Krew z krwi

Okładka książki Krew z krwi Gabrielle Zevin
Okładka książki Krew z krwi
Gabrielle Zevin Wydawnictwo: YA! Cykl: Czekoladowa Trylogia (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Czekoladowa Trylogia (tom 2)
Because It Is My Blood
YA!
2015-03-18
2015-03-18
Anna Gren
Anna Gren NA dystopia

Muszę przyznać, że ta część podobała mi się o wiele bardziej niż pierwsza.

Muszę przyznać, że ta część podobała mi się o wiele bardziej niż pierwsza.

Ta część opowiada jak powrócić ze złej ścieżki. Jak w pewnym momencie człoweika musi zatrzymać się, spojrzeć na swoje życie w inny sposób, i pójść inną, nieoczywistą ścieżką. Przy okazji walczyć o siebie i swoich najbliższych. Jedyne co wydaje mi się słabe w tej książce to zakończenie, na sam koniec autorka wymyśliła wątek, bo o czymś musi być kolejna część. I przy okazji główna bohaterka denerwowała mnie, bo nie zauważała oczywistych rzeczy, albo nie zwracając na nie uwagę, bo tak. Mimo wszystko polecam.

Mam wrażenie, że jest ciut lepsza od pierwszej części. Choć to tylko może wrażenie. zapowiadało się, że autorka coś uszczknie z tajemnicy prohibicji z 2055 roku ale to tylko wrażenie.... Szkoda bo tam widać potencjał.
Występuje kilka fajnych wątków akcja idzie szybko nie przynudza ale zaczęta akcja w kilku miejscach się tak jakby urywa np Miki i jego zona całość rozwinęła się na dwóch trzech kartkach. I cała sprawa Leo... Jestem wstrząśnięta nie zmieszana:)

Dość irytujące jest, że choć bohaterka jest prawie pełnoletnia każdy dosłownie każdy mówi do niej Aniu, nawet policjant którego widzi po raz pierwszy i teoretycznie powinien zwrócić się do niej per Anno. No ale może się czepiam.

Relacje bohaterów są nadal dość płaskie ale chyba naleśnik dostał kilku wybrzuszeń bo nie zdawały się takie prostolinijne choć nadal przewidywalne.

Szczerze mówiąc ciekawi mnie co się stanie z trochę dojrzalszą wersją Anny i jej pomysłem na biznes. Myślę, że z większą przyjemnością sięgnę po kolejny tom.

Książka na ogół jest dobra, ale moim zdaniem "problem czekolady" w przyszłości jest całkiem niepotrzebny i lekko psuje całą fabułę.

Naprawdę dobra książka, bardzo ciekawia fabuła, wiele wątków, a do tego lekki styl pisania. Autorka naprawdę bardzo się postarała.

Zdecydowanie dobra

Zdecydowanie dobra

Uwielbiam serię o Ani Balanchine !!!

POLECAM KAŻDEMU ! PRZECZYTAJ,A NA PEWNO NIE POŻAŁUJESZ ! ;)

Uwielbiam serię o Ani Balanchine !!!

POLECAM KAŻDEMU ! PRZECZYTAJ,A NA PEWNO NIE POŻAŁUJESZ ! ;)

