Wzloty i upadki młodej Jane Young

Young Jane Young
W.A.B.
2018-07-18
2018-07-18

Wymęczona. Nie podoba mi się jak ta książka sili się na bycie czymś niezwykłym, a jest nie za wiele wartą historią. I ustalmy coś, nie może być w jednej historii aż tyle ekscentryków, to nie jest wiarygodne. Ruby jest tak wkurzająca, że miałam ochotę nią potrząsnąć i nigdy w życiu nie chciałabym mieć takiej córki. Aviva za to, została przedstawiona jak infantylne dziewczę, której praca u kongresmana odebrała prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Zrehabilitowała się opisując to ze swojego punktu widzenia, ale nie na tyle, aby zmieniła o niej zdanie. Po drugiej części książki chciałam to zostawić, ale chciałam też mieć więcej powodów do narzekania 🤷‍♀️ Wkurzyła mnie ta książka bardziej niż jakikolwiek, prawdziwy skandal seksualny z amerykańską polityką w tle. Zakończenie przewidywalne i nic nie wnoszące do fabuły.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Była to dość dziwna historia z punktu widzenia trzech kobiet + e-maili trzynastolatki. Otwarte zakończenie, w większości brak jakichkolwiek rozwiązań wątków.
Pewnie w przeciągu kilku tygodni zapomnę o czym to było 🤷🏻‍♀️

Pewnie w przeciągu kilku tygodni zapomnę o czym to było 🤷🏻‍♀️

Czy grzechy młodości muszą naznaczać nas na całe życie? To hasło-klucz do zrozumienia tytułowej bohaterki "Wzlotów i upadków młodej Jane Young" (choć oryginalny tytuł bardziej trafny: "Young Jane Young"). Jane, a właściwie Aviva Grossman, pochodząca z dobrej żydowskiej rodziny, w wieku dwudziestu lat rozpoczyna staż w biurze kongresmena Levina. Romans z kongresmenem i wywołany nim skandal przekreślają jej szanse na karierę polityczną i rujnują jej pozycję w towarzystwie. Kobieta, by uciec przed przeszłością, zmienia tożsamość i przeprowadza się do małego miasteczka, gdzie samotnie wychowuje córkę. Okazuje się jednak, że dawnych dziejów nie sposób wymazać z życiorysu, zwłaszcza że bohaterce przypięto niegdyś łatkę tej winnej, uwodzicielki cudzych mężów.

Mimo trudnego tematu powieść napisana jest świeżo, lekko i ze swadą. Poznajemy różne wersje historii Jane/Avivy, opowiadane kolejno przez jej matkę, nastoletnią córkę, żonę "uwiedzionego" kongresmena, w końcu - przez samą bohaterkę. Subiektywne przedstawianie zdarzeń ukazuje, jak jednowymiarowo postrzegamy rzeczywistość i jak łatwo oceniamy ludzi, nie mając pełnego obrazu sytuacji.

Zevin komentuje poczynania bohaterów bardzo dowcipnie i z ciepłą ironią.Ukazuje miałkość ludzkich starań o uznanie i pogoni za karierą. Zrozumienie przedkłada nad łatwą ocenę i złośliwy komentarz. Kreśli bardzo trafną wizję naszych czasów, w których łatwo stracić twarz i opinię, a tak trudno budować wartościowe relacje.

Spodziewałam się całkiem czegoś innego, patrząc na opis fabuły i samą okładkę... Dziwna lektura, męcząca. Niby prosty język, łatwy w odbiorze, ale... autorka chyba myli kwestię zainteresowania czytelnika. Nie dokończyłam jej, przyznaję, ale dla mnie to tortura

Autorka podejmuje ważny temat tego, jak to, co robimy jest postrzegane przez społeczeństwo. Książka ma wydźwięk feministyczny. Można zauważyć, że ludzie chętniej tłumaczą i wybaczają mężczyznom. Kobieta zawsze jest winna, podnosi całą odpowiedzialność i nigdy nie można jest pozwolić zapomnieć o tym, co zrobiła. Przy tym jednak nie da się zauważyć, żeby autorka starała się przekazać treści dotyczące nienawiści do mezczyzn. Wszystko jest bardzo dobrze wyważone. Do tego bohaterki da się lubić, mają świetne poczucie humoru.

