Faza REM

Okładka książki Faza REM Agnieszka Sudomir
Okładka książki Faza REM
Agnieszka Sudomir Wydawnictwo: Genius Creations Cykl: Miasto obiecane (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Miasto obiecane (tom 1)
Genius Creations
2017-09-30
2017-09-30

Kompletnie mi nieznana autorka. Książka kupiona dosłownie za kilka złotych w jednej z tanich księgarni. Czekała na półce ładnych kilka miesięcy. A nie zawiodłam się. Dobra rozrywka.

Ciekawa intryga kryminalna. Do tej pory nie spotkałam się z takim pomysłem fabularnym, a kryminałów przeczytam w życiu niemało.
Policjant prowadzący śledztwo oczywiście z problemami, ale ludzki i inteligentny.
Sporo miejsca w książce zajmują opisy miasta oraz rozmyślania o życiu i jego zawirowaniach. Mnie się to akurat bardzo podobało, choć rozumiem, że niektórych mogło nużyć. Lubię kiedy autor ma do powiedzenia coś więcej niż tylko ile krwi się wylało.

Dobre zakończenie, wszystkie wątki wyjaśnione i logicznie zamknięte. Polecam.

Policjant prowadzący śledztwo oczywiście z problemami, ale...

Strata czasu

Strata czasu

Bardzo dobry trzymający w napięciu kryminał, wciągnął i zaciekawił. Zgrabna historia zbrodni seryjnego mordercy, niejednoznaczny i błyskotliwy glina z demonami, bo któż z nas z jakimiś się nie zmaga? Zecydowanie trafiła do mnie ta książka.

Powieść na poziomie średnim. Momentami denerwująca (nie lubię głównych bohaterów, którzy wiedzą, że postępują niewłaściwie - nawet źle, ale nic z tym nie robią w sensie przerwania "przygody", mam na myśli romans z mężatką). Akcja właściwa dość składna, ale nie nadzwyczajna.

Od razu mówię, że przeczytam drugą część.
Przeczytam, bo Autorka skleciła bardzo sprawną intrygę kryminalną. Liczę, że w drugiej będzie jeszcze lepiej.

6 gwiazdek (i ani pół więcej) za nudne, ciągnące się jak flaki z olejem rozterki uczuciowe głównego bohatera. Gdybym czytała - przerzucałabym strony, a że słuchałam audiobooku to zaciskałam zęby i przez zaciśnięte wyłam do księżyca.

Litości, Autorko!! Skup się na wartwie kryminalnej.

Od razu mówię, że przeczytam drugą część.

Śmierć na receptę w mieście Łodzi. Kto i dlaczego morduje? Jak wybiera ofiary? Morderca dostał pseudonim Aptekarz. Komisarz Igor Blattner szuka go po całym mieście. Igor jest specjalistą w swoim fachu, ale życiowo jest zdruzgotany. Połowę rozważań o życiu, miłości i zdradzie wyrzuciłabym z książki. Było za bardzo ckliwie i łzawo. Obrazek Łodzi ładny a ja lubię Łódź. Igora też, zwłaszcza zestawie z dużo młodszym partnerem Łukaszem i informatykami. Książkę czyta się dobrze. Wszystko jest poukładane jak w pudełeczku. Występuje chronologicznie, płynie spokojnie. Dialogi w porządku, humor występuje. Suchary rozbrajają. Chętnie sięgnę po tom drugi – Panaceum.

FABUŁA: "Faza REM" to pierwszy tom kryminalnej serii Miasto Obiecane. Cała historia toczy się w Łodzi. Główny bohater: Igor Blattner jest komisarzem, który za wszelką cenę chce rozwiązać tajemniczą serię zabójstw, do których dochodzi w jego ukochanym, rodzinnym mieście. Sprawa nie wydaje się być łatwa, tym bardziej, że zabójstwa się powtarzają, a śledczy nie znają ani sprawcy, ani motywu. Zbrodnie łączy jedynie skrawek recepty pozostawiany przy ofiarach. Jednocześnie komisarz walczy z traumą po ostatniej sprawie, niespełnioną (zakazaną) miłością oraz rozbitą rodziną.

Czy liczba spraw zaprzątających głowę komisarza nie wpłynie na jego umiejętności? Czy uda mu się w porę odnaleźć mordercę? Czy Łódź odzyska swój spokój?

MOJA OCENA: ciężko jednoznacznie ocenić mi tę książkę. Bardzo podoba mi się jej objętość - nie jest to kryminał, który przeczyta się w 2 godziny. Jest to historia na dłuższy czas. Fabuła książki rozwija się powoli, ale systematycznie. Autorka potrafi dozować emocje i tajemnice. Mimo to czasami miałam wrażenie, że wszystko dzieje się zbyt wolno. Możliwe, że takie odczucie spowodowane jest zbyt dużą ilością opisów i przemyśleń samego bohatera. Przemyśleń, które tak na prawdę do wątku kryminalnego niewiele wnoszą. To jest kolejny minus tej historii: zbyt wiele wątków pobocznych, które przytłaczają wątek kryminalny. Czasami zastanawiałam się czy więcej jest przemyśleń samego bohatera czy akcji kryminalnej. Dodatkowo tytuł książki też (jak dla mnie) jest nad wyraz. Faza REM to jedna z faz snu. A sen w tej powieści ma... drugorzędną rolę. Książka ma też swoje plusy :) Bardzo podoba mi się wątek kryminalny i pomysł na niego. Niebanalna historia i zakończenie, które trudno przewidzieć. To sprawia, że książkę Agnieszki Sudomir chce się przeczytać do samego końca.