„Krew z krwi”, drugi tom czekoladowej trylogii pisanej przez Gabrielle Zevin. „Moja mroczna strona”, czyli tom pierwszy, zapadła mi w pamięci i naprawdę z ogromną przyjemnością przeniosłam się ponownie do świata, w którym przyszło żyć Ani i jej bliskim. Chociaż wizja życia bez czekolady… Brr! Depresja gwarantowana. Albo kryminał… tak, zdecydowanie kryminał. A główna bohaterka coś o tym wie. W końcu bycie córką czekoladowego bossa ma swoje „uroki”.
Wyobraźcie sobie sytuację, że zaczynacie nienawidzić czekoladę. Nie chcecie jej więcej dotykać, smakować, widzieć. Absurdalne? Nie dla Ani Balanchine. Ta dziewczyna doskonale wie, że to właśnie czekolada jest przyczyną wszystkich jej problemów. Czy chęć skończenia z kryminalnym życiem, zapewnienia bezpieczeństwa rodzinie i ukończenie szkoły to naprawdę tak dużo? Czy los nie może jej dopomóc i przestać rzucać kłody pod nogi? Oczywiście, że nie! Wręcz przeciwnie, problemy gonią problemy, ale przecież Ania się nie podda… Bo się nie podda, prawda?
Stworzenie postaci Corleone w spódnicy, a co więcej, nastoletniej Corleone w spódnicy, wydaje się być pomysłem absurdalnym. Nastoletnia dziewczyna szefem mafii? No błagam… bez takich żartów. A jednak pani Zevin stworzyła coś niepowtarzalnego, świeżego i oryginalnego. Anię Balanchine nie można nazwać typowym szefem mafii, bo do tego statusu jeszcze jej daleko, ale z pewnością jest to niezwykle zaradna dziewczyna. Przez całe 350 stron można śledzić, w jaki sposób się rozwija, co wpływa na podejmowane przez nią decyzję i jak wydarzenia ostatnich miesięcy całkowicie zmieniły jej postrzeganie świata. Właściwie do tej pory ta dziewczyna pozostaje dla mnie zagadką i wiem, że nie ujawnia przede mną wszystkich zakamarków swojego umysłu. Wiem jednak jedno – nie jeden człowiek poddałby się już dawno, gdyby spotkało go wszystko to, co naszą Anię.
Dalej nieco irytuje mnie imię tej bohaterki, które zupełnie mi do niej nie pasuje, ale tego już nie zmienimy. Ciężko na to przymknąć oko, ale dzięki temu, że pani Zevin potrafi całkowicie przykuć moją uwagę wciągającą fabułą i zaskakującymi zwrotami akcji, jestem w stanie jej to wybaczyć. Poszczególne sytuacje rozgrywają się w różnorodnych miejscach, więc jeszcze lepiej poznajemy świat stworzony przez autorkę – okazuje się, że nie wszędzie czekolada została zakazana, a wszystko to, co Ania wiedziała do tej pory, okazuje się być kłamstwem. I cóż ona z tym poczyni? Zaufajcie mi, warto się przekonać na własnej skórze. Zwłaszcza, że pierwszoosobowa narracja umożliwia zżycie się z główną bohaterką, a język pani Zevin nie pozostawia wiele do życzenia – lekki i przyjemny, ale niebanalny.
Zniechęcający dla wielu osób może się okazać wątek miłosny i przyznam szczerze, że mnie chwilami również denerwował, ale właściwie nie jest on niczym złym – jednak niezbędnym też nie. Myślę, że w tym przypadku nieco łagodzi to wizerunek Ani, a osobiście uważam, że można by go jeszcze wzmocnić. Cieszę się, że autorka potrafi mnie zaskoczyć i ma w głowie sporo pomysłów, co jest widoczne na pierwszy rzut oka. Jednak co jest najważniejsze w tej serii? To, że rzeczywiście możemy odczuć presję ciążącą na głównej bohaterce, ujrzeć motywy kryminalne, poczuć ten dreszczyk emocji i adrenalinę oraz ciarki przebiegające po plecach w scenach wziętych rodem z „Ojca chrzestnego”.
„Jesteś tego pewna Aniu? Masz jeszcze czas, żeby zmienić zdanie. Powinnaś pomyśleć o swoim bracie i swojej siostrze. Wiem, że masz wielu wrogów. Chcesz mieć jeszcze jednego?”
„Krew z krwi” to godna i warta uznania kontynuacja, którą czytałam z przyjemnością. Wciągająca i zapadająca w pamięć, zwłaszcza dla osób lubujących się w podobnych klimatach. Wiem, że autorka porwała się trochę z motyką na słońce i wciąż stoi przed nie lada trudnym zadaniem, aby stworzyć dobrą trylogię nastoletnio-mafijną, ale póki co wychodzi jej to nieźle. Oczywiście widoczne są pewne niedociągnięcia i drobne mankamenty, ale mój krytycyzm nieco się tutaj schował – naprawdę czerpałam przyjemność z owej lektury i potrafiłam się wyłączyć na minimalne niedopracowania, a nie zawsze mi się to zdarza. Uważam, że całość wypada bardzo dobrze, pozwala przeżyć niesamowitą i niebezpieczną przygodę, a co najważniejsze – jest to coś świeżego, oryginalnego. Zachęcam Was do zapoznania się z twórczością pani Zevin, najlepiej przy tabliczce czekolady.

2034

Pierwszy tom Czekoladowej trylogii był bardzo oryginalny i intrygujący. Z wielką ciekawością sięgnęłam po kontynuację perypetii Ani Balanchine.

Ania jest córką ganstera i właściciela wytwórni czekolady Balanchine. Jej rodzice nie żyją, a ona sama, ma pod opieką starszego brata i młodszą siostrę. Brat ukrywa się w Japonii, a siostrą zajmuje się Imogen, przyjaciółka rodziny i była opiekunka babci. A Ania...?
Ania przebywała w zakładzie zamkniętym dla mlodzieży na wyspie. Pomyślnie zakończył się jej okres resocjalizacji i wyszła na wolność. Nie jest jej łatwo, powinna być teraz w klasie maturalnej, a tymczasem żadna ze szkół nie chce jej przyjąć w swoje szeregi. Wspiera ją rodzina i pan Kipling, prawnik. Dziewczyna stara się trzymać z daleka od swego dawnego chłopaka Wina, ale nie jest jej łatwo, kiedy widzi go z nową dziewczyną. W Rodzinie trwają wewnętrzne rozgrywki i walka o przywództwo. Siłą rzeczy Ania jest w to wciągnięta i musi być bardzo ostrożna. Przyjaciele stają się wrogami, a wrogowie okazują przyjaciółmi. Dziewczyna może liczyć tylko na siebie....