Moja cała opinia jest dostępna na blogu
Zapraszam

Bardzo często zanim sięgnę po książkę, czytam jej opis i głównie nim się sugeruję. Tym razem również tak było. Gdy zobaczyłam nowości Wydawnictwa W.A.B. zainteresowałam się pozycją Wzloty i upadki młodej Jane Young. Od razu przyszło mi do głowy skojarzenie z aferą obyczajową w roli głównej z prezydentem Stanów Zjednoczonych.
Aviva Grossman zostaje stażystką kongresmena Aarona Levisa. Kilka lat wcześniej była jego sąsiadką i to ojciec załatwił jej ten staż, który miał być dla niej drogą do kariery politycznej. Pomiędzy młodą dziewczyną, a dojrzałym żonatym mężczyzną dochodzi do romansu, który zostaje odkryty. Oliwy do ognia dodaje blog dziewczyny, który prowadziła i opisywała w nim swój "związek". Dziewczyna czuje się zaszczuta, bo to na nią wylewa się całe wiadro pomyj. Kongresmenowi wszystko uchodzi i dalej rozwija swoją karierę. Zmienia nazwisko na Jane Young, przeprowadza się do innego stanu i zaczyna życie od nowa. Niestety przeszłości nie da się wymazać gumką, szczególnie w dobie internetu.
Kilkanaście lat później córka Avivy - Rugby odkrywa przeszłość matki i zastanawia się kim jest jej ojciec. Postanawia to sprawdzić. W tym samym czasie kongresmen po raz kolejny stara się o następną kadencję, a Aviva - o stanowisko burmistrza.
Autorka przedstawiła całą historię z czterech perspektyw - Avivy, jej matki i córki oraz żony kongresmena. Daje to obraz sytuacji z różnych punktów widzenia i w różnym czasie. Jedna decyzja, która rzutuje na cztery życia. Czy ciągle trzeba odpowiadać za błędy młodości? A może to w ogóle nie były błędy, a tylko inni tak twierdzą? Dlaczego tak uważają? Czy mają do tego prawo, aby oceniać innych i wchodzić w czyjeś życie?
Jako kobieta bardzo jestem wyczulona na to w jaki sposób jesteśmy postrzegane w społeczeństwie. W dzisiejszym świecie można zaobserwować wiele różnych sytuacji i w oparciu o nie dyskutować, jednak da się zauważyć, że jeśli chodzi o skandale obyczajowe to więcej wybacza się mężczyznom niż kobietom. Wzloty i upadki młodej Jane Young to własnie książka o tym w jaki sposób społeczeństwo potraktowało młodą kobietę, która podążała za miłością, uczuciem, a w jaki sposób mężczyznę, który ją wykorzystał.
Jest jeszcze jedno ważne przesłanie, które kieruje do nas Gabrielle Zevin. Mianowicie, że zawsze trzeba dążyć do realizacji własnych marzeń.

Aviva Grossman zostaje stażystką kongresmena...

Każdy z nas popełnia błędy. Czasem sie z nich śmiejemy, a czasem mamy ochotę po prostu ze wstydu zapaść sie pod ziemie....
Nie raz słyszymy od naszych rodziców, nauczycieli, przełożonych by uważać na to co wstawia sie do internetu....
A co jeśli internet czasem jest naszym przyjacielem?
Z takiego założenia wyszła nasza bohaterka, która nie miała osoby której mogła oddać wszytskie swoje sekrety.
A moze po prostu ten sekret był zbyt ryzykowny by dzielić sie nim z najbliższymi?
Czasem nawet jeden czyn, jedno słowo jestes stanie zniszczyć czyjąś reputacje.

Książka bardzo mi sie podobała, myśle, ze jest warta przeczytania iż pokazuje a wręcz ostrzega, że czasem moze zawieść system jak i najbliżsi
Zapraszam na mojego bookstagrama po więcej @crazy_bookstagram

A co jeśli internet czasem jest naszym przyjacielem?