Dla kogo jest ta książka? Niewątpliwie dla fanów niebanalnych kryminałów oraz wielbicieli miasta Łodzi. Mimo, że nie zakochałam się w tej historii w 100% to chętnie sięgnę po jej drugi tom "Panaceum". Książkę można spokojnie podarować w prezencie - obdarowany nie będzie się przy niej nudził, a opowiadana historia kryminalna na pewno pobudzi wyobraźnię czytelnika. Oczywiście pod warunkiem, że kryminały to gatunek, który dana osoba czyta :)

pełna recenzja na: https://www.mammapchela.pl/2019/09/faza-rem-agnieszka-sudomir.html

Seria zabójstw w Łodzi. Morderca nazwany aptekarzem zostawia na swoich ofiarach fragmenty recept. W sprawę angażuje się komisarz Igor Blattner. Mężczyzna, ma też swoje osobiste problemy z którymi się zmaga. Autorka opisuje miejskie życie, a także przemyślenia bohatera, oraz zdarzenia z jego życia które miały i mają miejsce. Gdy akcja się rozwinęła, ciągłe takie opisy nudziły mnie, chciałam się dowiedzieć więcej na temat morderstw. Fabuła jest wciągająca, a zagadka była dla mnie zagadką do samego końca. Rozwiązanie nie rozczarowuje mnie. Nie jest to tym literatury po który często sięgam, ale zazwyczaj od czasu do czasu. Spędziłam miło czas przy tej lekturze, polecam.

Mimo iż kryminały to mój drugi ulubiony gatunek literacki (zaraz po thrillerach) to co do tej pozycji mam ambiwalentne uczucia.
W książce powoli poznawałam głównego bohatera, który jak wiadomo był komisarzem.
Jego życie nie było idealne i cały swój czas poświęcał pracy.
I jak to w tym gatunku już bywa, dostaje on trudną sprawe.
W Łodzi panuje seryjny morderca, który powoli i z precyzją dobiera ofiary. Jest bardzo ostrożny i nie popełnia błędów. Dla komisarza jest to niełatwa sprawa,a do tego dochodzą ataki ze strony mediów i naciski od przełożonych.

~Czytając tę książkę zdawało mi się, że gdzieś już to czytałam. Na szczęście było to tylko wrażenie. Ta historia jest napisana po prostu łudząco podobnie do innych kryminałów, tak jakby pod klucz : mamy komisarza, jego niełatwe życie, morderce i zero śladów. (Chyba już teraz wiecie o co mi chodzi?)
Jednakże pomysł na fabułe mi się bardzo podobał niestety wykonanie jest trochę słabsze.
Główny bohater zachowuje silną wole,brnie do przodu poszukując prawdy, chcąc wymierzyć sprawiedliwość.
Niestety nie wyróżniał się niczym charakterystycznym,ale daje ogromny plus za poczucie humoru. Ogólnie to na pozytywną opinie zasługuje zakończenie książki chociaż mogło się wydawać przewidywalne to jednak z całości książki to ono najbardziej mi zapadło w pamięć.

Jego życie nie było idealne i cały swój czas poświęcał pracy.
I jak to w tym gatunku już bywa, dostaje on trudną sprawe.
W Łodzi panuje seryjny morderca, który powoli...

„Faza REM” to moje pierwsze spotkanie z książką Wydawnictwa Genius Creations. Miałam ochotę na dobry kryminał. Zachęcająca i „pachnąca” tajemnicą okładka sprawiły, że sięgnęłam po książkę o Łodzi. Czy zaspokoiła mój głód kryminalnych historii?
Komisarz Igor Blattner ma jedną, bardzo ważna zasadę: występek nie zasługuje na wybaczenie, tylko na surową i sprawiedliwą karę. I oto przed tym nieugiętym gliną staje trudna sprawa. Blettner będzie starał się rozwikłać zagadkę tajemniczego seryjnego mordercy grasującego w Łodzi. Wydawałoby się, że to idealna osoba do tego. Jednak komisarz zmaga się z kilkoma innymi problemami, które przeszkadzają mu w oddaniu się sprawie.

Fabuła
Seryjny morderca zostaje nazwany Aptekarzem – przy ciałach zostawia receptę. I to jest jedyny trop… Gdy odnalezione zostały trzecie zwłoki prasa i ludzie zaczynają szaleć. Jednak w głowie Blattnera ciągle obecny jest inny psychopata… Nie może przestać myśleć o Księgowym, którego próbował złapać jakiś czas temu. Niestety, spóźnił się, nie zdążył złapać go i postawić przed sądem by ten otrzymał sprawiedliwy wyrok. Spóźnił się i ten skoczył z budynku pociągając za sobą mała dziewczynkę, którą więził. Ta sprawa nie daje Igorowi spać. Nie może wybaczyć sobie tych kilkunastu sekund spóźnienia, wyrzuca sobie, że mógł uratować dziewczynkę, a sprawca mógł zostać poddany karze… Jednak to nie jedyne zmartwienie komisarza.
Obok problemów w pracy pojawiają się prywatne. Ten ceniący prawdomówność i sprawiedliwość mężczyzna wdał się w romans z żoną swojego przyjaciela. Czy te sprawy wpłyną na jasność umysłu komisarza? Czy jemu i jego partnerom uda się odkryć kim jest Aptekarz?

***
Książka napisana jest niezłym językiem jednak mi trochę się „dłużyła”. Niemniej jednak polecam Wam sprawdzić, bo przecież każdy z nas ma inny gust 😉

• Audiobooki

Agnieszka Sudomir Faza REM Zobacz więcej