Gabrielle Zevin stworzyła pasjonującą opowieść o świecie, gdzie czekolada jest nielegalna i dostępna tylko na czarnym rynku. To bardzo oryginalne połączenie powieści katastroficznej z historią rodziny mafijnej, pełna pasji, miłości i intryg. Czyta się ją jak znakomita powieść sensacyjną, a postać dziewczynki pretendującej do fotela głowy rodziny Balanchine dodaje historii barw. Postać Ani Balanchine jest znakomicie wykreowana, zyskuje życzliwość czytelnika. Pomimo wiecznego pakowania się w kłopoty i zamieszania w ciemne sprawki, dziewczynę otacza prawość i siła.
Powieść jest pełna niespodzianek i emocji, które biją z każdej strony. Na pewno jest niepowtarzalna i dlatego przyciaga uwagę. To bardzo oryginalna pozycja na ksiegarskich półkach i nie można przejść obok niej obojętnie! Polecam serdecznie i czekam już z niecierpliwością na ostatni tom - ciekawe jak zakończy się historia Ani :)

Wydawnictwo: YA!
Data wydania: 2015
Format : Książka
Liczba stron: 352
Półka: posiadam
Do kupienia: Grupa Wydawnicza Foksal

Trylogia czekoladowa autorstwa Gabrielle Zevin to na pewno coś niecodziennego i nowatorskiego. Z pierwszym tomem miałam okazję zapoznać się jakieś trzy miesiące temu. Pamiętam, że zakończenie bardzo mnie zaciekawiło i z niecierpliwością czekałam na kontynuację. W końcu udało mi się z nią zapoznać.

Ania nadal przebywała w poprawczaku, gdzie musiała spędzić kilka miesięcy. Niebawem jednak jej proces resocjalizacji miał dobiec końca i bohaterka ponownie miała znaleźć się na wolności. Siostra Natty była na nią zła za kłamstwo, którego się dopuściła. Win zerwał z nią znajomość, tak, jak go o to prosiła. W życiu, po wyjściu na wolność, czekało na nią jednak wiele niespodzianek, niekoniecznie miłych. Jak Ania się z nimi uporała?

Pierwszy tom podobał mi się na tyle, że postanowiłam zapoznać się z kontynuacją. W drugiej części dość sporo się dzieje. Przez pewien czas miałam wrażenie, że co chwilę ktoś umiera, choć w efekcie nie było w nim aż tak dużo śmierci. Nie wiem, być może moje odczucie było spowodowane opisem wydarzeń, które miały miejsce. Z pozycją nie można się nudzić. Czyta się ją dość szybko. Zakończenie nie jest może zbyt zdumiewające i średnio zachęcające do dalszej lektury, jednak skuszę się na ostatnią część, wieńczącą trylogię.

W tej części mamy do czynienia ze zdradą, śmiercią, przebaczeniem, miłością. Dawny wróg może stać się naszym nowym przyjacielem. Nie do końca rozumiałam niektóre posunięcia bohaterów, jednak rozumiem, że czasem uczucia mogą zawładnąć naszym życiem. Emocji w tej powieści nie brakuje. Na jaw wyszły nowe fakty, które rzucają nowe światło na wydarzenia z pierwszego tomu. Bardzo spodobało mi się ujawnienie niektórych tajemnic bohaterów przez Gabrielle Zevin.

,,Krew z krwi" to środkowy tom, który chyba spodobał mi się mniej niż pierwszy. Sporo się w nim działo, akcja bardzo rzadko zwalniała. Fabuła jest ciekawa, a ujawnienie tajemnic z przeszłości diametralnie może odmienić los bohaterów. Jeśli spodobał Wam się pierwszy tom, możecie zapoznać się z jego kontynuacją. Jest to jednak lekka lektura młodzieżowa, która ma nas odprężyć po ciężkim dniu. Chyba to jest właśnie jej celem.

Moja ocena: 4/6

Wydawnictwo: YA!
Data wydania: 2015
Format : Książka
Liczba stron: 352
Półka: posiadam
Do kupienia: Grupa Wydawnicza Foksal

• 2015

Dodaj cytat z książki Krew z krwi