To moje pierwsze spotkanie z Gabrielle Zevin i to całkiem udane, jednak zabrakło tego pierwiastka "wow", którego zazwyczaj oczekuję po kobiecej literaturze. Nie była to książka, która wciągnęła mnie bez końca, czy wywołała jakiekolwiek większe emocje. Z pewnością jej atutem jest to, że poznajemy historię pewnego seksualnego skandalu z perspektywy nie jednej, a czterech kobiet, a jak wiemy: "Nie ma czegoś takiego jak fakty, tylko interpretacje."

Powieść traktuje o niemoralnym romansie młodziutkiej stażystki kongresmena Avivy Grossmann, ale przede wszystkim o tym jak skandal wpłynął na kształt jej przyszłego życia poprzez niemożność znalezienia pracy w swojej dziedzinie, publiczne napiętnowanie (nawet po kilkunastu latach), zerwanie kontaktów z rodziną, a także konieczność zmiany nazwiska i rozpoczęcia życia w innym stanie. Czy to sprawiedliwe, by tylko jedna z zaangażowanych stron ponosiła takie koszty, a druga pozostawała z powodzeniem na wysokim stanowisku? Czy kongresmen zrobił cokolwiek by chronić Avivę czy też chronił tylko siebie i swoją posadę? Czy wykorzystał swoją pozycję by ją uwieść? Czy tylko Aviva była wtedy zbyt naiwna i cały ten romans to wyłącznie jej wina, bo to ona sprowokowała jego początek?

"Aby dowiedzieć się o twojej hańbie, wystarczy kliknąć myszką. W ten sposób można zdobyć informacje o wszystkich, ale nie poprawia ci to nastroju. W liceum czytałaś Szkarłatną literę i dociera do ciebie, ze internet jest narzędziem napiętnowania. (...) A ty będziesz wystawiona na widok publiczny już zawsze. Będziesz nosiła swoją szkarłatną literę do śmierci."

Chyba każdy z nas zna powiedzenie, że nie ocenia się książki po okładce. I każdy z nas wie również, że różnie w życiu bywa. W przypadku książki autorstwa Gabrielle Zevin „Wzloty i upadki młodej Jane Young” oceniłam książkę po okładce, ponieważ to właśnie przez nią zdecydowałam się sięgnąć po tę pozycję. I wiecie co? Było warto. W tym przypadku ładna okładka skrywała ciekawą treść. Dwa dni spędzone z historią Jane Young przypomniały mi o kilku ważnych rzeczach. Ale o tym za chwilę.
Jane Young wraz z córką mieszka w Maine i zajmuje się organizacją ślubów. Kilka lat temu kobieta była kimś zupełnie innym - ambitną studentką marzącą o karierze polityka. Dziewczyna wdała się w romans z kongresmenem Levinem, co wpłynęło na jej życiowe plany i obróciło dotychczasowe życie o sto osiemdziesiąt stopni. Jednak skandal nie dla każdego odbił się jednakowym echem...

Już po kilkunastu pierwszych stronach wiedziałam, że nie będę w stanie oderwać się od tej książki. Styl autorki bardzo mi się spodobał. Czytało się szybko i płynnie. Opowiedzenie historii z punktu widzenia kilku osób jest moim zdaniem ogromnym plusem tej powieści. Fakt, że możemy poznać losy Jane Young z perspektywy jej matki czy córki wzbogacił książkę i wyróżnił ją na tle innych pozycji. Pomimo, iż narrator dość często się zmienia, całość pozostaje spójna. Poprowadzenie fabuły w sposób zaproponowany przez Gabrielle Zevin uatrakcyjnia całość i powoduje, że jako czytelnik doświadczyłam czegoś nowego.
„Wzloty i upadki młodej Jane Young” to książka, która spełnia podwójne zadanie względem czytelnika. Z jednej strony jest ciekawą i wciągającą lekturą, która umila czas, a z drugiej zmusza do przemyśleń. Śledzimy losy głównej bohaterki i czym prędzej chcemy dowiedzieć się jaki będzie bieg wydarzeń. Jest też drugie dno tej opowieści – zaczynamy zastanawiać się czy wobec skandalu, popełnionego w życiu błędu czy losowej sytuacji, każdy uczestnik czy świadek jest równo osądzany. Dlaczego niektórzy za błędy tego samego kalibru ponoszą cięższą karę niż inni? Kto ma prawo do wydawania wyroku? I w końcu – jaką siłę ma „ludzkie gadanie” i cała ta nienawiść wylewana na innych, którzy podobnie jak my – są tylko ludźmi? „Wzloty i upadki…” pozostawiają czytelnika z wieloma pytaniami i refleksją na temat ludzkiego postępowania. Po odłożeniu książki na półkę historia Jane Young się nie kończy – trwa w nas w postaci przemyśleń.

