruch.

Mroczny klimat, tajemnicza organizacja sięgająca średniowiecza i pełne adrenaliny pościg i ucieczki sprawiły, że książkę pochłaniałam z pełnym zaciekawieniem. Sam Oxen z dziwnego weterana transformował się w komando foki...

Gdy siadałam do pierwszego tomu bałam się czy mimo iż to kryminał nie przytłoczy mnie tematyka polityki. Nic z tych rzeczy. Dawno nie czytało mi się książki aż tak płynnie i chętnie jak "Zanim zawisły psy". Nie było żadnych, ale żadnych przeciwwskazań, by nie przeczytać drugiej części pt. "Mroczni ludzie". Teraz jedyne, na co mam ochotę to... Trzeci tom! No, ale to już niebawem. A teraz zobaczmy co przeżył Oxen tym razem.

Niels Oxen to około czterdziestoletni weteran wojenny. Jedyne, o czym marzy to znaleźć się w miejscu odległym od ludzi, cichym i spokojnym. Wciąż myśli o utraconym psim przyjacielu, którego nazwał Mr. White. Stracił go, gdy chcąc uciec przed wszystkim co go otaczało skrył się w lesie. Przez przypadek pojawił się w nieodpowiednim miejscu i o nieodpowiedniej porze. Cała ta sytuacja wciąż się nie skończyła, a Oxen jest w ogromnym niebezpieczeństwie.

W sylwestrową noc Niels spędza w szopie na wyspie. Tam ratuje życie starszemu człowiekowi, który w zamian daje mu...

rudarecenzuje | 2019-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2019

Choć Oxen najbardziej pragnie znaleźć się w cieniu, prędzej czy później zawsze dopadają go kłopoty. Śledzący go od miesięcy ludzie w końcu wpadają na jego trop. Czy tym razem konflikt między nimi również okaże się tak krwawy? Kto wyjdzie z niego zwycięsko?

Dobrze pamiętam, jak wielkie wrażenie zrobiła na mnie postać Oxena, choć od premiery pierwszej części serii minął prawie rok. Były żołnierz- bardzo inteligentny, niezmiernie tajemniczy, zdumiewający na każdym kroku- miło kojarzył się z jednym z moich ulubionych powieściowych bohaterów (Jackiem Reacherem z książek Lee Childa). Samo to podobieństwo nie miałoby jednak znaczenia, gdyby książka nie okazała się po prostu dobra. A ja wspominam ją bardzo ciepło i dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłam po kontynuację.

Jak łatwo się domyślić, w moich oczach, to właśnie Niels Oxen, stanowi największy plus tej powieści. W dużej mierze to dla niego znowu przysiadłam do twórczości Jensena i niezmiernie mnie ucieszyło, że kolejny raz...

motheroftworeads | 2019-03-05

„ (…) Lecz jeśli czegokolwiek nauczyły go lata, które sam za sobą zostawił, to tego, że często próżno szukać sensu. Że padają nawet najpotężniejsi i najlepsi. Ró1)nież najmniejszym i najbardziej niewinnym brutalnie przerywa się gromadzenie słoi życia.”

Po wydarzeniach kończących I tom, tj. „Zawisłe psy”, duński żołnierz Niels Oxen żyje i pracuje pod fałszywą tożsamością wzaciszu Jutlandii. Wydaje się, że jest tutaj doskonale ukryty przed światem, jednak to wcale nie powoduje, że Oxen traci czujność. Skrywa sekret, który trzyma go jeszcze przy życiu. W międzyczasie jego była partnerka Margarethe Frank próbuje ustalić miejsce pobytu Oxena, i zupełnie nieświadomie wskazuje tym samym trop ścigającym go ludziom. Po raz kolejny będzie musiał stanąć do walki nie tylko o własne życie, ale także o dobre imię. Czy po raz kolejny uda mu się uciec przed zagrażającym mu niebezpieczeństwem?

Z całą pewnością Jensen potrafi utrzymać napięcie od początku do końca. Już po przeczytaniu I tomu...

czytamytu | 2019-02-19
Przeczytana: luty 2019

Przypomnę, że w pierwszej części serii poznajemy Nielsa Oxena, zmagającego się z syndromem stresu pourazowego żołnierza duńskich sił zbrojnych. Nasz weteran wojenny czystym przypadkiem zostaje wmieszany w sprawę z wieszanymi psami, a jej ślad prowadzi do ludzi z tajemniczej duńskiej organizacji Danehof, której historia ma swoje początki w średniowieczu. Oxen, wciągnięty w mroczną intrygę z ludźmi z najwyższych kręgów władzy, odkrywa niewygodne dla nich fakty i sam niejako podpisuje na siebie wyrok śmierci.