Moją bezwarunkową miłość Gabrielle Zevin zdobyła kilka lat temu bardzo poruszającą powieścią dla młodzieży Gdzie indziej (Initium 2010). Historia w niej opisana tak mocno mną poruszyła, że bez chwili wahania trafiła ona na moją listę ukochanych autorów i autorek. Do tej pory wydano w Polsce siedem jej książek (Gdzie indziej, Zapomniałam, że cię kocham, Initium 2011; Między książkami, W.A.B. 2014; Trylogia Czekoladowa - Moja mroczna strona, YA! 2014. Krew z krwi, YA! 2015. Czas miłości i czekolady, YA! 2015 - oraz Wzloty i upadki młodej Jane Young, W.A.B. 2018), jednak tylko dwie z nich udało mi się poznać, czyli wcześniej wspomniane Gdzie indziej oraz nowość na polskim rynku książki: Wzloty i upadki młodej Jane Young. Czy najnowsze dzieło autorki umocniło moją miłość do jej twórczości? Niekoniecznie…

Jak dowiadujemy się z opisu książki Gabrielle Zevin, jest to historia o dziewczynie, która przez swój bezmyślny romans z żonatym szefem zaprzepaściła szansę na karierę w polityce. Przez ów błąd straciła nie tylko pracę i możliwość rozwoju w kierunku jej zainteresowań, ale także dobrą opinię, swoje imię i… marzenia o polityce. A żeby było mało, odbiło się to również na całym jej przyszłym życiu.

Zevin, niestety w brutalny sposób pokazuje jaka dyskryminacja nadal panuje w społeczeństwie. Niby równouprawnienie jest, ale nie raz różne sytuacje udowadniają, że pod tym względem jeszcze długa droga przed nami. Ponadto autorka zwracam czytelnikom swojej książki uwagę na to, że to, co robimy zawsze, w mniejszym bądź większym stopniu dotyka ludzi, którzy nas otaczają. Przez swoje bezmyślne i głupie zachowanie możemy niechcący skomplikować lub wręcz zniszczyć czyjeś poukładane życie. Zatem uważajmy na to, co robimy, zastanówmy się chwilę, czy nasze postępowanie nie zaszkodzi drugiej osobie. Dzięki temu świat stanie się odrobinkę lepszy.

Historię we Wzlotach i upadkach młodej Jane Young poznajemy z kilku perspektyw. Do głosu dochodzą same kobiety: Rachel, Jane, Ruby, Embeth i… Aviva. Na początku lektury byłam lekko zdezorientowana, ponieważ miała to być opowieść o Avivie, a tu wyskakuje Rachel. Dopiero później zrozumiałam dlaczego Zevin postanowiła tak skonstruować swoją powieść. Niestety, momentami, sposób przekazania historii nie do końca mi odpowiadał, szczególnie w ostatnim rozdziale, gdzie mamy fragmenty, w którym do głosu dochodzi Aviva. Zupełnie nie rozumiem dlaczego autorka postanowiła przedstawić go w formie dwukolumnowej, chociaż poprzednie były ukazane w normalny sposób. Pod tym względem książka wydaje się być wyjątkowa, ale czy praktyczna? Mnie dziwnie się to czytało i nie wiem, czy jest to dobry sposób na przedstawienie treści. W każdym razie, co by nie było, Zevin zaintrygowała mnie. Na chwilę, ale jednak. Poza tym Wzloty i upadki… można uznać za… manifest autorki przeciw nierównemu traktowaniu kobiet względem mężczyzn. Moim zdaniem, to co chciała przekazać nam autorka tą powieścią jest bardzo szlachetne i potrzebne, ale wydaje mi się, że jeszcze dużo czasu upłynie zanim coś się zmieni w tej kwestii. Sama książka niesie ze sobą pewną prawdę i ładunek emocjonalny, lecz na mnie nie zrobiła dużego wrażenia. Szczerze byłam trochę rozczarowana, bo nie tego spodziewałam się po autorce. Byłam nastawiona na lekką i pouczającą powieść, a dostałam tzw. ciężki kawał chleba. Historia stworzona przez Zevin nie jest zła tylko sposób jej przekazania do mnie niestety nie trafia, chociaż wiem, co miała ona na myśli tworząc ją. Pierwszą barierą, jaką napotkałam w trakcie lektury to była forma narracji, która mocno namieszała mi w głowie. Drugą specyficzny klimat i humor, który otacza powieść. Następnym… tytułowa bohaterka, niezwykle mocno mnie irytowała, szczególnie wtedy, kiedy była młoda i głupia. Tak, była głupia i przez to oberwało się nie tylko żonie szefa czy matce, ale też… jej własnej córce. Niestety powieść ta mnie nie wciągnęła natomiast mocno zmęczyła. Był to też dla mnie pewnego rodzaju szok, bowiem poznałam Zevin z zupełnie innej strony i nie spodziewałam się tak ciężkiego tematu. Jak już wspomniałam, mam za sobą dwie powieści Gabrielle Zevin: są to dwie diametralnie różne powieści, które są osobnymi bytami i pokazują dwie różne twarze autorki, a to, co je łączy to głębia. W obu książkach autorka stara się coś czytelnikowi w nich przekazać, i myślę, że pozostałe jej dzieła również są skonstruowane w podobny sposób (mam nadzieję, że za niedługo będę mogła potwierdzić swoją teorię). Jak dla mnie bardziej przystępna okazała się jej pierwsza powieść ukazana w Polsce, czyli Gdzie indziej niż Wzloty i upadki młodej Jane Young. Dla mnie ta ostatnia była za poważna i za ciężka, chociaż Zevin starała się zdjąć z niej ciężar i rozładować napięcie rozdziałem z Ruby w roli głównej. Niestety, w moim przypadku na niewiele się on zdał.

Wzloty i upadki młodej Jane Young to specyficzna powieść, która nie każdemu przypadnie do gustu. Gabrielle Zevin porusza w niej trudny temat jakim jest postrzeganie kobiet, które łamią przyjęte przez społeczeństwo normy. Powieść zwraca uwagę na to jak są one traktowane i jakie konsekwencje mogą spaść na ich oraz ich bliskich głowy. Książka ma również swój specyficzny humor i jest czymś nowym na rynku wydawniczym. Ponadto skłania ona do pochylenia się nad poruszonym w niej zagadnieniem, aczkolwiek boję się, że na myśleniu może się skończyć. Z pewnością uświadamia, ale nie pobudza do działania. Mam wrażenie, że autorka pokazała w niej swoją prawdziwą twarz, która może wywoływać skrajne emocje. Książki ani nie polecam, ani nie odradzam w jej przypadku każdy powinien sam, indywidualnie, wyrobić sobie o niej opinię. Mnie ona zmęczyła, chociaż porusza kwestie, które również i mnie dotyczą.

~*~

Kluczem do szczęścia jest wiedza o tym, kiedy trzymać język za zębami. [1]

Czekanie na najgorsze nie jest zabezpieczeniem się przed wydarzeniem się najgorszego. [2]

- Nieodpowiedzialne. Nieprzemyślany wytwór zaburzonego mózgu. Kocham Franny, ale czasem miewa różne pomysły.
Owszem, ma mózg, a mózg przejawia nieznośną tendencję do rodzenia pomysłów. [3]

Bo to, czego nie mamy istnieje w naszej wyobraźni i jest idealne. [4]

Jeśli masz mało, moja Avivo, uczysz się o to dbać. A kiedy masz dużo, musisz być świadoma tego, że pewnego dnia możesz mieć mało. [5]

Jeśli o coś dbasz, okazujesz temu miłość. [6]

___
[1] Gabrielle Zevin, Wzloty i upadki młodej Jane Young, Warszawa 2018, s. 45.
[2] Tamże, s. 89.
[3] Tamże, s. 109.
[4] Tamże, s. 177.
[5] Tamże, s. 331.
[6] Tamże, s. 331.

[http://dzosefinn.blogspot.com/2018/10/gabrielle-zevin-wzloty-i-upadki-modej.html]