Mroczni ludzie, postrzegający sprytnego komandosa za postać niewygodną, zmuszają naszego bohatera do pozostania na uboczu, gdzie Oxen w spokoju czeka na rozwój wypadków, kryjąc się za swoją polisą ubezpieczeniową. Cenne informacje, które posiada gwarantują mu chwilowy oddech i pozwalają ponownie wycofać się z życia publicznego. Tym razem zjawia się we właściwym momencie i w noc sylwestrową ratuje życie staruszkowi imieniem Rybak, właściciela niewielkiego gospodarstwa, który w...

Okoń | 2019-03-14
Na półkach: Recenzje 2019, Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2019

Filmowa recenzja na YouTube: www.bit.ly/tom1czytom2

Reguła lepszych drugich tomów została potwierdzona.
Tak jak w pierwszym bohaterowie działali nieco na oślep i momentami nawet sami nie nadążali za akcją, tak w tomie drugim otworzyli się przed nami i w końcu mogliśmy pogrzebać w ich życiorysach.
Właśnie tego potrzebowała ta seria. Uwiarygodnienia bohaterów przez historie z ich przeszłości.

Może nie jestem obiektywny, bo mam sentyment do Danii, ale przyzna mi rację każdy kto przeczytał, że skandynawskie tło pasuje tutaj idealnie. Chłód, surowość i tajemnica.
Nie dajcie się jednak zmylić, bo jest tutaj mało nostalgicznych momentów. Porównania do Jacka Reachera są całkiem trafne.

Do tego mroczni ludzie wciąż są tak samo bezwzględni i zrobią wszystko, żeby utrzymać władzę.
Sami musicie sprawdzić kto komu pierwszy dobierze się do tyłka.

Mroczni ludzie to kontynuacja "Zanim zawisły psy"

Są to dalsze losy naszego Żołnierza Nielsa Oxena. Cały czas od samego początku czytania tej lektury autor nie zapomina nam przypominać urywków z pierwszej części.

Drugi to opowiada o tym że Niels zdobywa nie korzystne dowody przeciwko Dońskiej organizacji które są bardzo w dalekich korzeniach - i dzięki temu nie może ich ujawnić.

Dzięki pewnej sytuacji jest w końcu nadzieja na wyjście z cienia i naprawienia błędów które popełnił. Ale czy to się uda ??

Książka jest napisana świetnie. Wartka akcja która jest rozgrywana w szybkim tempie nie pozwala nam zostawienie tej pozycji na później.

coffee_cup90 | 2019-02-07
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 lutego 2019

Pełna wersja recenzji na: https://coffee-cup90.blogspot.com/2019/02/jens-henrik-jensen-mroczni-ludzie.html

Nawet nie wiecie, jak się cieszę że mogłam tak szybko sięgnąć po drugi tom tej trylogii. Polubiłam styl pisania Jensa Henrika Jensena i książką „Mroczni ludzie” umocniła mnie tylko w tym przekonaniu, że to świetny pisarz. Z książki na książkę jest coraz lepiej, ale premiera 3 tomu jest jeszcze nieznana, nad czym ubolewam.

Mam dla Was smutną nowinę, aby przeczytać „Mrocznych ludzi” musicie najpierw zapoznać się z historią z książki „Zanim zawisły psy” (pierwszy tom serii Oxen). Obydwie te powieści są ze sobą powiązane, więc znajomość poprzedniej części jest obowiązkowa. Historia, która została przedstawiona w „Mrocznych ludziach” spodobała mi się bardziej niż ta, co została opisana w poprzedniej części tej serii. Może ma to na wpływ rozbudowany wątek polityczny, sama nie wiem, dlaczego tak właśnie jest.

W tej powieści były momenty, które były przeciągane do granic możliwości...

Zarzyczka | 2019-03-01

Niels Oxen, najwyżej odznaczony duński żołnierz w historii, obecnie egzystujący poza społeczeństwem, powraca. W Zanim zawisły psy bohater zdobył zakazaną wiedzę o grupie ludzi, zakulisowo sterujących królestwem. Pod zmienionym nazwiskiem ukrywa się na farmie rybnej, a domek, który zamieszkuje, zmienia w prawdziwą fortecę. Wie, że ludzie, którzy posiadają ogromną władzę, nie cofną się przed niczym, by go dopaść i odzyskać dyskredytujące ich dokumenty.
Tymczasem dochodzi do kolejnego tajemniczego morderstwa. Margrethe Frank, która współpracowała z Oxenem przy sprawie wieszanych psów, teraz postanawia go odnaleźć. Ma dobre intencje, ale nieświadomie naprowadza na jego trop prześladowców.

Akcja Mrocznych ludzi Jensa Henrika Jensena to kontynuacja wydarzeń z pierwszej części serii. Jak to często bywa przy drugich tomach trylogii, imperium kontratakuje, mroczne siły zdobywają przewagę i okazują się o wiele potężniejsze, niż się dotychczas wydawało. Bohaterowie nikomu nie mogą zaufać,...